Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Ogłowie austriackie

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Lookas » 25 maja 2011, o 14:09

i jeszcze fotka packtasche m41
Ciekawostka jest to, ze były one asymetryczne i lewa różniła sie kształtem od prawej i mozna ja było w bardzo prosty sposób przekształcić w plecak ( podobnie jak póxne packtasche m.34)
Obrazek

Oraz jedna z bardziej znanych fotografi kawalerii Waffen SS Florian Geyer.
Obrazek

Nigdzie nie widać szabel:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotrek » 25 maja 2011, o 14:31

Może dlatego, że są stroczone w lewej strony ;)
Wiem, że kawaleria WH miała szable we wrześniu 1939 r. i były to 1896 n/A. Wiadomo też, że Niemcy zmobilizowali spore ilości kawalerii na kampanię 1941, nie mam jednak wiedzy, czy szable zabrali, czy nie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Lookas » 25 maja 2011, o 14:43

Piotrek napisał(a):Może dlatego, że są stroczone w lewej strony ;)

Byłyby widoczne poniżej końskich brzuchów:)

Mozliwe, ze w wykazie wyposażenia szable sie znalazły, podobnie jak lance w polskich pułkach. I mozliwe, ze podobnie jak u nas lance, u Niemców szable "podróżowały" taborami.
Nie mam pod reką żadnych materiałów i piszę z głowy polegając na zawodnej pamięci. Dlatego napisałem, ze nie kojarzę zadnej fotki wrzesniowej, na której widac by było szable przy siodle. Całkiem mozliwe, że jakieś oddziały w pole wyszły z szablami.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotrek » 25 maja 2011, o 14:58

Pod Krasnobrodem nasza kawaleria starła się w szarży z jazdą niemiecką. Z czymś musieli chyba ci Niemcy szarżować... Gdzieś czytałem na temat szabel wz. 1896 n/A i była mowa, że stanowiły uzbrojenie kawalerii WH, ale nie pamiętam, gdzie to było.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Lookas » 25 maja 2011, o 15:08

wg Wikipedii starli się na broń białą:

"(...)Oddział por. Tadeusza Gerleckiego dotarł do wzgórza niedaleko Kaplicy na Wodzie. Nagle zza wzniesienia wyłonił się oddział kawalerii wschodniopruskiej. 1. szwadron 25 p.uł. z porucznikiem Gerleckim na czele zaszarżował na jazdę niemiecką (byli to kawalerzyści z 17. Pułku Rajtarów Bamberskich - Siebzehnte Reiter Regiment). Ci odpowiedzieli kontrszarżą. Niemcy przy pomocy swych ciężkich rumaków chcieli zepchnąć przeciwników ze wzgórza. Natomiast Polacy upatrywali szansę w zwrotności swych lżejszych koni. Rozpoczęła się walka na białą broń. Niemiecki oficer już na początku starcia pokonał jednego ułana i bez problemów radził sobie z grupą polskich jeźdźców. Wreszcie do Niemca dopadł sam porucznik Gerlecki. Nie wiadomo jak zakończyła by się ich potyczka, gdyby nie to że kapral Mikołajewski ciosem w plecy powalił wrogiego oficera na ziemię. Po stracie dowódcy kawaleria przeciwnika zaczęła odwrót w górę, w stronę klasztoru. Uciekli do lasu położonego za wzniesieniem.(...)"

Co oznacza, ze na pewno ten odzdział z szablami w pole wyszedł. Zapewne było ich więcej. Ja nigdzie nie twierdzę, ze tych szabel nie było ( a jedynie że nie przypominam sobie fotografii). Zatem skoro masz pewność, ze jednak były, tym lepiej. Kolejna watpliwośc została raz na zawsze rozwiązana:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Lookas » 25 maja 2011, o 15:16

Piotr sprowokował mnie do poszukiwań w necie i musze sam siebie skorygować:)
WH woził szable PO PRAWEJ stronie a olster do kbk po lewej.
Tak jak na tej focie:

Obrazek

a tu widac olster
Obrazek

a tu fotki z defilady w Warszawie, gdzie szable jeszcze są:
Obrazek
i z marszu we Francji w 1940 roku, gdzie już ich nie widać ( choć zdaje się, ze zołnież na siwku ma szablę), za to widac gdzieniegdzie juczki podobne do tych m.41 i karabinki na plecach.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotrek » 25 maja 2011, o 15:28

Pewności nie miałem. Czytałem po prostu gdzieś o tym, że 1896 n/A była na wyposażeniu kawalerii WH we wrześniu 1939 r. No i ta szarża pod Krasnobrodem dawała do myślenia.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotr Walter » 25 maja 2011, o 16:05

Mam bardzo fajną książkę pt Kawaleria Wermachtu. Nie przeczytałem jej w całości i słyszałem o niej różne opinie. Ale jest tam masa zdjęć z których wywnioskowałem iż dowódcy(nie wiem podoficerowie może ) mieli szable troczone z lewej a reszta z prawej, może wiązać się to z wożeniem jakiegoś elementu przez szeregowych którego nie woził oficer czy pod oficer.. np karabinka. A może to tylko dowód na odróżnienie niemieckich elitarnych dowódców od szeregowego plebsu..?
Kiedy doszło do tej szarży ??? Ciekawa sprawa.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotr Walter » 25 maja 2011, o 19:30

Sprawdziłem i według tej ksiązki z lewej strony mieli oficerowie i wachmistrzowie a reszta z prawej. Na zdjęciach z kampani rosyjskiej widać wermacht zarówno w pełnym wyposa. z szablami jak i w pełnym bez szabel, ale są też bez juków przednich z szablami, wogle wersji jest dużo. W zależności od formacji, inaczej zwiad, inaczej z ckmami inaczej w pułkach kawalerii inaczej w altylerii konnej, inaczej wojennie, inaczej na manewrach, a na dodatek te zdjęcia są z różnych okresów i nie wszystkie są podpisane...
Ciekawa książka choć zastanawia czasem jej tłumaczenie... No i autor jest niemcem i nie wiem na ile zna się na temacie...


Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotr Walter » 25 maja 2011, o 19:34

Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotrek » 25 maja 2011, o 22:21

Szarża pod Krasnobrodem miała miejsce 23 września 1939 r. Wykonał ją 1. szwadron 25. Pułku Ułanów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez jarema » 25 maja 2011, o 22:49

Piekałkiewicz w "Wojnie Kawalerii" pisał, że kawaleria WH wycofała szable i olstry na karabiny (potocznie zwane "butami"), tylko nie pamiętam, czy po kampanii polskiej, czy po francuskiej. W 1941 roku już tego szpeju tam nie było.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotr Walter » 25 maja 2011, o 23:15

W takim razie odsyłam do lektury z mojego linku... aczkolwiek nie mam pewności że to pewne źródło.
Piotrek jeśli masz ochotę to mam w Poznaniu tą książkę ;)
pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez elmijakke » 25 maja 2011, o 23:20

Piter (Walter). Nie wiem, jak to jest u Ciebie, ale ja mam tę książkę w wersji lengłycz (Cavalry of the Wermacht) i wg mnie pomiędzy 1940, a 1941 nastąpiła jakaś zmiana troczenia i szable znikają. Jeszcze w czasie kampanii francuskiej są, ale już podczas walkach w Rosji ich nie ma, są za to nowe sakwy i np łopatki zamiast szabel. Na żadnym zdjęciu po 1940 roku (od Rosji) moim zdaniem nie ma szabel w troczeniu.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Ogłowie austriackie

Postprzez Piotrek » 25 maja 2011, o 23:20

Ja mam z kolei "Wojnę kawalerii" Piekałkiewicza, może tam też coś jest.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron