Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Warunki techniczne rzędu wz 36

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez AWEK » 6 paź 2007, o 11:34

Ulanie rymarzu.

Metoda "na rivanol" jest znana, lecz spotkałam się z opiniami, że nie przetrzymuje warunków atmosferycznych, a w szczególności potu końskiego. Ponadto ciężko jest otrzymać odpowiednie stężenie, aby barwa była dobra.

Widziałam już filc barwiony barwnikami do tkanin i muszę przyznać, iż nie dość, że wygląda świetnie to dodatkowo nic się z kolorem nie dzieje. W niektórych sklepach chemicznych można nawet poprosić do dopasowanie koloru do przyniesionego wzoru. Trzeba pamiętać aby poinformowac sprzedawcę, że będziemy barwić filc i ile (kg) go będzie, wtedy unikniemy kłopotu z ponowną potrzebą farbowania
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 paź 2007, o 22:33

Ja jeszcze radziłbym, kiedy wreszcie staniecie się posiadaczami żołtego filcu, zdecydować co z naszyciem skóry juchtowej 2 - 2,5 mm. Pleszew Daw MAg przyszywa dobrze na maszynie, tylko przelotki do troków są też z tej skóry i urywaja sie szybko. Idealny byłby krupon (jak przy oryginałach) a jak nie ma to gruby blank 4 - 5 mm.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ułan rymarz » 7 paź 2007, o 11:39

mozna i szyc recznie odstepy co 5 mm jak to robi maszyna i wyjdzie idealnie tylko trzeba miec odpowiednie szpilorki by fajnie wygladalo szpilorek z czpieniem kwadrat lub stozek lub idealnie by byl szpilorek mieczowy iwbijac tak by szew ukladal sie pod katem no i podstawa kobylka z dlugimi kleszczynami by wolzyc platy czapraka bo tak to mija sie z celem trzymajac ogromna polac w reku i szyc przed szyciem delkatnie przykleic to klejem by fic i skora stanowily jedno i heja do roboty jakies godz czasu i jeden plat przyszyty a co do tego blenku to i koszty wielkie no i masa czapraka wzrasta
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 paź 2007, o 21:41

Zgadzm sie co do meritum sprawy! Ja przyszywałem płaty skóry juchtowej do oryginalnego przedwojennego filcu! Szyłem inną techniką z braku kobyłki! Brzeg czapraka razem z płatem skóry wysunąłem poza krawędź stołu! resztę przycisąłem gruba dębową deska którą jeszcze obciążyłem ciężarkami! Zacząłem szyć robiąc otwory szydłem mieczowym i uzywająć białej grubej nici syntetycznej! Po skończeni jednego odcinka wysuwałem na zewnątrz kolejny odcinek brzegu czapraka itd. Znacznie trudniejsze jest zszycie obu płatów, bo trzeba zachować krzywiznę! Ale wszystko przy odrobinie cierpliwości da się zrobić!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Major » 21 gru 2007, o 00:08

Szanowni koledzy! Jestem na etapie odnawiania kulbaki wz. 36 z 1946 roku (potrzeba odnowienia czapraka, filc zjadły mole) mam podobny problem co większość z was, a mianowicie filc. Z żółtym jest bardzo duży problem w firmie Energo-mar z Pszczyny w ofercie filc siodlarskiw różnych kolorach jednak faktycznie ze względu na małe (jak powiedziała mi pani) zainteresowanie nie mają go na składzie i muszą go dopiero sprowadzić (prawdopodobnie z zagranicy) Proponują w zamian filc techniczny biały sprzedają w dowolnych ilościach z tym, że szerokość beli wynosi 180 cm więc trzeba brać z długości. Wszystko pięknie tylko jak to zwykle bywa indywidualne zamówienie niedużej ilości u dużego producenta traktowane jest po macoszemu. Rozmowa telefoniczna jak najbardziej, miła, grzeczna ale z dotrzymaniem jakiekokolwiek terminu to już dramat. Czekam już kilka dni na obiecaną odpowiedź na moje zapytania do firmy, dzisiaj znowu nie doczekałem się odpowiedzi myślę jednak, że w końcu sfinalizuję zakup. Nie omieszkam napisać o tym na forum.Ponadto poszukuję sakw (namiar na pana Łągiewkę mam) lepiej gdyby były oryginalne, może ktoś z kolegów ma namiary na takowe? Z pozdrowieniami Major - Elbląg
Avatar użytkownika
Major
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 45
Dołączył(a): 15 gru 2007, o 17:28
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Ułan świętokrzyski » 21 gru 2007, o 01:52

No to zawsze był i będzie problem! Najłatwiej jest o skórę juchtową na czaprak! Jasna juchtowa 2 - 2,5 mm bez problemu do nabycia w Zakładach Garbarskich w Kaliszu1 Sam kupowałem do czapraka i do skaw! Prosze mi wybaczyć szczerość, ale obecnie żaden rymarz zawodowiec nie zabierze sie za sakwy wz 36 według WT zamieszconych na tym Forum! Po prostu nie zarobił by na życie! Sakwy powinny być uszyte z dwóch rodzajów skóry - blankowa 3 - 3,5 mm (ścianka tylna i nałęki) oraz juchtowa 2 - 2,5 mm (pokrywa, bedno, ścianka przednia). NAjdokładniejsze jest szycie ręczne@ Rymarze szyją często z większej ilości części bo wtedy łątwiej zszywać! Ale pzreważnie szyja na maszynie dużym ściegiem bo szybciej. Tylnia scianka musi być z grubszej i twardszej skóry bo wtedy trzyma kształt całej sakwy! Niestey bardzo różnie teraz z tym bywa! Więc lepiej czasami poswięcić czas i zrobić to samemu! Jak co to służe zdjęciami swoich sakw!
Najszybciej kuipić biały filc i zafarbowac go domowym sposobem na żółto! Niestety, może koledzy podpoiewdzą jaki sposób najskuteczniejszy!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lach » 21 gru 2007, o 09:25

Wasci ponizej link do czleka ktory sie oferuje produkcja czaprakow z zoltym filcem, pewno by sie mozna dogadac na odsprzedaz samego filcu.
Nic od czlowieka nie kupowalem wiec nie jest sprawdzony, sam mam czapraki z bialym filcem, moze kiedys zafarbuje.
http://www.allegro.pl/item284097755_tro ... zabli.html - w opisie aukcji podaje co produkuje.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Lookas » 21 gru 2007, o 10:29

Ow człowiek pisze na naszym forum:)
Pytaj Ułana-rymarza. Zreszta przepis na farbowanie filcu tez zamieści na tym forum. Wystarczy poszukac:)

POzdrawiam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lach » 21 gru 2007, o 10:59

Zamiesci czy zamiescil... byla przeca juz nie krotka rozprawka o metodach farbowania filcu.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez ułan rymarz » 25 gru 2007, o 11:38

Witajcie panowie kawalerzysci czytam wasze dabaty na temat sakw czaprakow itp jesli macie jakies pytania piszcie to chetnie odpowiem ,i wymienimy sie doswiadczeniami
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 gru 2007, o 14:57

Może poprosilibyśmy o link do oferty wyrobów. wtedy wiemy o czym dyskutować.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ułan rymarz » 25 gru 2007, o 15:07

Witam jak bede w domu to przesle oferte moich wyrobow i fotki tylko prosze o maila to wysle napewno ok
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Poprzednia strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron