Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Literatura

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 30 maja 2013, o 17:25

Nie miałem okazji, ale chętnie bym poczytał, może coś o 7 dak się gdzieś przewinie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Paweł Sulich » 31 maja 2013, o 12:01

Na pewno będę do niej docierał, niestety nie umiem powiedzieć kiedy. Jeśli coś będzie o 7 dak, to dam znać na Forum.
Paweł Sulich
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 sty 2013, o 22:09

Re: Literatura

Postprzez ARTYLAK » 4 cze 2013, o 21:00

Piotrze mamy tą pozycję nawet w pdf zaraz Ci wyślę na skrzynkę. A oto jeden z ciekawszych fragmentów:
"Mój pluton ciężkich karabinów maszynowych zajął stanowisko na zachodnim skraju Słomowa:
jedna drużyna na wzgórzu... w zagajniku przy punkcie obserwacyjnym daku*, pod osłoną plutonu
liniowego, któregoś z naszych szwadronów, druga w odległości około 1 km po przeciwnej stronie
majątku, w dębowym lasku w pobliżu stanowisk 2 szwadronu. Noc przeleżałem przy drużynie na
wzgórzu obok punktu obserwacyjnego artylerii. Na punkcie tym zastałem podporucznika 7 daku
(młodego człowieka, wyjątkowej urody - poległ po dwóch tygodniach) oraz podchorążego i
podoficera, popijających oryginalnego szampana pod sardynki; oczywiście poczęstowano mnie po
koleżeńsku i w wesołym nastroju spędziliśmy część nocy. Przed świtem wróciłem do drużyny,
wskoczyłem na „Wampira” i z ordynansem Awramem (Rumun z pochodzenia) skierowaliśmy konie
do stanowiska drugiej drużyny. Zaczęło się rozjaśniać i wkrótce pierwsze promienie słońca
wystrzeliły zza horyzontu. Był piękny, ciepły poranek. Godzina 6: minęliśmy folwark, przejeżdżając
na ukos przez linię okopanych na skraju lasu strzelców drugiego szwadronu; wśród oficerów
rozpoznałem swego sąsiada spod Kalisza, por. Konrada Wünschego, rozstrzelanego później w
przedostatnim roku wojny przez Niemców w więzieniu w Łodzi za pracę w podziemnych
organizacjach polskich. Dzielny ten oficer pochodził z niemieckiej rodziny, spolszczonej dopiero w
ostatnim pokoleniu."
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 4 cze 2013, o 23:03

Por. Konrad Wuensche został rozstrzelany w lesie koło Skarszewa, pod Kaliszem, a nie w Łodzi. Stoi tam mały obelisk upamiętniający to wydarzenie.Takich miejsc egzekucji w lasach jest z resztą wkoło Kalisza sporo.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez porres » 6 lip 2013, o 15:10

Witam Panów bardzo serdecznie!!!
Mam pytanie odnośnie literatury kawaleryjskiej. Od kilku tygodni poszukuję pamiętników i wspomnień na temat kampanii wrześniowej kawalerzystów. Ponieważ Panowie są w temacie na pewno coś mi doradzą. Czytałam ostatnio Czesława Liszewskiego " W marszu i w walce", zachęcona (tak, tak, zachęcona) tym pamiętnikiem chciałabym poszerzyć swoje wiadomości z tego okresu wojny 1939.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na Panów pomoc.
porres
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 21 kwi 2013, o 10:46

Re: Literatura

Postprzez myta2 » 7 lip 2013, o 12:19

Wierni przysiędze - lektura obowiązkowa :D Zbigniewa Szacherskiego
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 7 lip 2013, o 14:52

Przy czym Szacherskiego trzeba chytać ostrożnie, szczególnie fragmenty dotyczące osiągnięć 7 PSK tudzież jego własnych, bo nieco koloryzuje. Jak powiedział kiedyś pewien znany autorytet w dziedzinie kawalerii "Czytając Szacherskiego można odnieść wrażenie, że gdyby nie to, że został ranny, to 7 PSK by wygrał wojnę".

Sięgnij po "Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury" gen. Abrahama. O 9 PU możesz poczytać w "Wojnie z wysokości siodła" L. Sapiehy. Rewelacyjne są wspomnienia rtm. E. Ksyka "W barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich", powala w nich ilość szczegółów o których pisze (np. co miał spakowane do poszczególnych sakw wychodząc na wojnę !). Jest też fabularyzowana historia kampanii wrześniowej, oparta na wspomnieniach żołnierzy poszczególnych pułków i sztabów "Cóżeś ty za pani..." L. Mireckiego, bardzo fajnie się czyta.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 lip 2013, o 14:17

Jak zwykle Piotr jest niezawodny. Ja biorę troche wolnego od forum, bo mały błąd przy lądowaniu na lotnisku kosztował mnie 6 tygodni w gipsie dla prawej stopy. Ale nic wielkiego tylko czasu szkoda :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 8 lip 2013, o 14:38

No to w sam raz, żeby zasiąść z książką jak się będzie zrastać ;) Coś poważnego się stało?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 lip 2013, o 23:27

Trójkostne złamanie podudzia prawego, czyli po ludzku - zle wyliczyłem odległość od ziemi i za wcześnie zacząłem hamować.Opadłem na prawą stopę. Odłamały się obie kostki, końcówki kości strzałkoweji piszczelowej. Ale operacja ok kostki złapane na dwie śruby.Tylko tego gipsu na 6 tygodni szkoda. Z moich wyliczeń wynika, że szybciej znów skoczę niż na konia wsiądę :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 8 lip 2013, o 23:32

Uuu, to się porobiło... Zrastaj się szybko w takim razie Jareczku ! Galaretki jedz dużo, to dobrze na złamania robi.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Lucas » 8 lip 2013, o 23:44

Zdrowia ułanie z Pacanowa!!!!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Literatura

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 lip 2013, o 09:57

Bóg zapłać! :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Literatura

Postprzez Paweł Sulich » 5 paź 2013, o 18:28

Książki Ułani, ułani... Grzegorza Cydzika nikomu na tym Forum przedstawiać nie trzeba :D
Czytałem jeszcze w liceum, do dziś pamiętam, że na skrzydełkach okładki napisano, że śmierć przerwała pracę autora nad drugim tomem, dotyczącym kampanii 1939 roku. Wielka szkoda, bo jego relacja byłaby arcyciekawa. To właśnie por. Cydzik miał ponoć usłyszeć od płk. Kazimierza Mastalerza słynne zdanie: Nie pan mnie będzie uczył, młody człowieku, jak się wykonuje niewykonalne rozkazy - kiedy wyraził był wątpliwość, że dowódca 18 p.uł. ma zamiar wykonać rozkaz powstrzymania Niemców w szyku konnym.
No i dziś przypadkowo trafiłem na zapowiedź wznowienia tej książki - UWAGA - wzbogaconego m.in. o fragmenty poświęcone kampanii wrześniowej, jak również te wycięte przez cenzurę:

http://datapremiery.pl/grzegorz-cydzik- ... azki-6348/
Paweł Sulich
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 sty 2013, o 22:09

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 5 paź 2013, o 18:38

Super ! Dzięki za info ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron