Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Informacja o Gruzinie z 15 pułku

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Informacja o Gruzinie z 15 pułku

Postprzez Widdowmaker » 24 maja 2008, o 19:23

Panowie, czy w książkach znajdziecie gdzieś losy majora Mikheil'a Kvaliashviliego (maj.Michał Kwaliaszwili) – dowódca batalionu w 15 pułku ułanów we wrześniu 1939 roku???
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 26 maja 2008, o 00:20

We wrześniu 1939 r. rtm. Michał Kwaliaszwili dowodził szwadronem marszowym, oddelegowanym do Ośrodka Zapasowego w Kraśniku. Za kampanię wrześniową odznaczony został Virtutti Militari V klasy. Kojarzę, że gdzieś się przewinęło jego nazwisko, w jakiejś książce, ale nie pamiętam, muszę poszukać.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 26 maja 2008, o 05:05

Dzieki. W swoich notatnkach miałem, że był majorem i coś mi sie nie zgadzało z informacją, że dowodził batalionem w 15 pułku ułanów. Mam też, że 11 lat spędził w łagrach sowieckich po "wyzwoleniu".

Z kawalerii mam też:
Rtm. Ugrechelidze – kawaler V.M. Trafił do niewoli niemieckiej.

Płk. Jedigar – niewola niemiecka. Zwolniony, organizował podziemną podchorazówke kawalerii oraz oddział „Jeleń” w wawie. Dowódca kawalerii AK.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 26 maja 2008, o 12:22

W 1939 r. był rotmistrzem, być może został awansowany później, już po wojnie. To tak jak z Hubalem... wszyscy kojarzą go jako majora, a tymczasem pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lookas » 26 maja 2008, o 12:30

Nie jestem pewein, ale bardzo mi się kojarzy, ze czytałem o nim w kontekscie Polo uprawianego w 15 PU. O ile niczego nie pokręciłem, był członkiem druzyny Polo 15 pułku.

Szukał własnie dalszych informacji, jak wykopie, to zamieszczę.

I tak na szybko:
http://www.allegro.pl/item351482765_15_ ... nmi_2.html
Ciekawostka!!!!

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58437

ZNALAZŁEM!!!!!

http://www.polskiepolo.pl/index.php?id= ... tach&fid=1.

TO DOKUMENT pdf A W NIM ARTYKUŁ ( PRZEDRUK Z NPK)

oraz TU:

http://www.poznan.pl/ulan/towarzystwo/w ... tyczen.pdf

tez PDF a w nim artykuł w którym pojawia się nasz bohater:)

jak cos jeszcze wykopię, wrzucę

POZDROWIENIA
Ostatnio edytowano 26 maja 2008, o 12:38 przez Lookas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Piotrek » 26 maja 2008, o 12:37

Zgadza się, był członkiem drużyny polo. Znalazłem kiedyś takie info tutaj :

polo w II RP
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 26 maja 2008, o 13:40

Hehe, dzięki za informacje. Dorwałem dokument TVP o gruzinach w WP. Na razie wynotowałem 1939 aż do końca. Muszę przerobić II RP.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Michał Kwaliaszwili

Postprzez weteran » 24 sty 2009, o 16:46

O rtm. Michale Kwaliaszwili wszystko wie p. Tadeusz Jeziorowski, kurator Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Rtm. Kwaliaszwili pracował tam po wojnie wiele lat, razem z rzeczonym Kuratorem. Problem polega na tym, że p. Jeziorowski jest chimeryczny i trzeba do niego odpowiednio podejść, udowodnić swoje rzeczywiste zainteresowanie etc. Inaczej pogoni jak burą sukę. Jego adres: tadjez@poczta.wp.pl, ale NIE PAMIĘTASZ, skąd go masz.

powodzenia
Avatar użytkownika
weteran
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 32
Dołączył(a): 29 mar 2006, o 15:15
Lokalizacja: Poznań

Postprzez ref-ren » 24 sty 2009, o 20:15

Widdowmaker napisał(a):Hehe, dzięki za informacje. Dorwałem dokument TVP o gruzinach w WP. Na razie wynotowałem 1939 aż do końca. Muszę przerobić II RP.




"gruzini" ... to byli wroclawscy menele, ktorzy obrabiali przechodniow ... w gruzach a "bramini"... robili to samo... tylko w bramach ocalalych budynkow.

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron