Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

szukam informacji pomóżcie

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 1 gru 2010, o 14:50

Widzę że odpowiedź na forum nadeszła szybciej, niż mailem ode mnie ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez aboleth » 16 kwi 2012, o 15:04

witam ponownie ,
Odnalazłam nowe dane o dziadku Sytanisław Fita urodzony 1901roku do ułanów wstąpił na ochotnika w wieku 18-19lat .
A o to zdjęcie http://img688.imageshack.us/img688/979/stanisawfita.jpg czy na jego podstawie jesteście Państwo wstanie mi potwierdzic poprzednie dane ???
Czekam na odpowiedź z góry dziękuję :)
aboleth
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 22
Dołączył(a): 16 lut 2010, o 23:37

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 16:26

Jeśli dobrze widzę, to na kołnierzu jest proporczyk, którego górna część jest biała. Do tego biały otok, biały lampas na spodniach i Kalisz jako miejsce formowania (w zasadzie odtwarzania) mogłoby wskazywać na 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. Tyle że "grochowscy" byli w Kaliszu w 1918 r. Gdyby to był 27. Pułk Ułanów (utworzony w Kaliszu na bazie szwadronu zapasowego 3. PU jako 203 Ochotniczy Pułk Ułanów) otok byłby żółty. W owym czasie, kolor żółty wychodził na zdjęciach niejednokrotnie bardzo ciemny, a na tym zdjęciu, zarówno lampas, jak i otok jest biały.

Zastanawia mnie bardzo rogatywka w tym zestawie mundurowym. Chociaż Przepis ubioru polowego WP z 1919 r. wszedł w życie 1 listopada 1919 r. i zakładał, że najdalej do 1, marca 1920 r. wszyscy oficerowie mają sprawić sobie nową rogatywkę wz. 19, to jak wiemy, nie weszły one masowo do powszechnego użytku i na głowach ułanów dominowały wciąż okrągłe angielki. Może koledzy ze Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy 2 PU już miał w 1920 r. rogatywki?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Lookas » 16 kwi 2012, o 16:34

nie mamy daty na zdjęciu a to, co widzimy sugeruje, ze jest ono nieco upozowane - znaczy, na pewno nie wojenne. Swietnie utrzymany rząd austriacki i nieprzecietnej urody wierzchówka sugerują, ze to juz po wojnie. Stawiałbym na okolice roku 1922-23. Dobry moment, by znikneły wojenne angielki a pojawiły sie rogatywki.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez aboleth » 16 kwi 2012, o 16:58

Wiem że miał 18 lat jak poszedł do ułanów więc wypadał by 1919 bo urodził się w 1901 ale teraz może miał lewe papiery albo oko przymkneli ?
Czyli bardziej pasuje mundur na 27. Pułk Ułanów czy 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego.
aboleth
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 22
Dołączył(a): 16 lut 2010, o 23:37

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez aboleth » 16 kwi 2012, o 17:44

Wiemy że w rodzinie wspominano że walcył z rosjanami .
aboleth
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 22
Dołączył(a): 16 lut 2010, o 23:37

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 17:49

Moim zdaniem, to raczej 2. Pułk Ułanów Grochowskich, ale monopolu na wiedzę nie mam.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez aboleth » 16 kwi 2012, o 18:16

Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą Jestem pełna podziwu co do poziomu waszej wiedzy SZAPO BA
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia to bardzo prosze pisać
Czy jesteście wstanie wytłumaczyć mi na jakiej zasadzie było zwolnienie z armii ? Chodzi mi o to czy trzeba było mieć zezwolenie na opuszczenie armii czy jak ? (bytam dlatego że pierwsza córka dziadka urodziła się 1926 i próbuje jeszcze ustalić jak długo służył)
aboleth
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 22
Dołączył(a): 16 lut 2010, o 23:37

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 18:27

Samowolne "zwolnienie" to dezercja, zagrożona poważnymi karami, ze śmiercią włącznie (w warunkach wojennych na przykład). Po zakończeniu działań wojennych żołnierze byli demobilizowani na podstawie stosownych decyzji władz wojskowych. Dokumentem potwierdzającym taki fakt było stosowne zaświadczenie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez aboleth » 16 kwi 2012, o 18:34

Posiadasz może wiedzę czy była jakieś grupowa "demobilizacja" ?
DZIĘKUJĘ za wszystkie odpoweidzi bardzo dużo się od Was dowiedziałam :)
aboleth
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 22
Dołączył(a): 16 lut 2010, o 23:37

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 18:37

Raczej tak, po zakończeniu działań wojennych pułki przechodziły na etaty pokojowe, co wiązało się z koniecznością zwolnienia części stanów. W każdym pułku działo się to na pewno w innym czasie z uwagi na ich powroty z frontu, tymczasowe zakwaterowania, itd. Raczej nie było tak, że w jednym dniu w całym wojsku zwolniono ileś tam tysięcy.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez jarema » 16 kwi 2012, o 18:40

Tylko że ułanka jest proweniencji wielkopolskiej. Sugeruje to kilka drobnych szczegółów. A rozchylony "mały rabat" sugeruje albo okres po wojnie bolszewickiej, albo okres mniej więcej do września 1919 roku. Również etyszkiety są noszone po wielkopolsku. Ciemniejsze spodnie mogą być barwy granatowej, albo... steingrau. Natomiast czapka nie jest rogatywką wz.19. Raczej wz.22 lub wielkopolską.
Zamęt sieję ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Kowalinho » 16 kwi 2012, o 18:51

jarema napisał(a):Tylko że ułanka jest proweniencji wielkopolskiej. Sugeruje to kilka drobnych szczegółów.


A jakich konkretnie?

jarema napisał(a):Również etyszkiety są noszone po wielkopolsku.


Czyli? :-) Ja nie widzę tutaj nic wyróżniającego się w etyszkietach.

jarema napisał(a):Ciemniejsze spodnie mogą być barwy granatowej, albo... steingrau.


Zbyt to ciemne na steingrau. Steingrau/feldgrau zapewne była sama ułanka.

W kwestii rogatej się zgodzę, ale rogatej ładnych parę lat po 1920 roku. Przecież zdjęcia w ułankach robili sobie jeszcze dłuugo po wojnie, a i rzędów tak szybko nie zmieniono?
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 18:53

Trochę za ciemne, żeby to było steingrau. Zastanawiałem się nad tym, czy to nie może być jakiś pułk wielkopolski, ale te spodnie nijak mi nie pasują do 16 PU, dawny 2. Pułk Ułanów Wielkopolskich (bo tylko ten wchodzi w grę z uwagi na lampas). Wypustka na ułance jest ciemna, a 2 PUW miał jasne (początkowo, przez dwa miesiące tylko ciemne).
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: szukam informacji pomóżcie

Postprzez Piotrek » 16 kwi 2012, o 18:55

No rzędów nie wymienili, dopóki nie powstały pierwsze polskie wz. 25. Co niektóre pułki jeszcze na początku lat 30-tych jeździły w rzędach armii zaborczych, nie mówiąc już o tym, że na pewno trafiały one do magazynów MOB.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron