Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Lanca Pruska

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 8 maja 2011, o 16:00

Poszukuję zdjęć oryginalnych lanc pruskich przerobionych do służby w WP.
W Wielk. Muzeum Wojsk. są oryginalne lance lecz nie są przerobione... interesuje mnie jak była w nich mocowana dolna pętla , a zatem potrzebuje WT tulejek z mocowaniem pętli.
Potrzebuję też namiar na maxymalnie podobny materiał (plecionka) na wyściółkę uchwytu. (aby nie robić sznurkowych)
Jeśli ma ktoś namiar na rurki stalowe 28mm to też poproszę.
Mam zamiar zrobić maxymalnie koszerne kopie..
Prawdopodobnie będą również na sprzedasz. Wersje będą różne.. (całe, skręcane, metalowe, drewniane )

Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotrek » 8 maja 2011, o 18:54

Czyżby drewniana przestała Ci wystarczać? ;)
W temacie oplotu pogadaj z Lookasem, robił kiedyś takowy, ma zdaje się materiały.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 9 maja 2011, o 00:24

drewniana będzie konkursowa ;)
reszta jak najbardziej nawiązująca do oryginału.. pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Lookas » 9 maja 2011, o 10:05

Oplot rekojeści lancy był wykonany z plecionki sznurkowej własnie. Po to by była dostatecznies szorstka by nie ślizgać się w dłoni.
Plecionkę produkowano w postaci taśmy rurowej, którą naciągano na rekojeść a końce ukrywano pod okuciami.

Ja robiłem podobny oplot ręcznie, ale na podobnej, "tkackiej" zasadzie. To robota dla cierpliwych:) Na masową skalę jej raczej nie polecam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 9 maja 2011, o 22:29

Wiem jak to wyglądało ale potrzebuje taki materiał. Niemusi być utkany w rurę może być z metra... rurę się zamarkuję..
Byle był wzór materiału dobry.

pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez jarema » 9 maja 2011, o 23:37

http://weu1918-1939.pl/kawaleria/lance/ ... iecka.html
Lanca NIEMIECKA, używana w WP, a więc i w 15.p.uł. to konstrukcja stalowa.

http://weu1918-1939.pl/kawaleria/lance/ ... ruska.html taka lanca, zgodnie z tekstem, mogła yć używana tylko w wojnie bolszewickiej, i również była konstrukcją stalową. W bydgoskim muzeum są lance pruskie z drewna, ale z okolic wojen napoleońskich. Takich raczej nasi by nie brali. Chyba, że jako komplet do hełmów garnczkowych i zbroi husarskich.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 00:28

Ameryki nie odkryłeś...
;)
Drewniane lance pruskie były i mam nawet gdzieś wszystkie wymiary ... Tylko nasi ich już nie używali zresztą nawet ich już nie było w Pruskich koszarach ;)
Były grubsze.

Można zrobić drewnianą tak że jak nie dotkniesz to się nie poznasz ze jest drewniana... A wygoda większa i konkursy można śmigać ;) i są tego inne plusy bo takich świecących lanc stalowych jak są teraz na rynku nigdy nie było, musiały być matowe ponieważ nie było proszkowych farb... stalowe lance były oksydowane ;)

Potrzebuje informacji jak była mocowana dolna pętla w lancy pruskiej przerobionej do WP.
Z góry dzięki za pomoc ;)
Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Lookas » 10 maja 2011, o 09:56

Obawaim sie Piotr, ze w pośpiechu dażysz do wykonania erzatzu:(

Markowanie czegokolwiek zazwyczaj źle sie kończy a do tego i tak wyglada prawie jak oryginał, a prawie w rekonstrukcji robi wielką róznicę:( Oczywiście rozumiem, ze wygoda, szczególnie na zawodach to podstawa, ale...skoro już chcesz brać się za ten temat, to warto zabrac się za niego maksymalnie dobrze. Dziś nawet oksydowanie można zamówić i wykonać. I to za stosunkowo niezłe pieniądze.

Zastanawiam się, jak zamierzasz zamaskować szew na oplocie:) Faktura tego oplotu wygląda tak:
Obrazek
Zdaje się,ze to tkanina konopna albo rafia/sizal.

A przy okazji, detal mocowania dolnej pętli. Zdjęcie zrobione oryginalnej lancy z zachowanymi sygnaturami pruskimi, ale mocowanie wydaje sie być dodane później. Nie miałem tej lancy w ręku, zdjęcia mam dzięki uprzejmości znajomego.

Obrazek
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 13:10

Lookas ;) bardzo dzięki za te zdjęcia właśnie o to mi chodziło:D
Mam jeszcze tylko jedno pytanie jaki gruby był ten oplot?? 2mm 4 mm 5 mm?
Nie uważam żeby było to robione w pośpiechu ;)

Świat poszedł do przodu... jak będę chciał oryginał to pójdę do muzeum lub powieszę go na ścianę :)
Potrzebne są lance pruskie do użytku.
Mój tata robi takie od 15 lat. Ale są one tylko mocno zbliżone do pruskiej. Tata nazwał je lancami paradnymi i pewnie nie raz je widziałeś.
Przedstawię teraz wszystkie uchybienia od WT :
- posiadają tylko dwa piecienie na oplocie- dolny i górny (niema trzeciego)
- jest krótsza o 18cm
- zachowuje wszystkie inne wymiary ale nie jest metalowa tylko drewniana
- jest skręcana
- oplot ma z nawiniętego szarego sznurka

Te uchybienia można łatwo dostosować do tego że jak nie chwycisz to się nie poznasz że jest drewniana, skręcana i ma szew na oplocie.
Uważam że materiał z zamarkowanym szwem będzie wyglądał lepiej niż sznurek. Chcę montować trzeci pierścień.
Do tego chce robić różne wersję również w całości stalowe o oryginalnej długości:)
Wież mi że potrafię tak pomalować tą lance że będzie wyglądała jak po oksydowana.
Wiesz co robiło wojsko aby się nie nudzić??... czyściło i szorowało... niestety nie mam czasu aby czyścić i konserwować stal oksydowaną (15 oddziałowych lanc co 2 tygodnie), kiedy można zastąpić to odpowiednią farbą ;)

Jeśli znajdzie się ktoś kto będzie chciał koszerną w 100% to oplot zrobi sobie sam i nam da do zamontowania i poprosi o oksydowanie, nie będzie problemu ;)

Uważam że i tak będą to najlepsze i najbardziej zbliżone do oryginału lance pruskie w Polsce w tej chwili ;)
Zobaczymy co z tego wyjdzie gdy zmontujemy prototypy ;)
Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Lookas » 10 maja 2011, o 14:41

To, że jak twierdzisz, świat poszedł do przodu nie oznacza, że można dowolnie modyfikować historię. Sam piszesz, ze to co robisz spotyka się z zainteresowaniem ludzi. Czy jest w porządku wobec nich podawanie im własnej, prywatnej wersji kawalerii wmawiając, ze jest zgodna ze źródłami historycznymi? Przypomina to robienie scenariusza " na motywach powieści", gdzie treść książki i to co na ekranie odbiega od siebie znacząco.

Niestety....to co opisujesz, to co najwyżej "lanca drewniana" na wzór lancy pruskiej. W rekonstrukcji trzeba powiedzieć sobie jasno - nie ma miejsca na własne wydumki. Z ogromnym szacunkiem dla całej rodziny Walterów uważam, ze nie tędy droga. A w kazdym razie nie mozna tego nazwać lancą pruską a raczej lancą Walterów.

O ile brak środkowego pierścienia ma tu małe znaczenie, o tyle długość i ciężar juz swoje znaczenie mają. A te niemal 20 cm to spory kawałek lancy:) Mniej wiecej długość grotu....
Co do oplotu.....robiłem własnoręcznie oplot lancy paradnej dla 7 dAKW. Jest z tym sporo pracy ale mozna to zrobić. I zdecydowanie lepiej wyglada niz jakakolwiek tkanina. Nici osnowy ( jakoś nie pasuje mi tu pisać "sznurki") mają grubośc około 1,5-2mm i cały oplot daje wrażenie drobnego ściegu ryżowego ( moja babcia, która sporo robiła na drutach w ten spsób nazywała taka fakturę :wink: ). Chocbyś użył nagrubszego brezentu , wciaz bedzie on gładszy niz faktura oplotu.

Powiem wprost...piszesz o drewnie zamiast stali, płótnie ze szwem zamiast oplotu i malowaniu zamiast oksydy...to wszystko jak dla mnie droga na skróty:( patrzac na konstrukcję lancy francuskiej i pruskiej uważam, ze francuska jest trudniejsza do wykonania, choćby ze względu na kształt grotu i okucia z uszkami. Jedyna trudnośc w lancy pruskiej to własnie oplot rekojesci:( A jednak jak do tej pory nikt nie wytwarza porządnych kopii tej lancy:( Skoro już checie to zrobić, namawiam: postarajcie sie o najwiekszą mozliwą zgodność!

Pozdrawiam!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 15:14

Też pisałem że jest to lanca paradna, nawiązująca do lancy pruskiej.
Jeśli trzymając taką lancę będziesz się źle czuł to nie musisz takowej używać ;)
Ale ja jadąc z taką lancą przez miasto będę pewien że widzowie zobaczą taką jaka powinna być (mimo że zostaną trochę oszukani ale wizualnie wyglądać będzie tak samo)
Kiedy przyjdzie ktoś do mnie i będzie ją oglądał to mu powiem że powinna być stalowa i że oplot powinien być bez szwu...
Uważasz też pewnie że lance powinny być w całości a nie skręcane...? :lol: mimo że jak się je skręci to wyglądają prawidłowo...

Idąc Twoim tropem rekonstruktorzy powinni mieć oryginalną strzelającą broń. Nie żadne odlewy itd...
Nie dajmy się zwariować.
Jeśli znajdziesz produkt który zastąpi materiał z szwem nie widzę przeszkód aby jego właśnie używać :) ale niema takiego więc lepszy taki niż sznurek.
Poza tym krytykujesz nas za długość i inne szczegóły które ja właśnie chce zmienić! Jeśli masz ambicje jeździć na zawody lub marsze 300km z ciężką stalową lancą pruską to nikt Ci nie broni!
Nie będę nikogo oszukiwać i nie obrażaj Walterów a już szczególnie całej rodziny która jest duża i ma z tym niewiele wspólnego bo uważam że nie masz ku temu podstaw, i tak jak Cię szanowałem i ceniłem Twoją dbałość o koszerność tak teraz zaczynasz się zwyczajnie przypieprzać co zaczyna mnie irytować.
Świata nie zmienisz a jeśli chcesz to zacznij od tych którzy bardziej przypominają Indian niż ułanów.. a nie tych dla których wygląd, prawidłowy sprzęt, schludność, zachowanie i dążenie do oryginału jest niezwykle ważne i starają się do tego dążyć. W przeciwnym razie uzyskasz tylko to że stracisz przyjaciół i przychylnych Ci ludzi.
Przyjmę wszelkie pomysły podpowiedzi, ulepszenia i rozwiązania ponieważ samemu nie wszystko da się znaleźć i wymyślić. Ale ta krytyka powinna być konstruktywna.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 15:36

Dodam jeszcze że nie przeszkadza Ci np. brak pierścienia a przeszkadza waga i materiał...
Uważam że dla widza właśnie ten pierścień jest istotny bo wagi i materiału nie zobaczą!

Jeśli ktoś będzie zainteresowany takimi lancami prawdopodobnie możliwości będzie kilka :
Stalowa w całości (na zamówienie oksydowana)
Stalowa skręcana (na zamówienie oksydowana)
Drewniana sosnowa w całości (lakierowana na brązowo lub malowana na czarno "ala oksyda")
Drewniana sosnowa skręcana (lakierowana na brązowo lub malowana na czarno "ala oksyda")
Drewniana, klejona, drążona, jesionowa (lakierowana na brązowo lub malowana na czarno "ala oksyda") (najwytrzymalsza)

Na dzień dzisiejszy oplot możemy robić sznurkowy (nawinięty) ale szukam innego rozwiązania. Wszystkie inne elementy i części lancy zgodne z oryginałem (oprócz drewna oczywiście)
Zaznaczyć należy, że nie przewiduje masowej produkcji... to tak w wolnej chwili taty i mojej.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Lookas » 10 maja 2011, o 15:50

Szukasz dziury w całym Piotr:)
Z należnym szacunkiem dla Twojego Ojca jak i Ciebie i Twoich braci oraz rodziny, nie było moim zamiarem obrażanie Was w jakikolwiek sposób. Jesli tak to odebrałeś ( choc uważam, ze bez podstaw) to przepraszam!!

Nie zmienię natomiast zdania co do produkowania erzatzów. Sam piszesz o oszustwie:
"(...)Ale ja jadąc z taką lancą przez miasto będę pewien że widzowie zobaczą taką jaka powinna być (mimo że zostaną trochę oszukani ale wizualnie wyglądać będzie tak samo)(...)"
A ja zwyczajnie uważam, ze to jest nie w porządku....:) Jednym zalezy innym nie, tak to juz w życiu jest:)

Zgodzę sie z tym co piszesz o strzelającej broni dla rekonstruktorów, i uzywaniu ślepych ładunków. W ogromnej wiekszości krajów jest to normą, w Polsce niestety nie:( Ubolewam nad tym lecz nic nie mogę na to poradzić. Ale lanca to nie karabinek i skoro mozna zrobic ją maksymalnie zgodną z pierwowzorem historycznym to dlaczego z tej mozliwości nie skorzystać??:)
Gdyby utrzymac to prównanie, średniowiecznicy zamiast łuków używaliby wygietych listwewek z naciągnięta gumą. Na szczęscie do takich absurdów nie dochodzi:)

Raz jeszcze napiszę: nie czepiam się bo tymczasem nie ma czego. Namawiam i staram się pomóc. Wszak gdyby zależało mi na dyskredytowaniu Twojego działania, nie zamieszczałbym zdjeć o które prosisz. Próbuję pomóc, Twoja sprawa, czy zechcesz z tej pomocy skorzystać.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 18:29

Mówiąc że nie będę nikogo oszukiwał miałem na myśli że nie będę mówił że sprzedaję bądź jeżdżę z lancami w 100% zgodnymi z oryginałem!
"Oszustwo" którego się dopuszczę jest jedynie wizualne (tzn. że wygląda jak oryginał a w rzeczywistości ma inną wagę itd) Tak samo jak wasza armata.. nie będzie składała się z dokładnie takich samych materiałów jak ta przedwojenna ale wyglądać będzie tak samo... Czy cokolwiek innego nie wiem hełm z włókna szklanego wygląda tak samo ale waży inaczej i przed odłamkiem ci nie pomoże. W rekonstrukcji nie chodzi o to aby zakładać na siebie wyposażenia muzeum tylko zakładać i używać rzeczy wyglądających tak samo.

Prelekcje wymagają komentarza i jak zdarzy się że będę takową prowadził to powiem że tak wyglądała lanca pruska. Ale zaznaczę że powinna być stalowa i ważyć więcej.. Poza tym na prelekcje prawdopodobnie wezmę stalową, a drewniane będą konkursowe i defiladowe gdzie widz nie zauważy różnicy i Ty z 30 metrów też nie ;)
I uważam że to Ty w tym szukasz dziury...

Za pomoc dziękuję bo jest nieoceniona! I mówię to szczerze :)
W poprzednim poście może mnie trochę poniosło, ale ciśnienie mi skoczyło...

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Lanca Pruska

Postprzez Piotr Walter » 10 maja 2011, o 18:44

Lookas napisał(a):Gdyby utrzymac to prównanie, średniowiecznicy zamiast łuków używaliby wygietych listwewek z naciągnięta gumą. Na szczęscie do takich absurdów nie dochodzi:)


Przeginasz w drugą stronę...
Jeśli ten "średniowieczny" łuk był by zrobiony tak że nie odróżnisz go od oryginalnego i spełniał by wszystkie zadania to dlaczego nie?
W takim razie większość naszych szabel jest erzatzami bo są z nieprawidłowego stopu... I co ktoś sfałszował historię?
Nawet nasze konie są nie takie bo nie mamy samych kasztanów... fałszujemy historię..? A jakże!
Nie sądzisz że komentator powinien powiedzieć że w 15 Pułku były kasztany a te z czarnymi grzywami są gniade i idą w zastępstwie?
Nie lepiej zamiast 12 koni wziąć 5 bo musimy brać tylko kasztany...
A niech no któryś był by innej rasy niż wlkp... kaplica.
Ale pytanie czy na Święto Pułkowe można jechać w 5 czy 12 koni - to też fałszowanie historii ..
To lepiej nie róbmy tego wcale!
Zaraz się zesram... :(
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Następna strona

Powrót do Lanca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron