Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Zdjęcie z przysięgi

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Zdjęcie z przysięgi

Postprzez Dziadek Władek » 14 sty 2009, o 09:11

To zdjęcie oglądało już kilkoro ludzi – ale tym razem zwracam się do samego źródła – ułanów.

Któż jak nie oni dokładnie zidentyfikują jednostkę – po barwie i broni, po umundurowaniu.

Jak widać – jest to przysięga, więc wszystkie „studyjne” ozdobniki do zdjęć odpadają.
Jest już kilka opinii, ale Wasza będzie dla mnie najbardziej miarodajna..
Oczywiście byłbym wdzięczny za podanie przybliżonego (a może dokładnego) roku zrobienia zdjęcia – niestety na odwrocie nie ma żadnej notki…
Przypuszczam, że dla Was, kontynuujących tradycje naszej kawalerii nie będzie to stanowić większego problemu…
Zdjęcie nie jest poprawiane, retuszowane.
Oficer jest pokazany dokładnie – tak jak i rekruci składający przysięgę.

Przeczytałem dokładnie dyskusję o innym zdjęciu, umieszczonym na Forum – może i tutaj się rozwinie?
Będę wdzięczny za pomoc:-)

Pozdrawiam
Dziadek Władek

Do wstawienia tego zdjęcia zachęcił mnie Dowódca Szwadronu Niepołomice zapewniając, że UŁANI pomogą:-)

Przecież to nie tylko MALOWANE DZIECI:-)

No cóż - okazuje się, że nie mam uprawnień do dodawania załaczników - szkoda, bo zdjęcie jest naprawdę ciekawe.
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Lookas » 14 sty 2009, o 09:36

wyślij fotke mailem do mnie. Wstawię na serwer i zamieszczę:)

POzdrawiam!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Dziadek Władek » 14 sty 2009, o 10:43

Lookas napisał(a):wyślij fotke mailem do mnie. Wstawię na serwer i zamieszczę:)

POzdrawiam!!


Dzięki:-)
Fotkę przesyłam - zobaczymy, co na nią powiedzą UŁANI:-)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Lookas » 14 sty 2009, o 13:02

;/

jak na razie nic nie doszło:( A bardzo jestem ciekaw:)

[ Dodano: Sro Sty 14, 2009 8:36 pm ]
dotarło:)

oto fotka

Obrazek

ciekawostką jest napis w tle, zdaje się IZAK Greiwer.

Dowódcą przysięgających jest podoficer (brak koalicyjki, pas z jednym bolcem), kolor otoku jest inny od otoków rekrutów, szary kolor sugeruje żółty lub różowy. Proporczyki zołnierzy są jasne, co znacznie pomaga w sprecyzowaniu pułku:)

jak dla mnie proporczyk wygląda tak

Obrazek

czyli byłby to 22 Pułk Ułanów Podkarpackich z Brodów

albo tak
Obrazek

czyli 24 Pułk Ułanów z Kraśnika

[ Dodano: Sro Sty 14, 2009 8:40 pm ]
rok zrobienia......po 1937 bo rogatywki maja juz twarde denka.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Piotrek » 14 sty 2009, o 21:47

Spore zamieszanie jest na tym zdjęciu. Kurtki mundurowe wz. 19, rogatywki wz. 36 i do tego te dziwne ładownice, dwukomorowe i to po jednej stronie tylko noszone.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez elmijakke » 14 sty 2009, o 23:38

Jeżeli to jest Kraśnik to zdjęcie mogło być wykonane pomiędzy 1936, a 1937 rokiem. W 1937 pułk został zmotoryzowany. Ale o co chodzi z tymi ładownicami?
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Dziadek Władek » 15 sty 2009, o 08:23

Piotrek napisał(a):Spore zamieszanie jest na tym zdjęciu. Kurtki mundurowe wz. 19, rogatywki wz. 36 i do tego te dziwne ładownice, dwukomorowe i to po jednej stronie tylko noszone.

No właśnie...
Ale przede wszystkoim dziękuję, Lookas, za pomoc przy wstawieniu zdjęcia:-)
Mały (tak przypuszczam) rynek, stare miasteczko... W dwuszeregu stoi 22 rekrutów - być może jest wiecej?
Zdjęcie nie pokazuje:-(
Umundurowanie - no cóż, jakieś "pomieszane". Dlaczego inny otok podoficera a inny - przysięgających?
Czy było to możliwe?
Kiedy ułan dostawał szablę - po czy przed przysiegą?
Rekruci jej nie posiadają - więc może to nie ułani (choć wszystko na to wskazuje)?
Konie szwadronu dobrane - jednej maści - oprócz d-cy szwadronu....
Ładownice "dziwne"- i kurtki niezbyt pasujace do nakryć głowy...
Jak widać różnie prze wojną w WP bywało....
Być może jest to "szybka przysięga" w 39 roku ?
Nie wiem - ale na tym Forum jest zapewne wiele tęgich głów:-)
Pozdrawiam Wszystkie!:-)

Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Lookas » 15 sty 2009, o 09:24

Dziadek Władek napisał(a):Umundurowanie - no cóż, jakieś "pomieszane". Dlaczego inny otok podoficera a inny - przysięgających?
Czy było to możliwe?


oficerowie, przechodząć do innych pułkow zachowywali i nosili barwy pulłku maciezystego. Mozliwe,ze było tak i w przypadku podoficerów...

Dziadek Władek napisał(a):Kiedy ułan dostawał szablę - po czy przed przysiegą?
Rekruci jej nie posiadają - więc może to nie ułani (choć wszystko na to wskazuje)?


Zołnierze pieszo ich nie mają ponieważ..... szable troczono przy siodle. Zatem jeśli przysięga była na rynku najprawdopodobnie dotarli tam konno własnie i szable pozostały stroczone. Zauważ, ze szablami salutuja TYLKO zołnierze konno.


a co do karabinków....tu specem nie jestem,ale.....ze względu na długość wyglądają mi jak karabinek Berthier.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_Berthier_Mle1907
http://www.angelfire.com/vt/milsurp/berthier16.html
http://www.angelfire.com/vt/milsurp/bert0715.html
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez atyl » 15 sty 2009, o 09:44

a co do karabinków


Mogą to być kbk wz 29 ale z założonym po piechocińsku pasem.
Może to być Mosin wz 25- ale nie zgadzałby się układ mocowania bączków http://wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbroj ... /mosin.htm , na Berthiery są za długie (wersja kawalerii) lub za krótkie (wersja piechoty :razz: ) i karabinki francuskie górny bączek miały z boku łoża, a tu górne mocowanie pasa jest pod łożem i miay z boku koźlik. Tu obsada bagnetu jest typowo mauserowska. Poza tym mają bagnety do mauserów. A jeżeli są to wz 29, to jest to marzec- wrzesień 1939 i tylko 3 brygady kawalerii chyba Wołyńska, i jeszcze dwie.
Ładownice "dziwne

Najnormalniejsze M95 od Manlichera, używane w dużej części pułków, a po jednej stronie, bo po co więcej i tak dobrze, że wydali po jednej. A może to pionierzy lub łączność?.
Kurtki mundurowe wz 19, ale starszy rocznik na koniach już 7 guzikowe.
Otok wachmistrza w szyku pieszym jest z innego materiału (aksamit) żonierskie mogły być np z sukna lub ceraty (np białe, bo łatwo się brudziły)
oficerowie, przechodząć do innych pułkow zachowywali i nosili barwy pulłku maciezystego

Nie , co najwyżej odznaki pułkowe, co to byłaby za pstrokacizna. Barwy pułkowe mogli nosić, jeżeli byli oddelegowani na studia WSW, kursy doskonalące, jako instruktorzy np do CWK, i np do Oddziału II
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Dziadek Władek » 15 sty 2009, o 10:42

"A jeżeli są to wz 29, to jest to marzec- wrzesień 1939 "
A jeżeli nie?
Ja też myślę że to 39 rok - ale zapewne się mylę. Może to coś z "mobilizacji" - i dlatego tak troszkę "pomieszane" umundurowanie - z różnych okresów?
Regulamin regulaminem - a życie życiem...

No i to - szable troczono do siodła.
Jasne:-)
Jednak podoficer ma szablę:-) Ot - "spieszony ułan":-) Przyjechal na koniu - jak reszta. Zsiadł, jak jego podkomendni, przypiął odtroczoną od siodła szablę i stanał przy rekrutach. Może tak było?
To dawne czasy - warto im sie przyjrzeć:-)

Ciekaw jestem, ilu z tych ludzi (rekrutów) przeżyło wojnę, jakie były ich losy. Jeżeli to był 39 rok - nie mieli zbytniego doswiadczenia jako żołnierze....

Cieszę się, że dyskusja się rozwija - na pewno Panowie Ułani dojdą do jakiegoś consensusu:-) - zestawiając wszystkie za i przeciw:-)

Czasem warto pogrzebać w historii - nawet takie nic nie znaczące (a może wiele - i dla niejednego byłaby to cenna pamiątka) zdjęcie może przynieść wiele dobrego, pozwoli dodać do niej maleńką cząstkę....

Pozdrawiam
Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez pieczarka » 15 sty 2009, o 12:30

I taka ciekawostka: trzeci ułan w drugim szeregu ma wąsy - bo nie jest to cień - w modnym wtedy stylu a'la Hitler - nie kazali mu ich zgolić.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

zarost

Postprzez elves » 15 sty 2009, o 12:43

Taki fason zarostu był bardzo modny. Jeszcze kilka lat temu połowa "dziadków"chodzących do kościoła w bryczesach i oficerkach tak sie goliła.

Ze wspomnień naszych weteranów wynika że przed regulaminem zawsze była moda.
No chyba że w pułku "żelazny oficer" był s......yn i ganiał.
Swoja drogą mało jest wspomnień o żelaznych oficerach w jednostkach. Ciekawostka.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Postprzez Dziadek Władek » 15 sty 2009, o 14:57

Wąsy i moda:-)
Dyscyplina:-)
O moje wąsy kiedyś stoczyłem batalię z Szefem Sztabu - następną batalię o brodę.
Wygrałem (blagując na całego) - ale były to już nowsze czasy i służyłem w zupełnie innej formacji.
Ale służbistów też nie brakowało.

Wracając jednak do tej przysiegi - kto, gdzie i kiedy?
Już są jakieś przypuszczenia:-) Może będzie i pewność?

Pozdrawiam
Dziadek Władek

[ Dodano: Pon Sty 19, 2009 7:18 am ]
Witam:-)
Skończyło się na dyscyplinie, modzie i wąsach:-)
A ja w dalszym ciągu proszę o wszelkie opinie i spostrzeżenia.
Bo kto - jak nie UŁANI - tego dokona?

Może to i jakaś forma zabawy - konik, szabelka, mundur - i przyjaciele.
Ale przecież wszystko co robicie i jak, Panowie Ułani, robicie jest czymś poprzedzone.
Ot - pierwowzorem.
Tradycją.
Barwą i bronią.
Wiedzą.
Więc....
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Bercik » 4 mar 2009, o 10:04

Nawiązując do poprzedniego postu Dziadka na tym forum szkoda, że temat zdjęcia tak szybko upadł osobiście interesuje mnie sprawa dwóch ładownic i jeden szczegół podoficer ma przy pasie prawdopodobnie małego, browinga, albo inny kieszonkowy pistolet w małej kaburze. Było to wbrew regulaminowi, który nakazywał pistolet o kalibrze min 7,65.
A czy podoficer miał prawo osobiście prowadzić żołnierzy do przysięgi ?, z własnego doświadczenia wiem, że prowadzi zawsze oficer, chociaż podoficer głównie szkoli rekrutów przez okres unitarny.
Bercik
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 37
Dołączył(a): 5 sty 2008, o 01:49
Lokalizacja: Lubelszczyzna


Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron