Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

siodło McCellan

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

siodło McCellan

Postprzez Lookas » 6 sty 2007, o 12:23

witam:))

znów wychodze przed szereg i mam dziwne pytanie:)
Obiło mi sie o oczy gdzies tu na tym forum, ze ktoś wspólczesnie uzywa siodła McCellan.
Z lieratury wiem, ze Polska kwaleria uzywała tych siodeł, ale ciekawi mnie jak to wygląda w praktyce. Zdaje się, ze to siodło powinny wystepowac z rzedem wz.25

bardzo chciałbym zobaczyć taka kulbakę a już najbardziej w naturze:) ( ale i fotografie beda super)

No i pytanie, jak to sie sprawuje w porównaniu do polskiego siodła?

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sty 2007, o 17:14

Skontaktuj się ze Szwoleżerem Kubą Szpetulskim- Łazarowiczem. On jeździ na takim siodle.

numer GaGa Kuby - 1600832
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pieczarka » 7 sty 2007, o 00:46

Co prawda siodła prawie nie widać ale można je stroczyć nawet wg. przepisu z 1938 roku -

Obrazek

(zdj. z wątku http://kawaleria.marcin-lewandowski.xip.pl/forum/viewtopic.php?t=156 )
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Lookas » 8 sty 2007, o 00:53

faktycznie!!!!

no wlasnie cos mnie sie o oczy obilo:)

Dzieki!!!!

a czy jest szansa na qfotki samego okulbaczonego konia:) Bez jeźdzca:)??

POzdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez AWEK » 3 mar 2007, o 19:40

Obrazek

Witam Panów.
Osobiście posiadam "siodło z dziurką", które przetrwało już niejedno (pływanie, upadki, dzieci...). Od strony technicznej należy do siodeł najprostrzych, a co zatym idzie praktycznie niezawodnych (kawałek rzemienia i jedziemy dalej). Koń po 10-ciu dniach w takim siodle przy pełnym stroczeniu nie skarżył się (szerokie choć krótkie ławy i lekka terlica zrobiły swoje). Dla niektórych minusem (choć osobiście tak nie uważam) może być już legendarna twardość siedziska. Dlatego też nienadaję się ona dla osób z "rumianym zadkiem", a takowch wśród ułanów nie ma.
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez ułan rymarz » 9 mar 2008, o 13:23

Witam ma ktos jakies WT tych siodel chodzi o sposoby mocowania popregow itp i sposob ich obszycia .Niestety dziki zachod to nie moja specjalnosc pozdr mw
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Postprzez Lookas » 9 mar 2008, o 21:18

MacClellany do Polski przywedrowały z magazynów US army jako demobil. NIkt nie opracował do nich WT, bo nie były obliczone na długie stosowanie. Polecam materiały ze stron anglojęzycznych, np tu:

SMH

albo tu:

MacClellan Restoration
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 10 mar 2008, o 19:35

Te! Cwaniaczku! a może byś od razu przetłumaczył?!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 10 mar 2008, o 21:02

ale tam wszystko jasne jest:) Zresza najwazniejsze rzeczy opowiem Ci na Święcie:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 10 mar 2008, o 21:16

Najważniejsze rzeczy? Tzn kto z kim w Iwnie? :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 10 mar 2008, o 21:18

to juz musisz sam:) wiesz gdzie dotrzec, to nie bedzie problemU:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 mar 2008, o 00:06

Lookas! Lepiej mi powiedz jak wiesz, jaka była regulaminowa grubość filcu przy czapraku wz 36! Mam zrobić Koledze rekonstrukcję i akurat ten szczegół nie jest mi zbyt dobrze znany!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 12 mar 2008, o 20:46

wcviąz jeszcze w nawale roboty nie dotarłem do WT, nie mniej wyglada mi na to, ze czaprak był podklejony filcem około 8-10mm zgrubosci. Podklejony i podszyty.

Jak tylko poedze sie troche, obiecuje sprawdzic i potwierdzić ta informację:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 mar 2008, o 23:11

Z góry serdeczne dzięki! I nia zapomnij mi coś zabrać do Niepołomic. Bo już cała moja rodzinka czeka na filmy! :oops:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Major » 12 mar 2008, o 23:20

Czołem Waszmościowie!
Z uwagą śledzę dyskusje na tematy mundurowo - sprzętowe czasami w natłoku informacji można zgubić ważny wątek. Ułan z Pacanowa pyta o grubość filcu pod czaprak, według WT (zamieszczonych wcześniej o ile dobrze pamiętam przez tegoż, to w kontekście gubienia wątku) wynosi on 8 - 10 mm, pod wyściółkę ławki 13 - 15 mm. Jestem wam Panowie niezmiernie wdzięczny za materiały, które zamieszczacie na forum, bez Waszej pomocy moja wiedza o temacie byłaby bardzo uboga! Dziękuję - Major.
Avatar użytkownika
Major
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 45
Dołączył(a): 15 gru 2007, o 17:28
Lokalizacja: Elbląg

Następna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,