Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez piotreks » 1 kwi 2011, o 09:56

Nie wiem jak tam się władze samorządowe zapatrują na poszanowanie historii i na pielęgnowanie ważnych miejsc, ale ktoś na budowę fermy musiał wydać pozwolenie!!

Mam nadzieję, że to nie jest tak, jak to często w naszym pięknym kraju, kiedy to na wiecach i uroczystościach głośno się dudni "nie zapomnimy", albo "podtrzymamy tradycję", a potem się okazuje, że wydaje się zgodę na budowę kurnika :(

Komarów tak mocno kurami stoi, że już nie ma gdzie budować fermy??
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 1 kwi 2011, o 10:27

No dobra ...1 kwietnia :lol: Nie mam sumienia .... Ale tak poważnie, nieopodal ( na wlocie do kol.Wolica Śniatycka )powstaje ferma. Jak będzie trzeba to o wzgórze ponownie powalczymy :D
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez elmijakke » 1 kwi 2011, o 10:28

eeehehehe
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez piotreks » 1 kwi 2011, o 10:40

o żeszzzzz

zawsze się nabiorę :evil:
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 1 kwi 2011, o 10:43

to juz kolejna ferma w tej okolicy:)
Jedno jest pewne - z głodu na obchodach nie pomrzemy:)

obiecany fragment dortycząca mjr. Boreyszy, zaczerpnięty z opracowania 'Komarów. Ocalić od zapomnienia" autorstwa Anny Wojdy i Beaty Biszczan.

"(...)

Od wczesnych godzin rannych W czwartek 21 września 1939 r na polach wsi Wolica Sniatycka toczył się bój oddziałow polskich z hitlerowcami. Część zabudowań była w rękach niemieckich. Major W. Boreysza był w marszu Słysząc odgłosy walk w Wolicy Sniatyckiej dowództwo swego oddziału przekazał zastępcy, a sam z dwoma żołnierzami, konno, ruszył do przodu by nawiązać kontakt z walczącym dowodcą i uzgodnić wejscie do akcji swego oddziału. Większa część ludności wieś opuściła.Jednym z niewielu, którzy pozostali był Antoni Danilewicz, naoczny świadek śmierci majora. Na podstawie jego listów napisanych
26 stycznia 1942 r i 6 maja 1942 r do syna majora Zbigniewa możemy odtworzyć ostatnie godziny życia majora. Dopomogły w tym też listy z 26 stycznia 1942 r od sołtysa wsi Wolica Śniatycka Stanisława Telejki oraz z dnia 23 grudnia 1941 r od mieszkańa Czesnik Franciszka Kucharskrego.

W pewnym momencie zza małego lasu wyjechało trzech ułanów w środku był major Witold Boreysza. Zbliżali się do wsi. Z gospodarstwa będącego w rękach niemieckich padła krotka seria z KM-u. Jeden z pocisków trafił majora w okolice serca. Major spadł z konia. Towarzyszący mu żołnierze. Widząc że nie daje znaków zycia i przekonani ze poległ zawrócili. Pozostał koń majora który obszedł swego pana dookoła. Po pewnym czasie major odzyskał przytomność i zaczął czołgać się do pobliskich zabudowań. Wkrótce nadjechał jego oddział. Dwaj żołnierze, ci którzy byli z nim wcześniej, włozyli majora na wóz gospodarza Wojciecha Czuja by wraz z innymi rannymi żołnierzami odwieźć do punktu opatrunkowego w odległej o 4 km wsi Czesniki. Witold Boreysza w kilka minut po włożeniu na wóz zmarł. Śmierć nastąpiła pomiędzy godziną 8 a 9 rano. Punkt opatrunkowy w Czesnikach zorganizowany był w gospodarstwie Franciszka Kucharskiego. Po przywiezieniu ciało majora złożono w okólniku gospodarstwa. Zrobiono trumnę i wojsko pochowało majora w Czesnikach na cmentarzu w poblizu parku, w oddzielnej mogile przy wspolnym żołnierskim grobie (…). Gdy powróciła do domu rodzina Kucharskiego, mały chłopiec na szczapach drewna opałowego w okólniku znalazł przestrzeloną książeczkę PKO majora. Miała ona nr 216 638 H. Wystawiono została W Warszawle dnia 24 stycznia 1936 r. (…)"

Ciało majora jeszcze w 1939 roku ekshumowano i przeniesion z Cześnik na cmentarz w Komarowie.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 1 kwi 2011, o 10:52

Dzięki Lookas.
A dlaczego przeniesiono je do Komarowa??
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez pulkownik » 1 kwi 2011, o 10:59

Program w wielkim skrócie :
Czwartek - dzień dla formacji, które chcą odwiedzić miejsca związane z ich barwami (jest tego ciutek, zwłaszcza wrzesień 39)
Piątek - od świtu manewry, wieczorem prezentacja multimedialna "bitwa pod Komarowem"
sobota - od świtu - rekonstrukcja bitwy ( w przerwie pomiędzy poranną a wieczorną bitwą II Bieg Gońca oraz zawody), oraz nocny capstrzyk.
Niedziela - program jak co roku jednak urozmaicony.

Wszystko w tym roku dopinamy na ostatni guzik. Ma być perfekt !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 1 kwi 2011, o 11:02

Tego w książce nie ma, ale mogę sie domyslac, ze mogiła w Czesnikach była tymczasowa ( obrzeze parku) i aby pamięć nie zgineła, przeniesiono ciała na cmentarz, do wspólnej mogiły.

Mam gdzieś foty tej kwatery, jesli jesteś zaintersowany spróbuje przekopac archiwa i wstawić.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 1 kwi 2011, o 11:56

Było by super ;)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotr Walter » 1 kwi 2011, o 12:22

pulkownik napisał(a):Program w wielkim skrócie :
Czwartek - dzień dla formacji, które chcą odwiedzić miejsca związane z ich barwami (jest tego ciutek, zwłaszcza wrzesień 39)
Piątek - od świtu manewry, wieczorem prezentacja multimedialna "bitwa pod Komarowem"
sobota - od świtu - rekonstrukcja bitwy ( w przerwie pomiędzy poranną a wieczorną bitwą II Bieg Gońca oraz zawody), oraz nocny capstrzyk.
Niedziela - program jak co roku jednak urozmaicony.


Ja jestem zielony jeśli chodzi o Komarów...
Czwartek jest dla mnie zrozumiały.
Piątek - jak te manewry wyglądają co tam robimy itd ???
Sobota - jak wygląda inscenizacja?? Co to za bieg gońca? i jakie zawody?
Nd - co w programię :D
Wygląda to bardzo interesująco tylko brakuje mi obeznania z imprezą może te pytania wydadzą się banalne...
Pomożecie mi?? Poopowiadajcie jak tam jest, na czym to polega i jak to będzie wyglądać...
I jeszcze chciałbym wiedzieć czy organizator zapewnia kwaterunek i odpasy dla koni, ludzi?? Jak to wygląda? Namioty ?
Czy trzeba sobie to samemu organizować?
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez piotreks » 1 kwi 2011, o 12:28

jako odpas dla ludzi mogą być te kury, co to miały być hodowane w tej rzekomej fermie :D
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Łuki » 1 kwi 2011, o 13:19

Piotrek. Jak Lookas nie znajdzie fot to zgłoś się do mnie. Powinienem je mieć - razem wtedy fociliśmy podczas pierwszej wyprawy na Komarów...
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez piotreks » 1 kwi 2011, o 13:35

w DAK-u same Lookasy a w 15PU same Piotrasy ;)
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Lookas » 1 kwi 2011, o 13:57

w DAK-u nie ma ani jednego Lookasa:)
Są inni Łukasze, ale Lookasa nie ma:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 91 Rocznica Bitwy pod Komarowem – II Święto Kawalerii Polski

Postprzez Piotrek » 1 kwi 2011, o 14:53

pulkownik napisał(a):No dobra ...1 kwietnia :lol: Nie mam sumienia .... Ale tak poważnie, nieopodal ( na wlocie do kol.Wolica Śniatycka )powstaje ferma. Jak będzie trzeba to o wzgórze ponownie powalczymy :D


Nieźle ! A ja już prawnicze armaty wytaczałem na bój z kurnikami ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,