Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Płomień Fanfary 8 Pułku Ułanów

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Płomień Fanfary 8 Pułku Ułanów

Postprzez Bohun » 24 mar 2013, o 13:38

Witam.
Szukam informacji dotyczącej 6Pal stacjonującego w Krakowie.. Czy ten pułk miał honorowe szefostwo na wzór pułków kawalerii??
Czy na naramiennikach nosił tylko numer 6??
a już tłumaczę o co chodzi.. Na NAC znalazłem oto takie zdjęcie
http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/74082:3/
Jest podpisane że to pluton trębaczy 6PAL podczas 15 lecia istnienia pułku... ale Ci fanfarzyści- nijak mi to nie pasuje jak tylko do 8 pułku Ułanów który de facto mógł zostać zaproszony gościnnie do sąsiadów.. ale wolałbym rozwiać wątpliwości... Zamierzam wykonać kopię płomienia do Fanfary 8 pułku,, a na wielu fotografiach nie widać drugiej strony płomienia która jest widoczna na tym zdjęciu a na co bardzo liczę że jest płomieniem mojego pułku..
Więc jak było z tym PAL-em i jego plutonem trębaczy
:wink:
Ostatnio edytowano 4 kwi 2013, o 17:08 przez Bohun, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Piotrek » 24 mar 2013, o 14:45

Tych zdjęć jest cała seria i na innych widać wyraźnie płomień z oby stron, przy czym to płomień 6 pal jednak. Na czaprakach tej orkiestry są jakieś monogramy, ale nie mogę ich odczytać. Jak było w 8 PU - mieli wyhaftowaną mirę?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 24 mar 2013, o 15:35

tak, na czaprakach była mitra.. i co rzuca się w oczy najbardziej to obszycia rękawów które mają fanfarzyści ale dalsze szeregi muzyków już ich nie mają :wink: nie chcę być stronniczy ale kształt płomieni i sposób ich wykonania rzuca cień na 8 pułk, i na tym czapraku chciałbym widzieć monogram Józefa Poniatowskiego.. ale czy jest to w rzeczywistości monogram.. :? Czyli 6 Pal nie miał żadnego honorowego szefostwa..??
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Piotrek » 24 mar 2013, o 15:45

Nic mi nie wiadomo o honorowym szefostwie 6 pal. A czemu kształt płomieni sugeruje, że to 8 PU? Jakieś szczególne były akurat w tym pułku?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 24 mar 2013, o 15:58

płomień 8 pułku Ułanów był kwadratem materiału.. z trzech stron obszyty frędzlami z jednej strony monogram szefa, z drugiej...??? no właśnie do ustalenia.. wokół monogramu wzdłuż boków taśma w kształcie taśmy generalskiej.
Na zdjęciu z 15-lecia PAL Fanfarzyści przy fanfarach mają płomienie identyczne z powyższym opisem płomienia 8 pułku Ułanów.. lecz pośrodku płomienia nie ma monogramu szefa co wskazuje że z drugiej strony mogło nic nie być i było to tylko puste pole.
i Ci trębacze- obszycia ich rękawów 8 szewronów..
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Piotrek » 24 mar 2013, o 16:07

Ale przecież nie tylko trębacze 8 PU mieli obszyte rękawy... Z drugiej strony płomienia powinien być orzeł. Zajrzyj do WKKP poświęconego 8 PU, jest zdjęcie trębaczy na którym widać wzór orła. Pytanie też, ile wzorów płomieni było w 8 PU, bo to się zmieniało na przestrzeni lat.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 24 mar 2013, o 16:16

Wiem że nie tylko pluton trębaczy 8 miał obszycia.. ale każdy pułk miał na swój sposób inne :wink: jedni mniej drudzy więcej, a 8 miał ich osiem i mankiet zakończony poprzeczną taśmą.. a tego to już nie widziałem u innego pułku... więc dlatego typuję że to oni ale staram się upewnić..
Zaglądam do WKKP- za chiny ludowe nie mogę znaleźć zdjęcia Płomienia o którym mówisz.. Jest koń trębacza i monogram na jego czapraku ale zdjęcia płomienia nie ma...
Wzory Płomieni z którymi do tej pory spotkałem się były dwa... a co dalej czas pokaże to już zobaczymy.
A czy PAL nosił swój numer na naramienniku.. czy miało to trochę inny charakter niż w pułkach kawalerii i piechoty???
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Piotrek » 24 mar 2013, o 21:49

Numery pułków nosiło się w całym wojsku, nie tylko w kawalerii czy piechocie. Płomienie masz na str, . 20-21.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Lucas » 24 mar 2013, o 22:14

Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 24 mar 2013, o 22:27

Panie Piotrku- dziękuje za numery... to już wiem jak przedstawia się sytuacja w tej fotorelacji z 15-lecia PAL :wink:
Ale Obaj Panowie... Zdzisławie i Piotrku... WKKP jak i Pańskie zdjęcie Panie Zdzisławie pokazuje zdjęcie prawej strony płomienia.. a co z lewą??? kontaktuję się z Panem Holewińskim i Jucha w celu ustalenia tego szczegółu... bo to ważne, są głosy że był tam wizerunek orła
a jeżeli zdjęcie z 15 lecia PAL ukazuje Trębaczy 8 pułku gościnnie u tych artylerzystów to na prawej stronie nie było prawdopodobnie nic...
Wszystko ustalę na spokojnie, zanim wezmę się za zrobienie kopii :wink:
Panie Zdzisławie- jeżeli posiada Pan jakiekolwiek informacje na temat koloru płomienia i drugiej strony to zapraszam do podzielenia się tymi informacjami
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Piotrek » 24 mar 2013, o 23:49

Moim zdaniem, byłoby dziwne, gdyby nic nie było. Stawiałbym na orła.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 25 mar 2013, o 15:36

Świat pełen jest różnych dziwnych rzeczy :wink: może z czasem dowiem się co było umieszczone na drugiej stronie... bo jeżeli orzeł (już miałem podobne informacje) to ciekawe jak wyglądał...
mogła też znajdować się tam nazwa pułku,
Jeszcze daleka droga do rozwikłania tej zagadki
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Lucas » 25 mar 2013, o 18:55

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i dalej nic nie wiem......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Bohun » 26 mar 2013, o 10:24

Dziękuję :wink: doprawdy fantastyczne zdjęcia...co do ostatniego widać drugą część płatu płomienia ale nie na tyle żeby określić co nam mogło znajdować się :?
chociaż widać monogram wyszyty na czaprakach z innej perspektywy i teraz mam coraz bardziej większą pewność że zdjęcie na NAC jest błędnie podpisane i przedstawia fanfarzystów z 8 pułku..
Kossak przedstawia kolor płatu w sposób jasny- nie sądzę żeby pozwolił sobie na swobodną interpretację... więc zostaje tylko druga strona :wink:
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Pułki Artylerii Lekkiej

Postprzez Lucas » 26 mar 2013, o 15:13

Ponieważ jesteśmy wszyscy mistrzami improwizacji to ja proponuje na drugiej stronie płomieni umieścić: albo piastowskiego orła ze sztandaru 8 PU Obrazekalbo odznakę Szwadronu w barwach 8 PU (d. Niepołomice). Wszak nie powinniśmy kopiować tego co było, no chyba żeby wykonać kopię dla kopii a nie użytkowego płomienia.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Następna strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron