Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez elmijakke » 22 sty 2008, o 21:46

pieczarka napisał(a):Bo te z Ossowa są wg. wzoru powojennego.
ps
na tym forum są dwie osoby które wygrały te ostrogi ze zdjęcia w NPK :-)


ano tak! :mrgreen:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lach » 17 lut 2008, o 13:04

pulkownik napisał(a):Ostrogi wz 31. Stal nierdzewna cena od 120 do 160. Panowie mam prośbę. W przedostatnim numerze NPK jest ogłoszenie producenta ostróg ( tak mi się przynajmniej wydaje ) mój egzemplarz pożyczyłem - proszę o przesłanie mi numeru telefonu do wykonawcy. Dziękuję

chodzi o nr 22 NPK


Bardzo solidny wyrób. Zakupiłem takie niedawno i szczerze polecam.



Te ktore zakupiles pulkownku maja kablaki polokragle czy plaskie?
A co do stali nierdzewnej no to delikatnie sie mija z WT bo ostrogi zolnierskie maly zmtowiec i przyciemniec, byszczace sie jak psu jaja mogly kosztowac zycie w lesie. No ale na dzisiaj takie nie potrzebne.
Te ktore wykonal ojciec z moja mala pomoca sa jak w WT a zeby nie rdzewialy to sie wynikluje albo cus.


Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez jarema » 5 sie 2009, o 12:54

Mam małą prośbę: cały czas mówimy o ostrogach żołnierskich. Słyszałem kiedyś, że oficerowie nosili inne, bardzo się od żołnierskich różniące (miały np. gwiazdkę). Czy ma ktoś może dostęp do zdjęć/WT?
Na Jarmarku Dominikańskim będąc wpadły mi w łapy przedwojenne ostrogi i chciałbym się dowiedzieć co zacz ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 5 sie 2009, o 13:28

Miałem się na jarmark wybrać, ale jakoś nie dotarłem. Mają coś ciekawego? A jeśli chodzi o ostrogi... oficerowie kupowali sami, nie było żadnych WT, więc i wzorów jest cała masa. Ale z tą gwiazdką bym nie przesadzał, to raczej jakiś west może być. Jeśli chodzi o sam wygląd, to zbliżone były do tych wz. 31 tylko zdecydowanie delikatniejsze, kabłąki były cieńsze. Różny mógł być system zapinania. Przykładowo, moje ostrogi wyglądają tak :

Ostrogi
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez jarema » 5 sie 2009, o 13:35

Piszę to, co zasłyszałem, a nie to co wiem z pewnego źródła ;)
A co do jarmarku: porażka. Nie ma kompletnie nic; poza dwoma mapnikami (sygnowanymi, kompletnymi, a jakże), nie znalazłem nic, co by mogło być zbliżone tematycznie do nas. Mnóstwo szwabskiego sprzętu (w większości "oryginalne" kopie z tworzywa), który się nawet na reko nie nadaje.
Plus upały i zero wiatru - nie masz czego żałować ;)

Btw - szukałem gwizdka sygnałowego. Znalazłem tylko takie sygnowane "Lech" albo "Druh", więc sobie odpuściłem. Gdyby ktoś miał na wydaniu, to chętnie się zaopiekuję. :mrgreen:
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 5 sie 2009, o 15:02

Mapniki powiadasz... A jakie ceny tychże?

Temat gwizdka póki co rozwiązałem prowizorycznie, kupiłem jakąś chińszczyznę, wyglądem przypominającą ten z WT.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Prawie jak ułan » 4 lut 2010, o 23:22

Co o tym sądzicie? Jeszcze nie spotkałem się z ostrogami żołnierskimi mocowanymi na stałe.
http://www.allegro.pl/item910957706_polskie_ostrogi.html
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez myta2 » 5 lut 2010, o 15:50

te wyglądaja na mix żółnierskich z ostrogami do sztybletów które noszone były do szaserów
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Prawie jak ułan » 5 lut 2010, o 17:31

Ale do sztybletów dodawano tylko blaszkę która miała imitować ostrogi. Chyba, że ktoś chciał przedobrzyć i lubił podzwaniać ostrogami podczas tańca na balu pułkowym :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez myta2 » 5 lut 2010, o 19:56

może i tak być, :?
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Piotrek » 6 lut 2010, o 00:06

Faktycznie, to wygląda jak mix okuć do sztybletów od munduru wieczorowego z ostrogami wz. 31. Ciekawostka...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Adaśku » 30 kwi 2010, o 11:56

Czołem Panowie!!!
Mam Parę ostróg - żelazo niklowane, szerokość kabłąka 7mm, oka na pasek prostokątne -1,5mm x 3mm. Kolec (2,3mm razem z grubością kabłąka) młoteczkowaty, to jest rozszerzający się ku końcowi i płasko zakończony, zachylony ku dołowi, bez kółka, czy gwiazdki. Wykopane na terenie Stalagu XXA w Toruniu (i wyremontowane przeze mnie). Widziałem takie u jednego Wielkopolanina tyle, tamte że były alpakowe, kolec zaś był rozcięty i miał gwiazdkę. Ów człek twierdził że ostrogi są polskie - oficerskie. Prawda li to? :roll:
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Lookas » 30 kwi 2010, o 12:07

Może byc prawda, choć niekoniecznie muszą to byc ostrogi oficera kawalerii.
Ponieważ oficerowie zaopatrywali się w takie utensylia sami, mogły sie zdarzyc bardziej ( jak to się dzis mówi) ekskluzywne. całkiem mozliwe,żejakowys rezerwista wybrał sie na wojne w takich własnie ostrogach:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez Adaśku » 1 maja 2010, o 15:22

Co ciekawe - obydwie zostały znalezione w różnych częściach obozu, gdzie po naszych nie było śladów (np. guziki). Siedzieli tam Sowieci a po 1945 Niemcy (może który zrabował). Przyznam, iż nigdy nie użyłem tych ostróg. Oj gdyby mogły mówić!
Pięknie dziękuję za informację. Czołem!!!
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Ostrogi żołnierskie - warunki techniczne

Postprzez paweloko1232 » 8 maja 2011, o 21:46

Witam. Zobaczyłem temat ostróg i chciałbym go ponowić, lecz troszkę w innym temacie. Otóż zdobyłem oryginalne ostrogi, lecz nie mam pojęcia jakiego są pochodzenia. Podobno są polskie. Bicia jakie na nich są to "B.JOBT". Dodam jeszcze, że te ostrogi są mosiężne. Jeśli ktoś by coś wiedział proszę o pomoc. Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
paweloko1232
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 13
Dołączył(a): 23 gru 2010, o 23:43

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron