Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

mundur i szarża

Moderator: Staszek

Postprzez ref-ren » 25 sty 2008, o 13:11

Duch napisał(a):Odnośnie przepisów regulujących pojęcie "mundur historyczny" postaram się to ustalić w niedalekiej przyszłości. W chwili obecnej mogę dodać, że chodziło tu o mundury powstańców narodowych: powstania styczniowego, śląskich oraz wielkopolskiego, używanych przez byłych uczestników tych walk, jako mundur w trakcie wystąpień kombatanckich . Wydaje mi się, że jest to przepis z roku 1928 ale głowy za to nie dam i muszę dobrze "przekopać" papierzyska, a to może trochę potrwać.

[ Dodano: Czw Sty 24, 2008 9:43 pm ]
Kolego Lookas
O tym, że bliżej Ci do GRH niż do tzw. Kawalerii Ochotniczej wiem z twoich postów zamieszczonym na tym forum. Pytanie skierowane jest raczej do tych, którzy uważają się za w/w KO.

[ Dodano: Czw Sty 24, 2008 10:08 pm ]
Koledzy "Myta2" i "Ułan z Pacanowa"
Żyjemy w wolnym Kraju i naszym prawem i obowiązkiem jest uszanowanie obowiązujacych w NAJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ praw, praw m.in. o które walczyli nasi przodkowie. Możemy wnioskować o ich zmianę jeżeli uważamy, że są niesprawiedliwe, nierealne itp. ale nie zwalnia nas to z ich przestrzegania. W okresie międzywojennym kawaleria pod wzgledem wyszkolenia (w tym regulaminów) stanowiła swoisty esprit de corps i nikt nie pozwoliłby sobie na łamanie prawa. Dzisiaj Panowie mówicie o kultywowaniu tradycji kawaleryjskich, czy tylko wybiórczo?

[ Dodano: Czw Sty 24, 2008 10:27 pm ]
A tak na marginesie, kultywujecie najchlubniejsze tradycje jazdy polskiej i... powiedzcie Panowie dlaczego, "wbijacie się" na siłę w mundury wz36, które ze wzgledu na to, że używa ich Szwadron WP noszenie ich przez Was staje się kontrowersyjne, a nie w mundury z lat wojny bolszewickiej -z ułankami, etyszkietami, ciemnymi bryczesami z barwnymi lampasami. Przecież to ta wojna przyniosła największą chwałę większości pułków jazdy i baterii artylerii konnej. Wojna obronna w 1939r. uwypukliła tylko część formacji i to akurat nie te, które reprezentujecie.
Pozdrawiam.



Do "Ducha"...

Czytajac ciebie "juz sie boje"...
i w najciemniejsze wlaze katy...
Pewnie zakupie sobie zbroje...
wzor: tysiac czterysta dziesiaty...

Ty Duch w przepisach sobie grzeb
a my tymczasem robmy swoje...
Po coz zawracac sobie leb...
Moj kon, moj mundur... reszta twoje...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Lucas » 25 sty 2008, o 14:01

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/wiel ... wo,1047748

niech no który spróbuje zdjąć ze mnie mundur - za jego noszenie chetnie pójdę siedzieć - a tak w ogóle to racja - przepisy sa do ...zadu

ref-ren - grasz w szachy? jak nas capną to se pogramy...... pozdrawiam

w sumie to problem mają Ci od przepisów - nas siła jest więc róbmy swoje dalej.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 25 sty 2008, o 16:33

Faktycznie, przepisy art. 61 Kodeksu wykroczeń stwarzają pewne niebezpieczeństwo. Brzmią one tak :

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.

Przenosząc te przepisy na grunt interesującego nas munduru...
W par. 1 mamy do czynienia z sytuacją, w której nosząc mundur, odznaczenie, odznakę, do których nie mamy prawa, podlegamy karze aresztu lub grzywny. Co ważne, należy robić to publicznie. Wyjaśnić należy zatem, co ustawodawca rozumiał poprzez zwrot "do których nie ma prawa". Jeśli chodzi o stopnie czy odznaczenia, to temat wydaje sie być prosty. Jeżeli nie nadano ci stopnia bądź danego odznaczenia, nie masz prawa go nosić, a jeśli to robisz, popełniasz wykroczenie. Problem jest jednak z mundurem. Co to znaczy, że ktoś nie ma prawa do noszenia munduru? Oznaczałoby to, że albo noszenie munduru zabrania jakiś przepis. Mundurów jest przecież od groma i nie każdy jest zastrzeżony. Moim zdaniem zatem, należałoby tak czytać ten przepis, że jeżeli mundur wz. 36 jest mundurem, co do którego zastrzeżono możliwość użytkowania dla np. wojska, a chcielibyśmy nosić go publicznie, to podpadamy pod paragraf.

Inaczej natomiast jest z par. 2. Tutaj mamy mowę o używaniu lub noszeniu munduru :
- co do którego wydano zakaz, albo
- munduru organizacji prawnie nieistniejącej, albo
- munduru na którego noszenie nie uzyskano zezwolenia

Jeśli chodzi o przypadek 1 i 2 to nie ma wątpliwości - jeżeli na używanie munduru wz 36 wydano zakaz, albo na używanie tego munduru należy uzyskać zezwolenie, to nosząc go bez takiej zgody, naruszamy przepisy.

Niepokojąca jest natomiast przesłanka noszenia "munduru organizacji prawnie nieistniejącej". Jak w takim razie rozumieć pojęcie "organizacja prawnie nieistniejąca"?
Należałoby interpretować to pojęcia, jako organizacja nie mająca bytu prawnego. Mundur wz. 36 był jednakże mundurem Wojska Polskiego, a o ile sie nie mylę, to nie rozróżniamy wojska II RP i III RP, tylko mamy kontynuację. Konstytucja również nawiązuje do tradycji I i II Rzeczpospolitej. Wywodzę zatem, iż odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia ponosilibyśmy wtedy, gdyby mundur wz. 36 został zabroniony obowiązującymi przepisami. Wśród istniejących nie doszukałem sie bowiem zakazu noszenia wz. 36. Zastrzegam jednakże, że temat jest na tyle skomplikowany, że wymaga szczegółowego zbadania, co obiecuję w przypływie wolnego czasu uczynić.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Iwan » 25 sty 2008, o 21:06

Jeśli mnie łeb nie zawodzi, to sprawa wypłynęła już jakiś czas temu i konkluzja była taka, że mundur wz.36 to mundur wycofany z WP, a więc demobil wojskowy. A taki można legalnie nabyć i używać.

Problem może być z symbolami pułkowymi. Co do stopni - kurtka pułkownika, wzoru 1936 jest dalej demobilem... Obawiałbym się tu tylko mundurów dla Szwadronu i BOR - te pierwsze figurują, zdaje się, jako wz.36, te drugie były/są szyte tak, jak niegdysiejsze KBW/NJW.

Istnieje też jedna sprytna sprawa - można zaznaczyć, że noszone mundury są mundurami Stowarzyszenia - czyli, ubierając je, nie podpisuje się pod jakąś nieistniejącą organizację.

Na marginesie: innym przepisem z tej grupy jest uchwałą RM Krakowa, że za tworzenie pisanek grozi grzywna i areszt - datowana bodajże na 1904 rok, z czasów austriackich :shock:
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 sty 2008, o 21:47

Brawo Iwan! Te pisanki mi się bardzo podobają! W kodeksach karnych wielu stanów w USA najwyższą obowiązującą karą za kradzież konia jest kara śmierci! Obowiązuje od połowy XIX wieku!
Członkowie Szwadronu Niepołomice otrzymali barwy z rąk Koła Pułkowego 8 PU z Krakowa. Zrzesza ono żyjących jeszcze prawdziwych ułanów z września 1939 roku i ich rodziny! Mamy własną odznakę bardzo podobną do przedwojennej ale nie taką samą. Ze stopniami jest problem owszem! W moim przypadku też - bo z wojska jestem ppor rezerwy a w Szwadronie jestem szeregowym ułanem z własnego wyboru. Statut Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice ma wpisaną rekonstrukcję historyczną, a więc nie ma problemu! Wszyscy w ubiegłym roku otrzymaliśmy legitymacje Szwadronu gdzie wszytko jest pięknie wyjaśnione łąćznie z prawem do noszenia odznaki Szwadronu!
Ale niestety, inni idą na żywioł!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 25 sty 2008, o 22:55

Prawda jest taka, że lepiej dmuchać na zimne i sprawdzać te przepisy. Ale nie znam sytuacji, żeby Policja zatrzymała kogoś za mundur wz.36 (znana jest jedna dziwna sprawa, ale z mundurem Milicji - b. podobnym do aktualnego). Powiem tylko jedną rzecz - z własnego doświadczenia: raz podczas manewrów rekonstrukcyjnych, spotkał nas patrol Policji. Policjanci oglądnęli nasze mundury (repliki szyte według przepisów, czyli, w myśl ustawy, mundury określonego wzoru), pooglądali wyposażenie i repliki broni. I tyle - no, dodali jeszcze, że to dobrze, że młodzi ludzie zamiast się szlajać mają takie fajne, edukacyjne hobby.


Gamę przepisów z lat dawnych dopełnia ten, który każe meldować się na pobyt czasowy, jeśli jedziemy do rodziny na dłużej niż trzy dni, a osobom, które o tym wiedzą, zgłaszać fakt niezameldowania :roll:
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez myta2 » 26 sty 2008, o 00:20

No Iwan Ty mądry chłop jesteś!!!!
Ja działam w zarejstrowanym w sądzie Stowarzyszeniu Kawaleryjskim im 7PSK Wielkopolskich,
Gdzie Prezesem jest Honorowy Rotmistrz który tytuł otrzymał od samego Ś.P. Gen. Gutowskiego. Tak więc sprawa chyba dość czysta.
a zresztą i tak oni mi mogą.....
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 sty 2008, o 09:20

Dokładnie Myta!
Niech się lepiej wezmą za łapanie piratów drogowych! Albo karają za lekceważące zachowanie wobec symboli narodowych w miejscach publicznych! Za śmianie się i bluzganie podczas grania hymnu itp.
Ostatnio edytowano 26 sty 2008, o 17:15 przez Ułan świętokrzyski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 26 sty 2008, o 13:02

No dokładnie, skomentowałem na interii ten artykuł co Ulan z Sącza pokazał i oczywiście moderator go odrzucił
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 sty 2008, o 17:17

Tutaj możesz używać do woli bez słów obelżywych i jawnego obrażania Prezydenta RP! Daj ten komentarz z adnotację że wysłałeś to do Interii !
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 26 sty 2008, o 17:34

a ja.....chciałbym tylko przypomniec, ze w IIRP w założeniu wojsko było apolityczne. Zatem i nam nie wypada politykowac. Zdaję sobie sprawę, ze trudno czasem zachowac swoje poglądy dla siebie, nie mniej.....zwyczajnie chyba nie wypada otwarcie tokowac. W końcu nie chcemy byc uważani za pieniaczy:)

Zaznaczam, ze to moje osobiste zdanie. Absurdów polskiego prawa mamy tyle, ze każdy juz chyba sie do nich przyzwyczaił:) Wiemy, ze istnieją, ale może zamiast pyskówek lepiej cos z tym zrobic?? Skoro środowisko KO jest duże, moze wzorem starszych demokracji poszukac sobie przedstwiciela - obroncy naszych interesów w parlamencie?? W końcu nikt nam nie da nic tak sam z siebie. Sami powinniśmy "zadbać" o nasze interesy. A utyskiwanie i pieniactwo.....w niczym tu nie pomoze:)

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 26 sty 2008, o 19:56

Nie chce mi się już pisać w tej kwestii, a zdanie moje jest znane na tym forum i jest jednoznaczne : niech mi siłą zdejmą mundur i niech mnie wsadzą za to jak mają na to chęć.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Piotrek » 26 sty 2008, o 21:10

Lookas, to może założymy jakąś partię? :) Jakąś Polską Partię Kawaleryjską, Zjednoczenie Ułańskie, Ligę Polskich Ułanów, Sojusz Kawalerii Ochotniczej albo Stronictwo Obrony Munduru wz. 36 :) Skoro Samoobrona dostała się do Sejmu a Lepper został wicepremierem to może i my mamy szanse :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 sty 2008, o 01:41

No nie powiem, rzecz godna zastanowienia przynajmniej! W pierwszej połowie lat 90-tych Janusz Rewiński stworzył Polską Partię Przyjaciół Piwa i ta partia w wyborach w chyba 1991 roku zdobyła 16 mandatów! A więc kto wie....
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 27 sty 2008, o 10:11

Żart żartami. Początek lat 90 to były czasy:)

A dziś, srodowisko KO samo się nie potrafi pozbierac i uporządkowac. Kilka frakcji, Federacje, PKK i cała reszta. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie na swoim podwórku.....to i w jakiejkolwiek Partii sebie nie poradzimy.

Zdaję sobie sprawę, ze to wspomninie PPPP miało byc żartem:)
Taka mnie tylko naszła konkluzja.....
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron