Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Strefa Militarna Podrzecze - zaprzęg zajechał

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Strefa Militarna Podrzecze - zaprzęg zajechał

Postprzez Piotrek » 19 lip 2009, o 17:05

Kolejna (druga) Strefa Militarna Podrzecze za nami. Właśnie wróciliśmy z Podrzecza. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że to zlot grup rekonstrukcji historycznej, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Podczas tegorocznego zlotu postawiono na maksymalną koszerność - żadnych współczesnych gadżetów w obozowiskach na wierzchu. Impreza tyła liczniejsza od zeszłorocznej, pojawiło się ponad 400 rekonstruktorów, którzy poza obozowiskami, które służyły nie tylko do mieszkania, ale były również dioramami sztabów, umocnionych pozycji, itd. prezentowali swoje programy inscenizacyjne na małej i dużej arenie.

Dla nas była to bardzo ważna impreza. Nie tylko z tegoż powodu, że można na niej spotkać starych znajomych, poznać nowych, wymienić poglądy, dowiedzieć się czegoś o innych jednostkach. Dla nas był to ważny wyjazd, jako że w tym roku, w piątkowy wieczór, organizowaliśmy własny pokaz artyleryjski, w sobotę zaś braliśmy udział w dużej inscenizacji wydarzeń z września 1939 r. I tu zaczyna się najlepsze... Przez cały czas zlotu, w naszym obozie stała piękna, lśniąca, oryginalna armata prawosławna wraz z przodkiem. Wyprodukowana w 1914 roku, a jak nowa. Wszystko idealnie sprawne, nasmarowane, piękny dzwięk otwieranego i zamykanego zamka... Do tego odpowiednio przygotowana pirotechnika i piątkowy pokaz wyszedł całkiem ładnie. Komentowałem go wraz z Adamem Bechem, miałem więc okazję podziwiać wszytko z boku. Wysunięte stanowisko obserwacyjne z patrolem telefonicznym, oficer z busolą - kątomierzem, cała obsługa, wyraźnie słyszalne komendy - jak w regulaminie. Prawdziwą atrakcją była jednakże niedzielna inscenizacja...

W niedzielę, 18 czerwca 2009 r., prawdopodobnie po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, na stanowisko ogniowe zajechała w galopie armata wz. 02, po czym rozpoczęła prowadzenie ognia ze stanowiska zakrytego, przechodząc do ognia na wprost.

To co stało się wczoraj, było naszym marzeniem, o którym nie sądziliśmy, że spełni się tak szybko. Przed 1939 r. działon artylerii konnej szkolił się przez dwa lata. My mieliśmy nieco mniej czasu. Armatę zobaczyliśmy po raz pierwszy na oczy w piątek, konie do zaprzęgu przyjechały zaś na półtorej godziny przez inscenizacją. W skład zestawu wchodziły trzy ogiery, jeden mocno niespokojny, dwa wałachy i grzejąca się kobyła ;) Do tego trakcja, którą trzeba było skompletować na miejscu (nasze siodła miały okazję sprawdzić się w roli, do jakiej zostały zaprojektowane) i mało czasu. W końcu zapadła decyzja, by zaprzęgnąć tylko dwie pary. Jak się okazało, gdybyśmy mieli nieco więcej czasu, poszłaby i cała szóstka... Kilka prób na piaszczystej drodze wkoło folwarku i trzeba było ruszać w pole. Nasza ekipa była już na stanowisku, my z Łukaszem postanowiliśmy pozostać przy zaprzęgu i zabezpieczać jego działanie, w związku z czym nie wzięliśmy bezpośredniego udziału w rekonstrukcji. Biegaliśmy w upale, nosząc siodła, dopinając trakcję, trzymając konie. Czułem się trochę jak podczas mobilizacji. Częstokroć czytałem jej opisy we wspomnieniach kawalerzystów czy artylerzystów konnych. Na teren pałacowego parku co rusz, to wjeżdżały, to wyjeżdżały pojazdy wojskowe, wymaszerowywały kolumny piechoty, wyjeżdżali kawalerzyści i do tego te nasze, niespokojne konie, nerwowe poprawianie trakcji, trzymanie ich, mundurowanie jezdnych... W końcu ruszyliśmy. Inscenizacja zaczęła się. Gdy przyszła nasza kolej, na pole bitwy wyjechał zaprzęg z armatą, prowadzony przez Piotrka Waltera, który wcielił się w rolę działonowego, za armatą zaś podążali koledzy z Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz Polskiego Klubu Kawaleryjskiego w barwach 7 Pułku Strzelców Konnych. Zaprzęg wyszedł stępem, zatoczył duży łuk, przechodząc do kłusa po czym padła komenda - galopem - marsz !!! Łzy stanęły mi w oczach... I podobno nie tylko mnie... Oto środkiem pola, po kilkudziesięcioletniej przerwie, galopował zaprzęg artylerii konnej !!! Sprawnie zajechali na przygotowane wcześniej stanowisko ogniowe, gdzie czekali już nasi chłopcy z GRH 7 D.A.K. Armata została wtoczona do działobitni i rozpoczęło się prowadzenie ognia. Wieczorna wizyta na polu bitwy z pirotechnikiem przyniosła doskonałe efekty. Działo strzelało a efekty można było zobaczyć w polu. Wrogi ostrzał naszego stanowiska zaś wzbijał fontanny ziemi, tak że ja stojąc kilkanaście metrów dalej z aparatem, byłem cały obsypany ziemią.

Dużo by opowiadać... Zapraszam na naszą stronę. Mamy sporo fotek i materiał filmowy. W miarę możliwości zostanie zmontowany i wrzucony, żeby każdy mógł to zobaczyć.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Łuki » 19 lip 2009, o 19:41

Jako uzupelnienie tekstu Piotra dwie galerie znalezione w necie. Zapraszam do objeżenia zdjęc:

http://www.exploracjawielkopolska.fora. ... .php?i=460

http://elka.fm//content/view/36134/208/
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Lucas » 19 lip 2009, o 20:10

Nie mam słów podziwu i uznania dla Was Drodzy Koledzy i Przyjaciele. Jako ten ktory brał udział tylko w paradach mogę tylko pozazdrościć Wam udziału w rekonstrukcji bitwy i to w takim wydaniu jak widzę na zdjęciach.... Łza się w oku kręci..... Gratuluję i mam nadzieję tylko, że kiedyś Bóg pozwoli i zobaczę Was na żywo w akcji.....
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 19 lip 2009, o 20:56

Ja też Wam serdecznie gratuluję! Dopieliście swego!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 19 lip 2009, o 21:25

NO Panowie :))))) szacunek....:)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Lucas » 20 lip 2009, o 09:09

Koledzy z 7 DAK'u nie zrobili tego ze skromności to ja to zrobię za nich:
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lookas » 20 lip 2009, o 09:10

W imieniu całego naszego stowarzyszenia sedrecznie dziekuję za gratulacje:)
Nic nie odda widoku armaty i zaprzęgu, mozliwości działań przy niej i tego czegos nieuchwytnego, czego nie da się wypowiedzieć.

Dużo jeszcze pracy przed nami zanim przyznam,ze dopielismy swego. Ale i ten początek bardzo cieszy. No i oczywiscie mocno dopinguje:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lucas » 20 lip 2009, o 09:15

Kto teraz odważy się pozorować Rosjan pod Komarowem - strach sie bać......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lookas » 20 lip 2009, o 09:18

no to jeszcze jedna fotka:) w pewnym sensie szczególna bo od dzis zdobi stronę główna naszego serwisu www:)

Obrazek
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 lip 2009, o 11:20

Gratuluję z całego serca!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 20 lip 2009, o 14:29

No to juz możemy się pochwalić własnymi fotkami.

Autorami są Jolanta Mikolcz-Kaczor i Potr Dobrowolski

http://7dak.com/uploads/duze_galerie/podrzecze_09/

oraz Maria Zubowicz

http://s279.photobucket.com/albums/kk15 ... arna%2009/

Co wazne, fotki pokazują bardziej kawaleryjskie podejscie do tematu i trochę zlotowej codzienności:)

w imieniu autorów życze przyjemności z oglądania:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Łuki » 21 lip 2009, o 03:30

No i na dokładkę film z tego całego zamieszania.

http://www.7dak.com/pages/video/pokaz_a ... zecze_2009
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Lookas » 21 lip 2009, o 09:20

filmik lepiej obejrzec tutaj:

http://www.vimeo.com/5678379
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez wielebny07 » 21 lip 2009, o 11:17

całkiem ładnie to wyszło. Lookas możesz gdzieś na tym forum umieścić komendy które słyszałem na filmie. Albo przesłać na priva. Zawsze na imprezach u Jazłowiaka ( trochę za karę ) dostaję do obsługo Schneidera i był bym wdzięczny za małe vademecum odnośnie komend. Nie to że jestem leniwy, tylko szukam w necie i szukam a tam pustka :) Jedyne co znalazłem to "regulamin - działoczyny" tylko to jest z 21 roku.

[ Dodano: Wto Lip 21, 2009 11:24 am ]
A jeżeli chodzi o "prawosławna" to prawdopodobnie już w tym roku będzie można ją ładować tak jak boforsika - czyli wytoczone łuski z prochem i spłonką zapalająca. Nie ma piękniejszego widoku jak po strzale rozładowujesz i wypada łuska - boforsik już tak śmiga.

A tu ja z 02 tylko inna trakcja :)
Obrazek
wielebny07
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 28 paź 2007, o 02:10

Postprzez Lookas » 21 lip 2009, o 12:04

mamy działoczyny do tej armaty i "Regulamin artylerii - walka". Myslę,ze cos uda sie z tego wyczytac:) Resztę zapraszam na priv, nasze forum albo.....prawdopodobnie widzimy się w najbliższą niedzielę:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Następna strona

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron