Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Odznaki pułkowe

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Odznaki pułkowe

Postprzez Ułan świętokrzyski » 19 kwi 2007, o 07:50

Na podstawie książki Stanisława Radomyskiego

ODZNAKI PUŁKOWE I PROCEDURA ICH NADAWANIA

http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=29&sub=279

Odrębnością wyróżniającą kawalerię wśród innych rodzajów broni, był nieco inny zwyczaj nadawania odznak pułkowych.
Należy tu zaznaczyć, że pułki kawalerii posiadały swoje odznaki, wykonane przeważnie w dwóch wersjach, oficerskie wypełnione w pewnych elementach emalią w barwach pułku oraz dla szeregowych — z jednolitego metalu. Ale były wyjątki. 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich, zamiast jednej odznaki dla szeregowych, miał oddzielną odznakę podoficerską, częściowo tylko zdobioną emalią oraz oddzielną dla strzelców konnych — z jednolitego metalu. Natomiast trzy pułki tak zwane legionowe (l Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 7 Pułk Ułanów Lubelskich i 11 Pułk Ułanów Legionowych), od początku istnienia posiadały jednolite, nie różniące się od siebie, odznaki dla oficerów i szeregowych. Również jedną odznakę dla oficerów i szeregowych wprowadziły: 8 Pułk Strzelców Konnych oraz 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich. W czasie działań wojennych, w dniu 15 września 1939 roku, rozkazem dowódcy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, wprowadzona została jednolita odznaka (zdobiona emalią) dla wszystkich żołnierzy: oficerów i szeregowych.
Odznaki pułkowe często nawiązywały do ważnych dat i faktów z własnej historii, względnie do historii pułków, których tradycje przyjęły. Na przykład odznaka 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zawierała trzy daty: „1914" — sformowania 2 i 3 szwadronów Kawalerii Legionów Polskich, „l 915" — szarży pod Rokitną i „l 918" — utworzenia 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Na odznace Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich utrwalona została data „11.XI.1918" odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na odznace 5 Pułku Ułanów Zasławskich umieszczone zostały daty „l 831" i „1917". Pierwsza — jako nawiązanie do 5 Pułku Ułanów imienia Zamoyskich, sformowanego w grudniu 1830 roku, którego marsz przejął 5 Pułk Ułanów Zasławskich. Druga — rok sformowania Polskiego Kawaleryjskiego Dywizjonu przy 8 Armii Rosyjskiej, z którego powstał pułk.
Odznaki nadawane były rozkazami pułkowymi. Zasady ich przyznawania ujmowały regulaminy. Przewidywały one warunek, że oficerowie i szeregowi pułku uzyskiwali prawo do otrzymania odznaki dopiero po dwuletniej, wzorowej służbie. Zasada ta została ujednolicona w całym wojsku II Rzeczypospolitej.
W nadawaniu odznak były jednak pewne wyjątki. Szeregowi służby czynnej, odchodząc do rezerwy po 23 — miesięcznej służbie, otrzymywali odznaki, które bardzo wiązały ich z pułkiem. Należało do zwyczaju, że w drodze wyjątku, nowo mianowany dowódca, który przyjmował barwy pułku, automatycznie nabywał prawo do odznaki bez wyczekiwania na upływ dwuletniego okresu służby w pułku.
Przy nadawaniu odznak oficerom w niektórych pułkach, jak na przykład w 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich, wniosek musieli podpisać oficerowie posiadający odznaki. W 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich konieczna była zgoda wszystkich oficerów.
Pułki nadawały również odznaki honorowe zasłużonym dla pułku osobom, a także miastom szczególnie związanym z pułkiem. Na przykład 7 Pułk Ułanów Lubelskich w 1938 roku nadal odznakę staroście mińskiemu. A w 15 Pułku Ułanów Poznańskich przyjął się zwyczaj, że każdemu kolejnemu prezydentowi miasta Poznania nadawana była odznaka. Taki sam zwyczaj ustalił się w 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Zaś w Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich odznaki nadane zostały czterdziestu kolejarzom, którzy 19 kwietnia 1919 roku ułatwili szwadronom pułku: 2 i 4 zdobycie dworca kolejowego w Wilnie.
Odznaką pułkową 13 Pułku Ułanów Wileńskich uhonorowana została jako jedyna kobieta, hrabina Elżbieta Mikulicz Radecka primo voto Feliksowa Platerowa z Belmont, za zasługi położone w czasie organizowania się pułku w latach 1918-1919. Polegały one na werbowaniu ochotników oraz wyposażeniu ich w konie, siodła i umundurowanie, które wykupywała od samowolnie demobilizujących się żołnierzy niemieckich. Otrzymała nadto honorowy tytuł Matki Pułku.
Odnośnie nadawania odznak oficerom pułku, przyjęła się zasada rygorystycznego przestrzegania dwuletniego okresu „wyczekiwania". Nieprzyznanie oficerowi odznaki po dwóch latach jego służby oznaczało, że nie jest on godny służyć w barwach pułku i winien po prostu odejść. A zdarzały się takie przypadki nierzadko. Przytoczę tu jeden.
Do 1924 roku 26 Pułk Ułanów Wielkopolskich nie zdążył jeszcze objąć swoich przyszłych koszar w Baranowiczach, zajętych na punkt repatriacyjny dla Polaków przybywających z ZSRR. Stacjonował więc w bardzo złych warunkach w Horodziei i w okolicznych wioskach. Stąd też uważany był za pułk o najgorszej lokalizacji. Niesfornych oficerów straszono więc „Horodzieją", czyli przeniesieniem tam za karę. Straszenie „Horodzieją" miało miejsce również wtedy, gdy pułk ten w 1924 roku zajął bardzo zdewastowane koszary w Baranowiczach, gdzie warunki bytowania były trudne.
W tym czasie, gdy pułk już stacjonował w Baranowiczach, przeniesiony został do niego, prawdopodobnie karnie, młody oficer. Oficer ten stale narzekał, że w 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich spotkała go krzywda i jako malkontent zaczął bimbać z obowiązków służbowych. Jakież było jego rozczarowanie, gdy po dwuletniej służbie nie przyznano mu odznaki. Czując się pokrzywdzony, stanął z zażaleniem do raportu. Dowódca wyjaśnił mu, że skoro stale narzekał i uważał służbę w pułku za karę, a nadto nie wywiązywał się z obowiązków, nie może mu odznaki nadać, nie mając pewności, że będzie ją odpowiednio szanował i z godnością nosił. Odznaki nie nadawano więc automatycznie każdemu żołnierzowi, który odbył dwuletnią służbę. Była ona przywilejem, na który żołnierz musiał zasłużyć. Oficer, któremu nadana została odznaka, uznany był za członka Rodziny Pułkowej, ze wszystkimi przysługującymi w związku z tym obowiązkami, ale i przywilejami. Do nich nierzadko należało uprawnienie do stałego korzystania z kasyna, branie czynnego udziału w świętach i w różnych uroczystościach pułkowych oraz... wypicia bruderszaftu ze wszystkimi oficerami pułku. Wypicie „bruderszaftu" indywidualnie z niektórymi oficerami mogło mieć miejsce wcześniej.
Odznaki przymocowywane były do lewej, górnej kieszeni munduru.
Należałoby tu jeszcze wspomnieć, że odznaki nadawane były również honorowo różnym osobistościom z zagranicy. Na przykład odznaka 6 Pułku Strzelców Konnych, nadana została Ferdynandowi Fochowi — marszałkowi Francji, Wielkiej Brytanii i Polski.
Zwyczaj nadawania odznak honorowych kontynuowany był również przez pułki kawalerii, odtworzone w czasie II wojny światowej w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 12 Pułk Ułanów Podolskich, odtworzony początkowo w 1942 roku jako Oddział Przyboczny Dowódcy Armii Polskiej w ZSRR, potem jako Dywizjon Rozpoznawczy Dowództwa Armii i wreszcie jako 12 Pułk Ułanów Podolskich, nadawał aktualnemu dowódcy polskiego lotnictwa odznakę pułkową. Pierwszy odznakę otrzymał gen. bryg. pilot Mateusz Janusz lżycki de Notto, notabene, w latach 1918-1921 dowódca plutonu, szwadronu i adiutant tego pułku. Ze strony 12 Pułku Ułanów Podolskich był to swego rodzaju rewanż za ufundowanie przez lotników sztandaru pułku w miejsce sztandaru zniszczonego 19 września 1939 roku, w związku z zagrożeniem zagarnięcia go przez wojska sowieckie. Sztandar ten był niepodobny do oryginalnego i niezgodny z przedwojennym przepisem.
Jest rzeczą godną zaznaczenia, że w pułkach kawalerii generał uhonorowany odznaką, gdy przybywał do pułku, nie był witany marszem generalskim, lecz nieregulaminowo... marszem pułkowym.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że odznaki dla oficerów były numerowane. Numeracja ta w pułkach kawalerii miała znaczenie prestiżowe. Oficerowie wzajemnie przedstawiając się, przy nazwisku często podawali z dumą numer kolejny swojej odznaki, dla wykazania starszeństwa służby w barwach pułku.
Popełnienie przez posiadacza odznaki pułkowej czynu niehonorowego powodowało utratę prawa do niej.

A tak między nami – jak dzisiaj przestrzegane są regulaminy odznak poszczególnych stowarzyszeń kawaleryjskich? Jakoś przejazd przez miasto po pijanemu w mundurze nie powoduje utraty odznaki….
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Oznaka Pułkowa 25 uł.

Postprzez iskra » 23 kwi 2007, o 20:45

Początkowo MSWoj.zatwierdzono imienne żetony pamiątkowe rozmiaru 4x3 cm,noszone na łańcuszkach po lewej stronie nad orderami (beretkami).Na żetonach tych figurowały:biały emaliowany krzyż maltański, napis 115 pułk ułanów, stopień i nazwisko posiadacza oraz nazwy
najważniejszych bitew stoczony przez pułk w 1920r: Nowogród, Łomża, Świrczyn, Morozowicze, Klewań itp. Żetonów tych było bardzo niewiele.
Miniatura takiego żetonu - z krzyżem , ale bez nazw miejscowości - weszła do zatwierdzonej pózniej odznaki 25 pułku ułanów, wypełniając środek wieńca oplecionego proporczykami.
Orzeł, który na odznace 15 pułku ułanów Poznańskich znajduje się wewnątrz wieńca, tu został umieszczony nad wieńcem. Na dole odznaki wewnątrz dużej litery U umieszczono liczbę 25.

W obecnych czasach kiedy funkcjonują Stowarzyszenia lub Koła pułkowe odznaki pułkowe powinny byc wręczane za zgodą rodzin pułkowych lub żyjących jeszcze oficerów. Taką odznakę i mnie wręczono w dniu święta pułkowego przez pułkownika Błasińskiego oficera tegoż pułku.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez U-łan » 12 lip 2007, o 22:16

Mam pytanie, które nurtuje mnie od wielu lat, może ktoś z użytkowników Forum mi odpowie. Jak jest z noszeniem Odznak Pułkowych przez "Współczesnych Kawalerzystów"?Chodzi o to, że Pułki Kawalerii już nie istnieją, Rodziny Pułkowe nadają odznaki "martwe" (z całym szacunkiem dla Weteranów i Miłośników Kawalerii).
Współczesna armia poradziła sobie z tym problemem w ten sposób, że wzoruje się na dawnych odznakach pułkowych, Pułków których tradycje kultywuje (np 69 Pułk Artyl.Pplot wzorował się na 17PUłWlkp).
Może Współczesna Kawaleria Ochotnicza powinna również pójść tym śladem (np. do odznaki 25PUłWlkp "dopisać" RKSOP itp) ?
Prosiłbym o dyskusję na ten temat.
U-łan
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 12
Dołączył(a): 19 sie 2006, o 19:57
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 lip 2007, o 12:24

No właśnie z tym jest bardzo różnie! Odznaka Pułkowa była odznaką żywej i działającej jednostki! Tych jednostek już nie ma a więc i odznak nadawać też nie powinno się! Aby odznakę otrzymać trzeba się było naprawdę wykazać! A teraz to już jest tylko przebieranie się! Zawsze uważałem, że współcześni kawalerzyści i jednostki wojskowe przejmujące tradycje nie powinny nosić identycznych odznak jak te jednostek rozwiązanych decyzją Naczelnego Wodza w 1945 w roku!!! Powinny być zbliżone wyglądem ale nie takie same! No ale skro nie ma przepisów jasno to regulujących - to jest jak jest!!! A jak jest - wiemy! Reprodukcje odznak robione są masowo! Małopolska Kawaleria w barwach 21 PU rozdaje je dość szerokim gestem! Myślę, że Szwadron Niepołomice wybrał najbardziej rozsądne wyjście! Opracowaliśmy wzór odznaki kształtem i wyglądem nawiązujący do tej przedwojennej, ale rózniące się kolorem emalii i szczegółami ! Można to zobaczyć na naszej stronie internetowej. Jedynie Mikołaj Rey i Jakub Czekaj mieli nadane oficerskie odznaki 8 PU prze Koło Pułkowe w Londynie jako uznanie ich zasług przy wskrzeszaniu tradycji 8 PU w Krakowie w latach 80-tych XX w.
A więc jest to obecnie tylko kwestia sumienia i poszanowanie tradycji!
Ostatnio edytowano 14 lip 2007, o 09:30 przez Ułan świętokrzyski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez U-łan » 13 lip 2007, o 23:51

Dziękuje za szybką odpowiedź.
Mamy podobne pkt widzenia.
hej
U-łan
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 12
Dołączył(a): 19 sie 2006, o 19:57
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 14 lip 2007, o 12:01

Śmiem twierdzić, że inicjatorom powołania do życia Federacji Kawalerii Ochotniczej też pewnie kiełkuje idea ustanowienie odznaki tejże Federacji. I całkiem słusznie! Byłaby to właściwa forma ustanowienia jednolitej odznaki dla współczesnych środowisk kawaleryjskich tam zrzeszonych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby każde środowisko miało własną odznakę, o ile ooczywiście nie jest to replika przedwojennej odznaki pułkowej. Ale jak napisałem wcześniej - niech każdy czyni to w zgodzie z własnym sumieniem.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Lukasz z Chelmna » 4 sty 2011, o 14:29

Witam Panowie w Nowym Roku i na sam przód chciał bym życzyć Szczęśliwego Nowego Roku !!

Temat może i nie dotyczy oznaki pułkowej ale wpadł mi w ręce od taki proporczyk.. Rzecz w tym że nie wiem do czego go przykleić. Barwy pułku wskazują na 27 Pułk Ulanów im Króla Stefana Batorego. Tylko co oznacza ta 9 ? Podsyłam zdjęcia poglądowe.

http://hostuje.net/file.php?id=78ffd7d4 ... 6d763230c6

http://hostuje.net/file.php?id=dbe237b0 ... e6434e7ba7

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lukasz z Chelmna
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 25 sty 2010, o 21:34

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotr Walter » 4 sty 2011, o 23:55

Skoro odznakę przyznaję funkcjonujące koło pułkowe to dlaczego nie??? Jeśli ktoś dostaje taką odznakę na zasadzie Mikołaja Reja...
Koła Pułkowe nierozdają odznak od tak...- mam nadzieję że w wszystkich kołach tak było aż do końca ich funkcjonowania i jest nadal w tych funkcjonujących... (apropo są takowe jeszcze??)
Przypinanie sobie replik dla ozdoby jest moim zdaniem nie do przyjęcia, ale zdania są różne a sankcji i regół(prawnych) nie ma.

pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez myta2 » 5 sty 2011, o 23:55

Przypiąć sobie cokolwiek do munduru co nie jest zrobione za zgodą "źródła" nadania, oraz nie jest zgodne z normami noszenia munduru nie powinno mieć miejsca....
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sty 2011, o 00:32

Na ten temat dużo na naszym Forum było dyskusji. Tyko jak pokazuje doświadczenie - Ci którzy tutaj się wypowiadają, stosują się do tych zasad. Lokalni i spontaniczni - niestety nie. Ale przepisy nam w tym nie pomogą, bo ich nie ma. Większe w tym kraju są problemy. Co innego założyć sobie Krzyż Virtuti Militarii i i paradować w nim np. po Krakowie (znam takie przypadki na szczęście to już historia). Kapituła może wystąpić o ściganie i ukaranie. I tak było. Wszystko więc należy zawierzyć sumieniu tych co chcą sobie oryginały odznak przypinać. Przypadek warszawskich Szwoleżerów jest szczególny. Liczyć się trzeba z tym, że kiedy kolejne jednostki otrzymają barwy kolejnych pułków kawalerii mogą też nadawać takie same odznaki. I jeszcze raz powtarzam - szkoda pisania. Nie rozwiążemy tego problemu.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez miszka7-1 » 7 lut 2011, o 10:18

Prawo nadawania odznak pułkowych należy do Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie. Póki co jeszcze istnieje. Każde "nadanie" przez jakąkolwiek inną instytucję to farsa. Stowarzyszenia mogą nadawać odznakę własnego stowarzyszenia, jeżeli takową ustanowiło i zapewne będzie ona nawiązywała w jakimś stopniu do odznaki pułku, którego barwy reprezentuje dane stowarzyszenie.

A co do tego proporczyka to może 9 oznaczać jakąś np. rocznicę funkcjonowania towarzystwa pamięci, strowarzyszenia etc, etc.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 lut 2011, o 14:21

Zgadzam się w zupełności. Ale jak przeczytasz wcześniej w tym wątku, niektóre Stowarzyszenia zrzeszone nawet w FKO poczynają sobie inaczej. Nie rozwiążemy tego problemu. Czyńmy wszystko w zgodzie z własnym sumieniem.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez elmijakke » 7 lut 2011, o 15:35

A ja ostatnio zastanawiałem się nad tym i doszedłem do takich wniosków:
Od razu zaznaczę, że nie w moim poście nie różnicuje GRH i KO. Dla mnie jeżeli ktoś odtwarza 8 pułk ułanów to przeistacza się w aktora - nikt mi nie powie że np Olbrychski grający Piłsudskiego nie może nosić Virtuti. Przecież wszyscy wiemy, że taki człowiek pokazujący coś (przemarsz, bitwę, bal czy cokolwiek innego) NIE JEST oficerem 8 pułku ułanów tylko go "gra" , "prezentuje", zatem nie ma powodu żeby nie nosił odznaki pułkowej - zresztą głupio wyglądałby jakby jej nie miał. Panowie jeżeli chcemy coś pokazywać to pokazujmy tak JAK BYŁO NAPRAWDĘ, a nie oszukujmy się ze nosimy mundury z gabardyny i inne oznaki "oficerstwa", ale gwiazdek to nigdy i Broń Boże bo to jakieś straszne świętokradztwo. Nie oszukujmy się szwoleżerami, ułanami i strzelcami konnymi NIE JESTEŚMY - my ich tylko gramy. Problemem jest żebyśmy robili to dobrze - przecież wiadomo, że żaden oficer wyjeżdżający na wojnę w 1939 roku nie miał brody (no chyba, że ktoś "gra" Hubala - ale to już później ;), nie miał też żadnej naszywki stowarzyszenia na ramieniu, żaden szeregowiec nie nosił na froncie munduru z gabardyny. Ważne jest to że gdy udajemy "wachmistrza" udawajmy go najlepiej jak potrafimy - żebyśmy chociaż umieli w miarę porządnie jeździć konno!!! Panowie jesteśmy "przebierańcami", ale ważne jest żebyśmy byli "przebierańcami z misją", którzy chcą coś przekazać i opowiedzieć, a nie tylko puszczać do publiki oko i mówić co prawda nie mam gwiazdek na naramiennikach i odznaki na kieszeni (bo to nie przystoi), ale właściwie to wyglądam i czuję się jak oficer.
Te wszystkie dyskusje wynikają stąd, że mimo wszystko to jeszcze nie było tak dawno temu, popatrzmy na "Napoleończyków" tam jakoś nikt nie ma oporu do zakładania szlifów - po prostu jak ktoś odtwarza Kozietulskiego to MUSI wyglądać jak Kozietulski.
Ostatnio edytowano 7 lut 2011, o 17:50 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez jarema » 7 lut 2011, o 17:24

Elmi, napisałeś coś, pod czym podpisuję tak prawicą, jak i lewicą ;) Chociaż mój proporczyk jest bardziej ambitny do zawieszenia ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Odznaki pułkowe

Postprzez Piotrek » 7 lut 2011, o 18:21

Również się zgadzam. Problem tkwi przede wszystkim w tym, by odtwarzając postać, dajmy na to oficera, potrafić wyglądać, zachowywać się i mieć chociaż podstawowe umiejętności z zakresu, którym chcemy się zajmować. Nie ma nic gorszego, niż "oficer", który nie wie, co na jaką okazję ma na siebie założyć, nie potrafi prawidłowo rozkazu wydać, czy szablą honorów oddać. O ile u ułana pewne rzeczy przejdą, o tyle na tych, którzy odtwarzają wyższe szarże, spoczywa dalece większa odpowiedzialność. Bo skoro ułan nie umie, to znaczy, że go jego dowódca nie nauczył.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Następna strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,