Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Odznaki pułkowe

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 14 lut 2011, o 02:56

Yhm wszystko ładnie pięknie ale zarówno starający się jak i kiepsko wyglądający znajdują się po obu stronach tej niewyraźnej linii podziału... Nie powiesz chyba że wszystkie GRH są tak wspaniale dbające o te szczególiki:)
Ja bym podzielił to porostu na grupy uczone w piśmie i grupy nie uczone w piśmie:P
I te pomiędzy nimi które próbują dogonić tych lepszych ale z różnych względów idzie im to różnie;) np kosztów, braku możliwości przewalczenia pewnych spraw w grupie, braku wiedzy itp.
Co się tyczy nas to staram się niektóre tematy sprzętu prostować co sam wiesz bo nie raz się Ciebie radziłem..
Ale pewnych spraw nie mam zamiaru zmieniać ze względu na małe różnice Np(napis na bagnecie ) bądź delikatna różnica w kształcie drewnianego styliska w łopatce...
Jak zwykle generalnie wszystko rozbija się o pieniądze ponieważ wyposażyć regulaminowo sekcje czy dwie ułanów jest kosztem nieprzeciętnym a każdy musi zrobić to na własną rękę, ale na przestrzeni ponad 20 lat i tak postęp jest znaczny:) Wyobraźcie sobie teraz ułanów na defiladzie w Poznaniu na sidłach sportowych na czaprakach wojskowych z niemieckimi sakwami przytroczonymi z tyłu, kocem z przodu:P a tak było kiedy ja nie byłem jeszcze w planach;) I to był szpan:P
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 14 lut 2011, o 03:01

A z tym lepszym wyszkoleniem to też bym nie przeginał... Bo fakt nikt tak dobrze nie obsłuży prawosławnej jak wy ale ... musztra, dowodzenie konno i wyszkolenie kawalerzysty...
Na wszystko przyjdzie czas:) I u was i u nas.
Ktoś przed chwilą pisał o wywyższaniu się :P (żart)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Paweł_39 » 14 lut 2011, o 03:50

Powiem skrótowo. Problem nie leży w podziale na uczonych, a nie uczonych. Leży w filozofii. Kiedy w GRH piechoty zbiera się 4 ludzi, to postanawiają sobie np. że zrobią sekcję rkm. Zrzucają się, wyposażają, dbają o szczegóły (też nie wszyscy, oczywiście). W kawalerii, jak się zbiera 4 i wyposaża, to idzie na defilade i zwykle tam zostaje wdziewając na ten mundur wszystko - od orderu honorowego krwiodawcy, po odznakę za III miejsce w turnieju szachowym spółdzielni mieszkaniowej. Ale głośno krzyczy - nie wkładać stopni!

A gdzie szacunek do munduru? Czy jak założę stopień na dobrze uszyty mundur wz.19 z kołnierzem niskim, mam czyste buty, ogolony pysk, wyposażenie na swoim miejscu i do tego poprawne z historią jednostki, to obszyty naramiennik to brak szacunku dla żołnierzy? A pełna odznak kurtka, z niepełnym wyposażeniem jest usprawiedliwiana przez pusty naramiennik? No wybaczcie, ale to kompletna bzdura...

Rekonstrukcja kawalerii w Polsce się zacznie, gdy ktoś wreszcie zrobi takie rzeczy jak ckm wz.30 na podstawie kawaleryjskiej, czy rzędy i juki do transportu sprzętu. Czy ktoś widział kiedyś konny patrol telefoniczny? A wierzcie mi, to nie jest szalony wydatek, gdy kilkuosobowa grupa uzbiera kasę na jego wyposażenie. Nie mogę pojąć czemu takich rzeczy nie ma. Kasa? O ile wiem niektóre stowarzyszenia kawaleryjskie ciągną ze środków publicznych dużą kasę... Gdzie to idzie, bo przecież nie na ładownice...

Gdzie jest problem? A może jest w tym, że np. piechocie zależy na udziale w rekonstrukcjach i insceniacjach, a większość kawalerii bez przerwy defiluje, a w polu to szarżuje (choć i tak często nie wie jak). W Polsce trwa rekonstrukcja np. Polskiego Fiata 621, biedki łączności piechoty, patrolu kolarzy łączności. Kawaleria nie dotarła w większości jeszcze do etapu, w którym zdejmuje orzełki z hełmów, albo się dobrze ogoli... Przepaść jest bardzo duża, a pomyśleć, że to kawaleria śmieje się z piechoty i skupia się na tym, aby szanować kombatantów przez nieobszywanie się w stopnie. A może zacząć od dobrego i poprawnego wyglądu?
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez miszka7-1 » 14 lut 2011, o 11:32

Nie mogę się zgodzić z takim stawianiem spraw, uogólnieniem czym jest w praktyce, podkreślam, KO a czym GRH, wytwarzanie ogólnej ideologii dla KO. Chociaż sam nie jestem ani jednym ani drugim. Wolę mówić o sobie jako - pasjonat kawalerii.
Zarówno GRH jak i KO jest, póki co mocno jeszcze zróżnicowane. W obydwu tych (jak widzę z mocno stworzonym podziałem, a niepotrzebnie) są jeszcze "lepsi" i "gorsi". Pozostawmy skrajne wyjątki na boku. Wszystko może iść ku lepszemu powoli i w wielu przypadkach idzie. Prócz kilku "dobrze prosperujących przedsiębiorstw KO" (aż się ciężko pisze) cała reszta, a jest grup coraz więcej, zbroi się i szkoli własnym sumptem. Koszty są tu potężnym wyznacznikiem jakości w koniach i wyglądzie rzędów czy jeźdzców. Przekłada się czasowo to na całe lata. Systemu tworzone współczesne, te ogólne i odgórne są złe bo i ich załorzenie samo w sobie, jak i ukierunkowanie jest z góry skazane na tworzenie podziałów w każdej kwestii, od współpracy po wygląd i wyszkolenie. Dostęp do potrzebenych szczegółowych informacji/materiałów jest też często chomikowany. Wszystko tak naprawdę powstaje na własnych podwórkach. Poziom linji startowej zazwyczaj się już mocno różni. Niektórzy mają na starcie więcej wiedzy, konie, umiejętności jeździeckie, trochę zgromadzonego sprzętu i pieniędzy. Niektórzy zaczynają od podstaw. Niektórzy różnie. Tak to wyglądało również na początkach całego ruchu. Z GRH-ami było i jest podobnie.
Problem leży nie w kwestii na jakim ktoś jest poziomie tylko czy ten ktoś ma (a mieć powinien) wolę po temu by się wciąż rozwijać i dojść do max. wysokiego poziomu. Oczywiście są i będą w obydwu ruchach ludzie niereformowalni. W KO będą grupy stricte defiladowe, polowe, uniwersalne. Poziom jeszcze długo będzie się budował, byle tylko chciał być budowany.
Ja chcę z całą stanowczością powiedzieć, że jestem przeciwnikiem stwarzania barier i podziałów. Bo to destruktywne i to bardziej niż się wydaje. Nie wolno tworzyć kategorii A, B, C itd. tylko dla tego, że jedni zaczęli wcześniej, z wyższego pułapu, z większą kasą, z ludźmi w ekipie, którzy przykładali się wieczorami i nocami bardziej do pisma świętego. Uważam, że takie grupy/ludzie powinny przekazywać tę wiedzę szeroko i kulturalnie tym "słabszym", gdyż będzie ona wpływać tylko i wyłącznie na poprawę poziomu. Oczywiście ten proces potrwa, ale będzie miał w końcu swój sukces. Nie uważam też by na konia siadać dopiero po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu i wiedzy. To tylko wydłuży drogę do wysokiego poziomu.
Po jakim czasie od powstania GRH pojawiły się poprawne pododziały, sprzęt (ckmy, rkmy, ury, granatniki, działka ppanc, plot, moździeże, biedki, itp. itd.)? Narazie tylko w dwu przypadkach widziałe w GRH biedki ciągnięte przez konie. Obserwuję PWK, niby takie proste...nie wcale nie proste i wiele jeszcze mają do zrobienia. My też.
W kawalerii już pojawiły się ury, rkmy, działony ppanc, w Mińsku Maz. powstaje ckm na podstawie kawaleryjskiej. Rzędy juczne też się pokazują.Dla przykładu Pawle:
Obrazek
I jeszcze jedno. Grupa z KO ma pełne prawo do tego być na poziomie dobrej GRH a nierzadko wyżej. Nikt z KO poważnie podchodzący do sprawy nie będzie na serio wyśmiewał się z innych rodzajów broni WP. To byłoby nieetyczne.
Dajmy szansę tym, którzy chcą podnosić poprzeczkę. Nie skazujmy ich z góry na wygnanie. Pomagajmy, nie negujmy. Pokazujmy wydeptane ścieżki, a nie palmy za sobą ziemi, nie budujmy opóźnień.To niczemu dobremu nie służy. Pomagajmy BEZINTERESOWNIE.

A obwieszanie się wszystkim co popadnie (nie tylko w kawalerii obecnej to się spotyka) nie ma nic wspólnego z szacunkiem do munduru, ajedynie tylko ze szpanem zwanym dzisiaj; lansem.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez elmijakke » 14 lut 2011, o 13:00

Bo co się nie ujedzie to się dowygląda :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 14 lut 2011, o 13:41

Całkowicie popieram Miszke i się pod tym podpisuje!
Co do zdania Pawła to jest mi tylko przykro... Uogólniasz i krzywdzisz wiele osób i właśnie po takich wypowiedziach się odechciewa...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Paweł_39 » 14 lut 2011, o 14:21

Piotr, a kogo skrzywdziłem? Nie rzuciłem personalnie tego nikomu. Nawet na poznańskim podwórku parę osób się takich znajdzie, ale nie wszyscy oczywiscie. Mówię o ogólnym trendzie, który musi się zmienić, bo rekonstrukcja idzie do przodu, a mam wrażenie, że ogólnie pojęty ruch kawaleryjski zostaje z tyłu. Nie obrażaj się, bo pensjonarką nie jesteś :)

W samym GRH wymienię ci ludzi, którzy wogóle wyglądają jak d...a zza płota, ale się obnoszą. Ja jednak wypowiedziałem się o kawalerii, bo chciałbym aby ta się ruszyła nieco do przodu. Dyskusja o naramiennikach jest częścią tego ruchu, w mojej ocenie.

A pod wypowiedzią Miszki też się podpisuję! We wszystkich chodzi przecież o mentalność i wolę ukoszerniania się, nawet przy niskiś środkach finansowych. A Miszka wiesz dobrze i to samo powtórzy Ci wiele osób, że my z chęcią się dzielimy materiałami i wiedzą. Z chęcią przekazuje WT, czy regulaminy, jeśli ktoś tego chce. Dzięki tej postawie, sami dużo materiałów dostajemy, a czasem załapujemy się na udział w produkcji przedmiotów przez inne grupy.

Podział na GRH i KO o którym mówie to nie podział na organizacje, a na MENTALNOŚĆ. Stowarzyszenie kawalerii ochotniczej może dobrze i koszernie wyglądać w polu, a ktoś kto nazwał się GRH może wyglądać jak śmieć. To też tak działa. Musicie zrozumieć, iż moja wypowiedź nie biła w kogoś, bo ma się za KO. Biła w tych, których mentalność powoduje, że odznaki na piersi munduru KBW powodują, że koń zaczyna sapać...
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotrek » 14 lut 2011, o 14:33

miszka7-1 napisał(a):Dajmy szansę tym, którzy chcą podnosić poprzeczkę. Nie skazujmy ich z góry na wygnanie. Pomagajmy, nie negujmy. Pokazujmy wydeptane ścieżki, a nie palmy za sobą ziemi, nie budujmy opóźnień.To niczemu dobremu nie służy. Pomagajmy BEZINTERESOWNIE.


To jest sedno sprawy. Niezależnie od tego, jako mam pogląd o danej grupie, czy uważam ją za lepiej czy gorzej umundurowaną czy rozwiniętą, zawsze powtarzam - z ludźmi trzeba rozmawiać. Nie sztuka jest skrytykować. Lepiej podejść i doradzić. I niejednokrotnie tak jest, że gdy widzę, że ktoś ma coś nie tak założone, to podchodzę i tłumaczę, jak być powinno. A to, czy ktoś zrobi z tego użytek, to już zupełnie inna sprawa.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez miszka7-1 » 14 lut 2011, o 14:50

Paweł_39 napisał(a):Podział na GRH i KO o którym mówie to nie podział na organizacje, a na MENTALNOŚĆ.


No akurat z mantalnością też bywa różnie zrówno w KO jak i GRH.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez elmijakke » 14 lut 2011, o 15:15

Panowie,
po raz 358 o tym samym na forum! Nic to nie da! Paweł wie, Pieczarka wie, Miszka wie, Piotr wie, Myta wie i co z tego (każdy mówi co prawda co innego, ale w sumie to samo - trzeba po prostu wyglądać dobrze i zgodnie z zasadami (regulamin i źródła). Znowu ta sama dyskusja i ci sami ludzie. Generalnie chodzi o to żeby rozróżniać Defiladę od Bitwy, a jeżeli potrzeba do tego 5 wersji mundurów to tak musi być i koniec!!! Jak ktoś ma gabardynę to niech się nie pcha jako szeregowiec na rekonstrukcję! Jak ktoś ma mundur wz. 36 i szablę 21 to niech nie robi z tym kichy pod Komarowem. Jak ktoś jest babą to niech w ogóle nie upycha się w mundur. Oczywiście to pobożne życzenia, ale kropla drąży skałę. Ile osób z innych środowisk czyta to forum? Niewielu. Trzeba mieć narzędzia, żeby to robić! Niedługo takie narzędzie mam nadzieję będzie. Za około 1,5 miesiąca zamierzam wraz z kilkoma osobami (będącymi także na tym forum) reaktywować Nowy Przegląd Kawaleryjski. Mam nadzieję, że będzie to lepsze pismo od tego, które znaliśmy do tej pory. Będę także gorąco zachęcał do jego współtworzenia wszystkich kawalerzystów (niezależnie od przynależności) tak abyśmy wreszcie stworzyli kanon tego jak szwoleżer, ułan, czy strzelec konny powinni wyglądać i się zachowywać.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotrek » 14 lut 2011, o 15:18

Krzychu, coming out zrobiłeś ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez elmijakke » 14 lut 2011, o 15:20

I tak dużo ludzi już wie, zatem trzeba wyjść z szafy :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 14 lut 2011, o 15:22

Broń Boże się nie obrażam;)
Ale wrzuciłeś (może niechcąco) wszystkich do jednego worka, przypuszczam, że nie zdając sobie do końca sprawy ile się dzieje dobrego w niektórych stowarzyszeniach i to tylko z inicjatywy społecznej i rodzinnych pieniędzy, (bo dotowani są tylko wybrańcy.)
I fakt potrzeba jest uporządkowania umundurowania, wyposażenia. I dobrze, że jesteście, bo jest, do kogo równać i kogo gonić:)
Uważam, że ten proces jest bardziej skomplikowany niż Ci się wydaję i potrwa długo (tak jak pisał miszka). Ale nie można się poddawać;) Jeśli nie wiesz, co dobrego dzieje się w KO bo chyba tam jestem z swoją grupą sklasyfikowany? To pooglądaj wydarzenia z kilku ostatnich miesięcy http://www.15pu.poznan.pl/index.php/wydarzenia a to tylko część bo od niedawna staramy się o wszystkim pisać i brakuje ostatnich kilku wyjazdów, i zapewniam Cię i sam chyba mi przyznasz rację, że działalność edukacyjna i społeczna jest równie ważna jak zabawa i edukacja na inscenizacjach.
Defilujemy w zasadzie na DU i na niektórych świętach państwowych ale nigdy to nie jest nasze jedyne działanie.
Co roku odwiedzamy od kilku do kilkunastu szkół prowadzimy tam prelekcje pokazy władania bronią, organizujemy przemarsz konny szlakiem bojowym 15 Pułku z pod Poznania w okolice Bielaw, Walewic, Ziewanic i przeprowadzamy wiele innych przedsięwzięć...
Moim zdaniem to niezwykle ważne. I zawsze jest więcej pracy niż przyjemności, a często jedyną zapłatą jest satysfakcja i radość innych ludzi.
Ale należy dodać, że ostry kop by się przydał, co jakiś czas, niestety jesteśmy ograniczeni finansami.
Krzysiek chyba masz trochę racji;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 14 lut 2011, o 15:29

Dobry pomysł z nPK! Gratuluje i powodzenia:)
apropo kiedyś Adam Śliwa z Drużyny Harcerskiej w barwach Pułku 3 Ułanów Śląskich, pisał do nPK co jakiś czas o koniach kawaleryjskich - takich już zasłóżonych w KO i pomysł po pewnym czasie umarł... a szkoda, może by to ktoś pociągnoł?
Niestety pomysł umarł w momencie gdy Adam pisał o naszy mixerowskim i ten artykół się nigdy nie pokazał..
A koni wartych wspomnienia w KO trochę jest;)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Paweł_39 » 14 lut 2011, o 20:25

Widzisz Piotr. Ja jestem bardzo krótko w środowisku. Jego historię poznaję i nawet w Poznaniu podział na dwa 15 pu poznałem przy okazji wyborów samorządowych, jeśli pamiętasz o co chodzi. Dla mnie rozumienie KO to rzut oka na człowieka i wiem, czy nazwę go "KO", w swoim rozumieniu, czy nie. Znam grupy piechoty, które nazywają się GRH,a pasują pod tzw. rodzinę KO. Nie chce mi się zdjęć wklejać, ale może kiedyś na żywo wytłumaczę lepiej o co chodzi. To raczej chęć poprawiania się i szukania decyduje kim kto jest i jak postrzegać go będę.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron