Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Założenia i pryncypia szkoły Grudziądzkiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Założenia i pryncypia szkoły Grudziądzkiej

Postprzez Lookas » 6 lut 2007, o 15:22

Witam!!

jako, ze jestem jeźdźcem baaaardzo świeżej daty i ciagle mozolnie poprawiam własne błędy, temat ten jest mi bliski. Przekopujac rózne publikacje czasem spotykam się z faktem powoływania się na założenia własnie Grudziądzkiej (polskiej) szkoły jazdy. Tak jest w Akademiin Jeździeckiej Próchniewicza chociażby. Przeczytałem także instrukcje dostępne na "Żurawiejkach" (www.zurawiejki.horsesport.pl) i.....nadal nie bardzo wiem, jakie sa te założenia i pryncypia:(

No chyba, ze tak bardzo pokrywają sie one z "klasyczną szkołą jazdy". Albo po prostu instruktorzy, których spotykam maja niewielkie pojęcie o szkoleniu w ogóle a o różnych szkołach jazdy w szczególe.

Zatem proszę bardziej ode mnie światłych i doswiadczonych kolegów o rozwinięcie w miare mozliwości tego tematu. Im dokładniej tym lepiej:) Myśle, ze mnie podobni bedą zobowiązani, no i jakos zaczniemy wszyscy propagować nasza własną Szkołę Jazdy:)

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez iskra » 8 lut 2007, o 19:08

Witaj Lookas! . Jak ciebie dobrze zrozumiałe to chodzi ci o założenie szkoły jazdy . A co z kwaterunkiem?. Pomysł w porządku lepiej by było przy szwadronie WP. I tu nadać tytuł Wesoła - Grudziądz - wojskowa szkoła jazdy konnej.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lookas » 8 lut 2007, o 22:42

:D

nie zrozumiałeś:)

poczytaj ze zrozumieniem zamiast trzaskać kolejne posty:D

pytam o założenia praktyczne Polskiej Szkoły Jazdy (zwanej tez grudziądzką):)

pozdrawiam

[ Dodano: Pon Mar 19, 2007 10:47 am ]
witam ponownie:)
Jakis czas temu załozyłem ten watek i.......cisza:)

Po sporej dyskusji na temat "west kontra tradycje kawaleryjskie" mocno zainteresowałem sie tematem:) Zacząłem od westu i sukcesywnie przekopuję się przez mozliwie dostepne materiały na temat innych "szkól jazdy"
Bardzo wciagajacy to temat i wart szerszego poznania, ale......ja nie o tym chciałem:)

Przeczytałem już instrukcję ujezdżania koni i musztrę oddziałów, przyswoiłem albo przynajmniej przebrnałem przez kilkanascie pozycji dotyczących jazdy i.......nic.
Nigdzie nie znalazłem jasno sprecyzowanych załozeń Polskiej Szkoły jazdy. Owszem, istniało coś takiego, jak Polski System Szkolenia, ale....hmmm, jak to sie ma do Polskiej Szkoły jazdy. W czym inna jest ona od ogólnie rozumianego stylu Klasycznego? Oczywiście poza militarnym wykozystaniem:)?? No i w owych czasach skakało sie inaczej, niż dzis:)

Kto jest w stanie wskazac mi te róznice? Albo prznajmniej usystematyzowac pojęcia:)
Dużo mówimy o reaktywacji Polskiej Szkoły Jazdy, ale......jaka ona na prawdę była?
Tak w czystych faktach, bez patriotycznego "zadecia"??

POzdrawiam

[ Dodano: Pon Mar 19, 2007 2:28 pm ]
[quote="Lookas"]:D

nie zrozumiałeś:)

poczytaj ze zrozumieniem zamiast trzaskać kolejne posty:D

pytam o założenia praktyczne Polskiej Szkoły Jazdy (zwanej tez grudziądzką):)

pozdrawiam

[ Dodano: Pon Mar 19, 2007 2:29 pm ]
witam ponownie:)
Jakis czas temu załozyłem ten watek i.......cisza:)

Po sporej dyskusji na temat "west kontra tradycje kawaleryjskie" mocno zainteresowałem sie tematem:) Zacząłem od westu i sukcesywnie przekopuję się przez mozliwie dostepne materiały na temat innych "szkól jazdy"
Bardzo wciagajacy to temat i wart szerszego poznania, ale......ja nie o tym chciałem:)

Przeczytałem już instrukcję ujezdżania koni i musztrę oddziałów, przyswoiłem albo przynajmniej przebrnałem przez kilkanascie pozycji dotyczących jazdy i.......nic.
Nigdzie nie znalazłem jasno sprecyzowanych załozeń Polskiej Szkoły jazdy. Owszem, istniało coś takiego, jak Polski System Szkolenia, ale....hmmm, jak to sie ma do Polskiej Szkoły jazdy. W czym inna jest ona od ogólnie rozumianego stylu Klasycznego? Oczywiście poza militarnym wykozystaniem:)?? No i w owych czasach skakało sie inaczej, niż dzis:)

Kto jest w stanie wskazac mi te róznice? Albo prznajmniej usystematyzowac pojęcia:)
Dużo mówimy o reaktywacji Polskiej Szkoły Jazdy, ale......jaka ona na prawdę była?
Tak w czystych faktach, bez patriotycznego "zadecia"??

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Polska szkoła jazdy konnej

Postprzez Babinicz » 5 kwi 2007, o 14:04

Witam!!
Jest pewna ksiażka o której być może już słyszałeś W. Pruskiego "Dzieje konkursów hipicznych w Polsce"-opisuje w niej troche autor ewolucje polskiej szkoły.
Generalnie bardzo ciekawa pozycja jeżeli interesuje kogoś sport konny.
Pozdrawaim serdecznie!!
Babinicz
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 2
Dołączył(a): 17 mar 2007, o 21:11
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Lookas » 9 kwi 2007, o 21:33

:D

niestety nie natrafiłem nata ksiązke:( Z dzika radościa przeczytałbym o tym:) Zaczynam poszukiwania:)

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 kwi 2007, o 22:02

Mam gdzieś tą książkę! Kupiłem ją chyba jeszcze w latach 80-tych! Zaczynam usilne poszukiwania w domu! Ale książka dobra! Z niej po raz pierwszy dowiedziałem się obszerniej o sukcesach polskich jeźdźców w mundurach w latch międzywojennych!/
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Dzieje konkursów hipicznych

Postprzez Babinicz » 11 kwi 2007, o 15:28

Czasem można dostać ta książke na allegro.Merytorycznie jest bardzo dobra z uwagi na to że zawiera wiele szczegółowych danych dotyczacych winikow naszych kawalerzystow podczas zawodow krajowych i zagranicznych.Niewatpliwą zaletą tej książki jest również to że można nacieszyć oko wieloma zdjeciami "naszych chłopaków" :grin: .-nie spotkalem sie jeszcze z taka publikacja gdzie byłoby tyle zdjęć archiwalnych dotyczących tej tematyki.
Życze powodzenia w szukaniu!!
Pozdrawiam!
Babinicz
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 2
Dołączył(a): 17 mar 2007, o 21:11
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 kwi 2007, o 19:20

Oj! Lookas! Objawił sie nam przyszły kawalerzysta ze Swarzędza! Cosik mi tutaj Kolego na tym Forum cywilem pachniesz! Pożycz jakąś rogatywkę albo furażerkę! I dołącz co rychlej do mundurowych! Życzę Ci tego z całego serca!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 11 kwi 2007, o 19:37

hihihi!

Sie człowiek z lekka zza krzaczorów wyłoni i już go....capną:)
Rogatywka i inne przydatki sie marzy, ale póki co, zycie cięzką łapą do ziemi przyciska i nie puszcza. Kto wie, kto wie, moze jesienią sie i munduru i rogatywki doczekam;/(Poznan na brak mozliwości narzekać nie moze:) a oba Pułki warte sa podziwu i szacunku)
Na razie tylko wzdycham i tyłek glansuję o siodło w kazdej wolnej i sprzyjającej chwili:)

Tak wiec mam nadzieję, ze Towarzystwo zdzierży czas jeszcze jakis cywilbandę, bo niechciałbym z siebie robić "ułana z obrazka" niepodpartego czynem i praktyką:)

Tymczasem pozdrawiam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 7 gru 2007, o 00:42

Lookie temat dość stary ale zagaję,w pierwszym poście pisałeś o Pruchniewiczu, książka naprawdę wiedzą i praktyką zionie (warto przeczytać) a co do Polskiej Szkoły Jazdy, to jest dość ciekawa historia:
Po odzyskaniu niepodległości większość kawalerzystów wywodziła się z armii Pruskiej i CK, stąd założenia treningowe i dydaktyczne są pochądna z tych szkół co do Pruskiej to niewiele wiem, natomiast szkoła armii CK to już jest coś ponieważ jest żywcem wzięta od włoskiego oficera kawalerii Caprilliego, który tworzył założenia nowoczesnej szkoły jazdy w połowie XIX stulecia. Pierwsze lata Grudziąckiej szkoły to warda pruska technika, następnie po kilku latach działalności wprowadzono modyfikację o szkołę Caprilliego (miały też tu swój udzial nasze tradycje jazdy wschodniej) i tak (bardzo lakonicznie przeze mnie opisany) powstała Polska Szkoła Jazdy (szerzej o tym właśnie u Pruchniewicza, ale jest również kilka opracowań dotyczących Polskich Olimpijczyków i tam można o tym poczytać) zdaje się że w Świat Koni nr z ubiegłego roku o tym piszą w cyklu artykułów, może uda mi się odnaleźć w skrytce.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Piotrek » 18 gru 2007, o 02:21

Sięgnij proponuję do Olimpijskiej Szarży mjr Adama Królikiewicza. To on bowiem włożył spory wkład w polską szkołę jazdy, był szefem ekwitacji w Grudziądzu, ostatnim z resztą. W swojej książce opisuje system jazdy naturalnej Caprillego, na którym i polska szkoła została oparta.

[ Dodano: Pią Lut 22, 2008 12:03 am ]
W pełni zgadzam się z opinią o książce Pruskiego. Sam ją jakiś czas temu zdobyłem i właśnie czerpiąc z niej wiedzę napisałem kolejny artykuł, tym razem o polskiej szkole jazdy, wypracowanej w Grudziądzu w latach 1924 - 1939. Powinien ukazać się na www.czterykopyta.pl na początku marca, pojawi się też pewnie na naszej stronie 7 dak. Zainteresowanych zapraszam do lektury :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań


Powrót do Ujeżdżenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron