Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

19 Chełmiński Batalion Zmechanizowany

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

19 Chełmiński Batalion Zmechanizowany

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 wrz 2020, o 10:09

Aleja Dębów Katyńskich w Chełmie

22 sierpnia 2020 roku w Chełmie na terenie koszar 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego otwarto Aleję Dębów Katyńskich poświęconą pomordowanym przez NKWD w 1940 roku oficerom 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. 23 sierpnia rozkazem Ministra Obrony Narodowej 19 Chełmski Batalion Zmechanizowany przejął tradycje 8 PU, które w ten sposób znów odrodziły się we współczesnych Siłach Zbrojnych RP. Nie mogło być lepszego miejsca dla upamiętnienia pomordowanych oficerów tego pułku, jak koszary jednostki, która chlubić się będzie historią i tradycjami 8 PU i na co dzień pielęgnować zasadzone dęby w liczbie 39.
Pomysł ten zrodził się zaraz po ogłoszeniu wstępnej decyzji MON i został nagłośniony szczególnie w środowisku bliskiemu brawom „starego złota” bo taki właśnie kolor na czapkach i proporczykach nosili ułani księcia Józefa. Fundatorem dębów mógł zostać praktycznie każdy, kto wyraził taką wolę. Koszt jednego drzewka i drewnianego postumentu z tabliczkami wyniósł 750 zł. Główna tabliczka zawiera dane osobowe rozstrzelanego oficera, miejsce służby, miejsce rozstrzelania. Na tabliczce poniżej znajdują się imiona i nazwiska fundatorów.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,