Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

siodło WZ 25

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: siodło WZ 25

Postprzez Darek » 6 maja 2012, o 20:17

a w jaki inny sposób mogę udostępnic zdjęcia? Na tej stronie trzeba sie zalogować by obejrzeć zdjęcia , ja tez nie mogę ich zobaczyć a bez zalogowania
Darek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 20 lut 2012, o 19:33


Re: siodło WZ 25

Postprzez Piotrek » 6 maja 2012, o 21:09

To jest piękne siodło wz. 25 na terlicy wz. 27, albo wz. 28. Nie jestem w stanie rozpoznać po zdjęciach która to, bo różnica polega na ilości rozmiarów - wz. 28 było więcej. Numery powinny być wytłoczone na przednim łęku i na ławkach.

Jeśli chcesz uszyć takie siodło, to masz najważniejsze - oryginał w pięknym stanie. Zawieź do siodlarza i powiedz, że chcesz takie samo ;) Dla nas siodła wz. 25 szył Siodlarz z Pleszewa, jak mu pokażesz oryginał, to zrobi kopię. Zwróć tylko uwagę na grubość filcu na podtybinkach, bo daje za gruby, a z tego, co widzę, nie masz wyściółek ławek i samych podtybinek właśnie. Łuki ma oryginał w ładnym stanie, może pomoże Ci wymiarami.

Rysunki i opis tego siodła znajdziesz w Instrukcji taborowej, Część I Składniki taboru (część 2).
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: siodło WZ 25

Postprzez Darek » 6 maja 2012, o 21:23

Na przędnim łęku jest wytłoczony numer 3, mam jeszcze pytanie czy można dostać gdzieś jeszcze żółty filc? Druga sprawa , jestem z Nowego Maista n/ Warta do Pleszewa mam 30 km , który to siodlarz w tym Pleszewie? Bo wiem że jest tam spółdzielnia ale tez i dwóch przynajmniej siodlarzy którzy prywatnie robią.? Czy instrukcje taborową o której mowa znajde na forum?
Darek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 20 lut 2012, o 19:33

Re: siodło WZ 25

Postprzez Piotrek » 6 maja 2012, o 21:36

Jeśli jest "3" to będzie terlica wz. 28.

Pisałem o Robercie Matyjaszczyku www.siodlarz.com.pl

Żółty filc - nie wiem, czy można dostać (chyba nie) ale wiem, kto może wybarwić tak że nie puszcza (podobno).

Instrukcję taborową znajdziesz tutaj : http://www.lucznictwokonne.pl/zurawiejk ... tab/t.html

Pogratulować siodła, piękny egzemplarz ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: siodło WZ 25

Postprzez Darek » 6 maja 2012, o 21:38

:) dziekuję , targowałem je od sprzedającego od stycznia, ale nie spodziewałem się aż tak dobrej opinii na jego temat. Aż tak dobrze nie znam się by móc fachowo ocenić.
Darek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 20 lut 2012, o 19:33

Re: siodło WZ 25

Postprzez Lookas » 6 maja 2012, o 22:16

Faktytcznie terlica na pierwszy ogląd w świetnym stanie. Przyznam, ze odrobine zastnawai mnie siedzisko:) Jest tak dobrze zachowane, ze az wierzyc się nie chce, ze to oryginal:) Tym bardziej, ze brakuje tybinek:) Ciekaw tez jestem stanu mostka i zyłowania - sam wygląd duzo mogłby powiedziec o całości, nie mniej nawet jeśli elementy były rekonstruowane to niemal na 100% robił to dobry fachowiec!
Twoje siodło to zaprzęgowe wz.28 - jest w GRH 7 DAK jedno kompletne, z którego można skopiowac podtybinki. Trzeba też dodac przystulice i to raczej także zaprzegowe. Ale generalnie - gratulacje!! bardzo fajny egzemplaż!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: siodło WZ 25

Postprzez Piotrek » 6 maja 2012, o 22:30

Gwoli ścisłości - nie występował taki model siodła, jak wz. 28. W Instrukcji taborowej jest wszędzie mowa o siodle wz. 25, a wz. 27 i wz. 28 to oznaczenia terlic. Ale tak, jak Łukasz napisał, to co masz to siodło zaprzęgowe na co wskazują : podwinięte pod ławki końcówki przedniego łęku, ucho do upinacza, ucho do powodu, podwójne środkowe ucho tylnego łęku, z dwoma wrotkami.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: siodło WZ 25

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 maja 2012, o 08:11

Poprzednicy znają się jak nikt na siodłach zaprzęgowych. A więc Kolego Darku masz najbardziej wiarygodną ocenę. Może jednak rzeczywiście zrób zdjęcie mostka i ożyłowania. Wtedy znacznie dokładniej można będzie ocenić ogólny stan całości.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: siodło WZ 25

Postprzez Darek » 7 maja 2012, o 19:28

dziękuję jeszcze raz za opinie , zrobie zdjęcia ożyłowania i mostka , choć wydaje mi się że jest w równie bardzo dobrym stanie, co do siedziska jak i terlicy nigdy wcześniej nie były rekonstruowane, ale zrobię dokładniejsze zdjęcia to chętnie je wrzucę i jeszcze chętniej zapoznam się z Waszymi opiniami. Na pewno tez będe chciał je jak najwierniej zrekonstruować.
Darek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 20 lut 2012, o 19:33

Re: siodło WZ 25

Postprzez Piotrek » 7 maja 2012, o 19:33

Tylko uważaj, bo rozbieranie siodła wz. 25 to nie to samo, co wz. 36. Można coś popsuć przy okazji.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: siodło WZ 25

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 maja 2012, o 20:26

Oj święta prawda! Znam to z autopsji chociaż manipulowałem przy artyleryjskim "austriaku"
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30


Re: siodło WZ 25

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 maja 2012, o 22:45

Według tych zdjęć to siodło jest we wspaniałym stanie. Można jeszcze obejrzeć mostek po zdjęciu siedziska ale chyba wszystko jest OK. W przypadku tego siodła siedzisko jest bardziej przysznurowane do przedniego łęku a do tylnego tylko jednym troczkiem na krzyż pod podwójną rolką z tyłu. W siodle wz 36 troczenia tybinek zgodnie z WT są z niebieskiej chromowej skóry, bo takie troki można znacznie łatwiej odsznurować i zasznurować wielokrotnie. W przypadku skóry surówki lub pergaminowej, takie troki są tylko jednorazowe bo zasychają i twardnieją bardzo szybko i jedyne co pozostaje to je przeciąć później w kilku miejscach. W tym siodle widać wyraźnie, ze przód siedziska jest przymocowany pergaminowym lub surowym trokiem do pergaminowego mostka. Jedyne co można zrobić to chyba przeciąć ten tylni trok pod podwójną rolką z tyłu a potem, po wyczyszczeniu mostka zasznurować to trokiem ze skóry chromowej. Ale niech się też wypowiedzą specjaliści z 7 DAK-u.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: siodło WZ 25

Postprzez Piotrek » 7 maja 2012, o 22:49

Ja bym tego nie ruszał, bo i po co?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,