Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Komarów 2015

Komarów 2015

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 wrz 2015, o 16:29

30 sierpnia 2015 roku na polach Wolicy Śniatyckiej obchodzono uroczyście 95 rocznicę bitwy pod Komarowem. Po trzyletniej przerwie w końcu udało mi się znów tam zawitać. I wracałem stamtąd naładowany tą pozytywną energią, która przez kolejny rok pozwoli mi czekać na kolejny wyjazd na pola komarowskiej victorii. Tym razem zjawiłem się tam dopiero w sobotę po południu, więc nie mogę opisać wydarzeń z dni wcześniejszych. Liczę, że uczynią to inni uczestnicy tego niepowtarzalnego spektaklu.

Tegoroczne obchody zdominowane zostały planem filmowym i zdjęciami do kolejnego odcinka „Sensacji XX wieku” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego, właśnie o bitwie pod Komarowem. Wcześniej jednak kilka grup kawaleryjskich wyruszyło pod Komarów rajdem konnym. Obozowisko, tym razem urządzone obok wzgórza 255, przeciągało oczy widokiem prawie dwustu koni uwiązanych przy polowych stanowiskach. Szczególne wrażenie robiło to miejsce oświetlone przez pełnię księżyca. Znużeni rajdami i trzydniowym planem filmowym w lejącym się z nieba upale ułani ochotnicy szybko zasnęli zasłużonym snem. Nazajutrz rankiem po porannym karmieniu i czyszczeniu koni, po szybkim śniadaniu, większość kawalerzystów wzięła udział w mszy św. polowej obok obozowiska, a poczty sztandarowe udały się na miejsce bitwy, gdzie jak co roku, zorganizowana została uroczystość patriotyczno – religijna.
Miałem zaszczyt być dowódcą pocztu proporca Koła Pułkowego 8 PU. 12 lat temu całowałem go przyjmując barwy starego złota. Kilka miesięcy później po raz pierwszy konno, dzięki Kubie Czekanowi, brałem udział w skromnej uroczystości rocznicowej. Tegoroczna uroczystość na miejscu bitwy zorganizowana przez panią wójt gminy Komarów – Osada, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, miała charakter manifestacji patriotycznej - religijnej, niestety, z wszechobecnym akcentem politycznym. Uświetniła ją obecność kompanii i orkiestry WP, pokaźnej liczby pocztów sztandarowych na czele z kawaleryjskimi znakami, parlamentarzystów, kombatantów, samorządowców wszystkich szczebli, członków OSP, mieszkańców powiatu zamojskiego i nie tylko. Po mszy rozpoczął się ceremoniał wojskowy uroczystości. Przy dźwiękach hymnu wciągnięto na maszt flagę państwową. Odczytano apel poległych po którym nastąpiła salwa honorowa a następnie złożono kwiaty na mogiłach poległych w 1920 roku kawalerzystów. Po licznych płomiennych wystąpieniach wojsko i poczty kawaleryjskie opuściły miejsce uroczystości. Rozpoczęła się cześć artystyczna, po której miał nastąpić specjalnie przygotowany przez wojsko pokaz pirotechniczny. W tym samym czasie, około 2 km dalej, prawie dwustu kawalerzystów ochotników przygotowywało się do inscenizacji bitwy. Czyżby pokaz saperów miał odciągnąć widzów od inscenizacji?

W poprzednich rocznicach zawsze obok zebranych przy mogile na mszy św. pojawiali się konno kawalerzyści jako asysta, po czym rozpoczynali inscenizację bitwy, na którą przybyli i czekali wszyscy obecni. Tym razem tak się niestało. 30 sierpnia br. na polach Wolicy Śniatyckiej nie sposób było odnieść wrażenia, że bierzemy udział w dwóch różnych imprezach rocznicowych komarowskiej batalii. Nie wiem oficjalnie, co legło u podstaw tego dysonansu. Wymieniając zasłużonych dla organizowanych od lat kolejnych rocznic bitwy, pani wójt nie wymieniła komendanta komarowskiej potrzeby, Tomasza Dudka. Nie wspomniała ani słowem o mającej wkrótce rozpocząć się inscenizacji. A przecież obecne na mszy poczty sztandarowe po trzech godzinach stania w upale szybko udały się do obozowiska, aby czym prędzej osiodłać konie i w szyku udać się na miejsce inscenizacji, wszystko przy lejącym się z nieba upale.
Duch kawaleryjski zwyciężył wszechobecną politykę. Kiedy na wytyczone pole inscenizacji wjechało prawie 200 koni na czele z pododdziałem Szwadronu Reprezentacyjnego WP, widzowie, których można było liczyć już chyba w tysiącach, zgotowali jezdnym gromką owację. Po rejestracjach zaparkowanych w pobliżu pojazdów można było wywnioskować, że przybyli oni na tą jedyną, raz w roku w Polsce celebrowaną rocznicę, z kilku województw. Nie wiem, kto obserwował pokaz wojskowy. Oklaski i podziw dla współczesnych kawalerzystów ochotników były dla nich uznaniem i nagrodą za wysiłek i wkład wniesiony dla uczynienia nieśmiertelną Komarowskiej Potrzeby. Przybyli tutaj własnym sumptem, niektórzy trzydniowym konnym rajdem. Nie zwracając uwagi na upał i wszelkie doskwierające niedogodności. Tak jak Tamci - 95 lat temu…

Długo opadał pył wzniesiony kopytami ułańskich wierzchowców. Ale lekki zefirek, który od czasu do czasu schładzał ogorzałe upałem twarze obecnych na wzgórzu 255, zapewne uniósł jego cząstkę ku górze i zaniósł ją na niezmierzone niebiańskie łąki, gdzie:
„…majdan przeogromny wśród kwiatów i traw,
gdzie Szwadron Błękitny spoczywa w spokoju,
wolny już od trosk swoich, doczesności spraw…”


Opuszczając miejsce bitwy mimowolnie w mojej pamięci wróciły słowa tego jedynego w swoim rodzaju wiersza Włodzimierza Tetmajera:

…„Polegli z nami żyją zawsze,
Zawsze w ułańskim stoją rzędzie,
Biegliśmy w boje wręcz najkrwawsze,
Posłuszni męstwu j komendzie.

I mówią: ,,Niech się nikt nie żali,
Żeśmy U Boga! nasze blizny
I młode życie my oddali
Jako rycerze dla ojczyzny!

I w Waszej chcemy żyć pamięci
I niech komenda dzwoni stara:
Z ósmego Pułku w niebo wzięci
Wołamy z Wami -,,Naprzód wiara!”
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron