Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Dyskusje na temat uzbrojenia

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez Dowódca » 8 gru 2010, o 22:50

Przedstawiam informację w sprawie możliwości pozyskania pozwolenia na broń m.im dla celów rekonstrukcyjnych

Harcerze i stowarzyszenia strzeleckie dostaną broń do ręki

Sejm zdecydował, że pozwolenie na broń będą mogły uzyskać osoby należące do stowarzyszeń patriotyczno-obronnych lub wychowawczych, takich jak ZHP czy ZHR.
Zobacz także:

* Sejm zliberalizował przepisy dotyczące broni - można ją kupić przez internet
* Każdy będzie mógł kupić broń do obrony domu
* Policja przeciwna ustawie ułatwiającej dostęp do broni
* Przywóz broni z zagranicy tylko na podstawie zaświadczenia

Wkrótce łatwo uzyskamy dostęp do broni palnej dla celów rekreacyjnych – bocznego zapłonu o kalibrze do 6 mm. Wystarczy, że udokumentujemy przynależność do stowarzyszenia o charakterze wychowawczym lub patriotyczno-obronnym i jednocześnie nie stanowimy zagrożenia dla siebie i bezpieczeństwa publicznego. Wówczas Policja będzie musiała wydać nam pozwolenie na broń. To jedna ze zmian wprowadzona przez posłów do rządowej nowelizacji ustawy o broni i amunicji.
Stowarzyszenia uzbrojone

– Takimi stowarzyszeniem może być np. Liga Obrony Kraju, ZHP, ZHR, Związek Strzelecki „Strzelec” – Organizacja Społeczno-Wychowawcza oraz inne stowarzyszenia. Tym samym osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni do celów „rekreacyjnych” oprócz spełniania innych wymagań ustawy (niekaralność, stan zdrowia, brak zagrożenia dla siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego) musi być członkiem jednego z tych stowarzyszeń – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA

– Broń palna bocznego zapłonu o kalibrze do 6 mm to cała kategoria kbks, czyli broń z której korzystano dawniej na zajęciach z przysposobienia obronnego – mówi Krzysztof Stefaniak, trener strzelectwa sportowego. Przyznaje, że taką bronią można zabić człowieka.

– Ale człowieka można też zabić nożem kuchennym, siekierą, czy samochodem – zaraz dodaje.

– Chcemy umożliwić wydawanie pozwoleń na broń do celów rekreacyjnych. Zatem ludzie zrzeszeni w pewnych organizacja, klubach sportowych będą mieli możliwość szkolenia się np. na kbks – tłumaczy poseł sprawozdawca Stanisław Wziątek (SLD).
Jednoznaczne zasady

Do rządowego projektu posłowie wprowadzili zmiany, które wywracają projekt do góry nogami. Przede wszystkim nowe przepisy mają wyeliminować dzisiejszą uznaniowość przy wydawaniu pozwoleń na broń. Jasno będą sformułowane zasady uzyskiwania pozwoleń dla różnych celów: ochrony osobistej, ochrony minia, w celach łowieckich, w celach rekonstrukcji historycznej, dla celów sportowych., szkoleniowych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i rekreacyjnych. Policja będzie musiała wydać pozwolenie na broń jeśli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, bezpieczeństwa publicznego i przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.

Ważne przyczyny to na przykład: stałe i realne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia, członkowstwo w klubie kolekcjonerskim – na broń do celów rekonstrukcji, udokumentowane nabycie broni przez spadek – pozwolenie do celów pamiątkowych. Każdej kategorii pozwoleń będą przypisane konkretne kategorie broni. Nie będzie można nosić przy sobie broni kolekcjonerskiej lub broni która stanowi pamiątkę, bez pozwolenia policji. Dzięki zmianom łatwiej będzie też uzyskać pozwolenia na broń dla celów pamiątkowych wystarczy udokumentować nabycie broni w spadku, darowiźnie lub przez wyróżnienie.
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez Piotrek » 9 gru 2010, o 00:11

Janku, na jakim to jest etapie? Przeszło przez parlament, czy tylko przez Sejm? Coś to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez wielebny07 » 9 gru 2010, o 02:04

Dostaliśmy zaproszenie na spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej dotyczące planowanej nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Te spotkanie bedzie 11 stycznia 2011 wiec chyba to co napisał Dowódca to raczej jakiś zarys ustawy. Albo projekt którejs z partii, kola poselskiego albo posła. Bardzo duzo w tej sprawie działa Paweł z "Do Broni" i gdyby coś się już w tej sprawie ruszyło to by się na stronie pokazało.
wielebny07
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 28 paź 2007, o 02:10

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez Paweł_39 » 9 gru 2010, o 13:18

Nie, to przeszło przez Sejm. 413 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się. To teraz Senat, potem Prezydent.

Jeśli to przejdzie to:
1/ Realnym stanie się zamawianie u rusznikarzy przeróbki kopii mauserów polskich na broń bocznego zapłonu 6 mm na hukowce
2/ Może pojawią się na rynku kopie polskiej broni.
3/ W ciągu paru lat rekonstrukcja mogłaby naprawdę rozkwitać,

Niemniej pytanie brzmi, czy zaraz nie okaże się, że ustawa do poprawki, itd. Przy tej niepewności, to już nie wiadomo, czy część rekonstruktorów ma już zrywać klepkę z podłogi i wyciągać zabytkowe mausery, czy dalej czekać na lepsze czasy... Zobaczymy. Narazie jestem mocno sceptyczy, bo taka nagła zmiana chorego prawa to jednak jakoś nie po polsku...
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez pieczarka » 9 gru 2010, o 21:38

Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez Piotr Walter » 12 mar 2011, o 21:02

Czyli że jak wygram na zawodach lub dostanę od tatka sprawnego VISA to będą musieli mi dać na niego zezwolenie?? LOL Nieźle:)
Pytanie tylko czy ten Vis będzie musiał być tylko i wyłącznie zamknięty w szafie pancernej..?? Czy np będę mógł postrzelać na strzelnicy i mieć w kaburze na defiladzie...??

Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez jacbyd72 » 6 sty 2012, o 17:05

A mnie interseuje czy ktoś już przeszedł takową procedurę i czy może się podzielić faktami związanymi z załatwianiem wszelkich formalności w tym temacie. Chodzi mi o praktykę, nie teorię.
Avatar użytkownika
jacbyd72
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 43
Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 14:22
Lokalizacja: 16 P.U.W Bydgoszcz

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez Piotrek » 6 sty 2012, o 19:03

Ja jeszcze nie, chociaż chodzi mi to po głowie. W artykule, który ukaże się w #4 Szabli i Konia opisałem procedurę według znowelizowanej ustawy i wytycznych z komend wojewódzkich Policji wraz z moim krótkim komentarzem.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: pozwolenie na bron do rekonstrukcji

Postprzez szef29 » 23 sty 2012, o 09:08

test
szef29
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 sty 2012, o 21:53


Powrót do Uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,