Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Ułani w TV

Moderator: Staszek

Ułani w TV

Postprzez Piotr Kaleta » 26 lut 2007, o 07:37

Może warto zobaczyć:
Ułani, ułani
Film dokumentalny, Polska 1998
czas 65 minut

TV Polonia: Poniedziałek 22:25 26 luty 2007
powtórka - wtorek 10:35


Archiwalia z 1939 roku, pokazujące szarże kawaleryjskie podczas rozpaczliwej obrony Polski, opuszczonej przez sojuszników i zaatakowanej od tyłu przez Armię Czerwoną, filmy dokumentalne, wypowiedzi ostatnich kawalerzystów uczestników kampanii wrześniowej, a także wypowiedzi niemieckich dowódców tworzą obraz przedwojennej kawalerii, która bohatersko stawiła czoło najeźdźcom. Film przedstawia również losy polskiej kawalerii po kapitulacji we wrześniu 1939 roku.

pozdrawiam
Piotr Kaleta
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 14 lut 2007, o 15:02
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Amazonka » 26 lut 2007, o 22:27

Dzięki za info.Pozdrawiam:)
Amazonka
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 26
Dołączył(a): 20 maja 2006, o 16:17
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 lut 2007, o 08:02

Program nagrała mi moja ukochana Małżonka i córki! Ale jeszcze go nie widziałem! Zobaczę może w sobotę! Chciałem się zapytac, jak wypadł ten program! Może ktoś w skrócie zrelacjonuje!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Tigo » 27 lut 2007, o 08:32

Witam!

Program był bardzo ciekawy, zawierał oryginalne nagrania z Kampanii Wrześniowej. Opowieści o bohaterskich szarżach i poświęceniu dowódców przeplatały się z wypowiedziami Ułanów, którzy radzi dzielili się swoimi historiami z widzami. Autorzy podjęli się próby przeanalizowania przyczyny wyższości kawalerii spośród innych formacji II RP. Kroniki filmowe pokazywały treningi ułanów w szkole w Grudziądzu w których to uczestniczyli również dowódcy, by dać przykład swoją osobą. Dużo czasu poświęcono bitwie pod Kockiem i dla problemu osamotnionej walki na 2 fronty. Za serce chwytały wypowiedzi Ułanów takie jak "...my przez 5 lat odmawialiśmy Niemcom, bo szanowaliśmy postanowienia układu o nieagresji z Rosją Sowiecką, a oni na 5 dni przed wybuchem wojny nas zdradzili...". Program pokazywał dokładnie polską mentalność z okresu międzywojennego, która zakładała walkę za ojczyznę do ostatniej kropli krwi i honorowe postępowanie. Zawierał też cytaty niemieckich dowódców (m.in. Guderiana), którzy w obliczu Goebbelsowskiej propagandy, opisywali chwalebnymi słowami poświęcenie i bitność polskiego żołnierza, w szczególności kawalerzysty. Co pewien czas pojawiały się w tle piękne pieśni, takie jak "Hej, hej ułani..". Po prostu program był kapitalny!

Pozdrawiam, Tigo
Avatar użytkownika
Tigo
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2 lut 2007, o 09:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez janusz8pu » 27 lut 2007, o 11:19

Łza się kręci w oku. Serce mocniej bije.

Oglądając takie obrazki chcesz wyłowić jak najwięcej szczegółów, analizować każdy ruch człowieka i konia. Lecz to nie strzelnica sportowa nie zawody kawaleryjskie a stawką jest życie własne, kolegów i wolność ukochanej Ojczyzny. Jakaż odwaga, poświęcenie i wiara w słuszność sprawy za którą się walczy. Oglądając takie relacje człowiek ma ochotę też dosiąść konia i chwycić za szablę. Nic więc dziwnego, że po tylu latach jest tak wiele emocji w wypowiedziach uczestników tamtych wydarzeń, zwłaszcza p. rotmistrza. Co musieli odczuwać Ci wszyscy walczący, którzy zdradzeni przez układy wrogów, opuszczeni przez sojuszników, stojący w obliczu klęski, militarnej bezradności, można się tylko domyślać. Rzucili do walki serca, co można widzieć na filmie, a po latach mówią, mimo wszystko. Warto było!
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Staszek » 27 lut 2007, o 13:17

Film ciekawy,wzruszający i poruszający,opowiadający o znanych wydarzeniach ustami uczestników walk.To jest najbardziej cenne.
Mnie osobiście najbardziej zaciekawił opowiedziany fragment o walkach w obronie Tobruku,a w zasadzie jeden mały - nieznany mi dotąd - epizod.Chodzi o wieczór kiedy dowódca Ułanów Karpackich płk.Bobiński rozkazał przyprowadzić sobie konia,a następnie przejeżdżał nim kilkakrotnie wzdłuż linii obronnych przy "akompaniamencie" karabinów maszynowych wroga.Po krótkim czasie dzięki temu zlokalizowano kilka gniazd km-ów uniknąwszy wysyłania rozpoznawczych patroli poprzez naszpikowany minami pas ziemi niczyjej.
Jest to jeden z przykładów na stosowanie przez kawaleryjskich oficerów zasady dowodzenia od czoła - dowodzenia własnym przykładem.
Pomysłowość,fantazja,odwaga,poświęcenie...w czasach pokoju to czasami tylko słowa.Ale na polu bitwy,w ogniu,umiejętność wykorzystania tych cech w połączeniu z wiedzą taktyczną pozwalała niejednokrotnie wykonywać najcięższe zadania i oszczędzić życie wielu podwładnych czy kolegów.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez janusz8pu » 27 lut 2007, o 15:26

Ułan z Pacanowa napisał(a):Program nagrała mi moja ukochana Małżonka i córki! Ale jeszcze go nie widziałem! Zobaczę może w sobotę! Chciałem się zapytac, jak wypadł ten program! Może ktoś w skrócie zrelacjonuje!


Ukochana małżonko ułana z Pacanowa, film jest tak dobry, że w zamian możesz żądać czego tylko chcesz.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 lut 2007, o 20:31

Janusz!!! JAk możesz to precyzuj wypowiedzi! Moja Kochana Małżonka pyta się teraz, czy to ode mnie może żądać wszystkiego! I juz zaczęła!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 28 lut 2007, o 00:22

Jaruś - trzymaj się Bracie. Twa Małżonka to wyrozumiała Kobieta wiem przeto, że krzywdy Ci nijakiej nie uczyni.

Co do filmu - miałem juz okazję go ogladać wiele lat temu. Podzielam opinię Kolegów i mam tylko jedną uwagę - NIE WOLNO tak cennego dokumentu komponować ze scenami z filmu A. Wajdy "Lotna", gdzie pokazana jest szarża z lancami i z proporczykami na nich. Wprowadza widza w błąd i nie odkłamuje legend wokół szarż w 1939 roku. Na temat tegoż filmu już się tu na Forum wypowiadałem i wystarczy.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez janusz8pu » 28 lut 2007, o 10:30

Ułan z Pacanowa napisał(a):Janusz!!! JAk możesz to precyzuj wypowiedzi! Moja Kochana Małżonka pyta się teraz, czy to ode mnie może żądać wszystkiego! I juz zaczęła!



No oczyyywiście, że od ciebie. (a już miałem nadzieję)

Najlepiej, niech podzieli cały materiał na odcinki 15 minutowe i czerpie korzyści.
No cóż biznes jest biznes.(przy okazjii pożyczę jej jaszcze trzy filmy niech ma, a co.)

[ Dodano: Sob Mar 10, 2007 8:48 am ]
Honor Kawalerzysty. 09.03.2007r.

Wczoraj telewizja TVN7 pokazała ulubiony film Zdzicha. Niestety, tym razem nie udało mi się powiadomić szerszego grona. Sam zacząłem oglądać 10min. po rozpoczęciu emisji. Chociaż film dotyczy kawalerii Stanów Zjednoczonych, łączy z jego głównymi bohaterami wspólna cecha, miłość do koni. Niechlubny epizod w historii USA lat 30-stych, zwłaszcza jedna z pierwszych scen, gdzie na rozkaz dowódcy ( w ramach modernizacji armii )wymordowano setkę koni. Oglądałem ten film po raz pierwszy, chociaż powstał 1995r. i przyznam, że bardzo mnie poruszył. Jeszcze jeden dowód na stawianie nieodpowiedzialnych ludzi na wysokich stanowiskach, którzy bezmyślnie wydają polecenia. Na szczęście znależli się tacy którzy oprócz honoru, mieli również ludzkie serca i gotowi byli poświęcić nawet życie, w obronie słusznej sprawy.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Ułan/1 sdh » 12 mar 2007, o 00:39

Nie orientują sie panwoie czy można go jeszce zoabaczyć ,mineło troche czasu niestety już.
ajki był jego tytuł?
Ułan/1 sdh
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 12 paź 2006, o 17:18
Lokalizacja: Poznań

Postprzez janusz8pu » 12 mar 2007, o 11:43

Ułan/1 sdh napisał(a):Nie orientują sie panwoie czy można go jeszce zoabaczyć ,mineło troche czasu niestety już.
ajki był jego tytuł?


Jeżeli chodzi o film pt. Ułani, Ułani, zwróć się do kolegi Andrzeja.
email Plutonowy@wp.pl
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Ułan/1 sdh » 12 mar 2007, o 18:07

Dziękuje serdecznie
Ułan/1 sdh
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 12 paź 2006, o 17:18
Lokalizacja: Poznań

Ułani na TVP

Postprzez iskra » 16 kwi 2007, o 13:35

Przeglądając internet wszedłem na stronę www.kinopolska.pl i 18.04.07 o godz. 18.40 będzie emitowany film z 1934r - Śluby Ułańskie - w programie Kino Polska. Może ktoś by nagrał i rzucił w obieg.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 kwi 2007, o 20:15

Chryste Panie! A na jakim programie>!!!!

[ Dodano: Pon Kwi 16, 2007 8:25 pm ]
TZN. Czy to jest jakiś osobny kanał telewizyjny czy co? Uświadomcie mnie koniecznie!!!

Słodki Jezu! "Śluby Ułańskie" w telewizji! Idę się napić!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Następna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron