Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 24 lut 2010, o 19:21

Jak to mówią (nikogo nie obrażając) może być ciulowo byle jednakowo :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 24 lut 2010, o 19:36

W gabardynie i z aksamitnymi otokami nie jest ciulowo, przeciwnie, bardzo elegancko. Tyle, że aksamity to oficerska domena.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 24 lut 2010, o 19:52

To przenośnia taka była, zacząłem się nawet zastanawiać czy ktoś przypadkiem nie weźmie tego do siebie. Byłem w największej hurtowni z tkaninami w Krakowie i sukna nie znalazłem w ogóle w takim ani zbliżonym odcieniu a aksamitu była cała belka na wierzchu regału. Niestety aktualne warunki umundurowania predysponuje dostępność materiałów. A z tym różnie bywa.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 24 lut 2010, o 20:16

Zgadza się, nieststy, z suknem jest problem a i drogie jest.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Staszek » 25 lut 2010, o 00:30

Prawie jak ułan napisał(a):To przenośnia taka była, zacząłem się nawet zastanawiać czy ktoś przypadkiem nie weźmie tego do siebie. Byłem w największej hurtowni z tkaninami w Krakowie i sukna nie znalazłem w ogóle w takim ani zbliżonym odcieniu a aksamitu była cała belka na wierzchu regału. Niestety aktualne warunki umundurowania predysponuje dostępność materiałów. A z tym różnie bywa.


Wszytko gra Kolego.Póki co w Szwadronie Niepołomice wszyscy nosimy mundury garnizonowe gabardynowe a otoki z aksamitu.Daszki rogatywek też mamy okute.Tak kiedyś ustalono i póki co tak pozostanie.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 25 lut 2010, o 08:53

Nie narzekam. Mi się podoba. :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 25 lut 2010, o 13:50

Mimo wagi tematu umundurowania zapraszam do wątku umundurowania dotyczącego. Tu proszę o uwagi i komentarze Święta 8 Pułku Ułanów dotyczące. A tak a propos umundurowania Szwadronu Niepołomice – Piotrze masz rację oczywiście ale zważ proszę, że liczba ułanów w naszym Szwadronie jest już na tyle duża, że zachowanie jednolitości umundurowania jest problemem – przede wszystkim finansowym. Wielu kolegów obszywa się u różnych krawców dysponując różnymi materiałami. Nie mogę się zgodzić z maksymą ułana z Wieliczki – ciulowo ale jednakowo. Do jednolitości nam daleko – przede wszystkim mundury mają być schludne, wyprasowane, umundurowanie kompletne i noszone z fasonem ale i z należnym szacunkiem. Szwadron Niepołomice nie uzurpuje sobie prawa do nazwy GRH. Tam podczas imprez rekonstrukcyjnych obowiązują inne zasady – wierność historyczna przede wszystkim. My jesteśmy Stowarzyszeniem współczesnej Kawalerii Ochotniczej i tak jak napisał Stachu mamy swoje przepisy mundurowe (np. wszyscy mamy kaczy dziób okuty). Przy braku na dzisiejszej ulicy na co dzień kontaktu ludzi z mundurem staramy się aby na nasz widok serca zabiły (nie tylko kobietom) mocniej i aby ludzie mówili – ten ułański przedwojenny mundur był piękny. Przeciętny widz powie: ten to ma ładne guziki błyszczące (chociaż nienależne oficerskie) a tamten to ma guziki brzydkie matowe (chociaż przepisowe żołnierskie). Tak to na dzisiaj wygląda ale dążymy do ideałów wskazywanych m.in. przez Pana L. Kukawskiego. Pod Komarowem Szwadron uczestniczył w mundurach garnizonowych i polowych wz 36. Odbiegało to od konwencji narzuconej przez organizatorów ale …. To ale zawsze jest i będzie – trzeba dążyć do doskonałości kierując się naszą małopolską zasadą: nie od razu Kraków zbudowano. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 16 mar 2010, o 11:48

Ponieważ temat nam się ciut rozmył powracam raz jeszcze do sedna sprawy:

Działając w imieniu Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie oraz Stowarzyszenia „Szwadron Niepołomice” w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego

Z A P R A S Z A M Y

Wszystkich b. Żołnierzy Pułku, ich Rodziny i Przyjaciół, tworzących naszą Pułkową Rodzinę, członków i sympatyków Stowarzyszenia „Szwadron Niepołomice” oraz wszystkich którym drogie są tradycje oręża polskiego a zwłaszcza Kawalerii Polskiej do wzięcia udziału w uroczystych obchodach Święta Pułkowego 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego które odbędą się w sobotę 20 marca 2010 roku w Krakowie

Program uroczystości:
9.00 tradycyjne spotkanie uczestników uroczystości w Kawiarni EUROPEJSKA przy Krakowskim Rynku;
11.00 uroczysta msza święta w Kolegiacie św. Anny;
12.30 uroczysty apel poległych pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu;
13.00 przemarsz na Wawel - centralna uroczystość Święta Pułkowego tj.: nadanie barw 8 PU, przyjęcie kandydatów na staż, przyznanie odznak Szwadronu Niepołomice – na zakończenie uroczystości oddanie honorów przy sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego w Krypcie św. Leonarda w podziemiach Katedry Wawelskiej.
15.00 spotkanie towarzyskie uczestników uroczystości w Restauracji „Kawaleria” przy ul. Gołębiej w Krakowie.

Prezes Zarządu
Koła Pułkowego 8 PU
Kazimierz Tratkiewicz

Prezes Zarządu
Stow. „Szwadron Niepołomice”
Jan Znamiec
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 mar 2010, o 21:04

Już po Święcie Pułkowym 2019! I powiem szczerze - wielka szkoda! 39 ułanów w złotożółtych barwach, zaproszeni goście, wspaniała wiosenna pogoda. Ale przede wszystkim doskonała organizacja według precyzyjnie opracowanego seceniariusza i ceremoniał wojskowy! A wszystko to dzięki Zdzisławowi Krzyżostaniakowi od dzisiaj chorążemu Szwadronu Niepołomice.
Zdzichu ! Wielkie dzięki za to że zdecydowałeś się powrócić z rezerwy z dalekiej placówki. Z wielką dla wszystkich korzyścią! Oby to dzisiejsze Święto było początkiem nowego etapu w dziejach Szwadronu i na naszej kawaleryjskiej drodze, abyśmy mogli kiedyś spojrzeć spokojnie w lustro ze spokojnym sumieniem, że uczynilśmy wszytko co mogliśmy, aby zachować dla potomnych tradycje kawalerii. A 8 PU w szczególności.
Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że piszę szczerze. A piszę tutaj już dokładnie 4 lata. Czasami za bardzo szczerze. Ale to co powyżej, napisałem pod wrażeniem zaraz po powrocie do domowych pieleszy.
Szczegóły z dzisiejszego Święta wkrótce na naszej stronie.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Ułan świętokrzyski » 22 mar 2010, o 12:38

Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 mar 2010, o 11:08

Zapraszamy do galerii na relację ze Święta Pułkowego 2010

Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów 2010 - Galeria I
http://www.ulani.pl/index.php?str=galer ... ria_id=112

Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów 2010 - Galeria II
http://www.ulani.pl/index.php?str=galer ... ria_id=113
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 24 mar 2010, o 17:56

Wreszcie złapałem chwilę oddechu, coby podzielić się refleksjami z pobytu w Krakowie. Przede wszystkim, było mi bardzo miło i cieszę się, że w tym ważnym dla Szwadronu Niepołomice dniu mogłem być z Wami. Jednym z dobrych zwyczajów kawaleryjskich było podtrzymywanie kontaktów pomiędzy pułkami i odwiedzanie się nawzajem, nie tylko przy okazjach do zabawy, ale i przy tych bardziej oficjalnych wydarzeniach. Taką tradycję chcemy też kontynuować. Pewnie, można powiedzieć, że daleko, że na jeden dzień tylko, że rodzina, dzieci, itd. Nam się jakoś udało połączyć sprawy zawodowe, z odwiedziami Szwoleżerów w Warszawie i Ułanów Księcia Józefa w Krakowie. Pewnie, że miło pogadać na forum, ale jeszcze milej spotkać się osobiście.
Podziękować chyba przede wszystkim należy Najwyższemu, że dał tak piękną pogodę, dzięki której przemarsze i całość uroczystości przebiegała w pięknej wiosennej aurze. Wyrazy uznania dla Ździcha Krzyżostaniaka za ten jakże szczegółowy konspekt. 11 stron drobnym drukiem, satelitarne zdjęcia z zaznaczonymi trasami przemarszu, dokładne rozpisanie, co, kto i kiedy, robią wrażenie. Tak właśnie powinno wyglądać przygotowanie do święta. Widać, że Ździchu wrócił na łono Stowarzyszenia na całego i z impetem :)

Żałuję jednej rzeczy... Że apel poległych pod Krzyżem Katyńskim odbywał się pośród tłumu turystów i przejeżdżających obok samochodów, co skutecznie zagłuszało prowadzącego uroczystość. Co poradzić, Krzyża się nie przeniesie. Być może udałoby się miast apelu poległych zorganizować capstrzyk w piątkowy wieczór, co już sugerowałem. Blask pochodni na pewno przydałby temu wydarzeniu specyficznego nastroju. Pytanie tylko, czy w tym miejscu jest wieczorem ciszej...

Ci którzy czytają to forum, wiedzą, że ciągle marudzę, szukam dziury w całym i krytykuję. Ponoć przylgnęło do nas określenie "badacze pisma". W duchu marudzenia zatem, kilka uwag krytycznych. Nie dla tego, że chcę coś komuś wytknąć, bo nie o to chodzi. Mam po prostu nadzięję, że te uwagi, a w zasadzie rady, bo taka moja intencja, pomogą zorganizować kolejne święto jeszcze lepiej. O co mi mianowicie chodzi... W tym roku do grona Ułanów Księcia Józefa przyjęto wielu nowych członków. Co cieszy, to fakt, że wśród nich jest sporo młodych chłopaków. To dobrze wróży na przyszłość. Jednakże, tych chłopców trzeba przed takim świętem przygotować, przekazując im podstawy musztry pieszo. Wiem, że przy takiej ilości członków, trudno zebrać wszystkich na próbie. Ale może to zadanie dla dowódców poszczególnych plutonów, sekcji, itd. Chłopakom pomyliły się niektóre komendy, nie rozróżniali "wystąp" od "do mnie", w tył zwrot robili jedni przez lewe, inni przez prawe ramię. Trzeba ich wziąć i pożądnie przeszkolić. To nie kosztuje, co najwyżej czas. Przedwojenne regulaminy też się znajdą (jako że obecne nieco się różnią), a jak będzie trzeba, służymy pomocą.

Serdeczne dzięki za zaproszenie, cieszę się, że mogłem być z Wami. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli się pojawić w szerszym składzie. Tymczasem zapraszam Was na obchody święta 7. Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej w Poznaniu w dniach 4 - 5 czerwca 2010 r. Mam nadzieję, że delegacja Ułanów Księcia Józefa dopisze.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 mar 2010, o 18:34

Piotrze! I tak łaskaw jesteś, że nie wymieniłeś potknięć i komend tych wyższych rangą. Ale muszę przyznać że dzięki Zdzichowi i tak było o wiele lepiej niż ostatnim razem. Dowódca Uroczystości nawet w trakcie marszu rugał każdego kto na to zasłużył. Żywię głęboką nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej. A jak nie - lepiej nie mówić!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 mar 2010, o 01:16

Zapraszamy do przeczytania relacji ze Święta Pułkowego i do galerii

Święto Pułkowe 2010
Kupą Mości Panowie!!!
Dziękujemy Ci Zdzichu!
http://www.ulani.pl/index.php?str=wydar ... ews_id=131

Rozkaz specjalny L. Dz. 1/03/2010
http://www.ulani.pl/index.php?str=rozka ... az20032010

Apel Poległych
http://www.ulani.pl/index.php?str=rozka ... ch20032010

PROTOKÓŁ Nr 6/2010
http://www.ulani.pl/index.php?str=rozka ... ly08032010
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez elmijakke » 25 mar 2010, o 11:22

Piotrek napisał(a):Wreszcie złapałem chwilę oddechu, coby podzielić się refleksjami z pobytu w Krakowie. Przede wszystkim, było mi bardzo miło i cieszę się, że w tym ważnym dla Szwadronu Niepołomice dniu mogłem być z Wami.


A co Wy we trójkę tak po świecie (sorry Azji chciałem napisać) podróżujecie...?
:lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Święta pułkowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron