Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Moderator: Staszek

Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Bohun » 5 sty 2012, o 12:46

Witam, jestem dopiero na początku mojej przygody w Szwadronie, i na początku ogranicza się ona tylko do sprawnego umundurowania się, mam już mundur garnizonowy ,bryczesy,furażerkę,rogatywkę garnizonową, płaszcz się szyje, na pas czekam a oficerki w przyszłości. ale martwi mnie jedna rzecz...
Mundur garnizonowy zamawiałem u Pana Michała Czarnieckiego, wszystko zrobił idealnie i nie mam co do tego żadnych zastrzeżeń,ale po przeczytaniu wątku ułana Lucasa dotyczącego majowego zgrupowania Szwadronu Niepołomice a mianowicie fragmentu: " Na mocy Regulaminu Organizacyjnego Szwadronu Niepołomice (§2 pkt5) określam typ obowiązującego w okresie II części zgrupowania umundurowania. Ponieważ zgrupowanie w dniach 8 i 9 maja 2010 roku ma przede wszystkim ćwiczebny charakter, każdy ułan winien dysponować dwoma kompletnymi typami umundurowania:
1) Podstawowym typem umundurowania dla wszystkich Członków Szwadronu Niepołomice jest mundur garnizonowy służbowy dla okresu letniego. Przypominam, że składa się on z:
czapki rogatywki z usztywnionym denkiem i lakierowanym, okutym daszkiem typu „kaczy dziób”, gabardynowej kurtki mundurowej (łącznie z białym żabotem lub halsztukiem!!), diagonalnych bryczesów"
no i tu pojawia się problem: Diagonalnych bryczesów i gabardynowej kurtki? a mój jest czysto sukienny.. czy to będzie w czymś przeszkadzało?
naprawdę nie daje mi to spać ponieważ pośpieszyłem się z tym wszystkim trochę,, gdyby ktoś mógł mi pomóc i do końca rozwiać moje wątpliwości to byłbym ogromnie wdzięczny.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Lookas » 5 sty 2012, o 13:39

O ile na pierwszym miejscu stawiasz zgodnośc z realiami historycznymi, dla sylwetki ułana mundur sukienny jest jedyna alternatywą. Jesli natomiast najważniejsze sa standardy Szwadronu Niepołomice, to niestety, czeka Cie wydatek na gabardynę:(

Moim zdaniem powinieneś od poczatku stawiać przede wszystkim na zgodność historyczną!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Bohun » 5 sty 2012, o 13:59

rozumiem to, ale niepotrzebne wydatki nie są mi na rękę,szanowny kolega na pewno rozumie dlaczego. i gdy przeglądam galerię Szwadronu to podczas różnych uroczystości w których ułani występują w mundurach garnizonowych to większość składu jest w gabardynie-jeden lub dwóch ułanów w suknie... a ciekawi mnie to czy takie sukienne "odstępstwa" będą akceptowane,,
z jednej strony komfort.. z drugiej zgodność historyczna i co wybrać??
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Lookas » 5 sty 2012, o 14:24

Wybrać zgodność historyczną!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Bohun » 5 sty 2012, o 14:34

i tego będę się trzymał.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Piotrek » 5 sty 2012, o 19:36

Bohun, z tego co piszesz, wynika że aspirujesz do bycia członkiem Szwadronu Niepołomice, dobrze myślę? Jeśli tak, pytania o obowiązujący mundur skieruj do jego Dowódcy, tudzież osób odpowiedzialnych za umundurowanie. Wtedy dowiesz się, czy jakieś odstępstwa są tolerowane, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Umundurowanie gabardynowe dla ułanów, rogatwyki wz. 35 z okutymi daszkami typu "kaczy dziób" mają się nijak do rzeczywistości obowiązującej przed 1939 r. bo szeregowcy nosili tylko mundury sukienne. Rogatywki wz. 35 z założenia nie miały daszków typu "kaczy dziób", chyba że poszczególne pułki w ramach własnego fasonu modyfikowały nieco obowiązujące przepisy. Zdaje się, że w 14 PU daszki były dłuższe, niż przepis nakazywał. W 17 PU były za to krótsze. Można by tak dalej wymieniać.

Szwadron Niepołomice ma swoje wewnętrzne regulacje mundurowe i zakładam, że przystępując do niego, będziesz musiał je uszanować, czyli podjąć decyzję - albo chcę być super koszerny, ale w sprzeczności z obowiązującymi regulacjami, albo mniej koszerny, ale pasować do reszty. I od tego trzeba zacząć. Wszelkie rady osób niebędących członkami Sz.N. mogą być cenne w zakresie wiedzy, jak było, ale niekoniecznie uznawane przez władze Sz.N.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Kowalinho » 5 sty 2012, o 22:06

Dla mnie wybór jest raczej jasny:
Jeśli zależy Ci na zgodności mundurowej - zmień oddział.
Jeśli zależy Ci na tej grupie i barwach - dopasuj się do wymagań. Ale jest tutaj światełko w tunelu - można zawsze walczyć i starać się zmieniać funkcjonującą rzeczywistość, metodą małych, ale stałych zmian w skali całego stowarzyszenia, co wymaga dużej cierpliwości, ale jest możliwe. Znam to z autopsji. :wink:
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez elmijakke » 5 sty 2012, o 22:49

tiaaa, ja mam odmienne zdanie w temacie małych kroków... :)
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Bohun » 6 sty 2012, o 10:57

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. w wolnej chwili zadzwonię do swojego dowódcy i dowiem się co i jak. Ale jednak zmiana oddziału nie wchodzi w grę, będę tradycyjnie sukienny i może to coś pomoże :)
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez jarema » 6 sty 2012, o 16:05

Bohun: widzisz... jeżeli zamawiasz mundur u Miszki, musisz mieć tę świadomość, że dostaniesz mundur możliwie najbardziej zgodny z realiami epoki. To samo z czapką: jeśli zamawiasz czapkę ułana 8pu, to dostaniesz rogatywkę sukienną, z takimż otokiem i daszek nieokuty, fibrowy. Daszki typu "kaczy dziób" stosowano w czapkach wz. 27 (dla oficerów oraz podchorążych i podoficerów zawodowych). Wszycie takiego daszka do czapki wz. 35 jest nieodpowiednie z dwóch powodów: pierwszym jest oczywiście zgodność historyczna, co jest oczywiste. Drugi jest bardziej "techniczny". Taki daszek usztywnia konstrukcję czapki, formując ją w pewien określony sposób. Dodatkowo stalka, użyta do usztywnienia denka powoduje, że materiał czapki pracuje po swojemu. Skutek jest taki, że rogatywka ma tendencję (nie twierdzę, że każda jedna, bo daszek można przycinać) do ucisku na skronie. O to jest najgorsza rzecz, jaka się może stać przy noszeniu czapki. W rogatywkach wz. 27 ten problem odpada, ponieważ denko czapki nie jest usztywniane metalową stalką, wobec czego pracuje razem z daszkiem, a nie niezależnie od niego ;)
Pozdrawiam, i mam nadzieję, że nie namieszałem za mocno i nie wyszedł z mojej wypowiedzi obłąkańczy bełkot :mrgreen:
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Kowalinho » 6 sty 2012, o 16:30

jarema napisał(a):ucisku na skronie. O to jest najgorsza rzecz, jaka się może stać przy noszeniu czapki.


W naszych okrągłych czapkach jest to po prostu dramat. Kiedy ktoś w tym kraju zacznie robić czapki z przyzwoitymi okutymi daszkami - nie wiem.

Mamy za to łatwiej - w angielkach wszyscy mieli okucia. :wink:
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez Bohun » 6 sty 2012, o 17:10

Jarema:miałem tą świadomość od samego początku, i właśnie o to mi chodziło. z rogatywką jest tak- zamawiałem u pana Sowy w Krakowie, zrobił ją inaczej niż szanowny kolega opisuje " kaczy dziób,daszek okuty,daszek.. chyba to nie jest fibra :? " ale jeżeli takie są wytyczne w Szwadronie to o rogatywkę nie będę się kłócił na samym początku, zmienię ją z czasem,, choć szkoda trochę, bo mogłem od razu kupić to co trzeba a nie gonić dwa razy..
ale mundur.. jak ma być zgodnie to zostanie zgodnie z realiami historycznymi :D za dużo kasy na niego włożyłem a jednak czuję że gabardyna.. jakie są wasze opinie w porównaniu do sukiennych mundurów? komfort,zachowanie w słoneczną i deszczową pogodę?
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez jarema » 6 sty 2012, o 17:29

@Kowalihno: podaj rozmiar, stopień, adres wysyłki, z sukna czy z gabardyny. Do końca stycznia będziesz miał u siebie ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Materiał munduru garnizonowego wz 36- pomoc

Postprzez jarema » 6 sty 2012, o 17:51

@Kowalinho: napisz na gadu 2583309. Nie wiem, czy tutaj te PW dochodzą :/
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron