Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

buty kawaleryjskie

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

buty kawaleryjskie

Postprzez Lookas » 6 lip 2006, o 12:05

Witam!!
nazywam sie Łukasz Kaczor, mieszkam w Swarzedzu pod Poznaniem i od dłuzszego czasu coraz bardziej wsiąkam w klimaty kawaleryjskie:))
Czytuję to forum od jakiegos czasu, ale dopiero dzis popełniam pierwszego posta:)

A zatem pytanie: jak wygladały buty kawaleryjskie ułana? Czasem widuję czarne oficerki, sporadycznie ciemnobrazowe lub juchtowe w róznym stadium zciemnienia. A faktycznie jak to było?? Szeregowi zapewne mieli buty fasowane, a oficerowie?? i w ogóle....co jest najbardziej zgodne z 'prawdą historyczną"

pozdrawiam!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 lip 2006, o 07:51

No właśnie! Buty juchtowe były obowiązkowe dla wyposażnia bojowego szeregowców i chyba podoficerów. Pokazuje to rysunek w jednym z numerów NPK. Również w jednym z numerów NPK są szczegółowe warunki techniczne butów juchtowych. Rzeczywiście były one fasowane w pułku z partii nadesłanych do jednostki. Do mundurów garnizonowych szeregowi i podoficerowie mieli buty z czarnej skóry. Oficerowie nosili zawsze buty z czarnej skóry szyte na miarę z prawidłami, na własny koszt. Wiadomo, przed wojną oficerowie i reszta kadry zawodowej ekwipwali się na własny koszt. Proszę kolegów o ewentualne poprawki, jeżeli popełniłem jakieś błędy.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 7 wrz 2006, o 21:24

Potrzebuję namiary na solidnego producenta oficerek.
Solidne - no i jak by sie dało niedrogie ale to penie w parze nie idzie.
Prosze o mail bądz skrót do www
Dziękuje z góry.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 wrz 2006, o 08:12

Osobiście trzy lata temu wykonałem na zamówienie buty u mistrza Fiślaka w Rawie Mazowieckiej. Póki co nie mam zastrzeżeń, oczywiście sprawa dobrej skóry to podstawa. Koledzy z Niepołomic szyją także buty z prawidłami u szewca w Radomsku. W razie czego mogę zapytać.

http://www.fislak.alpha.pl/
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Ułan » 8 wrz 2006, o 11:16

Ułan z Pacanowa napisał(a):Wiadomo, przed wojną oficerowie i reszta kadry zawodowej ekwipwali się na własny koszt.

Tyle że dostawali na to określoną kwotę gdy kończyli podchorążówkę (patrz: "Ułani, ułani" G. Cydzik). Inna sprawa że kwota ta była niewystrczająca na ich potrzeby ;)
Avatar użytkownika
Ułan
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 40
Dołączył(a): 8 maja 2006, o 20:59
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 gru 2006, o 15:05

Przy okazji buszowania na Forum przypomniała mi się historia rodzinna sprzed 3 lat, kiedy na Gwaizdkę 2003 sprawiłem sobie, po dwóch latach odkładania z pensji nauczyciela, buty z prawidłąmi u mistrza Fiślaka w Rawie Mazowieckiej. Kiedy prawie wzruszony wniosłem pod choinkę nowiuśkie oficerki, powiedziałem do córek: "Macie mnie pochować w tych butach!" Na to średnia córka odpowiedziała spokojnie: "Tato, tych to szkoda!!! Pochowamy Cię w starych!" SAMO ŻYCIE!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 27 kwi 2007, o 08:27

Oficerowie nosili nie tylko buty z czarnej lakierowanej skóry.
Były również tzw mody;
buty od Hiszpańskiego były przetykane złotą nicią, oficerowie 14pu nosili buty juchtowe brązowe szyte przez pewnego starozakonnego szewca w Łańcucie itd.
A biada temu, kto na wojnę pojechał w oficerkach- po paru dniach spania w oficerkach, zdejmowało się je razem ze skórą i cześc oficerów zamieniała je na zwykłe buty juchtowe.
A buty juchtowe -marzenie. Używam ich od 4 lat i już nie chcę obstalowywac oficerek. Jak kapcie -jezdżę w nich konno, maszeruję po kilka km, spię w nich i nic (ważne: onucki lub podwójne skarpety)
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Lookas » 27 kwi 2007, o 08:33

kto robi te buty?? jestem na nie chory od dawna, tymbardziej kiedy troche wyleczyłem sie z oficerek. Jeśli to nie tajemnica, poprosze o dokładny namiar:)
POzdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez atyl » 27 kwi 2007, o 08:35

Wiesław Barski- Radomsko
namiary w sąsiednim poście
Wiesław Barski
0 606 256 036
ul Piastowska 17 (zakład)
Radomsko
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez elmijakke » 27 kwi 2007, o 22:30

Właśnie dzisiaj odebrałem takie buty z poczty! Włożyłem i wyglądają na wygodne, w tej chwili smaruję pokostem, mam nadzieję, że się dobrze zaimpregnują.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 28 kwi 2007, o 22:15

Zamawialiście te buty telefonicznie?? Czy trzeba się jednak do Mistrza pofatygowac osobiscie??
Jaka jest cena tych butków?? Ile sie czeka na zamówienie:)?? ( można płacic w ratach:))??
No i ostatnie pytanie:) Czy możecie podesłac mi foty?? Bardzo interesuje mnie jak wygladaja nowe i jak po jakims czasie uzytkowania. Tak, zeby sprawdzic co i jak się zużywa.

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

buty

Postprzez Bartek » 29 kwi 2007, o 12:41

witam!

buty juchtowe z Radosmka (chyba) wszyscy chwala! sam zamawiam juz niedlugo! o cenach na privie mozem pogadac bo w tej chwili jestem na biezaco jako ze zamowilem juz oficerki.

pozdrawiam!
i zycze wszystkim wygodnych butów ! : )
Bartek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 52
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:18

Postprzez atyl » 29 kwi 2007, o 12:45

Gdzieś już podawałem ceny. Buty juchtowe ok 600-700zł. Trzeba się pofatygowac co najmniej raz do zdjęcia miary. Ale można się również umówic gdzieś w Polsce, bo pan Barski czasami jeździ do większych miast.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 lip 2007, o 20:24

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak w praktyce wyglądało szycie - czy skórę na stopie przyszywano licem (prawa strona) na zewnątrz czy mizdrą (lewa strona)? Ostatnio u weteranów słyszałem zdania podzielone.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 8 lip 2007, o 21:07

Może mieli buty różnych wzorów lub wzorowanych na wzorze?
Teoretycznie buty wz 31 powinny miec przednią częśc stopy mizdrą na zewnątrz, zapiętek i cholewę licem na zewnątrz.
Widziałem też buty powojenne (dla łączności? :roll: ) gdzie stopa i zapiętek były mizdrą na zewnątrz, a cholewa licem na zewnątrz.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Następna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron