Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Przebieg Konferencji Środowisk Kawaleryjskich - 24 stycznia

Terminy, dyskusja, tezy

Przebieg Konferencji Środowisk Kawaleryjskich - 24 stycznia

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 sty 2009, o 15:05

on line

Konferencja rozpoczęła się o godz 12.45.

Jako pierwszy głos zabrał dowódca Szwadronu Niepołomice Jan Znamiec, który przedstawił założenia Konferencji.

Prezes Koła 8 PU Kazimierz Tratkiewicz przedstawił sylwetkę o.gen. Adama Studzińskiego oraz gen. bryg. Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego.

Kol. Stefański ze Stowarzyszenie w barwach 11 PU ze Słupna poruszył zasady zachowania się w mundurze bez względu na sytuację i miejsce. Należy się wystrzegać bezwzględnie postrzegania munduru jak stroju teatralnego. Mundur zielony zobowiązuje do takiego zachowania, jakie wymagane było w kawalerii II RP.

Na tym zkończono obrady Konferecji. Około 20.30 wszyscy udali się na kolację do zamkowych piwnic.

Dariusz Waligórski ze Szwadronu w Toporzysku w barwach 3 PSK nawiązał do zasad rekonstrukcji. Należy pamiętać że rekonstrukcja w wykonaniu grup kawaleryjskich to nie zjawisko teatralne, ale kultywowanie tradycji kawaleryjskich poprzez praktyczne przedstawienie umiejętności kawaleryjskich.

Stanisław Misztal z Niepołomic mówił o poszanowaniu munduru, wyszkoleniu i dyscyplinie wojskowej.

Łukasz Kaczor z 7 DAK stwierdził, że bez podstaw wyszkolenia i wiedzy historycznej nie można należycie działać jako Kawaleria Ochotnicza

O godz 14.20 swoje wystąpienie rozpoczął ppłk Marek Dragan z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Przedstawił aktualny stan Ruchu Kawaleryjskiego w Polsce. Według MON mundury wz 36 są mundurami współczesnego wojska. Każdy może wybrać kierunek działania swojej grupy. Rekonstrukcja to dobra rzecz ale trzeba uważać, aby nie przekroczyć pewnych granic. Można iść w kierunku patriotyczno-militarnym, jeździecko-kawaleryjskim lub rekonstrukcyjnym. Płk Dragan w oparciu o statut przedstawił założenie pracy PKK. System stopni w PKK nie koliduje z obowiązującym systemem MON. Dlaczego nie stworzyć konnej rezerwy WP jako sił samoobrony. PKK jest otwarty na współpracę z każdym środowiskiem dla kultywowania tradycji kawaleryjskich.

o 14.32 wystąpił Jakub Czekaj z Federacji Kawalerii Ochotniczej. Przedstawił istotę powołania i działania oraz raport z działalności Federacji za ubiegły rok. W tym czasie J. Znamiec rozdał wszystkim przybyłym pamiątkowe kalendarze Szwadronu Niepołomice na rok 2009. J. Czekaj szczególny nacisk położył na zasady nadawania kolejnych stopni Kawalerii Ochotniczej.

Przerwa 16.00 - 16.45

Marek Grzybowski reprezentujący Hippica Pro Patria zasugerował, ze tzw. przemysł koński jest ważną gałęzią ekonomiczną. Kawaleria to ludzie i konie! Jeździectwo rozwija sie obecnie bardzo dynamicznie. W Polsce również choć może wolniej.Pogłowie koni w Polsce liczone jest na 360 tys. (wierzchowych do 36 tys.) W ciągu kilkunastu lat w Polsce będzie jeździć 600 - 800 tys ludzi. Potrzebne jest więc 150 - 200 tys. koni wierzchowych. W przemyśle końskim może znaleźć zatrudnienie 50- 75 tys. ludzi.
Jeździectwo w oparciu o tradycje kawaleryjskie stanie się najlepszą metodą wychowawczą dla młodego pokolenia! M. Grzybowski przedstawił kierunki działań niezbędnych dla przeprowadzenie reformy hodowli koni w Polsce. Jednym z nich jest kultywowanie tradycji kawaleryjskich w Polsce. Powojenna hodowla koni w Polsce rozwinęła się również dzięki przedwojennym oficerom kawalerii. Wspaniale byłoby gdyby każde Stado Ogierów w Polsce nawiązało ścisła współpracę z jakimś Kołem Pułkowym.
Wystąpienie został nagrodzone oklaskami na stojąco przez wszystkich obecnych na sali!

J. Znamiec przypomniał. że taką formą wspaniałej współpracy jest postawa dyr. Gorausa ze SO w Kilkowej.

W części historycznej jako pierwszy głos zabrał Mirosław Holewiński z Koła 8 PU, który przedstawił referat o epilogu 2 Pułku Ułanów Legionowych.

O 17.30 głos zabrał ppłk Konrad Białoszewski z MON, od 1996 roku w szeregach Kawalerii Ochotniczej. Jest ekspertem w Brukseli. Są tam pieniądze które można wykorzystać dla rozwoju ruchu kawaleryjskiego w Polsce. Podał kilka przykładów pozyskania znacznych środków przez różne organizacje w Unii Europejskiej związane z ruchem jeździeckim i kawaleryjskim.

Następnie głos zabrał Jan Urban z Jasła (sekcja podkarpacka Szwadron Niepołomice). Pieniędzy dużych można szukać w Brukseli, ale sporo mniejszych środków jest do wykorzystania w poszczególnych regionach. Takim partnerami są bez wątpienia Kuratoria Oświaty. Dobrze napisany projekt może zapewnić dla mniejszych środowisk kawaleryjskich całkiem pokaźne, realne pieniądze! Kawaleria Ochotnicza jest istotnym partnerem w procesie wychowania!

Tomasz Dudek przedstawił genezę powstania Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem. Głównym celem jest utrwalenia dla potomnych wiedzy o tym największym kawaleryjskim boju XX wieku. Intencją Stowarzyszenia jest, aby każda kolejna rocznica bitwy była ogólnopolskim świętem całej Kawalerii Ochotniczej !!! Każdy kto przyjedzie do Komarowa zostanie serdecznie przyjęty !!!

Jan Znamiec przedstawił propozycje imprez, które w tym roku organizuje Szwadron Niepołomice. Taką pierwszą dużą imprezą będą Wielkie Manewry Bałtowskie, rozpoczynające się w dniu Bożego Ciała. Wspaniałe tereny Puszczy Iłżeckiej, miejsca w których walczyła kawaleria wrześniowa, powstańcy styczniowi, AK - wszystko to powala na trwałe wprowadzenie na tym terenie tak dużej imprezy.
Drugą imprezą są Pola Chwały w Niepołomicach!
Trzecią - rekonstrukcja Wielkiej Rewii Kawalerii na Błoniach Krakowskich.

Łukasz Kaczor z 7 DAK - poruszył zasady rekonstrukcji historycznych. Nie należy rekonsruować tego co się chce, ale prawdziwe fakty historyczne!

Pani Zofia Piasecka przedstawiła dwie historie z życia jej ojca, generała Zygmunta Piaseckiego, dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii.

Maria Zubowicz z 7 DAK przedstawiła swój punkt widzenia na temat roli kobiet we współczesnych środowiskach kawaleryjskich.
Dariusz Waligórski ze Szwadronu w Toporzysku w barwach 3 PSK przedstawił propozycje imprez organizowanych prze Szwadron z Toporzyska!

Piotr Szakacz ze Szwadronu Honorowego w barwach 3 P Szwol. Przedstawił propozycję organizacji Rewii na Polach Mokotowskich.

Piotr Dobrowolski z 7 DAK poinformował o programie tegorocznych Dni Ułana w Poznaniu. Poruszył kwestię prawną noszenia mundurów wojskowych wz 36 przez współczesnych kawalerzystów. Wedle obowiązujących przepisów prawnych mundur wz 36 jest mundurem wojskowym i nie można go nosić bez pozwolenia. Należy więc pomyśleć o sformułowaniu inicjatywy ustawodawczej do MON.
Noszenie stopni wojskowych jest uregulowane stosowną ustawą i noszenie ich na mundurach Kawalerii Ochotniczej nie jest zgodne z prawem. Może jednak więc zrezygnować ze stopni, bo przecież jednoczy nas idea a nie dowódca ze stopniem oficerskim.

Uł Czarnecki ze Stowarzyszenia w barwach 9 PU poinformował o planach kawaleryjskiej imprezy z okazji rocznicy walk pod Bochnią! Ułańskie lato pod Komarowem to jest nasza powinność!

Paweł Żmudzki ze Szwadronu przypomniał słowa Piłsudskiego podczas wymarszu z Oleandrów podnośnie nie przyznawania żołnierzom Kompanii Kadrowej żadnych stopni. Co do stopni - przecież nie ma we współczesnej polskiej armii takich stopni wojskowych jak kapitan trzy gwiazdki), podporucznik dwie gwiazdki) idt.

J. Znamiec poprosił o podsumowanie w dyskusji, czy ta dzisiejsza konferencja była potrzebna i zy należy akie spotkania kontynuować? Czy byłoby celowe powołanie dzisiaj Komisji d/s kontaktów między środowiskami, stworzenia list mailingowych, wymianą stron internetowych.

P. Dobrowolski pozytywnie ocenił dzisiejsze spotkanie i zaproponował zorganizowanie nowego podczas Dni Ułana w Poznaniu. W podobnym tonie wypowiedział się płk M. Dragan. Warto było się spotkać aby poruszyć te wszystkie nurtujące współczesną kawalerię problemy. Polska zasługuje na 100 konny Szwadron Kawalerii. Jeżeli nie zawodowej w ramach MON, to na zasadzie współpracy wszystkich środowisk kawaleryjskich. Słuszność dalszych tego typu kontaktów poparł także Jan Urban. Jest to początek nowego etapu w dziejach współczesnej Kawalerii Ochotniczej.
Szwol. Kowalski ze Szwadronu w barwach 3 P Szwol. stwierdził że sens konferencji jest w płaszczyźnie porozumienia. A w kawalerii bez stopni nie da rady! Bo ci co noszą gwiazdki niech będą przykładem do innych. Nie ma kawalerii bez koni! Musimy ze wszech miar popierać wszelkie wysiłki wspierające hodowlę polskich koni !

Dariusz Waligórski zaapelował, aby nie tworzyć nowych tworów organizacyjnych. Łatwiej będzie dogadać się dwóm organizacjom, być można będzie z czasem stworzyć jedną. Stopnie muszą być, ponieważ pomagają realizować złożone cele i spełniają motywującą rolę wychowawczą.

W. Dudek stwierdził że nie powinniśmy bać się współpracy i wzajemnego wspierania. Takie konferencje są potrzebne bo służą wspólnej sprawie.

Obrady zakończono o godz. 20.30 po czym wszyscy udali sie na kolację do zamkowych piwnic.
Ostatnio edytowano 27 sty 2009, o 10:23 przez Ułan świętokrzyski, łącznie edytowano 55 razy
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Przebieg Konferencji Środowisk Kawaleryjskich - 24 stycz

Postprzez ref-ren » 24 sty 2009, o 15:14

Ułan z Pacanowa napisał(a):Konferencja rozpoczęła się o godz 12.45.
Jako pierwszy głos zabrał dowódca Szwadronu Niepołomice Jan Znamiec, który przedstawił założenia Konferencji.

Prezes Koła 8 PU Kazimierz Tratkiewicz przedstawił sylwetkę o.gen. Adama Studzińskiego

Rtm Stefański ze Stowarzyszenie w barwach 11 PU ze Słupna poruszył zasady zachowania się w mundurze bez względu na sytuację i miejsce. Należy się wystrzegać bezwzględnie postrzegania munduru jak stroju teatralnego. Mundur zielony zobowiązuje do takiego zachowania, jakie wymagane było w kawalerii II RP.



-Halo..halo... tu helikopter... tu helikopter...

"Najpierw glos zabral mecenas Jan...
Srogi Dowodca... lecz ludzki Pan...

/ref-renn/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 sty 2009, o 15:57

Ref-ren nie przeszkadzaj !! Trzymaj kciuki!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Maciej Sekuła » 24 sty 2009, o 20:35

Czołem Prosimy o dalszą relację dla tych co nie mogli przyjechać (niestety siedzę teraz w pracy eh ;) ).
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ref-ren » 25 sty 2009, o 00:55

Ułan z Pacanowa napisał(a):Ref-ren nie przeszkadzaj !! Trzymaj kciuki!




Jarku... (godz.24-ta)...

Ze lzami w oczach na wiesci czekam...
Piwa nie pije i ze snem zwlekam...
Liczba przemowcow jest nazbyt liczna?
Czy tez trwa wlasnie... "czesc artystyczna"?

/ref-ren/ Szwajcaria
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 sty 2009, o 14:58

Prawdę wyrzekłeś Drogi Ref-Renie!
Z zamkowych piwnic niesie się pienie:
"Czego nie zdziała dysputa publiczna,
To zintegruje część artystyczna!!!"

Rzeczywiście powinienem był napisać, zr to już koniec dyskusji i Konferencji. Ale dowódca zabrał mi laptop (jego osobisty) i już nie zdążyłem. A spotkanie było naprawdę potrzebne! Po raz pierwszy od wielu lat spotkali się w jednym miejscu przedstawiciele różnych środowisk kawaleryjskich, zrzeszonych w różnych strukturach nadrzędnych.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Jarema » 25 sty 2009, o 15:09

Czekam od 2 tygodni na aktywację konta (zmiana adresu e-mail) i w doczekać się nie mogę, więc piszę, że mamy stworzoną listę stron i e-maili do środowisk, które udało nam się znaleźć dotychczas w internecie (jest tego ze 30 łącznie z 2 dak-ami). Jeżeli jest jakaś możliwość wstawienia tego na forum (plik .xls) to czekam na sygnał i wysyłam :]
Jarema
 

Postprzez Dowódca » 26 sty 2009, o 00:05

Jarema napisał(a):Czekam od 2 tygodni na aktywację konta (zmiana adresu e-mail) i w doczekać się nie mogę, więc piszę, że mamy stworzoną listę stron i e-maili do środowisk, które udało nam się znaleźć dotychczas w internecie (jest tego ze 30 łącznie z 2 dak-ami). Jeżeli jest jakaś możliwość wstawienia tego na forum (plik .xls) to czekam na sygnał i wysyłam :]



Proponuje aby na forum otworzyć nowy dział np pod nazwą współczesne formację kawaleryjskie, w którym to dziale znajdowałaby się tabela z danymi kontaktowymi poszczególnych formacji. Stworzenie takiej tabeli, z pewnością ułatwiłoby nam możliwość kontaktu. Ufam,w że Jarek Banasik poprowadzi i tę tabelę. Proszę osoby biegłe w informatyce jak stworzyć taką tabelę na naszym forum. Niezależnie jeżeli to mozliwe to prosiłbym o przesłanie tej listy na mój adres dowódca@ulani.pl

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 11:10 pm ]
Zakończenie Konferencji nie powinno oznaczać zamknięcie dyskusji na jej temat. Zapraszam zatem do dyskusji podsumowującej Konferencję
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Dziadek Władek » 26 sty 2009, o 10:48

W temacie, który powoli „umiera śmiercią naturalną” http://www.forum.ulani.pl/viewtopic.php?t=372
piszę:
„Może to i jakaś forma zabawy - konik, szabelka, mundur - i przyjaciele.
Ale przecież wszystko co robicie i jak, Panowie Ułani, robicie jest czymś poprzedzone.
Ot - pierwowzorem.
Tradycją.
Barwą i bronią.
Wiedzą.”
Nie powinienem jako „niezrzeszony” zabierać głosu w dyskusji na temat „Konferencji” – ale przeczytałem relacje z jej przebiegu z przyjemnością – potwierdza moją „tezę” o współczesnych ułanach.
Na jednej ze stron internetowych czytam:
„Kawaleria „pomknęła” do legendy, literatury i historii”
Od Was, Panowie, zalezy w dużej mierze, jak będą młode pokolenia patrzyły na tą historię. Jak będą patrzyły na mundur.
Jak będą „czytały” tą LEGENDĘ, tą literaturę.
Pozwólcie, że zacytuję Wam słowa tej piosenki, napisanej przez Władzimierza Ścisłowskiego, która jest na stronie http://www.cwk.grudziadz.pl/index.php?did=9. Są piękne….

Gdzie jesteście, ułani,
I ten konik bułany,
I ten siwy, ten kary jak noc?
Gdzie taczanki pomknęły...
Szlakiem jakich kolein
Ruszył szwadron do boju się rwąc?

Zostały tylko ślady podków.
Po szable już nie sięgnie dłoń.
I tylko w piersi, tylko w środku
Jest żal, że już nie zarży koń.

Zostały tylko ślady podków.
Ułański patrol w lesie znikł.
Drżą jeszcze wierzb gałęzie wiotkie.
Lecz jeźdźców nie odnajdzie nikt.

Hej, hej ułani, malowane dzieci,
Oddaliście Polsce swą młodość i krew!
Dziewczyna za wami chyba nie poleci.
Rozpłynął się w chmurach wasz bojowy śpiew!

Pozdrawiam – i życzę WSZYSTKIM dzisiejszym UŁANOM realizacji celów. I życzę Wam, abyście byli przyjaźni zawsze i wszędzie sobie – i tym „innym”:-)

Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Przebieg Konferencji Środowisk Kawaleryjskich - 24 stycz

Postprzez ref-ren » 26 sty 2009, o 12:02

Ułan z Pacanowa napisał(a):on line

Konferencja rozpoczęła się o godz 12.45.

Jako pierwszy głos zabrał dowódca Szwadronu Niepołomice Jan Znamiec, który przedstawił założenia Konferencji.

Prezes Koła 8 PU Kazimierz Tratkiewicz przedstawił sylwetkę o.gen. Adama Studzińskiego oraz gen. bryg. Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego.

Kol. Stefański ze Stowarzyszenie w barwach 11 PU ze Słupna poruszył zasady zachowania się w mundurze bez względu na sytuację i miejsce. Należy się wystrzegać bezwzględnie postrzegania munduru jak stroju teatralnego. Mundur zielony zobowiązuje do takiego zachowania, jakie wymagane było w kawalerii II RP.

Na tym zkończono obrady Konferecji. Około 20.30 wszyscy udali się na kolację do zamkowych piwnic.

Dariusz Waligórski ze Szwadronu w Toporzysku w barwach 3 PSK nawiązał do zasad rekonstrukcji. Należy pamiętać że rekonstrukcja w wykonaniu grup kawaleryjskich to nie zjawisko teatralne, ale kultywowanie tradycji kawaleryjskich poprzez praktyczne przedstawienie umiejętności kawaleryjskich.

Stanisław Misztal z Niepołomic mówił o poszanowaniu munduru, wyszkoleniu i dyscyplinie wojskowej.

Łukasz Kaczor z 7 DAK stwierdził, że bez podstaw wyszkolenia i wiedzy historycznej nie można należycie działać jako Kawaleria Ochotnicza

O godz 14.20 swoje wystąpienie rozpoczął ppłk Marek Dragan z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Przedstawił aktualny stan Ruchu Kawaleryjskiego w Polsce. Według MON mundury wz 36 są mundurami współczesnego wojska. Każdy może wybrać kierunek działania swojej grupy. Rekonstrukcja to dobra rzecz ale trzeba uważać, aby nie przekroczyć pewnych granic. Można iść w kierunku patriotyczno-militarnym, jeździecko-kawaleryjskim lub rekonstrukcyjnym. Płk Dragan w oparciu o statut przedstawił założenie pracy PKK. System stopni w PKK nie koliduje z obowiązującym systemem MON. Dlaczego nie stworzyć konnej rezerwy WP jako sił samoobrony. PKK jest otwarty na współpracę z każdym środowiskiem dla kultywowania tradycji kawaleryjskich.

o 14.32 wystąpił Jakub Czekaj z Federacji Kawalerii Ochotniczej. Przedstawił istotę powołania i działania oraz raport z działalności Federacji za ubiegły rok. W tym czasie J. Znamiec rozdał wszystkim przybyłym pamiątkowe kalendarze Szwadronu Niepołomice na rok 2009. J. Czekaj szczególny nacisk położył na zasady nadawania kolejnych stopni Kawalerii Ochotniczej.

Przerwa 16.00 - 16.45

Marek Grzybowski reprezentujący Hippica Pro Patria zasugerował, ze tzw. przemysł koński jest ważną gałęzią ekonomiczną. Kawaleria ti przede wszystkim konie! Jeździectwo rozwija sie obecnie bardzo dynamicznie. W Polsce również choć może wolniej.Pogłowie koni w Polsce liczone jest na 360 tys. (wierzchowych do 36 tys.) W ciągu kilkunastu lat w Polsce będzie jeździć 600 - 800 tys ludzi. Potrzebne jest więc 150 - 200 tys. koni wierzchowych. W przemyśle końskim może znaleźć zatrudnienie 50- 75 tys. ludzi.
Jeździectwo w oparciu o tradycje kawaleryjskie stanie się najlepszą metodą wychowawczą dla młodego pokolenia! M. Grzybowski przedstawił kierunki działań niezbędnych dla przeprowadzenie reformy hodowli koni w Polsce. Jednym z nich jest kultywowanie tradycji kawaleryjskich w Polsce. Powojenna hodowla koni w Polsce rozwinęła się również dzięki przedwojennym oficerom kawalerii. Wspaniale byłoby gdyby każde Stado Ogierów w Polsce nawiązało ścisła współpracę z jakimś Kołem Pułkowym.
Wystąpienie został nagrodzone oklaskami na stojąco przez wszystkich obecnych na sali!

J. Znamiec przypomniał. że taką formą wspaniałej współpracy jest postawa dyr. Gorausa ze SO w Kilkowej.

W części historycznej jako pierwszy głos zabrał Mirosław Holewiński z Koła 8 PU, który przedstawił referat o epilogu 2 Pułku Ułanów Legionowych.

O 17.30 głos zabrał ppłk Konrad Białoszewski z MON, od 1996 roku w szeregach Kawalerii Ochotniczej. Jest ekspertem w Brukseli. Są tam pieniądze które można wykorzystać dla rozwoju ruchu kawaleryjskiego w Polsce. Podał kilka przykładów pozyskania znacznych środków przez różne organizacje w Unii Europejskiej związane z ruchem jeździeckim i kawaleryjskim.

Następnie głos zabrał Jan Urban z Jasła (sekcja podkarpacka Szwadron Niepołomice). Pieniędzy dużych można szukać w Brukseli, ale sporo mniejszych środków jest do wykorzystania w poszczególnych regionach. Takim partnerami są bez wątpienia Kuratoria Oświaty. Dobrze napisany projekt może zapewnić dla mniejszych środowisk kawaleryjskich całkiem pokaźne, realne pieniądze! Kawaleria Ochotnicza jest istotnym partnerem w procesie wychowania!

Tomasz Dudek przedstawił genezę powstania Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem. Głównym celem jest utrwalenia dla potomnych wiedzy o tym największym kawaleryjskim boju XX wieku. Intencją Stowarzyszenia jest, aby każda kolejna rocznica bitwy była ogólnopolskim świętem całej Kawalerii Ochotniczej !!! Każdy kto przyjedzie do Komarowa zostanie serdecznie przyjęty !!!

Jan Znamiec przedstawił propozycje imprez, które w tym roku organizuje Szwadron Niepołomice. Taką pierwszą dużą imprezą będą Wielkie Manewry Bałtowskie, rozpoczynające się w dniu Bożego Ciała. Wspaniałe tereny Puszczy Iłżeckiej, miejsca w których walczyła kawaleria wrześniowa, powstańcy styczniowi, AK - wszystko to powala na trwałe wprowadzenie na tym terenie tak dużej imprezy.
Drugą imprezą są Pola Chwały w Niepołomicach!
Trzecią - rekonstrukcja Wielkiej Rewii Kawalerii na Błoniach Krakowskich.

Łukasz Kaczor z 7 DAK - poruszył zasady rekonstrukcji historycznych. Nie należy rekonsruować tego co się chce, ale prawdziwe fakty historyczne!

Pani Zofia Piasecka przedstawiła dwie historie z życia jej ojca, generała Zygmunta Piaseckiego, dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii.

Maria Zubowicz z 7 DAK przedstawiła swój punkt widzenia na temat roli kobiet we współczesnych środowiskach kawaleryjskich.
Dariusz Waligórski ze Szwadronu w Toporzysku w barwach 3 PSK przedstawił propozycje imprez organizowanych prze Szwadron z Toporzyska!

Piotr Szakacz ze Szwadronu Honorowego w barwach 3 P Szwol. Przedstawił propozycję organizacji Rewii na Polach Mokotowskich.

Piotr Dobrowolski z 7 DAK poinformował o programie tegorocznych Dni Ułana w Poznaniu. Poruszył kwestię prawną noszenia mundurów wojskowych wz 36 przez współczesnych kawalerzystów. Wedle obowiązujących przepisów prawnych mundur wz 36 jest mundurem wojskowym i nie można go nosić bez pozwolenia. Należy więc pomyśleć o sformułowaniu inicjatywy ustawodawczej do MON.
Noszenie stopni wojskowych jest uregulowane stosowną ustawą i noszenie ich na mundurach Kawalerii Ochotniczej nie jest zgodne z prawem. Może jednak więc zrezygnować ze stopni, bo przecież jednoczy nas idea a nie dowódca ze stopniem oficerskim.

Uł Czarnecki ze Stowarzyszenia w barwach 9 PU poinformował o planach kawaleryjskiej imprezy z okazji rocznicy walk pod Bochnią! Ułańskie lato pod Komarowem to jest nasza powinność!

Paweł Żmudzki ze Szwadronu przypomniał słowa Piłsudskiego podczas wymarszu z Oleandrów podnośnie nie przyznawania żołnierzom Kompanii Kadrowej żadnych stopni. Co do stopni - przecież nie ma we współczesnej polskiej armii takich stopni wojskowych jak kapitan trzy gwiazdki), podporucznik dwie gwiazdki) idt.

J. Znamiec poprosił o podsumowanie w dyskusji, czy ta dzisiejsza konferencja była potrzebna i zy należy akie spotkania kontynuować? Czy byłoby celowe powołanie dzisiaj Komisji d/s kontaktów między środowiskami, stworzenia list mailingowych, wymianą stron internetowych.

P. Dobrowolski pozytywnie ocenił dzisiejsze spotkanie i zaproponował zorganizowanie nowego podczas Dni Ułana w Poznaniu. W podobnym tonie wypowiedział się płk M. Dragan. Warto było się spotkać aby poruszyć te wszystkie nurtujące współczesną kawalerię problemy. Polska zasługuje na 100 konny Szwadron Kawalerii. Jeżeli nie zawodowej w ramach MON, to na zasadzie współpracy wszystkich środowisk kawaleryjskich. Słuszność dalszych tego typu kontaktów poparł także Jan Urban. Jest to początek nowego etapu w dziejach współczesnej Kawalerii Ochotniczej.
Szwol. Kowalski ze Szwadronu w barwach 3 P Szwol. stwierdził że sens konferencji jest w płaszczyźnie porozumienia. A w kawalerii bez stopni nie da rady! Bo ci co noszą gwiazdki niech będą przykładem do innych. Nie ma kawalerii bez koni! Musimy ze wszech miar popierać wszelkie wysiłki wspierające hodowlę polskich koni !

Dariusz Waligórski zaapelował, aby nie tworzyć nowych tworów organizacyjnych. Łatwiej będzie dogadać się dwóm organizacjom, być można będzie z czasem stworzyć jedną. Stopnie muszą być, ponieważ pomagają realizować złożone cele i spełniają motywującą rolę wychowawczą.

W. Dudek stwierdził że nie powinniśmy bać się współpracy i wzajemnego wspierania. Takie konferencje są potrzebne bo służą wspólnej sprawie.

Obrady zakończono o godz. 20.30 po czym wszyscy udali sie na kolację do zamkowych piwnic.



Konferencji fragment istotny...

Kiedy glos zabral Dragan... pulkownik...
Polskiego Klubu pierwszy harcownik...
gdy mowic zaczal... gadal bez przerwy...
o tym jak stworzyc konne rezerwy ...
Wojska Polskiego... samoobrony...
Juz widzial konie... i poligony...

A potem moze Panowie, Panie...
cos z Samosierry... w Afganistanie?

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Dziadek Władek » 26 sty 2009, o 12:43

Ref-ren ułan co się zowie!
Rymowanka czy przysłowie
Lekko z głowy mu wychodzi…
Czasem gani – czasem słodzi....

Jednym ruchem zacytuje
Co ktoś robi, co planuje:-)
I potrafi, moi mili
Zacytować w jednej chwili
To, co ktoś tam, jeszcze „w mocy”
Już napisał – po północy:-)

No i wymyślił, Panowie, Panie:
W Afganistanie też ułan stanie!:-)

Brawo! Trochę humoru przecież nie zawadzi – nawet przy tak poważnym temacie:-)
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 sty 2009, o 01:27

Brawo Panowie! I tak trzymać!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez miszka7-1 » 27 sty 2009, o 16:26

Witam.
Małe sprostowanie:
Z relacji:
"Uł Czarnecki ze Stowarzyszenia w barwach 9 PU poinformował o planach kawaleryjskiej imprezy z okazji rocznicy walk pod Bochnią! Ułańskie lato pod Komarowem to jest nasza powinność! "

Otóż,ze Stowarzyszenia K.G.im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich,K.G.im. 1 Pułku Kawalerii KOP

I wcale się za pomyłkę nie gniewam :)

Pozdrawiam
Miszka.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 sty 2009, o 18:48

Bóg zapłać! Pierwszy raz w zyciu pisałem sprawozdanie on line! Wybaczcie fizycznemu z Pacanowa!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 27 sty 2009, o 23:21

Widzisz Miszka bo Ty na dziewiątaka wyglądasz...

Konferencja była potrzebna ! raz do roku - a styczeń to dobra pora.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Następna strona

Powrót do Konferencja Środowisk Kawaleryjskich

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,