Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Materiały z IIRP o chodowli koni?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Materiały z IIRP o chodowli koni?

Postprzez PETRYHOR » 24 mar 2006, o 14:34

Poszukuje wszelakich materiałów odnośnie chdowli koni(wieszchowych jak i zaprzęgowych) jakie pojawiły się przed 1939 rokiem. Szczególnie interesuje mnie pozycja ,,instrukcja chodowli koni dla wojska'' była to dość interesująca pozycja. Przeznaczona była dla cywilnych hodowców koni zwłaszcza rolniakow chłopów, interesuje mnie dawne spojrzenie na chodowle i osiągnięcja w tej dziedzinie. Za inłormacje dziękuje.
Avatar użytkownika
PETRYHOR
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 34
Dołączył(a): 13 mar 2006, o 23:34
Lokalizacja: Świniokierz

Postprzez Ułan » 14 cze 2006, o 23:24

Taka nie za gruba książeczka? O tym jak przygotowywać konie na remonty? Chyba ją gdzieś widziałem. Postaram sie zrobić kopię jeśli uda mi sie ją zdobyć. Tylko jak miałbym ją przesłać?
Avatar użytkownika
Ułan
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 40
Dołączył(a): 8 maja 2006, o 20:59
Lokalizacja: Lublin

Postprzez PETRYHOR » 21 cze 2006, o 22:26

Zawsze moge dostać maila petryhor@o2.pl lub na moje gg2771640 to jakoś się dogadamy bo do Lublina narazi się nie wybieram a szkoda.
Zalerzy mi nad preferowanymi metodami hodowli koni dla wojska, to ciekawe jakie mieli osiągnięcia i co preferowali wtedy.
Avatar użytkownika
PETRYHOR
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 34
Dołączył(a): 13 mar 2006, o 23:34
Lokalizacja: Świniokierz

Postprzez Lach » 31 sty 2007, o 13:34

Troche minelo od zaczatku tematy, ale moglbym i ja prosic o eboka tej ksiazki?
volo@mail.zetosa.com.pl
z gory dziekuje
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 mar 2007, o 23:43

MAm pytanie! Potrzebne mi wymiary koni poszczególnych typów koni w naszej przedwojennej kawalerii! Głownie wysokośc w kłębie! Od typu wierzchowego W-1 poprzez wszystkie inne! Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 29 mar 2007, o 08:30

www.kawaleria-polska.pl/modules.php?nam ... ge&pid=196
ale przypominam sobie jeszcze coś tylko musze poszperać w głowie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 mar 2007, o 22:34

Dzięki Pułkowniku! Teraz o wiele bardziej realnie przedstawiają się umiejętności jeździeckie przedwojennych ułanów! Kaskaderka, woltyżerka itp! Konie na których mam możliowść jeździć obecnie mają w kłębie od 168 do 174! To chyba dla Marszałków Polski kiedyś by były! Ale takie czasy i nikt nie hoduje koni dla kawalerii!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez AWEK » 30 mar 2007, o 07:17

Zastanawia mnie jedno. Tak technicznie. Wiem że były różne rozmiary siodeł wz 36, ale nawet jak taką "małą" wsadzę na mojego mierzącego 154cm (w podkowach :mrgreen: ) konia, to ledwo go z pod niej widać.
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 mar 2007, o 08:19

Ho, ho! AWEK to Ty masz konia ze wzrostem dla wyższych dowódców Kawalerii! Jak te kobiety garną się do dowodzenia! No i własnie tak to wyglądąło! Niewysokie konie ale za to mocne i wytrzymałe! A rząd koński w zależnosci od rodzaju służby (saperrzy, łączność)ważył nawet do 40 kg + ułan np z rkm na plecach! Dlatego do kawalerii nie kierowano wilkoludów!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 30 mar 2007, o 08:54

rozmiar 1,2,3 w zależności od wielkości konia. Pomiędzy 1 a 2 jest różnica ok 1 cm w szerokości rozstawu ławek i łeku. Tak w "1" jest rozstaw łęków ok 42 cm a w "2" 43 cm.
Ponoć dla jeźdzca nie ma to wielkiego znaczenia natomiast rozmiar jak pisałem tyczy się przede wszystkim gabarytu koniaszka.
Nie mam "3" ale ponoć jest to duze siodło.
TYLKO jak zauważył Ułan z Pacanowa konie niegdyś były mniejsze a i ludzie też.
Nie spotkałem się z nikim kto by skarżył się na kulbakę jakiejkolwiek miary.

[ Dodano: Pią Mar 30, 2007 8:57 am ]
co do kalibru konia - należy spradzić czy obmiar był taki sam jak obecnie. Może nie o kłąb tu chodzi. Musimy poszperać bo z fotek jakie mam proporcja ułana do jego koniaszka lub odwrotnie jest dobra.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 kwi 2007, o 21:27

No właśnie! Od dawno męczy mnie problem górnej granicy wzrostu dla koni kawaleryjskich! Według wykazu typówm koni prezentowanych także w reprincie z NPK "Podręcznik podoficera zaprzęgowego" nie ma nigdzie wzrostu koni dla szeregowych kawalerii . TYp W-1 do typ dla wyższych oficerów jazdy i artylerii konnej q typ W-2 dla oficerów broni pieszych! Nie znalazłem nigdzie wymiarów koni dla szeregowych!~Albo po prostu nie rozumiem tego podziału na typy! Pomożecie?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 5 kwi 2007, o 07:56

To proste ! zapewne wszysto poniżej tego co dla oficerów i podoficerów.
Czyli mniej od 150. Niewiarygodne !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 kwi 2007, o 12:32

Niewiarygodne! Rzeczywiście! Dawne konie i dzisiejsze chłopy ze środowisk kawaleryjskich?
Wypadałby zacytować tom pierwszy POTOPU! „Ale lud u was rosły i wygląda jakoby chorągiew na psach siedziała!”
A swoją drogą teraz bardziej rozumiem dlaczego przedwojenni ułani łatwiej wykonywali woltyżerkę, wskakiwanie na konia w galopie i podnoszenie przedmiotów z ziemi w galopie!
Obecnie co bardziej majętni ułani mają w swoich prywatnych stajniach angliki, hanowery, małopolaniny, poznaniaki w kłębie mierzące nawet powyżej 170 cm! Tylko niestety widać również podczas oficjalnych wystąpień jak dosiadają swoich rumaków ze stołeczków lub na podłużonych strzemionach! No cóż dla usprawiedliwienia mogę dodać że król Jan III Sobieski również na swojego ulubionego Pałasza dosiadał ze specjalnego taboretka!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 5 kwi 2007, o 21:12

na podstawie tego co wyczytałem - dla kawalerii W-1 - dla całej kawalwerii oczywiscie - to co jest w dawnych podaniach trochę się im nieszczęśliwie napisało chyba.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 kwi 2007, o 22:07

Ciekawi mnie jeszcze jedno! Jakich koni polska jazda dosiadała w epoce napoleońskiej i w Królewstwie Polskim! Kiedyś w książcę Gąsiorowskiego "HURAGAN" szwoleżerwie wymieniali wysokość prawidłową swoich koni! Muszę więc zglębić po raz kolejny tą książkę!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30


Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron