Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Obce szable w kawalerii polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re:

Postprzez Kowalinho » 30 sty 2010, o 22:43

Lach napisał(a):Wiadomo mnie, ze uzywano takowych szabel:
niemiecka artylerii wz 1896
rosyjskiej oficerskiej wz 1909
austiacka kawalerii wz 1904
francuska wz 1822
palasz angielski wz 1908
szabla radziecka 1927 [szaszka]


Przejrzałem sobie temat, zobaczyłem wzmiankę o tym pałaszu - czy ktoś z Was widział właściwie jakieś zdjęcie naszych z takimi pałaszami? Jakiś konkret? Póki co to tylko wzmiankę i obrazeczki w Leżeńskim - Kukawskim widziałem... :?:
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 16 lut 2010, o 18:46

Obrazek Obrazek prośba o pomoc w identyfikacji. Czy jest to francuska szabla szeregowego kawalerii model 1822?
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Prawie jak ułan » 17 lut 2010, o 14:19

Tak by to wyglądało. Długość 105cm w pochwie?
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Kowalinho » 17 lut 2010, o 21:55

Ta jest, wz1822, szkoda że nie ma oplotu i pochwa ucięta. I epizodu w polskiej armii raczej nie miała.
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 18 lut 2010, o 09:38

zgadza się gdyby była używana przez WP była by pozbawiona kabłąków bocznych i najprawdopodobniej miała by bicia pułkowe. Pióro jest skrócone o jakieś 7cm ponieważ głownia zamiast 90cm ma 83cm, ale prawdopodobnie w epoce o czym świadczy równomierny nalot na całej powierzchni głowni. niedawno dotarłem do książki Adama Lubomira Woźniaka '' Od Rokitny do Borujska " i pozostałe wymiary w pełni się zgadzają. Z tego co słyszałem skracanie głowni zdarzało się wśród kawalerzystów.
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Prawie jak ułan » 18 lut 2010, o 10:12

Hehe. No tak jak ułan miał krótką rękę to długiej szabli nie umiał wyciągnąć z pochwy :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez elmijakke » 18 lut 2010, o 11:02

Kowalinho napisał(a):Ta jest, wz1822, szkoda że nie ma oplotu i pochwa ucięta. I epizodu w polskiej armii raczej nie miała.

Mogła mieć w 1919-1920. Boczne kabłąki obcinano później.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 18 lut 2010, o 12:33

no fakt :D a jeżeli by była używana w latach 1919-1920 miała by polskie bicia czy niekoniecznie? a co do kabłąków to z tych informacji, które wyczytałem niedawno wynika, że owa szabla 1822 była używana przez '' ... szwolżerów '' Armii Błekitnej'' gen. J. Hallera we Francji w latach 1917-1918 (...). była też bronią naszej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.(...). Szable tego wzoru bez przerabiania rękojeści służyły w WP do 1927r. W latach 1927-1930 dostosowano rękojeści tych szabel do wymogów polskich na podstawie rozkazu (...). Rozkaz ten nakazywał zlikwidowanie kabłąków bocznych tych szabel. W efekcie ujednolicenia uzbrojenia wycofano ich część z wyposazenia kawalerii w połowie lat 30-ych XX w. ( w efekcie wprowadzenia szabel polskich wz. 34 ) i zmagazynowano je w osrodkach zapasowych, z których pobrano je dla mobilizowanej w w 1939 r. kawalerii ( z powodu zbyt małej ilości regulaminowych szabel wz. 34 ). Stąd też szable tego wzoru były bronią polskiej kawalerii we wrześniu 1939 r. ( ale z usuwanymi wczesniej kabłąkami bocznymi ). Takowe informacje posiadam, jeżeli są w nich błędy poprawcie mnie :wink:
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Kowalinho » 18 lut 2010, o 14:01

Pisząc o polskim epizodzie miałem na myśli 'pełną służbę' w WP, z czym wiązało się to co wyżej opisane. A tak to można gdybać - możliwości jest dużo, a poza wymienionymi, np. prywatna szabla oficera.

Nie sądzę, żeby w bajzlu ogólnym we bardzo wczesnym WP bawili się w odbiory na szablach...
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 18 lut 2010, o 17:07

http://img251.imageshack.us/img251/8420/dsc08925c.jpg , czy rękojeść którą widać w lewym dolnym rogu jest to rękojeść dragonki? ( przepraszam za słabą jakość skanu )
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Kowalinho » 18 lut 2010, o 17:14

Tak, widać charakterystycznie rowkowaną drewnianą oprawę rękojeści. We wzorach szaszek się specjalnie nie wyznaje, wydaje mi się, że to wz1881.
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 18 lut 2010, o 17:28

a czy pułki ułańskie tworzące się na Kresach mogły uzywac tego typu umundurowania? tak dla lekkiego ułatwienia dodam, że na zdjęciu jest mój Pradziad który służył w dragonii carskiej, z tyłu zdjęcia data 1909 i dalej napis Harbiu, Mandżuria
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Kowalinho » 18 lut 2010, o 23:12

Z tego co widać w literaturze, to tak, np Legion Puławskiego używał takiego umundurowania. Podobnie zapewne pułki ułańskie w ramach Korpusów Wschodnich.
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez klab13 » 19 mar 2010, o 03:47

A wracając do tej szabli francuskiej lekkiej kawalerii wz 1822 to szef Departamentu Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych >zalecił< w grudniu 1927 obcięcie koszy(kabłąków bocznych). To co było na stanie szwadronów(czytaj w ewidencji) było i obcięte i puncowane numerem pułku i ewidencyjnym. A to co w magazynie - to się liczy( i ma się zgadzać) na sztuki. Tak jest do dziś - nikt nie lubi sę przemęczać. Jak wydawano w 1939 z magazynów oddziałom zapasowym to pewnie nikt niezawracał sobie(i innym)głowy kabłąkami bocznymi czy puncowaniem pułkowym.
klab13
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 2
Dołączył(a): 19 mar 2010, o 02:16

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 21 mar 2010, o 10:31

pochwy szabel wz 1822 były oksydowane czy tylko poddawane polerce?
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron