Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 21 lip 2011, o 13:01

Tak faktycznie nie wszystkie pułki kawaleryjskie sa pancerne. Niektóre są tylko zmechanizowane, albo tak jak amerykańska kawaleria powietrzna - szturmowe.
Ale ogólna tendencja faktycznie była ( już podczas inwazji na Polskę, Niemcy część swojej kawalerii przesadzili na czołgi) i jest taka, by kawalerię zmieniac w pancerniaków:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 21 lip 2011, o 13:53

Czuję się "stratowany" wiedzą :-)
Ustalmy podstawy na których opieramy dyskusję:

1. Kawaleria to żołnierz na koniu ( a nie prowadzący konia - Tragstaffel - Astra;Niemcy)
2. Kawaleria to "broń" zaczepno-obronna; a nie reprezentacyjno-paradna

to pierwsze założenia, jakie leżą u podstaw mojego rozumowania i pojmowania zagadnienia.

Kolejne, to udział (procentowy) oddziałów kawalerii ( w tym art. konna) w ogólnym składzie armii danego
państwa; na przykład w roku 1939.
Jesli takich założeń nie poczynimy, trudno będzie ocenić moją tezę, że to polska kawaleria zamknęła
rozdział tego gatunku broni w Europie.

Mówiąc krótko: będę się "bronił" :-)
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 21 lip 2011, o 14:21

Nie wiem, czy Twoje wytyczne sie obronią:)

Zwiadowcy piechoty przemieszczali sie konno a kawalerią nie byli, co podkreśla żurawiejka:

"A piechota to hołota
Co na konia wsiada z płota"

Kawaleria z racji swej mobilności to raczej "broń" zaczepna:) Ale przy tym ładna i wielce szykowna, więc doskonale nadająca sie do funkcji reprezentacyjnych!

Tak, jak już wczesniej pisałem, w niektórych krajach kawaleria nigdy nie odeszła do lamusa a jedynie zmieniła środki transportu. Oficerowie nadal do galowych i wyjściowych mundurów zakładaja wysokie buty z ostrogami, przypinają kawaleryjskie szable..słowem, nadaj prezentują kawaleryjski fason i odrebność broni. Nie wiem, jak to jest gdzie indziej, ale mając ostatnio "na tapecie" armię brytyjską, wiem, ze niektóre regimenty nadal szkolą ludzi w jeździe konnej, choć na współczesnym polu walki ci żołnierze obsługują nowoczesne pojazdy itd. Zatem....mimo, ze juz nie w siodle, wciąz w pewnym sensie sa kawalerzystami:)

Najsensowniej byłob wyznaczyć ramy czasowe. Przyjmujac, ze druga wojna stanowiła kolosalny przełom w sztuce wojennej, można przyjąć cezurę roku 1945 jako koniec ery kawalerii. No i warto tez sprecyzować czy pod uwagę bierzemy wszystkie starcia kawaleryjskie czy tylko starcia dużych jednostek kawalerii przeciw kawalerii.
W tym wypadku ostatnią szarżą była jeśli się nie mylę: szarża włoskiej kawalerii przeciw kozakom armii czerwonej gdzieś nad Wołgą ( piszę z głowy, bez źródeł bo jestem pracy:) )

Natomiast ostatnią wielką bitwą kawaleryjską był chyba jednak Komarów właśnie!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 22 lip 2011, o 16:55

Sprawdźcie ile koni w 39 roku służyło w armi Niemieckiej a ile w Polskiej... wynik zatrważający..
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 lip 2011, o 21:38

Zgadza się. Można dywagować o Europie. Przecież pozostały bojowe jednostki kawalerii po 1945 pozostawały jeszcze długo w takich krajach jak Boliwia, Kolumbia, Meksyk. A sami najlepiej wiecie gdzie wojskowa gwardia konna istnieje od 1945 roku do dziś.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez elves » 24 lip 2011, o 12:48

Rosjanie mają konną cześć Pułku Prezydenta Rosji.

Ciekawostaka:
Pułk prowadzi nauke jazdy, w tym "kawaleryjskiej", oraz imprezy propagujące kawalerię. Też historię kawalerii.
http://www.kremlin-ksk.ru/

A może jest to droga, którą trzeba pójść ?
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 25 lip 2011, o 01:06

Szykujcie lepiej siły na manewry...zadania jakie was czekają są ciekawe. Czasu na zabawę nie będzie :lol: Piątek i sobota w terenie na obszarze kilkudziesięciu kilometrów. Poczujecie smak wojenki :lol:
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 25 lip 2011, o 01:07

Na www.bitwapodkomarowem.pl zamieściłem program. Wygląda łagodnie ale zapewniam, że lekko nie będzie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 lip 2011, o 06:25

Rzeczywiście wygląda poważnie. Ale życie zawsze plany weryfikuje. Planuję dojechać, ale zawsze coś się wydarzyć może.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 25 lip 2011, o 09:40

Ułan z Pacanowa napisał(a):Zgadza się. Można dywagować o Europie. Przecież pozostały bojowe jednostki kawalerii po 1945 pozostawały jeszcze długo w takich krajach jak Boliwia, Kolumbia, Meksyk. A sami najlepiej wiecie gdzie wojskowa gwardia konna istnieje od 1945 roku do dziś.


OOO właśnie!!!!
Zupełnie zapomniałem, ze w Chile co roku defiluje KONNO kawaleria. Do dziś!

http://www.youtube.com/watch?v=SkyJsf_Z-es
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 30 lip 2011, o 11:25

He he wy tu gadu gadu o tej delegacji z I Pułku Bawarskiego... a mnie Peter Lachenmayer zaprosił na fb i właśnie się z nim dogadałem i umówiłem w Komarowie ;D Bo się okazało że jadą na jakąś delegacje do Polski heheheheh :P okazuje się że do Komarowa :D

Pozdrawiam ;)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 30 lip 2011, o 15:02

Świat jest mały ... Co do gości. w Piątek zostaną wcieleni po 2 do polskich oddziałów jako uczestnicy - obserwatorzy. W manewrach najmniejszą jednostką jest sekcja plus goście. Jednak ich ustawienie, umundurowanie umiejętności nie będą liczone w punktacji. Dowódca sekcji uzna na podstawie umiejętności gości czy będą brali udział w dynamiczniejszych zadaniach czy też zostaną jako obserwatorzy do czasu zakończenia konkretnego działania. W sobotę po rekonstrukcji - też manewry (nie inscenizacji) każdy oddział będzie miał zadania terenowe...na niewielkim terenie (ok 10-12 km ) dość trudne ( próba terenowa ) oraz stacjonarka w zakresie posługiwania się szabl, lancą, strzelanie itp. . W tym czasie nasi goście będą mogli zaprezentować się niezależnie jako samodzielna jednostka. Tegoroczne manewry będą wymagające. Ale gwarantuję, że będzie to prawdziwa przygoda, która zachęci wszystkich by w przyszłych latach odwiedzać Komarów. Właśnie wczoraj wytypowałem kolejne miejsca do próby terenowej i powiem, że znam tu każdy skrawek ale sam jestem tym podniecony. Polecam zamieszczony na naszej stronie regulamin służby polowej ... to na tym źródle opieramy tegoroczne manewry.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 31 lip 2011, o 23:27

Wszystkie droga prowadzą do .... Komarowa.
I dobrze, bo Komarów sobie na to zasługuje.
Przyjmijmy naszych Gosci godnie, jak kiedyś podejmowała gosci
nasza kawaleria. Mamy czym się chwalić, bo takiej jak my, nie ma w całej
Europie.
Do opieki nad naszymi gośćmi wybrani zostali M.Czarnecki i G.Sosnowski.
Rozumiem, że do nich dołączysz, skoro P.Lachenmeier'a znasz i masz z nim
kontakt.
Ceremonię przywitania okresli rtm Brykner, jako znający się na sprawach tego
typu
Ostatnio edytowano 1 sie 2011, o 10:41 przez Adiutant, łącznie edytowano 1 raz
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 1 sie 2011, o 00:31

Mój Angielski nie jest chyba na tyle reprezentatywny ;)
Jak mam napisać wiadomość to napiszę :P ale biegle się angielskim nie posługuje. Jeśli będzie problem to pomogę ale jedynie jako 4 planowa pomoc nie chcę wtopy ;) a nie że się migam od pomocy...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 1 sie 2011, o 10:50

Spoko, dasz sobie radę... masz jeszcze miesiąc na naukę podstawowych zwrotów
i komend w ramach sekcji i plutonu.... to tylko osiemdziesiąt pare komend! Pikuś!
Komendy w ramach szwadronu możesz sobie darować :-) :-) :-)
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron