Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez Staszek » 11 sie 2010, o 15:00

A propos i gwoli ciekawostki:

„Przemarsz przez zalesione stoki wschodniego brzegu doliny Rosi należy do romantyczniejszych wspomnień kampanii. Prosto z pola bitwy, z wyżyny rozgrzanej słońcem, zapachu prochu, potu i posoki, przechodzimy na leśną drogę, ukośnie w dół biegnącą. Las całkowicie odcina nas od odgłosów bitwy. Na miękkiej drodze nie słychać nawet kopyt końskich, a nowy system troczenia szabel pod tybinką usunął chrzęst broni…”
K. Krzeczunowicz – „Ostatnia kampania konna” – epizod z dnia 26 maja 1920 roku

W tym czasie ułani 8 Pułku mieli w przeważającej większości kawaleryjskie szable austriackie.
Swoją drogą swego czasu bardzo mnie "dziwił" Kossak przedstawieniem troczenia szabel na swoim "Tryptyku Komarowskim". Kornelowi Krzeczunowiczowi wierzę jak nikomu innemu więc i Kossak przestał mnie "dziwić" :o)
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez elmijakke » 11 sie 2010, o 15:24

Szaszka, dragonka - może ktoś ma jakieś dobre szczegółowe rysunki zdjęcia portupei. Szczególnie interesuje mnie sprawa jazdy w ten sposób w galopie - coby szabla nie latała i nie odbła boku mi i koniowi w galopie (może mieli dodatkowy haczyk który sie zakładało za pas (tak jak było to w okresie napoleońskim) :lol: .
Będę wdzięczny za jakiekolwiek zdjęcie polskich kawalerzystów na tych siodłach - pytanie jak tutaj rozwiązywano sprawę troczenia?
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez elves » 11 sie 2010, o 19:29

elmijakke napisał(a):Szaszka, dragonka - może ktoś ma jakieś dobre szczegółowe rysunki zdjęcia portupei. Szczególnie interesuje mnie sprawa jazdy w ten sposób w galopie - coby szabla nie latała i nie odbła boku mi i koniowi w galopie (może mieli dodatkowy haczyk który sie zakładało za pas (tak jak było to w okresie napoleońskim) :lol: .
Będę wdzięczny za jakiekolwiek zdjęcie polskich kawalerzystów na tych siodłach - pytanie jak tutaj rozwiązywano sprawę troczenia?



Żadnych haków, żadnych portupei. Szablę nosiło sie inaczej. Portupei to element munduru galowego. Bojowo szablę nosi sie na pasie przez ramię.
Polecam filmy "Junkrzy" - 11 odcinków, "Zagłada imperium" - 10 odcinków, "Gospoda oficery" , jak zwykle w historycznym kinie rosyjskim, detale pokazane w najwyższym stopniu dokładności.
Przy okazji można obejrzeć Konkurs Walki na Militari i zrozumieć z kąd to sie wzieło i jka powinno wyglądać.
Niemal film szkoleniowy dla kawalerii. Musztra pojedynczego kawalerzysty, pododdziału i tak aż do całego pułku.

W galopie nic sie nie obija. Wygląda jakby cały czas "fruneła" obok dragona.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez pulkownik » 11 sie 2010, o 23:23

No Panowie ! przez trzy dni Synowie dowódców 8 i 9 Pułku (A.Krzeczunowicz z Londynu i M.Dembinski z Montrealu ) razem z nami będą uczestniczyli w komarowskiej potrzebie. Wraz z majorem Makowieckim i Karolą Skowrońską, będą obserwatorami w bryczkach na manewrach i całości naszych poczynań w 90 rocznicę bitwy. Do Obserwatorów dołączy również Marcin Zamoyski i Adam Zamoyski - historyk (autor książki Bitwa Warszawska 1920 ). Panowie Krzeczunowicz i Dembiński znają się z opowieści swoich ojców a teraz poznają się osobiście właśnie tu pod Komarowem. Brakuje potomka Rudolfa Ruppa i Henryka Brzezowskiego.
Na uroczystości główne i inscenizację przybędą też kawalerzyści II RP, pierwszy raz od dziesiątek lat zobaczą taką masę kawalerii w polu. Stańmy na wysokości zadania i pokażmy, że kawaleria istnieje i będzie istniała.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez myta2 » 12 sie 2010, o 00:02

Pytanie techniczne, po rozlokowaniu na kwaterach do filmu rozumiem ze w piątek przed rozpoczęciem obchodów Komarowskiej rocznicy nie będziemy się przenosić (noclegi są skoordynowane dla potrzeb abydwu imprez)????
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez pulkownik » 12 sie 2010, o 07:08

Nie będzie przenosin ani żadnych zmian. Komenda obozu jest jedna i ta sama. Obóz mimo dyslokacji jednostek ma swój stały regulamin. Wyznaczyłem struktury zarządzające obozem by utrzymać ład, odpowiednią logistykę i komunikację. Po 26 zmieni się jedynie papu na lepsze :lol: Dla potrzeb osób towarzyszących będzie można domówić odpłatnie dodatkowe wyżywienie, będzie na miejscu mała gastronomia. Jutro powinien być gotowy regulamin obozu i należy się z nim zapoznać. Powtarzam, impreza ma charakter polowy i luksusów nie będzie. Będzie stała opieka medyczna i weterynaryjna. Dodatkowo jeśli wśród uczestników są lekarze, ratownicy medyczni, lekarze wet. prosimy o kontakt i wsparcie służb jakie zapewniamy. Finanse jakie posiadamy są skromne. Wojna polsko - bolszewicka jak się po raz kolejny okazuje nie jest mile widziana przez instytucje państwowe. Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań by zorganizować wszystko jak najlepiej. Przy takiej skali imprezy na pewno będą jakieś niedociągnięcia ale traktujmy imprezę jako naszą własną - wszak to nasze pierwsze Święto Kawalerii.
Zrezygnowaliśmy z druku albumu przed imprezą jednak zaraz po niej szybko powstanie obszerny album I Święta Kawalerii Polskiej - 90 Rocznicy Bitwy pod Komarowem, który otrzyma drogą pocztową każdy uczestnik na adres konkretnego oddziału. Robimy tak dlatego, by jak najwięcej uczestników mogło się odnaleźć na zdjęciach, by zawrzeć w nim opisy i nazwy oddziałów biorących udział w imprezie. Wypuściliśmy kolejną edycję znaczków manewrów pod Komarowem. Na miejscu będzie też poczta polowa, i karty pocztowe, które będzie można wysłać do swoich rodzin czy znajomych. Liczymy już dni do rozpoczęcia i proszę wierzyć, że mamy pełne ręce roboty.

Proszę pamiętać o paszportach koni, ich szczepieniach oraz świadectwach, że teren z którego pochodzą konie nie jest objęty żadną chorobą zakaźną.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez Lookas » 12 sie 2010, o 09:37

elves napisał(a):Żadnych haków, żadnych portupei. Szablę nosiło sie inaczej. Portupei to element munduru galowego. Bojowo szablę nosi sie na pasie przez ramię


Zatem Skibiński ewidentnie sie mylił prawda, Panie Kolego ??
Osobiście bardziej wierzę wpomnieniom polskiego oficera, niż rosyjskiej kinematografii:) z przeproszeniem, ale widywałem już w jej produktach skórzane armaty i jednorożce:)

Jak sądzę, potocznie na ów pas przez ramię zołnierze mówili...."pas przez ramię" w odróżnieniu od portupei, którą każdy z nich nosił tylko do munduru galowego, po pracy nad zawlaczaniem bolszewickej zarazy:) Stad zapewne pomyłki w nazewnictwie pamiętnikarza:)

Oczywiście trochę żartuję:) A wspomniane tytuły przy chwili postaram się zdobyć:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 sie 2010, o 20:47

Panowie Kawalerzyści! Za tydzień okrągła rocznica komarowskiej potrzeby a więc jednoczmy się na tą okazję. Proponuję rozpatrzyć wariant na wypadek przybycia pod Komarów posła Maciarewicza. :lol:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez myta2 » 20 sie 2010, o 23:03

to w sumie z tego mojego wielkiego smutku że nie dojadę na rocznicę, to się przynajmniej pocieszę że nie będę "mieć przyjemności" z tym jegomościem bliższego bytowania, niźli przez łącza telewizyjne :evil:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez pulkownik » 30 sie 2010, o 23:46

Zanim coś więcej napiszę... przede wszystkim wielkie podziękowania za to, że byliście na I Święcie Kawalerii Polskiej. Wiele grup niestety zainteresowanych było tylko i wyłącznie parciem na szkło ekranu a Święto miało w głębokim poważaniu co dla mnie jest wewnętrzną porażką. Chylę natomiast czoło tym wszystkim, którzy przetrwali i plan filmowy i to co dla nas najistotniejsze, jak również tym wszystkim, którzy przybyli wyłącznie na 90 rocznicę bitwy.
Całość przedsięwzięcia nie miała sobie dotychczas równej skali i był to dla nas organizatorów potężny wysiłek. Patrząc na samą inscenizację, jako spieszony czułem ogromną satysfakcję. Dziękuję wszystkim i zarazem przepraszam za wszelkie niedociągnięcia, zmiany planów spowodowane zmęczeniem ludzi i koni jak i pogodą. Przepraszam też, że nie wszędzie dotarłem i nie uściskałem ręki każdego z was. Ciężko było to wszystko ogarnąć a lęk o bezpieczeństwo koni, jeźdźców i logistykę niejednokrotnie mnie paraliżował. Niebawem postaram się napisać jakąś relację z tych kilku niesamowitych dni, ale teraz muszę uporządkować teren, rozliczyć całą imprezę, chwilę odsapnąć i sprawdzić czy moje interesa nie zbankrutowały.
Wiem jednak, że coś wspaniałego udało się osiągnąć i jeśli mi tylko pomożecie kolejne lata będą jeszcze piękniejsze.
Dzisiaj tylko kilka podziękowań bo są one bardzo ważne.
Jasiu Urban, beż Twojej pomocy bym przepadł z kretesem. Miszka ! wybacz, że zagoniłem Cię do sztabowej pracy miast pozwolić Ci szarżować na koniu. Dziękuję również naszej pięknej kancelistce, która opanowało biuro. Zdzisiu ! masz już stały etat jako D.U. capstrzyku. Za kilka dni więcej bo słaniam się na nogach... choć wiem, że wojna nie matka.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez LSW » 31 sie 2010, o 06:33

Byłem, uczestniczyłem. Szukam zdjęc. proszę o link do stron ze zdjęciami.
Mariusz
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez Lucas » 31 sie 2010, o 08:24

Drogi Pułkowniku! Przyjacielu! Kompanie!
Wielkie dzięki Opatrzności, że postawiła Cię na posterunku Strażnika Komarowskiej Potrzeby. Wielkie uznanie dla Ciebie i Twego sztabowego otoczenia za to co dla nas przygotowaliście. Uczta! Nie o jedzenie idzie bo jak zawsze, ordynowane przez Kochaną Beatkę, było delicjami. O ducha mi idzie. O te ciary na plecach jak słyszałem po raz kolejny buczenie swołoczy. Tłumy widzów cudownie niesfornych i pożerających wzrokiem wszystko co się działo. Wielkie dzięki Tomku. Ukłony na Twej mamy a naszej Dobrodziejki od ułana z Sącza. Już dzisiaj myślę o 91 rocznicy - nie myślę czy będzie, to wiem, ale jaka będzie i czy Bóg da mi na niej być i uczestniczyć w niej.

Chciałem podziękować jeszcze przedstawicielom władz centralnych za to, że nie zaszczycili nas swą obecnością oraz warszawskim mediom. Nikt nam niczego nie zabrał i z niczego nas nie okradł a bardzo się tego bałem.

Bardzo dziękuję natomiast Zastępcy Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Panu majorowi Leszkowi SZCZEŚNIAKOWI - pełnić służbę w Kawalerii Ochotniczej ramię ramię z Panem i Pana podwładnymi to zaszczyt - dziękuję.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez pulkownik » 31 sie 2010, o 08:54

pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez elmijakke » 31 sie 2010, o 10:09

Mam pytanie - czy nie masz może namiaru na tego Pana (od gorącego ziemniaka), którego zdjęcia oglądaliśmy na spotkaniu z Szanownymi Gośćmi. Bardzo mi zależy na trzech - pięciu zdjęciach!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 90 rocznica Bitwy pod Komarowem

Postprzez pulkownik » 31 sie 2010, o 10:28

pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,