Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Karabinek Mauser produkcji polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez jarema » 26 gru 2008, o 14:29

A był jakiś temat o bagnecie? Nie znalazłem, to piszę: bo mnie sprawa męczy od dawna. Podobno były dwa wzory dla bagnetu polskiego - wz. 28 i wz. 29. I teraz pytanie - czy się czymś różniły? I jak ma się sprawa z mocowaniem do mausera? Bo "Perkun", to przerobiony Niemiec, który się podobno wyrywał z zaczepu (tak jest na stronie poświęconej Mauserom). Czyli logicznym pomysłem byłoby dodanie tulejki (takiej jak w bagnetach czechosłowackich), więc wracam do punktu wyjścia - jak z tymi dwoma wzorami :mrgreen:
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Łuki » 26 gru 2008, o 16:20

jarema napisał(a):A był jakiś temat o bagnecie? Nie znalazłem, to piszę: bo mnie sprawa męczy od dawna. Podobno były dwa wzory dla bagnetu polskiego - wz. 28 i wz. 29. I teraz pytanie - czy się czymś różniły? I jak ma się sprawa z mocowaniem do mausera? Bo "Perkun", to przerobiony Niemiec, który się podobno wyrywał z zaczepu (tak jest na stronie poświęconej Mauserom). Czyli logicznym pomysłem byłoby dodanie tulejki (takiej jak w bagnetach czechosłowackich), więc wracam do punktu wyjścia - jak z tymi dwoma wzorami :mrgreen:


Wzorów bagnetów jest więcej: 22, 24, 27, 28, 29 o ile dobrze pamiętam. Główne różnice widoczne na pierwszy rzut oka miedzy nimi to właśnie sposób mocowania (jednopunktowe we wczesnych wzorach, dwupunktowe w późnych).

wz.22 - pierwszy typ polskich bagnetów, zaczep jednopunktowy, produkowany w Krakowie w Zbrojowni nr 4, bazowany na Austro-Węgierskich bagnetach mod 1985
wz.24 - bardziej masywny od 24, zaczep jednopunktowy, na górnej powierzchni dodana metalowa osłona okładzin, produkowany w zakładach PERKUN
wz.27 - taki sam jak 24, zmieniono bodajże sposób wykonywania zaczepu (tolerancje) przez co pasuje do każdego karabinka
wz.29 - zaczep dwupunktowy, produkowany w zakładach PERKUN oraz FB Radom, pierwsze serie miały osłonę okładzin (nie jestem pewien, ale chyba oznaczano je wz.28)

A jeżeli chodzi o sam sposób mocowania 1 punkowe czy 2 punktowe. Wszystko wynika z konstrukcji karabinka i karabinu systemu Mauser. Uogólniając karabinki są krótsze przez co szyna mocująca bagnet znajduje się tuż przy wylocie lufy (niemiecki kbk 98a, polski kbk 98PWU). W tym momencie nie ma możliwości dwupunktowego zaczepienia bagnetu. Co więcej tulejka znajduje się kawałek przed lufą i przeszkadza w strzelaniu. Tak więc do karabinków opracowano bagnety bez tulejki. W karabinie (polski kb/kbk Mauser wz.29, polski kb 98a), problemu nie ma. Lufa wystaje znacznie przed szynę mocującą i jest możliwość zaczepu dwupunktowego. To rozwiązanie jest lepsze bo bagnet pewnie siedzi i nie ma możliwości wyłamania go.

Informacje, że PERKUN to bagnet mauserowski który wyrwał się z zaczepu potraktowałbym z przymrużeniem oka jako Urban Legend (ale poproszę linka do tego).

Po nowym roku będę miał dostęp do swojej literatury więc w razie czego jeszcze skoryguję to co tutaj napisałem.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 26 gru 2008, o 19:28

Chodziło o to, że jednopunktowo zaczepiany bagnet niemiecki się wyrywał z podstawy, dlatego stworzono Perkuna. A źródło mogę podać, tylko chcesz oglądać reklamę Pino.pl ? :cool:

Czyli, podsumowując, jaki wzór najlepiej szukać do kbk wz. 29?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Łuki » 26 gru 2008, o 20:55

jarema napisał(a):Chodziło o to, że jednopunktowo zaczepiany bagnet niemiecki się wyrywał z podstawy, dlatego stworzono Perkuna. A źródło mogę podać, tylko chcesz oglądać reklamę Pino.pl ? :cool:

Czyli, podsumowując, jaki wzór najlepiej szukać do kbk wz. 29?


Do kbk wz.29 bagnet wz.29 lub wz.28. Ale będzie pasował każdy.

P.S. Dawaj linka. Jakoś przeboleję tą reklamę ;-)
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 26 gru 2008, o 21:21

Tylko że to jest sama reklama, bo strona nie istnieje :(
A nie ma na allegro wz. 29, i nie wiem, gdzie go dostać po, w miarę, uczciwej cenie (do 300 zł)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Łuki » 26 gru 2008, o 22:21

jarema napisał(a):Tylko że to jest sama reklama, bo strona nie istnieje :(
A nie ma na allegro wz. 29, i nie wiem, gdzie go dostać po, w miarę, uczciwej cenie (do 300 zł)


Może być 28 lub 29. Na allegro bywają, Trzeba tylko poszukać i ewentualnie poczekać. Hasła do szukania to 29, 28, PERKUN i RADOM. W sumie nie ważne jak jest opisany przez sprzedającego tylko co to rzeczywiście jest. Polaka od niemca odróżnisz po tym, że nie jest oksydowany i ucięte pod skosem. Czechy i jugole chyba są bardziej smukłe (ale nie jestem pewien) i zdarzają się wśród nich odwrotki (ostrze na górze).

Ale moim zdaniem możesz kupić dowolny bagnet polski. Będzie pasował. I nie będzie to też "zbrodnia historyczna". I nie przejmuj się mocowaniem. Zakładam, że ty bagnet będziesz zakładał jedynie "na defiladę" więc nie musisz się bać o wyrwanie go z szyny.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 26 gru 2008, o 23:20

Mam czeski bagnet vz. 24.
Masz rację - odwrotka. I lata w pochwie. I chcę się go pozbyć ;) (wymienić, sprzedać).
Jeżeli ktoś ma na zbyciu polskiego Perkuna (ew. z 'Radomia' lub Krakowa) z pochwą w stanie dobrym, to chętnie kupię. Żabki nie potrzebuję, bo mam :]
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Łuki » 26 gru 2008, o 23:58

Tak na szybko znalazłem te aukcje:

http://www.allegro.pl/item512656353_bag ... erkun.html

http://www.allegro.pl/item512502425_bag ... kun_h.html

http://www.allegro.pl/item512653260_bag ... kun_i.html

http://www.allegro.pl/item512531462_bag ... ria_k.html

Chociaż 2, 3 i 4 aukcja to pewnie dla ciebie za drogo. No, ale w tej pierwszej cena jest jeszcze w miarę przyzwoita (1 dzień do końca).
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 27 gru 2008, o 00:05

Pozostaje problem pochwy...
Może porozmawiamy na gadu? Mój nr: 2583309
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 27 gru 2008, o 01:27

Do 300 zł nie jest łatwo, ale czasem udaje się coś upolować. Ja znalazłem radomiaka w bardzo ładnym stanie i później kupiłem do niego pochwę przyzwoitą. Całość wyszła ok 300 zł. Poszukaj cierpliwie a znajdziesz, mnie to zajęło kilka miesięcy, ale się udało. Później kupiłem jeszcze zniemczonego w niemieckiej pochwie. Pamiętaj tylko, jak już kupisz, na ogół trzeba pochwę doprowadzić do porządku, bo różne rzeczy ludzie tam leją, a to niszczy głownię później. Trzeba porządnie wypłukać, najlepiej benzyną ekstrakcyjną i później białym denaturatem, wysuszyć i oleju silnikowego wlać. Zaraz po tym wylać, postawić na kilka dni, żeby dobrze wyciekł, tak żeby była jedynie cieniutka warstewka.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Łuki » 2 sty 2009, o 21:51

Tak jeszcze w ramach skorygowania/uzupełnienia rozważań o wzorach bagnetów i ich oznaczeniach to były takie: wz.22, wz.24, wz.25, wz.27, wz.28.
Natomiast w 1930 roku wprowadzono nowe nazewnictwo wzorów bagnetów (Dziennik Rozkazów Nr 7/33 pkt. 101):
- bagnety bez pierścienia jelca wz.27 (czyli stare wz.22, wz.24, wz.25, wz.27)
- bagnety z pierścieniem jelca wz.29 (czyli stary wz.28)

Gdzieś spotkałem się jeszcze ze stwierdzeniem, że bagnety przemianowano na wz.30, ale niestety nie pamiętam gdzie to widziałem i o jakie bagnety chodziło.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 3 sty 2009, o 23:39

Dzisiaj przeczytałem w NPK, że Fab. Radom wypuściła bagnety, które były nagrodą w Ossowie. Mógłby mi ktoś podrzucić jakiś kontakt, gdzieby się można było o te bagnety wywiedzieć?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez pieczarka » 4 sty 2009, o 02:10

w tym roku nie byłem w Ossowie ale domyślam się iz chodzi o "zwykłą" produkcję radomskiej fabryki :grin:
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Łuki » 4 sty 2009, o 02:14

FB Radom dopiero przymierza się do wznowienia produkcji bagnetów wz.29. Zobacz wątek na forum Odkrywcy: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=644228#750601
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez jarema » 4 sty 2009, o 13:05

do Łuki:
str. 27, NPK nr 27, pierwsza kolumna, 5 wers z dołu:
"Jak zwykle w Ossowie wygrać można było cenne nagrody w postaci (...) bagnetów przygotowanych (...) przez Fabrykę Broni w Radomiu"
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Karabin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron