Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Kurtka mundurowa - warunki techniczne

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy


Postprzez Miro » 3 lut 2007, o 06:30

[center]Guzik mundurowy i płaszczowy wz.33[/center]

[center](rozwinięcie guzika wz.28)[/center]

Guzik mundurowy wprowadzono do wyposażenia intendenckiego 25 lutego 1933 roku wydając "Warunki techniczne materiałów wojskowych: Guziki mundurowe". Guziki były modyfikacją guzików wz.28.
Warunki te uzupełniono 10 czerwca 1936 roku wydając "Warunki techniczne materiałów wojskowych: Guziki mundurowe / Uzupełnienie". Ten ostatni dokument rozszerzał stosowanie guzików wz.33 także na płaszcze wojskowe i był związany z wprowadzeniem w 1936 roku nowego wzoru płaszcza. Guzik płaszczowy był w zasadzie taki sam, jednak jego średnica to 25 mm.

Guziki mundurowe i płaszczowe wz.33 przeznaczone były dla dwóch grup:
- podoficerów zawodowych, uczniów szkół oficerskich, szkół podchorążych, wychowanków korpusów kadetów i równorzędnych
-szeregowych niezawodowych
Jak widać więc był to najpopularniejszy wzór guzika w II połowie lat trzydziestych. Guziki dla grupy pierwszej wykonywano z białego metalu (alpaki). Dla drugiej grupy z cynku lakierowanego. Do lakierowania używano lakieru bezbarwnego "Metalit" Nr.2484 firmy "W.Karpiński" i W.Leppert. Zabezpieczało to tkaniny przed niszczącym działaniem metalu w czasie magazynowania.

Guziki z białego metalu dostarczano w pudełkach tekturowych po 250 sztuk. Guziki cynkowane dostarczano w pudełkach dużych po 500 sztuk oraz w małych po 100 sztuk. Pudełka przewiązywano sznurkiem na krzyż. Pakowano je do skrzyń drewnianych po 50 kg każda. Odznaczano na nich symbol producenta, ilość guzików i masę brutto.

OZNACZENIA
Największym producentem guzików wz.33 (oraz wcześniejszych wz.28) był Bronisław Grabski. Sygnował on guziki: “B.G.”, “B.G.Ł.”, “B.GRABSKI ŁÓDŹ”, “BRON. GRABSKI ŁÓDŹ”, “BRONISŁAW GRABSKI ŁÓDŻ”, “GAT. MARS B.GRABSKI ŁÓDŹ”, “MARS B.G.Ł.”, “SYRENA Ł”, “SYRENA B.G.Ł”. Spotyka się trzy systemy oznaczania guzików (poza oznaczeniami literowymi ):

Tylko rok (pełna data)
Numer serii (matrycy) i ostatnie dwie cyfry roku
Tylko numer serii (matrycy)
We wszystkich trzech systemach umieszczano nazwę firmy i jest to oznaczenie “B.GRABSKI ŁÓDŹ” lub “BRON.GRABSKI ŁÓDŹ”. W guzikach sygnowanych pełną datą, rok umieszczano na dole rewersu, pod uchem. W guzikach sygnowanych w systemie drugim numer serii umieszczony jest nad uchem, a ostatnie dwie cyfry roku pod. W wersji trzeciej numer serii umieszczony jest na dole z nielicznymi wyjątkami kiedy umieszczono nad uchem numer serii pomijając rok. Dodatkowo guziki produkowały:

ALPACCA WARSZAWA
B.T.
B.T.K.
D.P.C.
GUZPOL
ESEF
ESEF W.
STANIOLA
S.G.M.
S. JABŁOŃSKI POZNAŃ
J.PLUTA E.MIŁKOWSKI

KONSTRUKCJA

Guzik składał się z uszka i grzybka. Na wypukłej powierzchni grzybka wytłoczono godło państwowe. Uszko wnitowano do grzybka. Guziki z białego metalu miały skład chemiczny następujący: 14% niklu, ok.66% miedzi, 20% cynku. Domieszka innych metalu nie większa niż 1,5 %. Guziki z cynku rafinowanego nie mogły mieć domieszek postronnych więcej niż 1,5 %.
Do wyrobu używano: do grzybka używano blachy, do uszka zaś drutu tego samego metalu. Guziki z białego metalu oksydowano na stare srebro. Guziki cynkowe lakierowano obustronnie w bębnie bezbarwnym lakierem matowym marki "Metalit" Nr.2484 firmy "W.Karpiński" i W.Leppert.

PODSTAWOWE DANE

Masa dużego cynkowego lakierowanego: 4,9 g (+- 7%)
Masa małego cynkowego lakierowanego: 2,05 g (+- 7%)
Masa dużego z białego metalu: 5,3 g (+- 7%)
Masa małego z białego metalu: 2,25 g (+- 7%)
Masa guzika płaszczowego cynkowego lakierowanego: 6,7 g (+- 7%)
Masa guzika płaszczowego z białego metalu: 8,75 g (+- 7%)
Obrazek [/fade]
Obrazek
Źródła
"Warunki techniczne materiałów wojskowych - Orzełek" - MsWojsk. Dep.Intendentury, 1933 rok

"Historia polskiego guzika wojskowego 1914-1995" MICHAŁ JAROSZYŃSKI-WOLFRAM
Avatar użytkownika
Miro
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 57
Dołączył(a): 13 mar 2006, o 18:15
Lokalizacja: Chrzanów

Postprzez iskra » 6 lut 2007, o 13:20

Panowie pozwólcie że wejde w słowo umundrowania. Jak mi pamięć nie myli w sejmie III.RP. weszła ustawa o wprowadzenie sortu mundurowego wz.36 do naszej armii , a wszczególności batalionu reprezentacyjnego. Niestety rozeszło się to po kościach. Myślałem,że wreście wracamy do korzeni naszych ojców. Teraz wystarczył by podpis Ministra Obrony Narodowej i ustawa poszła by wruch . Niema nic gorszego w wojsku jak na czele jego stoi cywil banda. Wybaczcie moje uniesienie.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Staszek » 6 lut 2007, o 14:31

Witam!!!
W jednym z jesiennych numerów Polski Zbrojnej rozwiano nadzieję tym, którzy liczyli, iż Batalion Reprezentacyjny będzie umundurowany według wzoru 36. Podano do wiadomości, że są już zamówione mundury piechoty z okresu Królestwa Kongresowego i że Batalion wystąpi w nich po raz pierwszy bodaj z okazji Święta 3-go Maja. Nawet zamieszczono zdjęcie "prototypu". Decydenci, jak wiemy zdolni są do jeszcze wielu zmian, natomiast na tę chwilę mogę się podzielić taką właśnie informacją. Jestem na razie w pracy, a czasopismo mam w domu, ale pamiętam, że jest tam stwierdzenie dlaczego nie zdecydowano się na wprowadzenie wzoru 36. Postaram się przytoczyć tę opinię jak najszybciej.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez iskra » 6 lut 2007, o 15:27

Witaj Staszek. Będąc w szwadronie w odwiedzinach szef szwadronu pokazywał mi coś w sprawie tej zmiany , i nie wiem czy nie było w Przeglądzie Kawalryjskim. Czekam na twą opinię to może być ciekawe.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Staszek » 6 lut 2007, o 15:32

No i już mogę uzupełnić mojego posta.
Precyzując – informacje o których wspomniałem pochodzą z numeru 39 Polski Zbrojnej z 24 września 2006 roku. Dokładnie mundurem Batalionu Reprezentacyjnego będzie mundur kompanii woltyżerskiej 1 Pułku Piechoty Liniowej z 1830 roku, co jak pisze autor jest zgodne z uchwałą Sejmu z 19 listopada 2004 roku. Dalej pisze:
„ Przypominamy, że pomysł powrotu do dawnego - ale z 1836 r. – systemu stopni i munduru galowego wyjściowego zgłosił w drugiej połowie lat 90 Zespół Oficerów Rezerwy WP „Rogatywka”. Zainspirował on posłów, którzy wystąpili z projektem powrotu do stopni z 1936 r i wprowadzenia munduru galowego wyjściowego z tegoż roku. Konieczność przemundurowania kadry uzasadniali tym, że Polska została jedynym państwem byłego bloku wschodniego, które nie zmieniło umundurowania na narodowe. MON, środowisko wojskowe i niezależni eksperci odrzucili inicjatywę ze względów społecznych, finansowych i merytorycznych. Oficerowie II RP nie mieli mundurów galowych, za wyjątkiem marynarzy. Zaś obecne stopnie już zakorzeniły się w świadomości żołnierzy i społeczeństwa”
Tyle artykuł. Trzeba przyznać, że owszem – nie było munduru galowego wz 1936. Nie znaczy to, że nie można by wprowadzić dla pododdziałów reprezentacyjnych munduru garnizonowego służbowego (taki rodzaj umundurowania istniał) tym bardziej, że już w taki rodzaj umundurowany jest Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii.
Póki co jednak postanowiono inaczej.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez iskra » 6 lut 2007, o 15:53

Czyli dopóki będzie w MON-ie minister cywil nic tego nie zmieni. Przyszły czasy tandety. Tak tego nie zmienimy szkoda nerw proponuje zmienić temat. Dziękuje za informację.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ref-ren » 7 lut 2007, o 00:52

iskra napisał(a):Panowie pozwólcie że wejde w słowo umundrowania. Jak mi pamięć nie myli w sejmie III.RP. weszła ustawa o wprowadzenie sortu mundurowego wz.36 do naszej armii , a wszczególności batalionu reprezentacyjnego. Niestety rozeszło się to po kościach. Myślałem,że wreście wracamy do korzeni naszych ojców. Teraz wystarczył by podpis Ministra Obrony Narodowej i ustawa poszła by wruch . Niema nic gorszego w wojsku jak na czele jego stoi cywil banda. Wybaczcie moje uniesienie.
Nie z każdej iskry płomień będzie...
Czy Wódz być musi generałem?
A Jaruzelski zawsze... wszędzie...
działał na armii naszej chwałę?

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez iskra » 8 lut 2007, o 09:33

Witaj kolego. Wybacz jeżeli widzisz tylko gen. Jaruzelskiego joko jedynego w historii Oręża Wojska Polskiego to jest krótkowzroczność historyczna. Od zarania dziejów zawsze na czele Armii stali ganarołowie. Sięgnimy do wielkich wodzów od Aleksandra Wielkiego w kolejności do Juzefa Piłsudskiego czy kolega nie widzi linni prostej tworzenia armii ?. Nie nadaremnie nazwono Pierwszą Kadrową . Jak w domu nie ma ognia to widać słabego gospodarza.!
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez janusz8pu » 8 lut 2007, o 12:13

iskra napisał(a):Czyli dopóki będzie w MON-ie minister cywil nic tego nie zmieni. Przyszły czasy tandety. Tak tego nie zmienimy szkoda nerw proponuje zmienić temat. Dziękuje za informację.Jaka władza, taki mundur.

I tutaj moi panowie jest pole do działania dla nas. Ubierajmy więc i nośmy godnie te piękne mundury i rogatywki ku chwale kawalerii i pamięci tych którzy za ojczyznę i za ten mundur ginęli. To nie tylko symbol, lecz także kontynuacja chlubnych tradycji żołnierza polskiego.
Powrót do munduru wz36 chociażby na początek w ograniczonym zakresie byłby może małym krokiem do tego by WP odzyskało szacunek i dawny blask. Ale jak widać wolą chodzić w tym co przez lata opluwano i co ludziom przywraca najgorsze wspomnienia. MON będzie się zastawiał brakiem funduszy może dlatego, że na tym polu działania niema
jak zrobić przekrętu i za mało można ukraść, więc nie warto sobie zawracać głowy.
Wielu z nas brało udział w paradzie 3-go Maja i 11-go Listopada nie muszę więc wspominać
o emocjach jakie wywołuje jeśli mogę tak napisać nasz ukochany mundur wz36 zwłaszcza
u osób które go jeszcze pamiętają. A może to lepiej że go nie noszą bo zbrukali by to co dla wielu ludzi jest najdroższe.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez ref-ren » 8 lut 2007, o 12:30

iskra napisał(a):Witaj kolego. Wybacz jeżeli widzisz tylko gen. Jaruzelskiego joko jedynego w historii Oręża Wojska Polskiego to jest krótkowzroczność historyczna. Od zarania dziejów zawsze na czele Armii stali ganarołowie. Sięgnimy do wielkich wodzów od Aleksandra Wielkiego w kolejności do Juzefa Piłsudskiego czy kolega nie widzi linni prostej tworzenia armii ?. Nie nadaremnie nazwono Pierwszą Kadrową . Jak w domu nie ma ognia to widać słabego gospodarza.!Skoro za wzór wodza bierzesz Aleksandra...
poczytaj historię gdy bierze cię chandra...
I wiedz że ten facet wodzem sie urodził...
On wodzem być musiał... Tatuś - król go spłodził...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez iskra » 8 lut 2007, o 15:12

janusz8pu napisał(a):
iskra napisał(a):Czyli dopóki będzie w MON-ie minister cywil nic tego nie zmieni. Przyszły czasy tandety. Tak tego nie zmienimy szkoda nerw proponuje zmienić temat. Dziękuje za informację.Jaka władza, taki mundur.

I tutaj moi panowie jest pole do działania dla nas. Ubierajmy więc i nośmy godnie te piękne mundury i rogatywki ku chwale kawalerii i pamięci tych którzy za ojczyznę i za ten mundur ginęli. To nie tylko symbol, lecz także kontynuacja chlubnych tradycji żołnierza polskiego.
Powrót do munduru wz36 chociażby na początek w ograniczonym zakresie byłby może małym krokiem do tego by WP odzyskało szacunek i dawny blask. Ale jak widać wolą chodzić w tym co przez lata opluwano i co ludziom przywraca najgorsze wspomnienia. MON będzie się zastawiał brakiem funduszy może dlatego, że na tym polu działania niema
jak zrobić przekrętu i za mało można ukraść, więc nie warto sobie zawracać głowy.
Wielu z nas brało udział w paradzie 3-go Maja i 11-go Listopada nie muszę więc wspominać
o emocjach jakie wywołuje jeśli mogę tak napisać nasz ukochany mundur wz36 zwłaszcza
u osób które go jeszcze pamiętają. A może to lepiej że go nie noszą bo zbrukali by to co dla wielu ludzi jest najdroższe.Masz tu rację , wiesz nie trzeba się tego bać . Wojsko regulanimem stoi , jeżeli konsenkwencje wyciągane ściśle będą co do noszenia munduru zapewniam , że go nie splamią.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ref-ren » 8 lut 2007, o 17:29

janusz8pu napisał(a):
iskra napisał(a):Czyli dopóki będzie w MON-ie minister cywil nic tego nie zmieni. Przyszły czasy tandety. Tak tego nie zmienimy szkoda nerw proponuje zmienić temat. Dziękuje za informację.
Jaka władza, taki mundur.

I tutaj moi panowie jest pole do działania dla nas. Ubierajmy więc i nośmy godnie te piękne mundury i rogatywki ku chwale kawalerii i pamięci tych którzy za ojczyznę i za ten mundur ginęli. To nie tylko symbol, lecz także kontynuacja chlubnych tradycji żołnierza polskiego.
Powrót do munduru wz36 chociażby na początek w ograniczonym zakresie byłby może małym krokiem do tego by WP odzyskało szacunek i dawny blask. Ale jak widać wolą chodzić w tym co przez lata opluwano i co ludziom przywraca najgorsze wspomnienia. MON będzie się zastawiał brakiem funduszy może dlatego, że na tym polu działania niema
jak zrobić przekrętu i za mało można ukraść, więc nie warto sobie zawracać głowy.
Wielu z nas brało udział w paradzie 3-go Maja i 11-go Listopada nie muszę więc wspominać
o emocjach jakie wywołuje jeśli mogę tak napisać nasz ukochany mundur wz36 zwłaszcza
u osób które go jeszcze pamiętają. A może to lepiej że go nie noszą bo zbrukali by to co dla wielu ludzi jest najdroższe.
(Powrót do munduru wz.36)

Powrót do munduru - chore urojenie...
Przedwojenny mundur... no i uzbrojenie...
A może miast rakiet i helikopterów...
wystarczy szabelka i pułk szwoleżerów?

(ref-ren)
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez iskra » 8 lut 2007, o 22:31

iskra napisał(a):
janusz8pu napisał(a):
iskra napisał(a):Czyli dopóki będzie w MON-ie minister cywil nic tego nie zmieni. Przyszły czasy tandety. Tak tego nie zmienimy szkoda nerw proponuje zmienić temat. Dziękuje za informację.Jaka władza, taki mundur.

I tutaj moi panowie jest pole do działania dla nas. Ubierajmy więc i nośmy godnie te piękne mundury i rogatywki ku chwale kawalerii i pamięci tych którzy za ojczyznę i za ten mundur ginęli. To nie tylko symbol, lecz także kontynuacja chlubnych tradycji żołnierza polskiego.
Powrót do munduru wz36 chociażby na początek w ograniczonym zakresie byłby może małym krokiem do tego by WP odzyskało szacunek i dawny blask. Ale jak widać wolą chodzić w tym co przez lata opluwano i co ludziom przywraca najgorsze wspomnienia. MON będzie się zastawiał brakiem funduszy może dlatego, że na tym polu działania niema
jak zrobić przekrętu i za mało można ukraść, więc nie warto sobie zawracać głowy.
Wielu z nas brało udział w paradzie 3-go Maja i 11-go Listopada nie muszę więc wspominać
o emocjach jakie wywołuje jeśli mogę tak napisać nasz ukochany mundur wz36 zwłaszcza
u osób które go jeszcze pamiętają. A może to lepiej że go nie noszą bo zbrukali by to co dla wielu ludzi jest najdroższe.Masz tu rację , wiesz nie trzeba się tego bać . Wojsko regulaminem stoi , jeżeli konsenkwencje są wyciągane ściśle co do noszenia munduru zapewniam , że go nie splamią.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 lut 2007, o 00:08

Panowie!
Bo znów dyskutujecie nie całkiem na temat! Sa tematy np. współczesne kawaleria i jej przyszłość, gdzie te problemy można dyskutować. Ten temat przeznaczony jest na dyskusje o problemach technicznego wykonania munduru! Inaczej rozmydlimy każdy temat!
Są tematy poniżej gdzie możecie zamiesczać swoje uwagi! Liczę na wyrozumiałość!

[ Dodano: Wto Lis 20, 2007 11:57 pm ]
Skany warunków technicznych kurtki w moim pierwszym poście!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2644
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Następna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,