Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

10 lat Szwadronu Niepołomice

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

10 lat Szwadronu Niepołomice

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 lut 2014, o 22:45

Podczas tegorocznego Święta Pułkowego 2014 obchodzić będziemy 10. rocznicę powstania Szwadronu Niepołomice.

2004 - 2014
10 lat Szwadronu Niepołomice


W drugi dzień Świąt Wielkanocnych 2004 roku w Niepołomicach, w Klubie „Pod Żubrem”, zebrała się grupka entuzjastów jazdy konnej i polskiej kawalerii na tzw. tradycyjne wielkanocne „jajeczko”. To właśnie wtedy, podczas przyjacielskich pogawędek, padła propozycja powołania do życia grupy kultywującej tradycje 8 Pułku Ulanów księcia Józefa Poniatowskiego i polskiej kawalerii w ogóle.
Wybór barw 8 PU podyktowany był bliskością Krakowa oraz bliskimi więzami członków – założycieli z Królewskim Miastem. Grupę tą stanowili: śp. Andrzej Leśniak, Andrzeja Kita, Jan Znamiec, Jan Słowik…..
Swe zamiłowanie do barw „starego złota” manifestowali już wcześniej, szyjąc mundury wz 36 i biorąc udział jako goście podczas Święta Pułkowego w marcu 2004 r. Rozpoczęto akcję rekrutacyjną na rzecz pozyskania nowych członków. Dowódcą został Jan Znamiec. Pierwsze kawaleryjskie zawody rozegrano na parkurze w Niepołomicach pięć miesięcy później w dniach 27 - 28 sierpnia.
Pierwsze oficjalne konne wystąpienie Szwadronu miało miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2004 r. w Krakowie. Szwadron rozrastał się szybko. Bliskość Krakowa i urokliwe położenie niepołomickiej stajni działało kusząco. Grupę zasilali systematycznie m.in. członkowie innych grup współczesnej Kawalerii Ochotniczej. Od momentu powstania Szwadronu wszyscy członkowie uznali moralną zwierzchność Koła Pułkowego 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie i dążyli do jak najbliższej współpracy. Podczas Święta Pułkowego w marcu 2005 r. członkowie Szwadronu otrzymali prawo noszenia braw 8 PU i tak co roku dzieje się do chwili obecnej, po spełnieniu określonych wymagań. Udział w Święcie Pułkowym jest sprawą honorową i największym obowiązkiem każdego „żółtego ułana”. Szwadron zaczął włączać się bardzo aktywnie w organizację konnych przejazdów podczas świąt państwowych i uroczystości rocznicowych w Krakowie takich jak: Święto 3 Maja (słynne kawaleryjskie obozowiska), 6 sierpnia – rocznica wymarszu Kadrówki, 11 listopada, a także w mniejszych miejscowościach, odpowiadając na zaproszenia lokalnych społeczności. Brał wielokrotnie udział w licznych rajdach i manewrach (Bieszczady i Bałtów), w ogólnopolskich imprezach kawaleryjskich (Rewia w Gliniku, w Wilanowie, Zjazd Kawalerzystów w Grudziądzu). Od 2007 roku regularnie bierze udział w kolejnych obchodach rocznicy „Bitwy pod Komarowem”. Oprócz obowiązkowego udziału w Święcie Pułkowym twardą zasadą Szwadronu jest udział w corocznym opłatku Rodzinny Pułkowej oraz warta honorowa przy zbiorowej mogile ułanów 8 PU na Cmentarzu Rakowickim podczas Dnia Zmarłych. Tradycją jest również coroczna gonitwa „Hubertus”, po której jest czas „nocne rozmowy Polaków”.
W maju 2005 r. rozdano pierwsze odznaki Szwadronu wg. wzoru i regulaminu opracowanego przez Zdzisława Krzyżostaniaka. Odznaka nawiązuje do przedwojennej. Kolor ramion krzyża jest w barwach pułkowych a na poziomych ramionach widnieją lata: 1784 – 2004. Czyli rok utworzenia pułku i nieformalna data powstania Szwadronu.
W lipcu 2005 r. powstała strona internetowa http://www.ulani.pl stworzona i sponsorowana przez Mariusza Górniaka – wydawnictwo FINE, która w bardzo krótkim czasie zyskała sobie bardzo dużą oglądalność, informując nie tylko o bieżącej działalności Szwadronu, ale również zamieszczając wiele informacji o historii i tradycjach 8 PU oraz całej polskiej kawalerii.
Powstała sekcja sportowa, biorąca udział w zawodach PZJ i sekcja amazonek. W styczniu 2006 r. zarejestrowano „Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 PU Ks. J. Poniatowskiego” (SSzN) mające ambicje bycia Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Pojawił się zamysł posiadania przez Szwadron sztandaru będącego jego widomym znakiem i symbolem. Projekt sztandaru opracował w maju Zdzisław Krzyżostaniak. Z inicjatywy Andrzeja Leśniaka 6 marca 2006 r. ruszyło stworzone przez Mariusza Górniaka internetowe Forum Kawaleryjskie http://www.forum.ulani.pl, które po tragicznej śmierci Andrzeja zostało nazwane jego imieniem. Obecnie jest to największe forum kawaleryjskie w kraju, stanowiące ogromną kopalnię wiedzy. Głównym moderatorem jest Jarosław Banasik. Do chwili obecnej odwiedziło je ponad 7 mln 315 tys. osób. 11 listopada 2006 r. na Wawelu SSzN otrzymał swój wymarzony sztandar ufundowany przez prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.
Uwzględniając ogólną sytuację w środowiskach Kawalerii Ochotniczej w kraju, dowództwo SSzN zdecydowało o wstąpieniu do Federacji Kawalerii Ochotniczej. 8 maja 2010 r. w Woli Batorskiej i Niepołomicach odbył się popis, po którym SSzN zarejestrowano w FKO, w której pracę aktywnie włączyła się kadra dowódcza Szwadronu. W ostatnim czasie największym wyzwaniem dla ułanów księcia Józefa była organizacja i udział w Wielkiej Rewii Kawalerii 2013.
Naprawdę nie sposób jest w chwili obecnej wyliczyć, w ilu i w jakich imprezach Szwadron brał udział. W minionym okresie 10-ciu lat SSzN, jak każda grupa czy zbiorowość ludzka, borykał się z rotacją personalną w swoich szeregach, nieprzerwanie kontynuując jednak swą działalność. Od początku istnienia Szwadronu jego dowódcą jest rtm KO Jan Znamiec a zastępcą por KO Franciszek Paweł Żmudzki.
Na przestrzeni minionych lat diametralnie zmieniły się zasady rekrutacji do Szwadronu. Z czysto spontanicznej formy, a nierzadko i zupełnej przypadkowości, do wymaganych regulaminem wewnętrznym i regulaminem FKO zasad, umiejętności i wiadomości. Każdy kandydat na ułana księcia Józefa po przyjęciu na roczny okres próbny musi udowodnić, że jest godny nosić „złotożółte” barwy. Musi ukończyć kurs kawaleryjski stopnia podstawowego w CWKO w Toporzysku. A wszystko po to, aby barwy starego złota należycie prezentowały się tak w szyku pieszym, jak i konnym.

W strukturach Szwadronu nie jestem już prawie dwa lata, ale wspólnie noszone barwy starego złota i wspólne działanie przez dziewięć lat zobowiązują do konsolidacji sił z okazji takiej rocznicy. Zwłaszcza, że przeżyłem tam wiele niezapomnianych chwil. Zwłaszcza, że noszę na mundurze jedną z pierwszych pięciu odznak Szwadronu wykonanych ze srebra, szczęśliwą odznakę nr 13 !!!

ułan Jarosław Banasik
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,