Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Literatura

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Literatura

Postprzez kacper » 16 paź 2010, o 22:23

mi się nigdzie nie spieszy wolę by coś było zrobione powoli a dokładnie a nie w pośpiechu i odkładając na bok swoje codzienne obowiązki
kacper
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 23
Dołączył(a): 15 lip 2010, o 21:57
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Gryfów Śląski

Re: Literatura

Postprzez kontynulator1991 » 16 paź 2010, o 22:26

To jest takie oczywiste... a dla niektórych czasem takie trudne do pojęcia :D i w środowisku naszym znajdzie się takich
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Literatura

Postprzez kontynulator1991 » 16 paź 2010, o 23:26

W takim razie ja się pisze, jak będzie Pan już miał proszę dać znać :)
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Literatura

Postprzez Lookas » 17 paź 2010, o 09:09

a czekając na owe skany polecam na początek:
"Ułańskie lato", "Ułańska jesień" i " Bez amarantów" B.Królikowskiego
"Ułani, ułani..." Cydzika
"O kawalerii polskiej XX wieku..." Leżeński, Kukawski

Coś z tego powinno sie w bibliotekach znaleźć.

Natomiast w temacie Warunków technicznych, wystarczy wejść tu:
viewforum.php?f=1

i tu:
viewforum.php?f=2

podstawowe regulaminy znajdziecie tutaj:
http://www.lucznictwokonne.pl/zurawiejki/kawaleryjskie/
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Literatura

Postprzez kontynulator1991 » 17 paź 2010, o 14:34

Super dziękuje za konkretne tytuły i ich autorów. Teraz pozostaje mi je odnaleźć w bibliotekach lub dostać w księgarniach, jeżeli oczywiście są do nabycia.
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Literatura

Postprzez cmyx » 17 paź 2010, o 15:08

Książkę Cydzika bardzo przyjemnie się czyta a i pośmiać się można. Można kupić za niewielkie pieniądze, w księgarni niedostępna bo dawno temu wydana, ale w antykwariatach, na allegro można dostać. Z "O kawalerii polskiej..." szaleją z cenami, ale do 50 zł też można kupić. Królikowskiego nie znam, ale 34,50 u wydawcy kosztuje.
cmyx
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 27
Dołączył(a): 21 wrz 2009, o 15:37

Re: Literatura

Postprzez kontynulator1991 » 17 paź 2010, o 15:10

Właśnie przeglądałem internetowe księgarnie i Królikowski chodzi tal do 40 zł plus koszta przesyłki. Jakie ma Pan wrażenia po Lecie i Jesieni??
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 17 paź 2010, o 16:44

Zdecydowanie polecam wszystko autorstwa Pana Lesława Kukawskiego. Masz gwarancje, ze to co czytasz jest poparte wieloletnimi badaniami i znajomością tematu. Odradzam pozycje H. Smacznego "księga kawalerii". Mnozy się tam od błędów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 paź 2010, o 19:15

Jak obiecałem - słowa dotrzymam. A pewnie w nie tak znów odległej przyszłości Koledzy Piotrek i Lookas napiszą swoje książki traktujące jak najbardziej kompleksowo o kawalerii
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 17 paź 2010, o 23:03

Prędzej o konnej artylerii, taką akurat mam w zanadrzu, ale pewnie jeszcze trochę czasu upłynie, nim do niej siądę.
Nie przesadzajmy. To, że w przeciągu trzech lat funkcjonowania na tym forum z totalnie zielonego nowicjusza stałem się osobą, która coś już wie, nie oznacza jeszcze, że wiem wystarczająco dużo. Tak na prawdę, niemalże każdy dzień przynosi coś nowego, dyskusja na tym czy innym forum, analiza zdjęć, czytanie książek i regulaminów, nazywane przez niektórych badaniem pisma, to wszystko sprawia, że jest się co dzień mądrzejszym o jakiś ułamek wiedzy. Ale długa jeszcze droga przede mną. Po prostu trzeba tym żyć, chcieć dowiadywać się więcej, uczyć się, stawać się coraz lepszym w tym, co się robi. Myślę, że Łukasz mógłby powiedzieć to samo...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez Lookas » 18 paź 2010, o 08:57

Bardzo proszę, bez przesadyzmu:)
Temat jest tak rozległy, ze jeszcze mnóstwo nauki przede mną:)
Zwyczajnie uwazam, ze warto pomagac młodszym kolegom, bo dobry start procentuje:)

A co do moich odczuć odnośnie Królikowskiego.... To są książki, które warto przeczytac na starcie. Składają sie głownie z cytatów ze wspomnień oficerów i żołnierzy służących w kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym. "Ułańskie lato" opisuje wojnę 1919-1920, a "Ułańska jesień" - kampanię wrzesniową. Jeśli juz zaczynać eksploracje wiedzy o kawalerii, te dwie książki stanowią całkiem fajny punkt startu. Bardzo bogata bibliografia pomoże poszukiwac kolejnych tytułów:)

i jeszcze przypomniał mi sie taki oto link. Bogata, choc niestety ostatnio nie aktualizowana strona:( Ale wciaż warta uwagi:)

http://www.kawaleria.marcin-lewandowski ... glowna.php
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Literatura

Postprzez elmijakke » 18 paź 2010, o 10:38

Panowie,
wszystkie, no może prawie wszystkie książki o kawalerii (nawet te przedwojenne, czy londyńskie) są do dostania na allegro (potrzebna jest tylko cierpliwość i czasami trochę więcej gotówki).
Co do pozycji to na początek polecam:

Bokota Józef: Ułańskie drogi (2006),
Cydzik Grzegorz: Ułani, ułani (1983),
Królikowski Bohdan: Bez amarantów (1989),
Królikowski Bohdan: Ułańskie lato (2005),
Królikowski Bohdan: Ułańska jesień (2002),
Kukawski Lesław: Oddziały Kawalerii II RP (2004),
Kukawski L., Leżeński C.: O kawalerii polskiej XX wieku (1991),
Kusiak Franciszek: Życie codzienne oficerów II RP (1992),
Odziemkowski J, Tym J.S.: Kawaleryjskie boje (2005),
Piotrowski Stanisław: W żołnierskim siodle (1979),
Radomyski Stanisław: Podchorążych Szwadron Jazdy (2001),
Radomyski Stanisław: Żurawiejki (1995),
Radomyski Stanisław: Pożegnanie z kawalerią (2005),
Radomyski Stanisław: "Wspomnienia o odrębnościach, zwyczajach i obyczajach kawalerii II Rzeczypospolitej"
Sapieha Lew: Wojna z wysokości siodła (1996),
Skibiński Franciszek: Ułańska młodość (1989),
Tym J.S.” Kawaleria w operacji i w walce (2006),
Szacherski Zbigniew: Wierni Przysiędze (1968),
Liszewski Czesław: W marszu i walce (1990)

oprócz tego - Nowy Przegląd Kawaleryjski
wszystkie Londyńskie Przeglądy Kawalerii i Broni Pancernej,
przedwojenne regulaminy

Tak jak pisałem - wszystko wczesniej czy później do dostania na allegro.

Jeżeli kolegów zainteresuję szczególnie okres wojny 1920 to tutaj mam dłuższą listę (ale nie tylko o kawalerii). :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Literatura

Postprzez Łuki » 18 paź 2010, o 10:57

I jeszcze:

B. Błaszkowski, M. Jeske, A. Konstankiewicz, L. Kukawski, P. Rozdżestwieński, J.S. Tym, A. Wesołowski, J. Wróbel "KAWALERIA SAMODZIELNA WOJSKA POLSKIEGO W BITWIE NAD BZURĄ 1939"
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Literatura

Postprzez Piotrek » 18 paź 2010, o 11:38

To może jeszcze :
- R. Abraham "Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury" - działania Wielkopolskiej Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r.
- J. Korczak "Cóżeś ty za pani" - fabularyzowana historia działań Armii Poznań we wrześniu 1939 r.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Literatura

Postprzez myta2 » 18 paź 2010, o 23:41

:twisted: hihihihihi Panowie zaraz "młodzież" zniechęcicie, przecież tych pozycji oprócz tego wszystkiego co wymieniliście trochę jeszcze jest....a na początek 2 -3 pozycje i jak taki to poczyta (przy założeniu że się wkręci) to sam zacznie odkrywać i po kolei małymi kroczkami będzie szedł do przodu.... :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron