Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 17 lip 2011, o 13:03

Moje stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne. Komarowskiej bitwie należało się odpowiednie miejsce i tak właśnie się dzieje. Początkowo miałem wątpliwości gdzie powinny odbywać się centralne uroczystości, teraz patrzę na to szerzej i mam osobistą satysfakcję, że hasło „Komarów” jest rozpoznawalne w całym środowisku. Mamy Święto Kawalerii Polskiej i z tego bądźmy dumni. Będę pod Komarowem, bo tej ziemi, nasączonej krwią obiecałem dozgonną wierność ! Ale będę też w Warszawie, bo uważam to za mój obowiązek. Cieszę się, że daty nie są zbieżne. Cieszę się, że o Komarowskiej bitwie będzie głośno. Wierzę, że przyjdzie czas kiedy pod Komarowem stanie cała Kawaleria Ochotnicza. Pod Komarowem spotykamy się jak zwykle w wymiarze polowym 26-28 sierpnia. Tydzień później w Warszawie by zauważono nas jako tych, którzy dbają o wyjątkowe tradycje polskiego oręża.
Nie dopuszczam myśli, że będzie to lansowanie czyichkolwiek zapędów ambicjonalnych.


Dziękuję za odwiedziny kolegów z Warszawy, Krzyśka Mijakowskiego i Konrada Głuchowskiego, Adiutanta, Miszki, Bogdana Turowskiego, Grzegorza Sosnowskiego. To był wspaniały weekend, który pokazał jak wszystkim nam jest bliska kawaleria. Spędzony z Wami czas daje mi ogromną satysfakcję i potwierdza, że jesteśmy ulepieni z jednej, tej samej gliny.
Ostatnio edytowano 17 lip 2011, o 22:11 przez pulkownik, łącznie edytowano 1 raz
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez elmijakke » 17 lip 2011, o 19:31

Ale ta glina baaaaardzo mocno została nasączona różnymi płynami i teraz trochę zdycha... :lol: Dzięki za ostatnie dwa dni, było naprawdę nieźle....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 17 lip 2011, o 22:25

No ... "Szabla i Koń" wymaga nasączenia.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 18 lip 2011, o 09:02

Święto Kawalerii w dacie bitwy pod Komarowem jest świetem opartym o symbolikę
walki zwycięskiej, bitwy wygranej, kwintesencji heroizmu polskiego żołnierza.
Starania nasze o tak pojmowane świeto nie były podyktowane partykularnymi
interesami Stowarzyszenia i samego Komarowa.
Nie powinno, i nie bedzie służyć w żadnych "niegodnych" praktykach akwizycyjnych.
Jednym z naszych celów ( oprócz szeregu innych związanych z upamietnieniem bitwy ), było
danie naszemu środowisku czegoś o wymiarze ideowo-symbolicznym, wokół czego nasz ruch miałby szansę
podjąć próbę zakopywania podziałów.
I to nam się udało.
Czy "zagra" i zaskutkuje jak w naszym zamiarze..... jestem dobrej mysli :-)
Gdzie obchodzić?
Warszawa - wymiar "garnizonowy", Komarów wymiar polowy.
Czy takie podejście załatwia sprawę?
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 18 lip 2011, o 09:32

Tak czy owak w Komarowie pewnie będe, a w Wawie nie :( zdania mamy podobne :) Jedynie 4 września jest kijowy...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 18 lip 2011, o 09:50

I może jeszcze drobna uwaga, ponieważ chciałbym być dobrze zrozumiany.
I Warszawa i Komarów to miejsca własciwe i równorzędne !
Masz ochotę na Warszawę... jedź !
Chcesz być w Komarowie .... serdecznie zapraszamy.
Nie ma lepszych, nie ma gorszych.... grunt trzymać fason, bo z wysokości
niebieskiego szwadronu jestesmy tacy sami.

Może to trochę patetycznie wyartukułowane, ale po 3 dniach w Komarowie
cięzko się schodzi na ziemię :-)
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 18 lip 2011, o 12:37

Obchodzimy różne rocznice, świętujemy daty pułkowych tradycji ! uczcijmy więc w sposób szczególny Nasze wspólne święto ukochanej kawalerii. W dokumentach zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, Garnizonu Warszawa jak i naszego Stowarzyszenia są pisemne wsparcia oddziałów z całej Polski. Większość z Nas uznała, że właśnie bitwa pod Komarowem zasługuje na miano Święta Polskiej Kawalerii.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 19 lip 2011, o 15:29

Uwaga!
Nie będziemy w Warszawie nie dlatego że jej nie lubimy! Ale dlatego, że w tym terminie robimy naszą priorytetową imprezę, drugą co do ważności po Święcie Pułkowym ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 lip 2011, o 06:14

Ja wyboru dokonałem w 2003 roku - po prostu Komarów. A jak ktoś ma czas i możliwości to daj Panie Boże.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lucas » 20 lip 2011, o 07:09

http://www.bitwapodkomarowem.pl/

wtorek, 19 lipca 2011 07:50 | Wpisany przez Jacek Skoczylas - Adiutant Komarowskiej Potrzeby

Z przyjemnością informujemy, że na nasze zaproszenie przybędzie
w tym roku do Komarowa grupa kawalerzystów austriackich i bawarskich
pod dowództwem oficera sztabu armii austriackiej pułkownika Ewalda Hausdorfa.

Celem wizyty jest udział w manewrach oraz uroczystościach, jak również
zapoznanie się z naszym środowiskiem i ruchem kawaleryjskim w Polsce.
W planie są również rozmowy na temat współpracy obu środowisk.

http://www.cavallerie.at/

Jacek Skoczylas
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 20 lip 2011, o 09:38

Dzieki bardzo Locas za wyręczenie :-)
Nie pomyslałem żeby to również tu na forum umieścić.
Z uwagi na wizytę "awstryjców" ponawiam prośbę / apel o meldowanie
się kawalerzystów znajacych język niemiecki lub angielski.
Bardzo nam zależy, żeby nasi goście pobyt ten zapamiętali na długo.
Byc może w roku przyszłym , obok naszego polskiego obozu stać będą
obozy austriaków, niemców, francuzów i anglików.
Takie kontakty są nam bardzo potrzebne. Nam wszystkim.
Nasz ruch kawaleryjski może być wspaniałym ambasadorem Polski w
zjednoczonej Europie. Cel dalekosiężny... ale szlachetny i mozliwy.
Ostatecznie to nasza Polska Kawaleria zamknęła ostatecznie w Europie
rozdział tej wspaniałej broni.
W środowisku europejskim to my, Polacy mamy coś do powiedzenia.
Bądzmy z tego dumni... i róbmy to !
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez jarema » 20 lip 2011, o 17:34

Z tym zamykaniem oddziału to nie do końca. W takiej Anglii, czy Holandii istnieją nieprzerwanie pododdziały kawalerii... Mój angielski może na kolana nie powala, ale o ile uda mi się być na Komarowie, mogę się pisać. Dawno nie rozmawiałem z naszymi okupantami ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Adiutant » 21 lip 2011, o 09:27

Owaszem, masz rację :-)
W niektórych armiach istnieją po dziś pododdziały kawalerii, choć okreslenie to
nie do końca jest trafne.
Nie wszystko co na koniu siedzi możemy nazwać kawalerią w takim rozumieniu, jak
dziś to pojęcie funkcjonuje w naszym środowisku.
W Austrii i Niemczech w paru jednostkach istnieją oddziały używające koni, ale tylko
do celów transportowych.
Jedynymi oddziałami w tych krajach, mogących ewentualnie być nazwanymi kawalerią,
to jednostki tzw. Grenzschutz'u", czyli odpowiednika naszego dawnego KOP.
Systuacji w Anglii, Holandii i innych krajach europejskich niestety nie znam, ale śmiem
przypuszczać że jest podobnie.
Tak więc twierdzę, że to własnie nasza Polska kawaleria była ta ostatnią kawalerią, która
w swej liczbie i procentowym udziałem w ogólnej wielkości armii, jako ostatnia zeszła z
"pola walki".

Za zgłoszenie gotowości do współpracy z "okopentem" .. dzieki
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 21 lip 2011, o 10:42

No w Wielkiej Brytanii kawaleria ma się całkiem dobrze. Zresztą artyleria konna tudzież!! PO dziś dzień istnieją pooddziały, które wywodzą swoje rodowody jeszcze od wojsk Wellingtona, a może i dalej. Mimo sporej restrukturyzacji, część z nich nadal swoje pochodzenie potrafi w prostej lini udokumentować nawet 200 lat wstecz.

Sama kawaleria do dzis konna, okreslana jest mianem Household Cavalry i zobaczyć ja mozna przy różnych oficjalnych okazjach. W jej skład wchodzi na pewno któryś regiment Huzarów, którys Lansjerów i zdaje się Dragonów. Żołnierze służący w nich przechodzą standardowe szkolenie wojsk piechoty, uczestniczą w poligonach a na codzień są skoszarowani w koszarach kawalerii i szkolą się w kawaleryjskim rzemiośle. Co prawda dziś głowny nacisk kładziony jest na paradne wystąpienia, ale podstawy władania szablą ( co prawda to bardziej pałasz a i w oryginale nazwy sie go "sword" a nie "sabre") i czasem lancą.

Sama brytyjska artyleria konna obejmuje dziś cztery regimenty, z czego pierwszy, określany mianem Kings Troops szkoli sie w jeździe konnej, prowadzeniu zaprzegów itd. To własnie oni wystepują na pokazach, oddaja salwy na urodziny królowej i uczestniczą miedzy innymi w Trooping The Colours. Ale wszyscy zołnierze służący w Kings Troops przechodzą podobnie jak kawalerzyści HC podstawowe szkolenie piechoty i regiment zobowiazany jest odkomenderować sześcu zołnierzy na każdy kontyngent wystawiany przez Armię.
Pozostałe trzy regimenty to:
1 RHA wchodzacy w skład 1st Mechanized Brigade - artyleria samobiezna wyposazona w armatohaubice AS-90 Braveheart
3 RHA wchodzacy w skład 7th Armoured Division ( czyli osławionych Desert Rats) - także wyposazona w AS-90
7 para RHA - jedyny znany mi przypadek powietrzonodesantowej artylerii konnej. Wyposazona w armaty 105mm.

uuupssss........przepraszam, troche odbiegłem od tematu:)

Poza juz wymienionymi krajami, pododziały kawalerii "reprezentacyjnej" ma Szwecja, Francja, Hiszpania i zdaje się Włochy.
Coś mi sie kołacze, ze także w Rosji funkcjonuje jakis pooddział kawalerii, choc nie jestem pewien, czy w ramach armii.
Ostatnio edytowano 21 lip 2011, o 12:54 przez Lookas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotrek » 21 lip 2011, o 12:16

Nie wspominając o tych pułkach, które kiedyś były konne a dzisiaj są pancerne, a mimo tego zachowały kawaleryjskie nazwy.

Obawiam się, że nie polska kawaleria była najliczniejszą ostatnią tego typu formacją. Po nas mieli ją jeszcze towarzysze radzieccy i to w sile kilku korpusów, jeśli mnie pamięć nie myli.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron