Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak nas widzą tak nas piszą....

Moderator: Staszek

Postprzez Lookas » 7 sty 2008, o 15:13

:)

a jak juz jestem temat Wieniawy na tapecie to mam taką zagwozdke:

Mój skond inad ulubiony janusz Meissner ( lotnik i mysliwy a do tego literat) opisuje w swojej autobiografii czasy czynnej słuzby m. in. w pułku lotniczym w Warszawie. No i wsród opowieści opisuje tez jedna bardziej zakrapiana sytuację i pisze Jurek Wieniawa-Długoszowski. Powtarza to imie kilk razy z rzedu, zatem nie może byc mowy o pomyłce:( zatem.....czy Wieniawa miał krewnego o tym imieniu?? czy też to zabieg literacki... czy może jeszcze cos:(

Pomocy, bo nie daje mi to spokoju!!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 7 sty 2008, o 20:36

Ułan z Pacanowa napisał(a):Tak jest ! Bolesława Wieniawa Dłogoszowska też była kobietą!


A MOŻE EMILIA PLATER TO TEŻ BYŁA KOBIETĄ!!!!!! :lol: !!!!! :mrgreen:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2008, o 21:01

:grin: No właśnie!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Kaktus i ułan:-)

Postprzez Dziadek Władek » 28 sty 2009, o 10:46

Przeczytałem o kaktusie
Który pić nie musi…
Koń, szabelka czy dziewczyna?
Co ułana „skusi”?

Kieliszeczek naleweczki –
I już marzą się dzieweczki
Szarżę rozpoczyna….
Lecz czasami podczas szarży
Szabelka się zgina:-)

Po kieliszku różnie czasem
W takim boju bywa:-)
Wyciągnięta z pochwy szabla
I tępa – i krzywa!

Nie pomaga jej ostrzenie
Ani prostowanie!
Więc do boju taki ułan
Pewnie już nie stanie!
Co powiedzą te Dziewczyny?
Co pomyślą Panie?

Tak troszkę „częstochowskim rymem” – bo inaczej nie potrafię:-(
Ale temat warto rozwijać – no, chyba że piją też i konie (nie tylko wodę:-) ), w takim wypadku trzeba chyba inaczej podejść do „zagadnienie”:-)

Różnie to bywa z tym „strzemiennym”, jak czytam w dyskusji…
Na okrętach Royal Navy wydawano rum – w ściśle określonych porcjach – jeszcze do niedawna. Tradycja – której już się nie kultywuje.

Jak było z ułanami?

Pozdrawiam
Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez janusz8pu » 28 sty 2009, o 19:30

Kiedy jeszcze zaczęły powstawać grupy rekonstrukcji, wyraziłem na temat kobiet jeżdżących w mundurach swoje zdanie, większość kolegów była przeciwna występowania dziewcząt w mundurach. Nie ma sporu, liczy się pogląd większości. Zaproponowałem wówczas inne formy uczestnictwa dziewcząt w m.in paradach itd. Pamiętacie Bałtów? Nasz dowódca podszedł do rozwiązania tego problemu natychmiastowo, tak to postrzegam. Nasze dziewczyny wystąpiły na najbliższej imprezie w mundurach Księstwa Warszwskiego, prezentowały się ślicznie i myślę że wielu z nas też było z ich parady dumnych. Powinny mieć w jakikolwiek sposób, możliwość uczestnictwa i pamiętania o tej historii. A wy chcecie te dziewczyny odizolować, a może one więcej przekażą naszym dzieciom niż my?. To tak po trochę na temat moich poglądów na temat obecnej kawalerii. Mnie chodzi o historię, o pamięć o tych, o których powinniśmy pamiętać i powinniśmy również pamiętać o tych którzy o nich pamiętają, a zostało ich niewielu w naszych domach. I takie szanse mają mieć wszyscy w obecnych czasach, po to jesteśmy, bez względu na płeć i wiek. My w miarę naszych możliwości powinniśmy ich tego uczyć, pamiętając przede wszystkim o tym, co jest napisane jest na szabli. Moim zdaniem zaspokajanie chorych męskich i politycznych zapędów co niektórych obecnych kawalerzystów, prowadzi do nikąd i doprowadzi do rozłamu w tym środowisku. A wtedy jak powiedział mjr. Hubal ( w serialu ) będę miał ich w dupie.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Dziadek Władek » 28 sty 2009, o 20:27

Ciekawa wypowiedź - bardzo...
Oby właśnie te "chore ambicje" nie wzrosły...

A napis na szabli?
No tak - na ułańskiej - zresztą nie tylko - powinien być znany każdemu.

Znana jest także karabela, na której widniała inskrypcja:
"Bez karabeli ani z pościeli" i "Bez Boga ani od proga" Ale to już troszkę "zaściankową szlachą" pachnie:-) Nie ułanami i Ojczyzną:-)

Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Kaktus i ułan:-)

Postprzez elmijakke » 28 sty 2009, o 22:06

Dziadek Władek napisał(a):Tak troszkę „częstochowskim rymem” – bo inaczej nie potrafię:-(

To może lepiej nie próbować... :roll:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Dziadek Władek » 29 sty 2009, o 08:38

Może masz rację - to chyba nie jest pole dla popisu - WIERSZOKLETÓW...

Na miano poety - nawet tego domorosłego - trzeba zasłużyć:-)
Parafrazując temat - jak nas czytają tak nas widzą....

Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 sty 2009, o 00:02

Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę .. mniej! niech kazdy pisze jak uważa! Mamy w3olnośc (wreszcie)!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 30 sty 2009, o 00:15

Chodzi bardziej o względy estetyczne, nie polityczne...Ale w sumie mamy wolność i jak ktoś chce to może i polską flagę w gówno wetknąć (to podobno też sztuka)... :cool:
Ostatnio edytowano 30 sty 2009, o 00:23 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 sty 2009, o 00:21

Dobra Kolego! Posłowie naszego sejmu juz to zrobili! Bądźmny wyrozumiali i zdajmy się na samokrytykę! Doświadczenia wskazuje, że nasi forumowicze strają się końcu dostosować do zasad tutaj obowiązujących!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Dziadek Władek » 30 sty 2009, o 11:24

„Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę .. mniej!” – pisze Ułan z Pacanowa; ma rację i rozumiem dygresję – to w końcu forum ułanów.

Elmijakke widzi w tym pisaniu względy estetyczne…
Popiera to ciekawym stwierdzeniem – „jak ktoś chce to może i polską flagę w gówno wetknąć”.
Czyżby, Kolego? Masz kiepskie pojęcie o „wolności” – i o polskiej fladze. Pozwól, że Ci odpiszę tą „trzecią góralską prawdą” – zapewne wiesz jaka ona jest – teraz to jest chyba naprawdę „estetycznie”.
Ułanie z Pacanowa – dzięki; nie chciałbym jednak wtykać kija w mrowisko. Jesteście Panowie zapewne znajomymi nie tylko z Forum, więc…
Zasady panujące na Forum „przestudiowałem” – i chyba ich nie złamałem ilością postów czy też wierszykiem. A może – i jednym i drugim?

Ale przestudiowałem też – zapoznałem się z tym:

Tradycyjne cechy osobiste kawalerzysty
Bezgraniczna miłość do koni
Werwa
Poczucie honoru osobistego
Umiłowanie tradycji kawalerii
Poczucie dumy z posiadanych barw i noszonego munduru
Umiłowanie tradycji i historii swojego Pułku
Szarmancki stosunek do kobiet
Szacunek dla starszych
Szczodrość serca
Szczerość
Wesołość i humor nieodstępne w najgorszych nawet tarapatach
Fason i szyk kawaleryjski
Dążenie w szkoleniu do perfekcji
Koleżeństwo na każdym poziomie i w każdej sytuacji
Wytrwałość, wytrzymałość, odwaga

Ułożył je Pan Jarek Banasik:-)

Przypomniała mi się w tej chwili scenka z filmu, w której występują ułani… Ot – film dla dzieci – o wojnie – ale można naprawdę się z niego wiele nauczyć.
To „Czterej pancerni i pies” – wachmistrz Kalita i Grześ.
Zapewne Panowie będą wiedzieli, co mam na myśli.

Do „twórczości” zainspirowały mnie strofy „nadwornego poety” Forum:, zamieszczone w tym temacie:

"Wczoraj w telewizji wiadomość podali
że na wschodzie Polski ułani się schlali.
Dla policji fakt ten niezbyt był pojęty,
że to był... "strzemienny"... lecz X razy wzięty..."

Cóż... ponoć niektórzy od dawna tak mają
a my róbmy swoje... chociaż psy szczekają.
Wielu nam zazdrości, w "Przekroju" coś bekło
no właśnie tak wygląda nasze, polskie piekło...

A mnie pointa taka kusi:
"ułan nie kaktus i pić musi"
Ale by wszystko było ślicznie
we własnym gronie... nie publicznie.

Ogladam filmik, tam same dziwy...
a w ucho szepcze mi jakies diable:
-Czy taki "ulan"... dosc urodziwy...
wyciagnie z pochwy napewno... szable?

Prawdę powiedział Grzesiowi wachmistrz Kalita….
Dziadek Władek

Do moich „złotych myśli” muszę dołączyć zwrot:
„Ale w sumie mamy wolność i jak ktoś chce to może i polską flagę w gówno wetknąć”
Wierszowane wypowiedzi na Forum to jednak nie polska flaga ani to Forum nie ….
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez pulkownik » 30 sty 2009, o 17:40

elmijakke napisał(a):Chodzi bardziej o względy estetyczne, nie polityczne...Ale w sumie mamy wolność i jak ktoś chce to może i polską flagę w gówno wetknąć (to podobno też sztuka)... :cool:



Ciutek za daleko ! nawet cytowanie razi. Są granice wolności i może dostosujmy się do nich.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Maciej Sekuła » 30 sty 2009, o 20:52

O i znowu wyszły "Czterej pancerni i pies" nie wiem kiedy ludzie zrozumieją że jest to serial przygodowo - wojenny w której akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej i zaraz po niej (biorąc pod uwagę ostatni odcinek i ślub Janka z Marusią). Dziwię się ludziom którzy porównują ta opowiastkę z prawdziwym wojskiem i wojną swoją drogą bardzo miło się ogląda i często go sobie puszczam :)
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez elmijakke » 30 sty 2009, o 21:22

Widzę, że nie możemy dojść do ładu z dyskusją...cóż...
Na przyszłość Dziadku proponuję wedle zasady 3K : konkretniej, krócej, koniecznie prozą!
Niestety zdecydowana większość Dziadka postów należy do kategorii "ale o co chodzi?". Zalecam tedy adminowi stworzyć oddzielny temat "Wolne myśli i poezja Dziadka Władka".
I tą oto propozycją tę zbędną dyskusję ze swej strony uważam za zakończoną.
PS.1 Czuję się w obowiązku dodatkowo wytłumaczyć, że moja "złota myśl" odnosiła się do postu Ułana z Pacanowa i była reakcją na jego wypowiedź o wolności (która też, jak widać, ma swoje ciemne strony - co dla niektórych będzie profanacją dla innych wyrazem artystycznym - temat wałkowany od lat). Proponuję Dziadku Władku zajrzeć do słownika i sprawdzić znaczenie dwóch słów "ironia" i "sarkazm".
PS.2 Ta flaga w psiej kupie to naprawdę nie mój pomysł, jeżeli Panowie obserwują rzeczywistość artystyczno-polityczną, która nas otacza to na pewno znają temat.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią Sty 30, 2009 8:26 pm ]
A co do Czterech Pancernych to owszem lubię (bo nostalgia za dzieciństwem człowieka ogarnia), ale niestety serial przez swoją atrakcyjność zgubny bo tak naprawdę zakłamany i ze wszech miar szkodliwy...
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron