Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Mundur

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Mundur

Postprzez Bartosz Kosiak » 26 kwi 2012, o 22:19

Witam!
Co ty tu długo mówić...z nieba mi Pan spada :) Jak będę planował wpaść to dam znać :) A i może szablę pod koniec miesiąca zamówię....:) Moja kolekcja jest raczej skromna więc w dużej mierze opieram sie na literaturze zdjęciach i opiniach :)
Pozdrawiam
B.K
Avatar użytkownika
Bartosz Kosiak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 189
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 14:03
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania - Wielkopolska

Re: Mundur

Postprzez Piotrek » 26 kwi 2012, o 22:40

Jeszcze chwila, a stwierdzisz, że lepiej było iść do jakiegoś koszernego oddziału, co robi coś ponad defilowanie po mieście...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundur

Postprzez Bartosz Kosiak » 26 kwi 2012, o 22:53

Witam!
Raczej nie :)
Pozdrawiam !
Bartosz Kosiak.

PS
O szczegóły lubię dbac a szczególnie o mundur więc dużo pytam ponieważ chciałem zamówić umundurowanie i oporządzenie raczej z górnej półki. :)
Avatar użytkownika
Bartosz Kosiak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 189
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 14:03
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania - Wielkopolska

Re: Mundur

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 lip 2012, o 11:12

Koledzy! Mam pytanie nietypowe, może drażliwe, ale zapewniam, chodzi mi tylko o potwierdzenie prawdy historycznej. Czy słyszeliście o przypadku, aby przed wojną indywidualnie nowe uszyte mundury zawodowych wojskowych były święcone w kościele? Ja osobiście nie słyszałem. Pragnę to wyjaśnić pewnemu tworzącemu się właśnie oddziałowi kawaleryjskiemu w mojej okolicy. Będę wdzięczny za informację.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Mundur

Postprzez Piotrek » 17 lip 2012, o 11:17

Nigdy nie słyszałem o takiej rzeczy. Ale jak koniecznie chcą, to niech idą na mszę, wejdą w zwartym szyku do kościoła z proporcem i poproszą o poświęcenie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundur

Postprzez myta2 » 17 lip 2012, o 11:39

powiedziałbym wolny kraj...
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Mundur

Postprzez ARTYLAK » 17 lip 2012, o 22:17

Nie widziałem proponuję przeglądnąć zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego - wszystkie uroczystości z nadania sztandarów = poświęcenia sztandarów są na wolnym powietrzu. Co najwyżej przy ołtarzu polowym.

Obrazek
Przykładowe zdjęcie z wręczenie sztandarów pułkom artylerii stacjonującym na terenie VII Okręgu Korpusu w Poznaniu. Biskup polowy Józef Gawlina święci sztandary.

1. Jak widać nie byle kto święcił sztandary;
2. Odbywało się to na uroczystej zbiórce przy zaproszonych gościach w czasie nadania sztandaru Pułkowi;
1+2 = daje poważną imprezę :!:
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Re: Mundur

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 lip 2012, o 11:09

Dzięki, potwierdza to moje wiadomości. Jasne jak chcą to niech idą w szyku zwartym i dadzą się pokropić. Wolny kraj! Ale takiej inwencji to nawet w okresie międzywojennym nie było.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Mundur

Postprzez Paweł_39 » 18 lip 2012, o 13:38

Znam tylko poświęcenie broni wykonywane w ramach oficjalnego przekazania broni kupionej z Funduszu Obrony Narodowej.
Dla przykładu

Biskum Gawlin święci 100 ambulasów:
http://www.youtube.com/watch?v=-eGcT5vZsus&feature=plcp

A tu święcenie działek p-panc w 49 pp
http://www.youtube.com/watch?v=TY9RHajGAx0&feature=plcp

Ale do cholery, nie przesadzajmy ze święceniem gaci. Nie ma naprawdę w tej kawalerii pomysłów na projekty, jak święcenie mundurów i kalesonów?
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Podchorąży

Postprzez alekgrot » 30 sie 2012, o 20:35

Witam ! Czy wiedzą Panowie czy mundur podchorążego uczącego się w CWKaw w Grudziądzu wyglądał jak mudur żołnierski czy oficerski ? Ciekaw jestem czy np. podchorąży nosił szelki czy koalicyjkę, no i daszek rogatywki czy był okuty ? ;) Z góry dziękuje za odpowiedzi :D
alekgrot
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 5
Dołączył(a): 22 sie 2011, o 15:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mundur

Postprzez Piotrek » 31 sie 2012, o 00:41

Wszystko zależy... W jakich latach miałby tam pobierać nauki, na którym roku był, czy mówimy o mundurze służbowym czy pozasłużbowym? No i która szkoła - Podchorążych Kawalerii (różnie nazywała się w różnych latach) czy Podchorążych Rezerwy Kawalerii? Trzeba najpierw osadzić daną postać w konkretnej sytuacji i kontekście, dopiero wtedy można odpowiedzieć precyzyjnie. W innym przypadku, trzeba przeczytać książkę ;) Pan Lesław Kukawski wraz z Juliuszem Tymem popełnił "Kawaleryjską Alma Mater", tak znajdziesz informacje, jak to wyglądało na przestrzeni lat.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Podchorąży

Postprzez alekgrot » 31 sie 2012, o 09:54

Najbardziej jestem zainteresowany mundurem służbowym podchorążego pierwszego lub drugiego roku Szkoły Podchorążych Kawalerii, w '39 roku :)
alekgrot
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 5
Dołączył(a): 22 sie 2011, o 15:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mundur

Postprzez Piotrek » 31 sie 2012, o 19:11

W pole, taki sam zestaw, jak szeregowiec - mundur sukienny, buty juchtowe, karabinek, szelki, ładownice, łopatka, bagnet, szable, maska. Poza służbą na początku mundur sukienny, później dopuszczalny prywatny. Tak samo z butami, Daszek rogatywki okuty w SPK i nieokuty w SPRK, chociaż Ci ostatni też dla fasonu okuwali czasem, choć było to zabronione. W mundurze pozasłużbowym obowiązkowy mega fason - mundur idealnie dopasowany, doskonale skrojony, żadnych fałdek, zmarszczek, kurtka zdecydowanie krótsza, niż regulaminowa. Buty z wysoką szklanką i długim czubkiem, mogą być z niską cholewą. Pas w wersji dla szeregowych z doszytymi dolnymi strzemionkami do szabli, nieregulaminowo oficerski wz. 36, bez koalicyjki. Wszystko musi wyglądać bardzo szykownie, bo w CWK prześcigali się, kto będzie wyglądał szykowniej i bardziej fasoniarsko.

Mundur musi być odpowiednio obszyty w oznaki stopni i szkół. Podchorążowie rezerwy srebrna, oksydowana na stare srebro taśma z karmazynowym obramowaniem do oznak stopni. Wszyscy naramienniki obszyte biało czerwonym "makaronem" (sznur z bawełny merceryzowanej) Na rękawach brak galonów (podchorążym rezerwy zostawało się po ukończeniu szkoły, w jej trakcie było się ułanem z cenzusem, itd. w miarę awansów). Podchorążowie zawodowi - srebrna taśma bez obramowania karmazynowego. Na rękawach obszycia ze srebrnego galonu 8 mm naszywanego "w kąt" - wokół mankietu i prostopadle do jego zakończenia. Za każdy rok nauki jeden galon. Na kołnierzach kurtek, na proporczykach oznaki szkolne odpowiednio SPK i SPRK. Barwy ogólnokawaleryjskie - amarantowo - granatowe, otoki amarantowe.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundur

Postprzez alekgrot » 31 sie 2012, o 21:27

Dzięki, bardzo mi się informacja przyda :D
alekgrot
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 5
Dołączył(a): 22 sie 2011, o 15:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mundur

Postprzez jarema » 3 wrz 2012, o 01:15

"Makaron" dla zawodowych był srebrny, skręcony podwójnie. Oznaki stopni na otoku czapki na podkładzie w barwie otoku (amarantowym), a nie, jak w przypadku podchorążych rezerwy karmazynowym.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron