Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

5 rocznica powstania Szwadronu Niepołomice

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

5 rocznica powstania Szwadronu Niepołomice

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 cze 2009, o 09:49

Wielkanocną porą bieżącego roku minęła piąta rocznica powstania naszego Szwadronu. Rok 2004 widnieje nawet na odznace szwadronowej. Inne to były czasy... Może Koledzy znajdą czas i przypomną sobie chwile, kiedy zaczął działać zalążek dzisiejszego szwadronu, z nieodżałowanym Jędrusiem Leśniakiem. Prosimy o wpisy.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 8 lip 2009, o 12:01

Każdy kto wejdzie na strone www.ulani.pl, zapozna się z nią dokładnie i jest uczciwy w swych ocenach musi pochylić czoła przed osiągnięciami Szwadronu Niepołomice na przestrzeni minionych pięciu lat jego istnienia. Ku Chwale Kawalerii!!!! Szacun wielki i tyle. Pozostaje tylko życzyć Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia Szwadron Niepolomice nie mniej sukcesów w kolejnych latach - wiele pracy przed Wami ale i wielka wdzięczność tych, którzy dzięki Wam Panie i Panowie odzyskują pamięć o historii swego Narodu i swej Ojczyzny.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Dowódca » 15 lip 2009, o 23:44

200 lat temu 15 lipca 1809
powróciła do Krakowa Polska


15 lipca mija 200 rocznica wjazdu Księcia Józefa Poniatowskiego do Krakowa. W tym dniu Kraków został wyzwolony spod okupacji austriackiej i włączony do Księstwa Warszawskiego. Wjazd księcia Józefa miał miejsce o godz.6.00 i nie spał wówczas nikt. Mieszkańcy Krakowa wylegli na ulicę, aby powitać Wojsko Polskie wyzwalające Galicję i przeżyć restytucje państwowości polskiej, którą miał zniweczyć trzeci rozbiór. Dzisiaj w wolnej III Rzeczpospolitej w stołeczno-królewskim mieście Krakowie o tym wydarzeniu pamiętała tylko mała grupa entuzjastów historii, która spotkała się w auli senackiej Uniwersytetu Pedagogicznego. Dla upamiętnienie 200 rocznicy tego wydarzenia Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego wydało pod redakcją Henryka W.Żalińskiego i Huberta Hudzia książkę pt.”Galicja w Księstwie Warszawskim”. Po spotkaniu na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego jego uczestnicy udali się pod Pałac Spiski, w którym książe Józef Poniatowski zamieszkiwał w czasie swych pobytów w Krakowie w roku 1809 i 1813, a następnie do krypty Świętego Leonarda gdzie przy sarkofagu księcia wartę zaciągnęli piechurzy z 2 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego i ułani Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego – Wacław Telega i Maciej Nowak. Koło Pułkowe reprezentowali Pan Prezes Kazimierz Tratkiewicz i Janina Kisielewska.
Pomimo braku jakiegokolwiek zainteresowania tym wydarzeniem ze strony władz państwowych i samorządowych organizatorzy tych obchodów udowodnili, że wydarzenia doniosłe dla historii naszej Ojczyzny nigdy nie pozostaną bez echa.
Grupy rekonstrukcyjne okresu napoleońskiego planują na 5-6 września inscenizację tego wydarzenia i wypada mieć nadzieję, że ta inicjatywa spotka się przynajmniej z życzliwym przyjęciem ze strony władz Miasta Krakowa, bo na wsparcie nie ma chyba raczej co marzyć, gdyż tego typu wydarzenie nie może przecież konkurować z Paradą Smoków czy Festiwalem Kultury Żydowskiej.

Jan Znamiec
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Iwan » 15 lip 2009, o 23:52

Dowódca napisał(a): Grupy rekonstrukcyjne okresu napoleońskiego planują na 5-6 września inscenizację tego wydarzenia i wypada mieć nadzieję, że ta inicjatywa spotka się przynajmniej z życzliwym przyjęciem ze strony władz Miasta Krakowa, bo na wsparcie nie ma chyba raczej co marzyć, gdyż tego typu wydarzenie nie może przecież konkurować z Paradą Smoków czy Festiwalem Kultury Żydowskiej.


Wydaje mi się, że gdyby nie to, że umawianie się z grupami rekonstrukcyjnymi (pozwolę sobie na to, mam nadzieję, lekkie faux pas i do jednego worka na chwilę włożę grupy KO, RH i inne) nie kończyło się niezrozumiałą ( i skrajnie niepożądaną) dla statystycznego urzędnika wyliczanką "bo ja z tymi z grupy XYZ współpracował nie będę", byłaby większa szansa na współpracę z miastem. A tak miasto woli dotować imprezy mające renomę międzynarodową (FKŻ), lub przyciągające sporo dzieci wraz z rodzinami (Parada Smoków).
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Dowódca » 16 lip 2009, o 11:56

„Są granice, których przekroczyć nie można”


Zbliża się kolejna okrągła rocznica – 70 rocznica września 1939 roku, do której przygotowywuje się również Szwadron Niepołomice. Nie wiem jeszcze czy będziemy brali udział w oficjalnych obchodach organizowanych przez Miasto Kraków uzależnione jest to bowiem od wyników przetargu. W tym miejscu powtórzę jeszcze raz moje stanowisko:

Nie będziemy jeździli w asyście ułanoidów
spod znaku Konsorcjum B&B „Burzyński&Bugajski” –
„Są granice, których przekroczyć nie wolno”,


Jeżeli przetarg wygra zaprzyjaźniony „Szwadron Toporzysko” udzielimy mu wszelkiej możliwej pomocy, a nawet pojedziemy z nimi „towarzysko”.

Chciałbym zatem zaproponować własny pomysł na wrześniowe uroczystości niezależne od jakichkolwiek czynników politycznych. Byłyby to 6 imprez, w których wziąłby udział Szwadron Niepołomice:


1. 28 sierpnia – wizyta w szyku konnym w Czartowcu, Łaszczowie – miejscach ciężkich walk 8 Pułku Ułanów w czasie kampanii wrześniowej i śmierci rtm. Szawłowskiego. Miejscowości te położone są w bezpośrednim sąsiedztwie Komarowa gdzie będziemy przebywać od 27 do 30 sierpnia (czwartek-niedziala).

2. 1 września – przemarsz ulicami Krakowa (zależnie od wyników przetargu)
3. 4-6 września udział w rekonstrukcji odwrotu Armii Kraków – Bitwa o Bochnie. Rajd konny Niepołomice – Bochnia.
4. Pola Chwały Niepołomice 26-27 września – Inscenizacja potyczki wrześniowej
5. Udział reprezentacji „Szwadronu” wraz z taczanką w rajdzie szlakiem bojowym 3 Pułku Strzelców Konnych organizatorem, którego to przedsięwzięcia jest „Szwadron Toporzysko”
6. Udział w rekonstrukcji bitwy pod Kockiem i dołączenie do ostatniego etapu odtworzenia szlaku wojennego 3 Pułku Strzelców Konnych organizatorem, którego to przedsięwzięcia jest „Szwadron Toporzysko”


W tym miejscu pozwolę sobie przedstawić garść informacji dotyczących działań wojennych 8 Pułku Ułanów na Ziemi Zamojskiej w czasie kampanii wrześniowej opracowanych przez naszego kolegę Stanisława Juchę.


„17 września 1939 roku 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego staje w koloni Marysin koło Rejowca, gdzie przechodzi pod rozkazy kombinowanej brygady płk Adama Zakrzewskiego w Krasnem. Skład brygady: 8 PU, pułk ułanów warszawskich, resztki brygady wileńskiej…

Dzień 20 września spędza Pułk razem ze sztabem brygady na postoju ubezpieczonym w Kazimierówce. Wieczorem przychodzi rozkaz na następny dzień: Grupa Operacyjna gen Kruszewskiego naciera po osi Miączyn – Cześniki na Łabunie – brygada kawalerii rejonu lasu kolonia Przewale na Komarów. O zmroku wymarsz brygady po osi Peresa – kolonia Marysin – Przewale. Wileńska Brygada Kawalerii dołącza po drodze Cześniki – Niewidki – Dub – Szczerbiki. Wskutek zabłądzenia w ciemnościach i gąszczu lasu dowódca brygady dostaje się do wsi Soból, zamiast na zachodnią lizierę lasu. Tu otrzymuje meldunek, że Wożuczyn jest zajęty przez silny oddział nieprzyjaciela i że nieprzyjaciel poszedł również w kierunku Łaszczowa. Wobec tego postanawia z 8 Pułkiem Ułanów przeprowadzić osobiście rozpoznanie rejonu Pukarzów – Łaszczów przez Czartowiec, obserwując nadal Wożuczyn przy pomocy stojącego tam podjazdu rtm Lewandowicza i wstrzymuje aż do dalszego rozkazu natarcie ułanów warszawskich na Komarów.
W straży przedniej idzie rtm Szawłowski. Po dojściu czoła kolumny do koloni Moratyn dowódca brygady otrzymuje następujące wiadomości: od ludności, że Łaszczów i Wólka Pukarzowska są zajęte przez silne oddziały Niemców, zaś od rtm Sokolnickiego, rozpoznającego kierunek Łaszczów, że Małoniż jest wolny, natomiast na folwarku Nadolne nocuje artyleria nieprzyjaciela.
Już świtało. Dowódca brygady decyduje uderzyć przez zaskoczenie na artylerię niemiecką. Natarcie wykonują dwa szwadrony pod dowództwem rtm Szawłowskiego, reszta Pułku obsadza Czartowiec i rozpoznaje w kierunku na Pukarzów i Siennicę.
Szwadrony poszły do natarcia w szyku pieszym. Małoniż okazał się zajęty przez piechotę nieprzyjaciela, wobec czego nasze natarcie nie zaskoczyło go ale na odwrót nas zaskoczył gęsty ogień nieprzyjaciela. Wywiązała się zacięta walka, w czasie której pada zabity rtm Szawłowski, rany odnoszą – rtm dypl Kłoss ze sztabu brygady i ppor Szewczyk; pada 25 ułanów, zabitych bądź rannych. Dywizjon cofa się unosząc zabitych i rannych. W ciągu dnia Pułk odrzuca natarcie nieprzyjaciela na Czartowiec, po czym następuje pogrzeb poległych w parku przy dworze Czartowiec (rtm Szawłowski, pchor Konopka, kpr Wojciech Wojdyła i st ułan Franciszek Byrski). W podniosłym przemówieniu dowódca Pułku obiecuje pomścić śmierć kolegów. Czterech ułanów pozostałych na placu boju miał sołtys pochować na cmentarzu w Łaszczowie.

O świcie 22 września przechodzą przez Przewale na Kraczów nowogródzka i wołyńska brygady kawalerii pod dowództwem gen Andersa. Zostaje mu również podporządkowana brygada płk Zakrzewskiego z 8 Pułkiem Ułanów.” (K.Krzeczunowicz – „Ułani Księcia Józefa”)

Tak oto po 19 latach od wspaniałego zwycięstwa w bitwie pod Komarowem 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego znowu znaczy swój ślad Ziemi Zamojskiej – ślad męstwa i krwi. Pozostawia też wiernych do końca Ojczyźnie swych Żółtych Ułanów pochowanych przy dworze w Czartowcu i na cmentarzu w Łaszczowie.Jan Znamiec
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Piotrek » 16 lip 2009, o 22:17

Macie przetarg, na to, kto wystąpi konno w trakcie uroczystości związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej ??!! Dobre... W trybie ustawy Prawo Zamówień Publicznych czy wartość przedmiotu zamówienia jest niższa od ustawowego progu? ;) Ciekaw jestem, jak wygląda SIWZ ;)
A tak poważnie... To już chyba jakiś absurd, robić przetarg na to, kto ma się pojawić by upamiętnić tamte wydarzenia...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Dowódca » 16 lip 2009, o 23:56

Przetarg mamy dlatego, że nie mogliśmy się dogadać z Panem Burzyńskim i Bugajskim czyli 21 PU i Krakowskim Szwadronem Ułanów - zobacz ich zdjęcia, a wszystko zrozumiesz dlatego napisałem, że sa granice, których przekroczyć nie można
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Piotrek » 17 lip 2009, o 00:15

Zdjęcia widziałem, wiem o co chodzi. Tylko tak się zastanawiam... Skoro jest przetarg, to i chyba jakieś kryteria... Zapewne ważna jest kwota, jaką miasto będzie musiało wydać na pokrycie kosztów, ale i są inne sprawy, wymogi, jakie winni spełnić oferenci. Gdybym ja miał taki przetarg organizować, to pewnie chciałbym, żeby ta kawaleria była jakoś umundurowana jednolicie, prezentowała jednakowy poziom wyposażenia zarówno w elementy uzbrojenia, jak i rzędy, żeby te rzędy były stroczone wedle konkretnych przepisów. No i tak się zastanawiam, jak władze miasta do tego podeszły. Bo postawienie takich, wydawałoby się, oczywistych, minimalnych wymogów, wiąże się z automatycznym wyeliminowaniem Waszej konkurencji ;) Jeśli zatem ktoś tam myśli zdrowo rozsądkowo, to nie obawiałbym się o wynik tego przetargu ;) Jak się parzy przecież na Was i porówna z "konkurencją", to choćby mieli najszczersze chęci i intencje... no z czym do ludzi?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lucas » 17 lip 2009, o 09:46

Oto jak sprawy przetergu i merytorycznego podejścia do sprawy przedstawia Pan Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa na forum prasowym (Dziennik Polski):
Miasto będzie też zwracać uwagę, by stroje nawiązywały do epoki, z którą jest związana dana rocznica (skorzysta z rad ekspertów). - Przemarsz kawalerii to edukacyjny, a zarazem barwny element uroczystości. Zgodność z historycznymi regulaminami jest ważna, ale nie ma co popadać w przesadę, bo bardzo drobne elementy ubioru, niuanse w umundurowaniu dla przypadkowego widza są nie do uchwycenia - zaznacza przedstawiciel urzędu.
jak widać sprawy takie jak: krój munduru (KBW, obecnie używane w WP czy wz 36), sprawa biały golf czy halsztuk, sztylblety czy oficerki, siodło sportowe czy kulbaka - nie są tak do końca ważne dla Miasta Krakowa.
Szwadron Niepołomice często był brany na defiladach w Krakowie za Oddział Szwadronu Reprezentacyjnego WP z Warszawy :!: , reszta oddziałów konnych za amatorów i entuzjastów tylko.... Jako były ułan Szwadronu Niepołomice bardzo żałuję, że (mam nadzieję na chwilę tylko) barwy starego złota mogą zniknąć z ulic Krakowa.....i Szwadron pojedzie "towarzysko" ze wspaniale się co prawda prezentującym Oddziałem 3 PSK z Toporzyska (a tak mówiąc między nami, strzelcy nie są ułanami... :wink: )
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez elmijakke » 17 lip 2009, o 10:24

Piotrek napisał(a):Jeśli zatem ktoś tam myśli zdrowo rozsądkowo, to nie obawiałbym się o wynik tego przetargu ;) Jak się parzy przecież na Was i porówna z "konkurencją", to choćby mieli najszczersze chęci i intencje... no z czym do ludzi?

Jak widzisz z poprzedniego postu ze zdrowym rozsądkiem to nie ma nic wspólnego. Jak zwykle chodzi o coś innego.....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez wielebny07 » 17 lip 2009, o 10:41

A ja bym postawił wszystko na jedną kartę. Bym zaproponował udział w obchodach za DARMO. Wiem że wszystko kosztuje ale są też rzeczy których nie da się przeliczyć na pieniądze. Czasami jest tak że do imprez się dopłaca. To jest okrągła 70 rocznica nie tylko wybuchu II wojny, nie tylko rocznica rozpoczęcia Kampanii Wrześniowej ale i jakby na to nie patrzeć rocznica końca kawalerii.

Żurawiejki na 21 zdążycie jeszcze pośpiewać, ale tak im utrzeć nosa i patrzeć z wysokości konika podczas defilady - BEZCENNE :lol:
wielebny07
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 28 paź 2007, o 02:10

Postprzez Lucas » 17 lip 2009, o 10:59

Ano bezcenne! Skąd wiedzieć, że czarne jak na białym nie leży?
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez wielebny07 » 17 lip 2009, o 19:57

hmmm. byłem na stronie tego stowarzyszenia w barwach 21 p.uł. i powiem że całkiem całkiem...... Parę całkiem ładnych buź zobaczyłem i teraz jestem rozdarty co bym bardziej chciał na paradzie zobaczyć. Ułana z Pacanowa czy jaką ładną Kasię albo inną Monikę..... :wink:

Ta taczanka wz 36 (nie pamiętam z jakiej okazji zdjęcia były na waszej stroni) to wasza?
Bo jeżeli nazywacie taczanką to coś na kołach od syrenki to macie z 21 takie same :roll: i jest 2:1 dla nich
wielebny07
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 28 paź 2007, o 02:10

Postprzez Lucas » 17 lip 2009, o 20:59

Tak ładne buzie są w 21, w 8 PU - Krzywa buzia, krzywa nózia to ułani księcia Józia..... A taczanka jest własnością ułanów z Niepołomic. To drugie coś służy do treningu trójki koni do taczanki i do transportu luzaków a czasami i weteranów. Taczanka była m.in. w ubiegłym roku pod Komarowem i sprawdziła sie nieźle. Tak oto się prezentuje a to adrs producenta jakby kto chciał sobie zamówić http://handmet-military.net/cms/?p=p_1&sName=o-nas
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez wielebny07 » 17 lip 2009, o 21:25

taczanka śliczna.

w takim razie jest 1:1

[ Dodano: Pią Lip 17, 2009 9:31 pm ]
oj teraz się dopatrzyłem że trzydziestka na piechocińskiej podstawie :oops:


2:1 dla dziewczyn :mrgreen:a jeżeli chodzi o podstawe to w następnym tygodniu prawdopodobnie odbiorę już swoją prawilną wz 36. Zobaczymy jak to wyjdzie.....
wielebny07
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 28 paź 2007, o 02:10

Następna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,