Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

replika mauser kbk 98 PWU

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 2 sie 2010, o 11:30

Panowie, rozpocząłem ten wątek, ponieważ chcę tu generalnie poruszyć sprawę mausera 98pwu – wykonania repliki, która mogłaby spełnić nasze oczekiwania co do wierności oryginałowi – i być repliką strzelającą (chodzi wyłącznie o efekt dźwiękowy).
Jednak potrzebuję waszej pomocy w pewnych kwestiach. Po pierwsze – na co miałby być ten strzelający mauser – w grę z racji prostoty wykonania wchodzą naboje hukowe 6mm lub korki używane do typowych „odpustowych” zabawek – korkowców. Druga sprawa – pewne elementy karabinka są stałe (np. kolba)- ich cena jest niezależna od produkcji innych elementów. Ale elementy stalowe kbk-a już są zależne. Chodzi o to, ze nie wszystko trzeba dorabiać – stopki, pudełko magazynka, celownik – mogą pochodzić z innych kbk-ów lub z wykopkowych oryginałów. Do nabycia chociażby na all... Dlatego drugą sprawą jest to, jakie elementy należałoby dorobić? Wg mnie w zestaw ten wchodziłyby: koźlik, bączek przedni (2-elementowy), lufa, komora zamkowa, zamek, układ spustowy (może być tak ze stary zostanie).
I teraz moja prośba – dajcie swoje uwagi dotyczące ilości ewentualnych zamówień jak możecie to podajcie jakieś ilości na maila: makul11@wp.pl albo 1psk@1psk.com.pl oraz na forum – części , które należałoby wyprodukować do tej repliki.
W kwestii ceny – wszelkie sugestie także mile widziane. Chcę jednak zauważyć 2 rzeczy -nie będzie on tani (sam się zdążyłem do tego przekonać) oraz mówimy tylko o „metalu” - kolba nie wchodzi do zestawu. Moim ideałem byłoby stworzenie czegoś w kwocie do 600-700zł (za sam metal). Nie wspomnę, ze fajnie by było, gdyby taką replikę stworzył np. FB Radom. Ale to chyba marzenie ściętej głowy...
pozdr
makul
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez elves » 2 sie 2010, o 22:42

Próbowałem jakiś czas temu podejść do tego problemu ale nic z tego nie wyszło.
Szanowny kolego, z wyliczenia elementów, które ta konstrukcja by zawierała wynika, że wielokrotnie byłaby zaklasyfikowana jako broń.
ma zamek - broń
ma drożną lufę - broń
ma iglicę - broń
ma układ spustowy - broń
ma sprawne pudełko magazynka - broń
ma pazur wyciągu - broń

Oczywiście wszyscy chyba, oprócz Radomia, wiedzą że taka konstrukcja byłaby potrzebna i pożądana, ale oni wolą płakać o kolejne dotacje państwowe niż podjąć próbę realizacji projektu. Może nawet lepiej "schodzącego" niż obecna produkcja.
Dobra konstrukcja, zgodna z prawem byłaby hitem.

Życzę koledze powodzenia, ale niech kolega wcześniej skonsultuje swoje zamierzenia z osobami, które znają stan prawa w tej dziedzinie. Jak kolega raz trafi na listę "konstruktorów", to każda wykryta nietypowa "konstrukcja" spowoduje wizytę smutnych panów.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez elves » 2 sie 2010, o 22:46

Zrobić strzelającą replikę mauzera, która będzie wierna co co wyglądu, a nawet co do działania z wykorzystaniem amunicji hukowej(coś na podobieństwo naboju izbowego, oczywiście bez pocisku) to pikuś dla dobrego ślusarza.
Ale to będzie broń wg. prawa. Patrz post wyżej.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez Łuki » 3 sie 2010, o 00:05

elves napisał(a):ma zamek - broń
ma drożną lufę - broń
ma iglicę - broń
ma układ spustowy - broń
ma sprawne pudełko magazynka - broń
ma pazur wyciągu - broń


Kolega chyba dramatyzuje. Z tego wyliczenia by wynikało, że mój ASG to broń bo:
ma drożną lufę,
ma układ spustowy,
ma sprawne pudełko magazynka,
ma pazur wyciągu.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 3 sie 2010, o 00:07

Tak, tylko że sam zadaję sobie pytanie czym się różni mauser ASG od np. takiego samego mausera ASG - ale wykonanego z metalu a nie plastiku??
ma zamek, iglicę, drożną lufę - wiec jest to broń. Jak patrzyłem do ustawy o bia - istotnymi częściami broni (w tym przypadku) są: lufa, komora zamkowa, zamek oraz iglica. Czyli celownik, muszka, pudełko magazynka, ŁĄCZNIK ZAMKA, KUREK, układ spustowy - nie są istotnymi częsciami broni, zakazanymi przez prawo. Te napisane dużymi literami sam niejako uznałęm za nieistotne części broni - skoro iglica działająca wewnątrz zamka jest wymieniona oddzielnie to czemu np. kurek nie jest - bo nie jest istotną częścią broni. Tak w każdym razie ja sądzę.
Wiem ze każdy ślusarz może zrobić coś strzelającego normalną ammo. Ja jednak chcę zrobić coś, co nie będzie strzelało normalną ammo (prześwit do 5mm) i co za tym idzie - nie będzie bronią.
A zeby każdemu było trudniej - części pochodziłyby z różnych źródeł (nie każdy ślusarz chce np. zrobić atrapę lufy-chociażby ze względów ekonomicznych).
To zę Radom tego nie robi - ich sprawa. Może ktoś inny zechce zarobić. Ja chcę spróbować zrobić coś legalnego, dla wszystkich.
Dlatego dalej proszę o pomoc i jakieś sugestie co do rodzaju i ilości części.
makul
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 3 sie 2010, o 09:26

właśnie przeglądając jeszcze raz ustawę, zauważyłem że popełniłem błąd - w ustawie nie sa wymienione elementy takie jak iglica, łącznik zamka czy kurek. Dlatego uważam ze takowe mozna swobodnie posiadać.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez Piotrek » 3 sie 2010, o 10:50

Jesteśmy na etapie budowy kopii Mausera 98 PWU, przy czym nie ma to być kopia strzelająca. Zajmuje się tym Paweł39, możesz zapytać go o szczegóły. W mojej ocenie naboje hukowe dostępne na rynku dadzą mizerny efekt w takim karabinku, nie wspominając o kosztach przystosowania go do tego typu amunicji. To dość precyzyjna robota rusznikarska, trzeba rozwiązać problem magazynka, podajnika, przeładowania, wyrzutu łuski, itd. Nie wiem czy warto, tym bardziej, że coraz częściej na rekonstrukcjach organizatorzy zapewniają broń strzelającą ślepakami.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 3 sie 2010, o 11:27

Właśnie cały problem poleag na tym ze trzeba okreslić do czego ma być ta replika. W moim zamyśle ma ona służyć "na codzień" do użytku podczas spotkań, odtwarzania epizodów, minipokazów itp. Jesli wynajęcie kbk hukowego kosztuje 100-150zł/szt. a każdy nabój ok. 4-5zł to owszem - do dużych inscenizacji opłaca się cooś takiego brać. Bo przecież trzeba doliczyć jeszcze dowóz karabinów (nikt za darmo tego nie zrobi). Jeśli mamy np. zorganizować jakiś przemarsz lub zaprezentować np. pozycję obronną z pewną ilością wystrzałów (ale nie huku-do tego mogą być petardy), ogólnie mówiąc - do własnego użytku - chyba dobrze wykonać taką hukową replikę. Oczywiście stosując się do wytycznych ustawy o BiA.
Mój zamysł był taki: bardzioej skłaniam się do "korka" siarkowego, ładowany pojedynczo, raczej bez systemu magazynka (no niestety - coś za coś) a co za tym idzie - bez pazura i konieczności wyrzucania łuski (bo takowej nie ma).
Z nabojem hukowym 6mm uważam też, że sprawa jest trudniejsza - właśnie przez konieczność precyzyjnego wykonania oraz system wyrzutu łuski.
Natomiast w kwestii zwykłej repliki - producent kolb - firma Foks - wykonała taką replikę wizualną. Co prawda wz. 29 ale z fuchomym zamkiem. Jednak uważam że to nie jest to.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 3 sie 2010, o 11:28

Piotrek,
PS - jakie elementy dorabiacie na miejsce oryginału?
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez Łuki » 3 sie 2010, o 14:27

Nasza replika jest oparta o ASG z którego adaptujemy zamek, pudełko magazynka, spust, lufę. Łoże będzie wykonane na zamówienie (wspomniany FOX). Do tego okucia i muszka robione na zamówienie, ewentualnie oryginały jak ktoś akurat rafi na Allegro.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 3 sie 2010, o 15:52

Czyli z tego co piszesz potrzeba lufy, komory zamkowej, zamka i układu spustowego. O ile wg. mnei możliwe będzie użycie oryginalnej iglicy, to sam zamek powinien mieć inną konstrukcję w moim zamyśle.
Łuki czy na priva mogę prosić o informacje w sprawie cen poszczególnych elementów z okuć? Bo przyznam zę jak ktoś ma coś dobrze zrobionego to nie warto kmbinować z czyms nowym:)
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez Łuki » 3 sie 2010, o 16:50

Całość sprawy prowadzi Paweł i on zna ceny. Już mu dalem znać by do Ciebie napisał.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez elves » 3 sie 2010, o 21:53

makul napisał(a):Tak, tylko że sam zadaję sobie pytanie czym się różni mauser ASG od np. takiego samego mausera ASG - ale wykonanego z metalu a nie plastiku??
ma zamek, iglicę, drożną lufę - wiec jest to broń. Jak patrzyłem do ustawy o bia - istotnymi częściami broni (w tym przypadku) są: lufa, komora zamkowa, zamek oraz iglica. Czyli celownik, muszka, pudełko magazynka, ŁĄCZNIK ZAMKA, KUREK, układ spustowy - nie są istotnymi częsciami broni, zakazanymi przez prawo. Te napisane dużymi literami sam niejako uznałęm za nieistotne części broni - skoro iglica działająca wewnątrz zamka jest wymieniona oddzielnie to czemu np. kurek nie jest - bo nie jest istotną częścią broni. Tak w każdym razie ja sądzę.
Wiem ze każdy ślusarz może zrobić coś strzelającego normalną ammo. Ja jednak chcę zrobić coś, co nie będzie strzelało normalną ammo (prześwit do 5mm) i co za tym idzie - nie będzie bronią.
A zeby każdemu było trudniej - części pochodziłyby z różnych źródeł (nie każdy ślusarz chce np. zrobić atrapę lufy-chociażby ze względów ekonomicznych).
To zę Radom tego nie robi - ich sprawa. Może ktoś inny zechce zarobić. Ja chcę spróbować zrobić coś legalnego, dla wszystkich.
Dlatego dalej proszę o pomoc i jakieś sugestie co do rodzaju i ilości części.
makul



Jeśli kolega upora się ze sprawą legalności to nawet proces technologiczny jestem w stanie zrobić razem z rysunkami technicznymi. ( No nie sam, ale znam kilku jeszcze większych pasjonatów z dużą wiedzą i praktyką w konstrukcjach )
A co do amunicji odsyłam jeszcze raz do amunicji izbowej. W 100% wyglądała by jak mauzerowska, a była by legalna.( oczywiście pomijając zamontowanie pocisków)
"Polskie konstrukcje broni strzeleckiej" Wa-wa 1993 s.39
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez makul » 4 sie 2010, o 12:57

Elves, czy chodzi ci o coś jakby ślepy nabój bocznego zapłonu kal .22 ?
Myślałem nad tym ale problem jest generalnie - w konstrukcji zamka - bardzo precyzyjny i "ocierający się" o ustawę o BiA;
Można spróbować to jakoś rozwiazać.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: replika mauser kbk 98 PWU

Postprzez Piotrek » 4 sie 2010, o 13:26

Wydaje mi się, że wszystko co będzie miało strzelać, obojętnie jak, będzie drogie. Chcieliśmy swojego czasu zamówić same kopie zamków, tak żeby można było markować przeładowanie na rekonstrukcjach i to było drogie, a co dopiero precyzyjna konstrukcja, która ma strzelać.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Następna strona

Powrót do Karabin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron