Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Archiwum 8 Pułku Ułanów

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez janusz8pu » 1 paź 2008, o 08:23

Przez czysty przypadek, podczas rozmowy z moją kuzynką z Chełmka poruszyliśmy temat konie itd. Jak do tej pory nigdy nikt o tym nie wspominał, a okazało się, że jej dziadek a ściślej mówiąc ojciec mojego chrzestnego służył w kawalerii. Poprosiłem ją więc o więcej informacji na ten temat odszukanie fotografii itp. Kilka dni temu na imprezie rodzinnej wręcza mi wyobraźcie sobie ksero książeczki wojskowej dziadka. Patrzę i oczom nie wierzę.

P.K.U Wadowice
rocznik 1911
broń kaw. M
spec wojsk. kaw.

Karta Mobilizacyjna

stopień st. ułan
nazw. Firek
imiona Alojzy
im. rodz. Jan Elżbieta
otrzymał przydział do 8 pułku ułanów
w miejscowości Kraków

Dalej nie muszę chyba pisac każdy zna książeczkę wojskową.
Mam natomiast prośbę do kolegów o wszelkie informacje na temat tej osoby lub gdzie ich szukac. Z chrzestnym jeszcze nie miałem okazji porozmawiac więc nie wiem co wie na ten temat. Na razie podaję szczegóły które uzyskałem.

Firek Alojzy ur. 21 06 1911r w Chełmku pow. Chrzanów woj. Krakowskie
rys. wł. blond wzr. 167cm oczy piwne
wykszt. 3 klasy szk. powsze. w 1923r w Chełmku
st. st. ułan odzn żeton strzelca wybor. nr 135/34 odz. grenadiera jeden ....? R.dz 8p. ułanów Nr. 141/34
Odbył służbę od 31X1932 do 17IX1934 w 8pu
funkcja celowniczy rkm st. wojsk. st. ułan

Będę wdzięczny za wszelkie informacje. A tak na marginesie może by tak stworzyc na forum coś w rodzaju archiwum gdzie zainteresowani mogli by znaleźc krótki życiorys, przebieg służby gdzie walczył itd Rzecz trochę skomplikowana ale?
Pozdrawiam
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Ułan świętokrzyski » 1 paź 2008, o 20:50

No tak, oczywiście, ale tego nie stworzymy bez pomocy Mirka Holewińskiego z Koła 8 PU.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez wacektel » 1 paź 2008, o 22:09

A tym sie to ja już mogę zainteresować w końcu jesteśmy sąsiadami ;p zadzwonię w takim razie i zapytam czy będzie miał chwile czasu bo z tego co wiem wyjedza w sobotę na 2 tygodnie wiec sądzę że dopiero po przyjedzie
wacektel
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 81
Dołączył(a): 24 mar 2008, o 19:56
Lokalizacja: Kraków

Postprzez janusz8pu » 2 paź 2008, o 21:09

Zapewne przydało by się stworzyc wyszukiwarkę do której równocześnie można by było po zweryfikowaniu danych wrzucac informacje o danej osobie. Jakaś baza danych. Mam nadzieję, że ktoś bardziej ,,zaprzyjaźniony" z komputerem mógłby tego dokonac. Mamy przecież zapytania od osób które chcą się dowiedziec czegokolwiek o losach dziadków pradziadków czy wujków bo gdzieś szperając w rodzinnych albumach natknęły się na osobę w mundurze i na koniu. Myślę też, że przez to wielu nieznanych czy zapomnianych służących w różnych pułkach, których barwy mamy zaszczyt nosic, nie odeszło by na zawsze w niepamięc.

Pozdrawiam

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 9:35 am ]
Taka ciekawostka.
http://nowyglinik.w.interii.pl/A/nowy_g ... bracki.htm
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez mario66 » 25 maja 2011, o 12:55

Świetną sprawą byloby założenie takiego kącika przodków.
Mój dziadek służył w 8 Pułku Ułanów. zachowała się Jego legitymacja wojskowa, z ktorej dowiedziałem się o całym szlaku bojowym dziadka (bitwy Koziatycz, Karapyszcz, Rwiera (?) nieczytelnie, Korsun, Lwów 1919-1920. Niestety, nie zdążyłem go spytać o jego wspomnienia. Z książeczki dowiedziałem się także iż służył w 3 szwadronie, szwadronie zapasowym oraz pierwszym szwadronie, zaś 27 czerwca już w 1922 roku trafił do oddziału górnośląskiego. I właśnie z tym ostatnim mam pytanie: czy ktoś wie co to byl za oddział? czy wchodził w skład 8 pułku?
W książeczce jest nawet wpis: udział w wojnach: przeciwko Bolszewikom (12.07.1919 - XI, 1920) oraz Niemcom (?) (27.06.1922 - 20.08.1922
mario66
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 mar 2011, o 14:06

Re: Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez Lookas » 25 maja 2011, o 13:08

Nie jest bardzo dziwne, ze przeciw Niemcom:) To był czas III Powstania Śląskiego

"(...)
Po wydaniu decyzji dotyczącej podziału Górnego Śląska polskie stronnictwa polityczne i organizacje zawodowe utworzyły Naczelną Radę Ludową z Józefem Rymerem na czele. Na czele analogicznego organu niemieckiego – Wydziału Niemieckiego – stanął Hans Lukaschek. Rozpoczęła się ewakuacja wojsk Komisji Międzysojuszniczej, podczas której bojówki niemieckie rozpoczęły gwałtowną akcję terrorystyczną, w wyniku której zginął m.in. oficer francuski. 20 czerwca wojska polskie przekroczyły granicę koło Szopienic i wkroczyły na Śląsk. Władze polskie objęły powiat katowicki. Pierwszym wojewodą śląskim został Józef Rymer. 16 lipca 1922 roku podpisano w Katowicach dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą Polską.

W tym czasie na terenach przyznanych Niemcom rozpoczął się odwet na tych Ślązakach, którzy w okresie plebiscytowym działali na rzecz Polski. Zabraniano rozmawiać po polsku w lokalach publicznych, znieważając tych, którzy zakazu tego nie przestrzegali. Bojkotowano działaczy polskich, wprowadzano ograniczenia w działalności polskich organizacji.(...)"


Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstania_ ... .C4.85skie
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez Lucas » 4 kwi 2013, o 09:12

Wizyta Kornela Krzeczunowicza w Kole Pułkowym 8 PU w Krakowie (1984/85).

"Kornel Krzeczunowicz przebywał krótko w Krakowie u PP. Chłopickich przy ul. Biernackiego. Mimo, że już bardzo cierpiał z powodu bólów reumatycznych, zgodził się na spotkanie z ówczesnym prezesem Koła Pułkowego oraz odwiedzić
8 Konną Drużynę Harcerską. Na spotkaniu w mieszkaniu PP. Chłopickich było kilka osób, oprócz K. Krzeczunowicza, prezesa Koła b. Żołnierzy 8 Pułku Ułanów Stanisława Zająca i mnie, były jeszcze dwie lub trzy osoby mnie nie znane, być może, że z rodziny PP. Chłopickich. K. Krzeczunowicz zainteresowany był działalnością Koła (wiadomo: w warunkach ówczesnych była
ona nielegalna), w którym było wtedy wielu autentycznych ułanów z lat międzywojennych. Bardzo ucieszył się możliwością odwiedzenia fortu w Olszanicy gdzie pod dowództwem Mikołaja Reya organizowane były stajnie dla koni drużyny harcerskiej. Moją syrenką pojechaliśmy więc do Olszanicy. Czy schorowany pułkownik bardzo boleśnie odczuł tę podróż, nie wiem. Nie
narzekał, choć lewą rękę miał na temblaku, poowijaną ze względu na te bóle reumatyczne. Na miejscu po powitaniu przez M. Reya, obejrzeliśmy stajnie i konie a następnie odbył się krótki pokaz jeździecki przez młodzież harcerską. Na odwiezieniu K. Krzeczunowicza do mieszkania przy ulicy Biernackiego zakończyliśmy spotkanie z Nim.
Na zdjęciu widocznna osoba K. Krzeczunowicza w kapeluszu, z laską w prawej dłoni, po jego lewej zwrócony do niego twarzą Mikołaj Rey a po prawej ja. Na koniach młodzi harcerze. Zdjęcie wykonał Stanisław Zając."

Wspominał Prezes naszego Koła Pan Kazimierz Tratkiewicz.

Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 kwi 2013, o 10:21

SUPER! Pierwszy raz widzę tą fotkę, Dzięki Zdzichu.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Archiwum 8 Pułku Ułanów

Postprzez pióro » 14 sty 2014, o 20:03

Na allegro kończy się właśnie aukcja 64 zdjęć 8PU, aktualna cena 1250zł.
pióro
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 12 sty 2014, o 22:06


Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron