Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 5 sty 2012, o 21:36

Ma rację. zgadzam z się kolegą Elmijakke. Nie da się ukryć. Gneralnie wtedy wszyscy wyglądamy tak jak armia, która dostała przydział po równo jesli chodzi o mundur czy rząd. Drobne różnice będą zawsze,ale w masie to powiniśmy wyglądać równo.

Spokojnie Piotrze :wink: Czyli u Was zmiany, zmiany jak u mnie zupełnie...Kurczaczek :wink: Czytałem sobie Waszą stronę, ale do tego nie doszedłem. Skupiałem się na zdjęciach :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Jonosfera » 23 sty 2012, o 11:05

Witam :) Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to jest za ogłowie ?
https://picasaweb.google.com/105176367677086872475/OgOwie
Jonosfera
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sty 2012, o 13:42

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 23 sty 2012, o 12:10

Wyglada na kopię pruskiego ogłowia oficerskiego. Wiecej szczegółow weczorkiem, jak dotrę do materiałów źródłowych.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Jonosfera » 23 sty 2012, o 20:00

Kopia to to raczej nie jest :) Czekam w takim razie na szczegóły :)
Jonosfera
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sty 2012, o 13:42

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 23 sty 2012, o 20:53

ano... jesli znasz historię tego ogłowia i podpierśnika to z chęcią ją poaznam:) Jednak na moje oko to powojenna kopia, choc możliwe, ze okucia i zdobniki pochodzą z oryginału.

Samo ogłowie to Bayrischer Ofiizier Dienstzaum - moja niemczyzna jest słaba, ale zdaje sie, mozna to przetłumaczyc jako "słuzbowe ogłowie oficerskie" typu bawarskiego ( w armii pruskiej istniały wzory pruskie i...bawarskie, które wygladały identycznie jak...austriackie:) )
Obrazek
Swoja drogą wedzidło wpiete jest wprost przystułę policzka, zamiast w "D-ring" - nic dziwnego, bo wedzidło nie ma łańcuszka z werblikiem:) Ale.....gdyby to był oryginał to pewnie i wędzidło by sie zachowało.

Podpiersnik natomiast to Gachslisches Dienst-Vorderzeug ( nie wiem co oznacza to pierwsze słowo) ale reszta to zdaje się "podpiersnik służbowy":) ( rycina po lewej)
Obrazek

Obie ilustracje pochodza z bardzo ciekawego podręcznik dla rymarzy, gdzie skrupulatnie wyliczono i wyrysowano wszelkie formy ozdobnych ogłowi i podpiersników kawalerii niemieckiej. Nigdzie nie natknąłem sie na pokazane na fotkach zdobienia. Oczywiście nie oznacza to, ze prezentowane przez Ciebie elementy nie są oryginałami. Jednakże na podstawie materiałów które mam, nie jestem w stanie tego ani potwierdzić ani...zaprzeczyć:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Jonosfera » 23 sty 2012, o 21:14

Ogłowie pochodzi z Niemiec mam jeszcze łącznie z ogłowiem kompletne ostrogi kawaleryjskie dwie pary 100 % oryginał. Oraz z drugiego ogłowia wodze wędzidłowe i munsztukowe z obszywanymi skórą sprzączkami. W komplecie były jeszcze dwie tuleje do lancy. Jakość skóry i nici wskazuje na robotę przedwojenną . Mam również z drugiego ogłowia łańcuszek i munsztuk. Za chwile dołączę jeszcze do tamtego linku zdjęcia ostróg . :)
Jonosfera
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sty 2012, o 13:42

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 23 sty 2012, o 22:11

ten typ ostróg był bardzo popularny:) też mam takie.... w w Armii Wielkopolskiej stosowano je z upodobaniem, tym bardziej, ze były łatwo dostepne:)
Niestety......to, co pokazujesz na fotkach jako tuleje, zdecydowanie nimi nie jest. Mozliwe, ze to jakaś twórczość, choc.....dośc awangardowa:) Tuleja pruska wyglada tak:
Obrazek

Zastanawiający jest stan tych elementów,oraz z numeracja odbita na obergurcie. Czy ogłowie i podpiersnik mają jakies sygnatury??
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Jonosfera » 23 sty 2012, o 22:18

Niestety ani na ogłowiu ani napierśniku nie ma sygnatur . Możliwe, że jest to twórczość (tuleje) ale nosi zdecydowane ślady użytkowania. Tuleja pruska na zdjęciu jest mocowana do innego strzemienia. Też posiadam takie niestety jedna sztukę .Przy tym rzędzie były strzemiona innego typu. Niestety już ich nie posiadam :(
Jonosfera
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sty 2012, o 13:42

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Adiutant » 24 sty 2012, o 10:29

Nie mam pojęcia jakie to dla napiersnika ma znaczenie, ale
"Saechsisches" oznacza Saksoński - :-)
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 24 sty 2012, o 11:57

W zalezności od rodzaju formacji ( kirasjerzy, huzarzy, ułani czy strzelcy) i "pochodzenia" w pułkach kawalerii używano róznych wzorów. Najgłowniejsze to bawarskie i pruskie, istotnie rózniące sie detalami konstrukcyjnymi, ale jak widać, były także inne. Co ciekawe, ogłowia i podpiersniki były "słuzbowe" i...galowe, zdobione róznorodnie i w zalezności od szrzy oficera mniej lub bardziej bogate. Do tego, utrzymane były w charakterystycznym dla formacji stylu, inne dla huzarów, inne dla kirasjerów itd.
W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu ( na Starym Rynku) można zobaczyć piekne ogłowie i podpierśnik w całości obszyty muszelkami - charakterystyczne dla Huzarów Pruskich.

Całośc to bardzo ciekawy temat!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 24 sty 2012, o 13:08

I takie obszyte muszelkami podpierśniki i ogłowia używano ponoć później w wielkopolskich pułkach jazdy.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez jarema » 24 sty 2012, o 15:11

Na pewno używane były w III Pułku Ułanów Wlkp, razem z ozdobnymi czaprakami. Wiem, kto ma zdjęcia i wiem, że ich nie dostanę ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez myta2 » 24 sty 2012, o 22:11

a ja wiem kto ma takie napierśnik oryginalny i w pełni użytkowy.......
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Jonosfera » 25 sty 2012, o 09:08

To ja mam w takim razie pytanie :) Do kogo można by się zgłosić żeby ocenił czy to moje ogłowie to orginał czy kopia ? Najlepiej z okolic Poznania lub Legnicy .
Jonosfera
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 21 sty 2012, o 13:42

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 25 sty 2012, o 11:15

jak z Poznania to zapraszam:) jak bedzie potrzeba to zrobimy konsylium, mamy kilku takich, co to są w stanie temat ogarnąć:D
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron