Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Początek historii 21 Pułku Ułanów

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Korab » 4 sty 2013, o 09:32

Witam.

Poszukując informacji na temat zdjęcia, które zamieszczam, znalazłem ten temat.
Tekst, moim skromnym zdaniem, rzeczowo, przystępnie napisany. Dla mnie, laika w dziedzinie kawalerii, bardzo czytelny.
A zasób informacji olbrzymi...
Na pewno nabędę tę pracę "na półkę" jeśli tylko się ukaże.

Obrazek

To zdjęcie zamieściłem na dws.org, ale chyba tutaj Kolega JOTA21 szybciej coś o nim powie... 8)
Po przeczytaniu fragmentu tekstu o troczeniu szabli myślę, że pokazuje ono doskonale sposób "regulaminowy".
Wątpliwości mam co do typu szabli (stawiam na francuską wz.1822) a jeśli chodzi o siodło to... nie wypowiem się...

Pozdrawiam.
Korab
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 12:58

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Kowalinho » 6 sty 2013, o 00:24

Ja jestem w stanie tyle wyczytać ze zdjęcia:

Kurtka letnia w typie "gimnastiorki", w wersji z mankietami, kontrfałdami na kieszeniach i dwoma guzikami przy kołnierzu -0 najczęściej noszona przez kadrę zawodową. Czapka chyba nie ma okucia na daszku - to by nam dawało rogatywkę wz. 1927 i okres wykonania zdjęcia 1927-1935. Siodło wz. 1925 stroczone na lekko, ćwiczebnie, szabla zawieszona jest na żabce wz. 1919. Rzeczywiście, patrząc na kształt pochwy i obecność jednej tylko ryfki, wygląda na francuską wz1822.

Buty typu angielskiego z paskiem pod kolano, szyte zapewne prywatnie.

Stopień - starszy szeregowy.

Zastanawia mnie ogłowie - wygląda na wz25, a nie ma munsztuka...
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 6 sty 2013, o 19:00

Witam, w roku 1920 pułk otrzymał siodła tzw. meksykańskie i kanadyjskie (w rzeczywistości McCllelan wz. 1904 i siodło angielskie wz. 1890). Siodła te wkrótce po zakończeniu wojny zmieniono na siodła austriackie. Wymiana tych siodeł na siodła polskie wz. 25 miała miejsce w okresie 1929/30. Kurtka polowa ale nie gimnastiorka (niestety nie widać daszka) i trudno jest jednoznacznie określić czy ma okucie. Siodłanie tzw. ulżone. A co do ogłowia jest to typowe ogłowie wędzidłowe z pozostawionym kantarem. Nie zawsze pozwalano zakładać munsztuk zwłaszcza słabiej wyćwiczonym żołnierzom (w swoich zbiorach mam zdjęcie dwóch ułanów siedzących na siodłach w pełni stroczonych i na ogłowiu wędzidłowym. Ponieważ otrzymałem kilka dodatkowych danych od właściciela fotografii skłonny jestem twierdzić, że zdjęcie zostało wykonane w 1930. Zgodnie bowiem z Instrukcją Taborową z 1929 roku szable winny być troczone pod lewą tybinką. To samo powtórzył później Regulamin Kawalerii w 1933 roku. Jest również bardzo prawdopodobne, że jest to osoba odbywająca jedynie przeszkolenie a nie ułan służby zasadniczej. Pozdrawiam.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 6 sty 2013, o 21:59

Dwa uzupełnienia - jedno do tekstu kolegi - to nie st. szeregowy a starszy ułan.
Drugie dotyczy konia - pomimo,ze zdjęcie jest czarno białe można z całą pewnością powiedzieć, że koń jest maści kasztanowatej. (jasna grzywa). Proces ujednolicania maści koni w pułku zakończył się w w 1932 roku. Do 1930 roku konie tej maści były jeszcze w 4 szwadronie i szw. k. masz. a w 1931 w szwadronie k. masz.
Pozostaje zatem do ustalenia czy na daszku rogatywki jest okucie czy nie i:
jeżeli okucia nie ma zdjęcie wykonano na przełomie lat 1929/30.
jeśli okucie jest - to wówczas nie jest to siodło polskie wz. 25 a angielskie zaś datowanie fotki należałoby przesunąć na okres 1925/26.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Korab » 7 sty 2013, o 10:12

Witam.

Diękuję Kolegom za informacje i sugestie!

JOTA21 napisał(a):skłonny jestem twierdzić, że zdjęcie zostało wykonane w 1930. Zgodnie bowiem z Instrukcją Taborową z 1929 roku szable winny być troczone pod lewą tybinką


Wtedy ułan, uwieczniony na tym zdjęciu, miałby 36 lat. Wynikało by z tego, że odbywał raczej "szkolenia rezerwistów" a nie służbę czynną...

JOTA21 napisał(a):Pozostaje zatem do ustalenia czy na daszku rogatywki jest okucie czy nie


Czekam na lepszy skan zdjęcia (nie jestem jego właścicielem), ale skłaniam się do wersji daszka z okuciem...

Pozdrawiam.
Korab
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 12:58

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Kowalinho » 7 sty 2013, o 21:26

Witam serdecznie,

Ja jednak upierałbym się, że to kurtka letnia w typie gimnastiorki. Widać mankiety, kontrfałdy i to, że jest wciągana przez głowę. Tego typu koszulę ma ułan po prawej na zdjęciu. (Zdjęcie z internetu zamieszczam poniżej)

Z lewej widać kurtkę "zwykłą", najprostszą, z prawej widoczną częściej u kadry zawodowej.

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Korab » 7 sty 2013, o 22:16

Witam.

Kowalinho napisał(a):Ja jednak upierałbym się, że to kurtka letnia w typie gimnastiorki.


Jeśli "gimnastiorka" oznacza tylko wersję kurtki zakładanej przez głowę to... zgoda.

Ale widzę przynajmniej dwie zasadnicze różnice w kurtkach ze zdjęcia Kolegi i z "mojego" zdjęcia:
1) ilość guzików
2) sposób zapięcia i wielkość mankietów.
Na zdjęciu, które zaprezentowałem, mankiety są spięte a nie zapięte. Mam nadzieję, że Kolega wie o czym mówię... To tak jak przy koszuli od garnituru: zapinamy na guzik albo stosujemy spinki...
Byłem w wojsku i wiem, że w przepisach mundurowych to zasadnicza różnica...

Pozdrawiam.
Korab
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 12:58

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 27 sty 2013, o 15:33

Dzień dobry, dzisiaj powracamy do działań bojowych pułku w roku 1920. Oczywiście jak zawsze przedstawiona wersja jest tą skróconą w stosunku to tekstu zamieszczonego w przygotowanej monografii.

11 Pułk Strzelców Konnych Granicznych przeszedł do Sochaczewa miejsca koncentracji 2 Brygady Jazdy około 4 – 5 sierpnia. Rozkazem MSWojsk. Oddz. I Sztabu L. 13897/Mob. z dnia 7 sierpnia „formujący się w Starej Wsi 11 Pułk Strzelców Konnych Granicznych został oddany jako pułk jazdy do dyspozycji Wojskowego Gubernatora Warszawy”. Dzień później, 8 sierpnia, pułk wyruszył na front przechodząc do Miłosny a następnie 10 sierpnia do Wawra. W tym dniu 1 szwadron pod dowództwem porucznika Mieczysława Podgórskiego przeszedł do dyspozycji gen. Falewicza, dowódcy odcinka „Świder”. Grupa gen. Falewicza miała obsadzić linię sięgającą od Wisły przez Karczew – Wiązownię – Okuniew do potoku Rzondza. (cyt. za Sikorski – str. 51). 11 Pułk Strzelców Granicznych otrzymał zadanie patrolowania lasów na odcinka Mlondz – Otwock – Karczew – Otwock Wielki do rzeki Wisły. 12 sierpnia do pułku powrócił detaszowany 1 szwadron i cały pułk przeszedł do Nieporętu z zadaniem patrolowania odcinka w kierunku na Fort Benjaminów i Radzymin celem nawiązania łączności z 46 i 48 PP. 13 sierpnia pułk przeszedł pod rozkazy pułkownika Małachowskiego, dowódcy odcinka „Zegrze”. Zadaniem grupy płk. Małachowskiego było obsadzenie linii Zegrze – Modlin wzdłuż południowego brzegu Narwi. 11 Pułk Strzelców obsadził odcinek od m. Dębe – Orzechowa pomiędzy VII Brygadą Rezerwową a 69 Pułkiem Piechoty. Zadaniem wyznaczonym dla pułku było nawiązanie i utrzymanie łączności pomiędzy 5 Armią a oddziałami VII Brygady Rezerwowej oraz prowadzenie zwiadów na północnym brzegu Narwi. Wysłane na rozpoznanie patrole konne pułku stwierdziły obecność wrogich wojsk w rejonie m. Ruda położonej na północny wschód od Radzymina.14 sierpnia nieprzyjaciel przypuścił atak na pozycje polskie na odcinku Zegrze, w rejonie fortu Dębe. Zdecydowana postawa obrońców pozwoliła na skuteczne odparcie ataku wroga. W działaniach na odcinku między Dębe i Orzechowa pułkownik Kunicki osobiście kierował natarciem pułku oraz osłoną jego przemarszu od strony Benjaminów – Ostrów. Stoczył także zwycięską walkę z około 100 osobowym oddziałem kozaków który zdołał podejść do szosy Słupno – Waliszew – Nowy Dwór. Jak pisze pułkownik Kunicki „To niewielkie zwycięstwo pułku było silnym akcentem moralnym w przekonaniu młodego żołnierza do własnych sił oraz obaliło strach przed wrogiem i jego potęgą”. 14 sierpnia nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy dywizji kawalerii na froncie północnym. Na miejsce generała Karnickiego wyznaczony został pułkownik Gustaw Orlicz - Dreszer. Zadaniem nowo utworzonej dywizji jazdy (w składzie 1 i 201 P. Szw. 2, 108, 115, 203 P. Uł. i 8 DAK) była osłona lewej flanki i tyłów 5 Armii na prawym brzegu Wisły poprzez wiązanie oddziałów piechoty i kawalerii nieprzyjaciela a następnie dążenia do rozbicia ich. W skład dużego zgrupowania kawalerii poza sześcioma pułkami jazdy z 8 i 9 Brygady Jazdy miało wejść siedem pułków jazdy z utworzonej 12 sierpnia Grupy generała Mikołaja Osikowskiego oraz pułki 2 Brygady Jazdy gen. Zdzisława Kosteckiego stojącej w rejonie Sochaczewa. Najprawdopodobniej nieporozumienia personalne spowodowały, że nie doszło do realizacji utworzenia takiego zgrupowania jazdy. Jednak na bazie tych pułków, rozkazem Dowództwa Frontu Północnego z dnia 14 sierpnia utworzone zostały dwie odrębne dywizje jazdy. Dowództwo pierwszej z nich, opartej na 8 i 9 brygadzie jazdy, w składzie 1 P. Szw, 2, 108, 115, 203P. Uł. oraz 201p. ochotniczy ułanów objął płk Dreszer zaś dowództwo drugiej utworzonej na bazie Grupy „Dolna Wisła” objąć miał generał Karnicki. W związku z powyższym generał otrzymał polecenie wyjazdu do Kutna w celu objęcia dowództwa dywizji kawalerii. Dywizja ta miała się składać z dwóch brygad kawalerii: jednej pod dowództwem majora Jaworskiego (w składzie 212 a i 212 b pułki ułanów oraz jeden z pułków wyznaczonych przez generała Karnickiego). Drugą brygadę miały tworzyć 211 i 214 Pułki Ułanów oraz 9 i 11 Pułk Strzelców Granicznych. Rozkaz ten nakazywał także aby dowódca 1 Armii niezwłocznie odesłał 11 Pułk Strzelców Konnych Granicznych do Kutna do dyspozycji generała Karnickiego (cyt. za: Bitwa Warszawska 1920, dokumenty operacyjne cz. I, str. 108). 15 sierpnia pułk pozostając w dyspozycji płk. Małachowskiego otrzymał zadanie obsadzenia odcinka od Wólki Kępińskiej do Orzechowej. Z pułku został także wysłany podjazd pod dowództwem porucznika Mieczysława Podgórskiego w celu dokonania rozpoznania w kierunku na wsie Stanisławów i Nuna oraz stwierdzenia czy miejscowości te są zajęte przez nieprzyjaciela. Po udanym rekonesansie podjazdu pułkownik Małachowski wydał rozkaz nocnego wypadu na Stanisławów. Tego samego dnia dowódca 1 Armii wydał rozkaz nakazujący koncentrację 11 Pułku Strzelców Konnych Granicznych na dworcu kolejowym w Jabłonnie w dniu 16 sierpnia do godziny 19:00 celem dalszego transportu do Kutna. W miejsce pułku do grupy płk. Małachowskiego skierowany został baon lotników w sile 1000 ludzi. Nocą z 15/16 sierpnia oddział złożony z 2 (dowódca ppor. Wacław Wróbllewski) i 4 (dowódca por. Zdzisław Komarnicki) szwadronu pułku pod ogólnym dowództwem rtm. Aleksandra Obertyńskiego wraz z pułkami piechoty VII Brygady Rezerwowej przeszły przez most na Narwi. Szwadrony pułku pod osłoną ciemności podeszły pod Stanisławów, gdy żołnierze stanowiący szpicę przednią zostali ostrzelani przez nieprzyjaciela. Po spieszeniu 2 szwadronu rtm. Obertyński rozpoczął natarcie na wieś. W tym samym czasie 4 szwadron otrzymał zadanie obejścia konno Stanisławowa od strony zachodniej i zabezpieczania skrzydeł nacierającego 2 szwadronu. Nieskoordynowane działanie szwadronów pułku z piechotą doprowadziło do jej przedwczesnego wycofania się z walki. Pozbawione wsparcia szwadrony zmuszone były cofnąć sie do folwarku Dębe i dalej na południową stronę Narwi. W czasie wypadu pułk nie poniósł żadnych strat. Udana akcja bez strat własnych na pozycje wroga miała wielkie znacznie moralne dla żołnierzy, zwłaszcza w okresie rozwijającej się ofensywy wojsk wroga. Po nocnym wypadzie do pułku dotarł rozkaz o przesunięciu go do tworzonej Brygady Jazdy gen. Karnickiego. Po zluzowaniu przez 6 Pułk Strzelców Granicznych pułk odszedł przez Słupno – Wieliszew - Nowy Dwór do Warszawy. W dniu 17 sierpnia o godzinie 09:30 po zawagonowaniu pułk został odesłany do Kutna. Zgodnie z wydanymi rozkazami 2 Brygada Jazdy w skład której wchodził 11 Pułk Strzelców Granicznych miała zostać przesunięta w rejon Bulkowa (na północny wschód od Bodzanowa) z zadaniem uderzenia na flankę nieprzyjaciela, gdyby ten podjął atak na Płońsk. Po przybyciu na miejsce 2 Brygada Jazdy miała zostać podporządkowana płk Dreszerowi. (…). W oparciu o nowe rozkazy w dniu 17 sierpnia 11 Pułk Strzelców Konnych Granicznych forsownym marszem przeszedł pod Płock zajmując kwatery w okolicach Dobrzykowa zaś dowódca udał sie do Płocka po dalsze rozkazy. Wyznaczone nowe zadanie przewidywało przeprawę pułku wpław przez Wisłę poniżej Płocka (w rejonie Góra – Staroźreby w dniu 18 sierpnia), obejście wojsk wroga od strony północno – wschodniej i odrzucenie go od Płocka. Po wykonaniu tego zadania pułk miał nawiązać łączność z 2 Brygadą Jazdy operującą w okolicach Płocka celem podjęcia wspólnych działań. Pułkownik Kunicki znając stan fizyczny ludzi i koni nie zdecydował sie na przeprawę wpław przez Wisłę (żołnierze nigdy nie ćwiczyli przeprawy przez rzekę). Zdając sobie sprawę z wielkiego ryzyka utraty ludzi, koni i sprzętu w przypadku forsowania rzeki dowódca po naradzie z dowódcami szwadronów postanowił przejść Wisłę przez most pod Wyszogrodem (za taką niesubordynację na wojnie dowódcy pułku groził sąd polowy, pomimo tego pułkownik Aleksander Kunicki podjął to ryzyko). W czasie przeprawy przez most na Wiśle pod Wyszogrodem dowódca pułku płk Aleksander Kunicki został aresztowany i odesłany do Warszawy.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 2 cze 2013, o 12:32

Dzień dobry po długiej przerwie. Dzisiaj dalsze dzieje pułku (znacznie okrojone, ale dla ciekawych tematu dobra wiadomość - jest szansa na ukazanie się publikacji do końca tego roku, więc jeszcze trochę cierpliwości).

Wydany przez NDWP rozkaz z dnia 23 sierpnia nakazywał aby oddziały straży i strzelców granicznych zostały oddane do dyspozycji MSWojsk. z zadaniem obsadzenia granicy niemieckiej. W oparciu o powyższy rozkaz 11 Pułk Strzelców Granicznych pozostał dla obsadzenia i pilnowania granicy na wyznaczonym odcinku. W związku z potrzebą przeorganizowania oraz dokonania uzupełnień w ludziach, koniach i sprzęcie 2 Brygada Jazdy w składzie 4, 10 Pułki Ułanów skierowana została w okolice Ciechanowa. W dniu 26 sierpnia także 11 Pułk Strzelców Granicznych otrzymał rozkaz ściągnięcia podjazdów i zabezpieczeń i przejścia wraz z całą 2 Brygadą Jazdy do Ciechanowa. W dniu 25 sierpnia Dowództwo Strzelców Granicznych zwróciło się z prośbą do Ministra Spraw Wojskowych o zatwierdzenie majora Bohdana Dąbrowskiego na stanowisko I – go zastępcy dowódcy 11 p. Strz. Gran. , rtm. Aleksandra Obertyńskiego na stanowisko p.o. II – go zastępcy dowódcy tegoż pułku oraz rtm. Bolesława Panka na dowódcę szwadronu szkolnego pułku.
Dnia 28 sierpnia pułk stanął na kwaterach we wsiach Targonie i Regimin. W czasie postoju prowadzono dalsze szkolenie żołnierzy oraz uzupełniano braki w ludziach, sprzęcie i koniach. Kilka dni później, 2 września pułk wizytowany był przez dowódcę 2 Brygady Jazdy gen. Kosteckiego. Stan wyszkolenia pułku oraz wygląd żołnierzy były na tyle dobre, iż otrzymał on pochwałę dowódcy.
Na podstawie wydanego w dniu 1 września przez Naczelne Dowództwo W.P. zarządzone zostały zmiany m.in. w organizacji Frontu Północnego.

Naczelne Dowództwo Warszawa, dn. 1 września 1920
(Sztab Generalny W.P.)
Oddział III Nr. 9475/III

Rozformowanie 1 Armii i przydział
Jednostek Frontu Północnego
(…)
IV) a) Dtwo Frontu Północnego zarządzi przekształcenie dtwa 1 armii w diwo grupy i nadmiar personelu odda do dyspozycji Nacz. Dow. w myśl p. III niniejszego rozkazu.
b) dtwo 5 Armii zostaje jako takowe rozwiązane i sztab jej w myśl rozkazu Nr. 928-III oddany dla skompletowania dtwa 3 Armii. Zbywający oficerowie winni być oddani do dyspozycji Nacz. Dow. Oddział V.
c) diwo Frontu Północnego pozostaje na razie w całości, jako dtwo do dyspozycji Nacz. Dow.
d) w sprawie oddziałów podległych dtwu Frontu Północnego zarządza się:
1. 4 dyw. Piech. W myśl rozkazu Nacz. Dow. Nr. 9320-III wagonuje i odchodzi do Lwowa do rezerwy Nacz. Dow.
2. 8 dyw. piech. Marszem pieszym przechodzi do Zegrza, gdzie na razie pozostanie do dyspozycji Nacz. Dow.
Tym samym Rozk. Nacz. Dow. 9418-III anuluje się.
3. 32pp (rozkaz Nacz. Dow. 9418-III) przechodzi do dyspozycji 11 dyw. piech. w Brześciu.
4. 9 dyw. piech. Rozk. Nr. 9282-III przechodzi do dyspozycji 3 Armii
5. 17 dyw. piech. po przerzuceniu 14 i 16 dyw. piech. przetransportowana będzie do Śniadawa do dyspozycji 4 armii
6. 18 dyw. piech. przetransportowana będzie na razie do dyspozycji 3 Armii na Lublinn (rozk. Nr. 9282-III) i po zakończeniu obecnych operacji przejdzie do rezerwy Nacz. Dtwa
7. 20 dyw. piech. w Modlinie oddaje się do dyspozycji MSWojsk. Celem ukompletowania
8. VII brygada rezerwowa przejdzie w przyszłości do dyspozycji MSWojsk. I będzie przetransportowana do Poznania celem reorganizacji. Na razie pozostanie w rezerwie Nacz. Dow.
9. syb. Bryg. (rozk. Nr. 9442-III) oddana do dysp. MSWojsk. W Zambrowie
10. Dyw. Jazdy płk Dreszera w składzie 8 i 9 Bryg. Jazdy przechodzi do dysp. 3 Armii.
11. 2 Bryg. Jazdy (4 i 10 P. Uł) diwo i zakłady 2 Bryg. Jazdy 13 P. Uł. przechodzą również do dysp. MSWojsk. Część2 Bryg. Jazdy (4 P. Uł) będzie użyta w grupie południowej
12. 214 P. Uł zadyrygowały do dysp. 3 Armii
13. 211 P. Uł. – do dyspozycji 2 Armii
14. rezerwę artylerii 1 Armii należy skierować do Brześcia jako artylerię forteczną do dyspozycji 4 Armii
15. przydział eskadr lotniczych uregulowany został rozk. Nacz. Dow. nr. 2926-lotn.pf.
16. przydział pociągów pancernych będących dotychczas w dyspozycji frontu, został uregulowany rozkazem 4200-kol.I.

Za zgodność Szef Sztabu generalnego W.P.
Szef Oddz. III ND (-) Rozwadowski
Piskor Generał porucznik
Pułk. Szt. Gen.

Dnia 5 września dowództwo 2 Brygady Jazdy objął pułkownik Stanisław Strzemieński. Jak pisze „natychmiast po objęciu Brygady zrobiłem przegląd wszystkich oddziałów wchodzących w skład Brygady. 11 Pułk Strzelców Granicznych przedstawił mi płk. Kunicki we wzorowym porządku. Wiedząc, że pułk ten istnieje dopiero dwa miesiące i był formowany w okresie ofenzywy bolszewickiej w warunkach nadzwyczaj trudnych byłem zdziwiony świetną postawą ułanów i wzorową dyscypliną, doskonałą pielęgnacją koni, utrzymaniem broni oraz doskonale prowadzoną kancelarią. Pułk swoją organizacją i sprawnością w ćwiczeniach przewyższał stare pułki istniejące już 2 lata i mógł służyć za wzór”.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 23 lip 2013, o 10:16

Wszystkie osoby które zainteresował powyższy tekst oraz poszukują informacji zarówno o kawalerii jak i 21 Pułku Ułanów pragnę poinformować, że na stronie Wydawnictwa „NapoleonV” jest już zapowiedź dotycząca ukazania się monografii. Mam nadzieję, że nie zawiedzie ona Państwa oczekiwań.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Łuki » 25 lip 2013, o 08:28

A jaki tytuł? Bo coś tej zapowiedzi znaleźć nie mogę.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 25 lip 2013, o 13:48

Po wejściu na stronę wydawnictwa jest widoczna w trzecim rzędzie od góry. Tytuł "21 Pułk Ulanów Nadwiślańskich (b. 11 Pułk Strzelców Granicznych) 1920 - 1939. t. 1.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez Łuki » 27 lip 2013, o 11:36

A bo to przedsprzedaż już i w zapowiedziach nie była widoczna. Bezpośredni link: http://napoleonv.pl/opis/4132875/21-pul ... tom-i.html
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 25 wrz 2013, o 19:26

Dobry wieczór ponieważ z niezależnych ode mnie powodów kilka załączników nie zostało zamieszczonych w monografii pułku zapraszam na stronę dws.org.pl gdzie zamieszczam stosowne uzupełnienia. Po zalogowaniu się na portalu należy na stronie głównej odnaleźć "Biblioteka" - Literatura - Recenzje. Ostateczny wątek to "21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich 1920 - 1939".
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Re: Początek historii 21 Pułku Ułanów

Postprzez JOTA21 » 12 lut 2014, o 18:41

Dobry wieczór kilka dni temu odebrałem II tom monografii 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich o czym chciałem poinformować wszystkich których zainteresował prezentowany tutaj temat. Całość materiału jest silnie umocowana w obowiązujących przepisach MSWojsk. i rozkazach dziennych pułku jak również rozkazach DOK II. Jako uzupełnienie w opracowaniu zamieszczone zostały liczne zdjęcia z życia pułku.
JOTA21
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 12 lip 2012, o 14:36

Poprzednia strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,