Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

PODZIĘKOWANIA I APEL

Postprzez Dowódca » 10 wrz 2009, o 22:32

Pozwalam sobie opublikować korespondencję jaką otrzymałem od Prezesa Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów Pana Kazimierza Tratkiewicza


Kraków, 10 września 2009 r.
Szanowny Panie Dowódco!

Ponieważ na tymmiejscu nie ukazała się, jak do dziś, informacja o wielkim wydarzeniu, jakim były obchody rocznicy Bitwy Pod Komarowem, jako uczestnik "cywilny", pozwolę sobie napisać kilka zdań "w tym temacie". Mogłem uczestniczyć w imprezie oczywiście tylko jako widz, mój pobyt ograniczył się do trzech dni (piątek, sobota i niedziela), z czego sobotę przeznaczyłem w całości na odwiedzenie Tomaszowa Lubelskiego i cmentarza w Łaszczowie.

Najważniejszym dniem była niedziela z głównymi uroczystościami w Wolicy Śniatyckiej, ale w piątek msza św. w kościele w Czartowcu oraz uroczystość na cmentarzu przy grobach poległych ułanów 8 Pułku w 1939 roku, przy udziale Burmistrza Tyszowiec i innych znamienitych osób stanowiły wielkie wydarzenie dla mieszkańców tej niewielkiej miejscowości i dla nas. Jest to duży wysiłek dla Szwadronu Niepołomice, zważywszy, że konie trzeba było transportować samochodami na sporą odległość.

W sobotę, wieczorny capstrzyk przed kościołem w Komarowie oraz apel poległych w 1920 roku na cmentarzu były bardzo wzruszające. Szczególnie ilość jeźdźców konnych była w tym roku imponująca. Defilując przed księdzem (który każdego konia pokropił wodą święconą) i zebraną liczną publicznością jeźdźcy prezentowali się imponująco, znacznie lepiej niż w ubiegłym roku a Szwadron Niepołomice szczególnie pięknie.

Większa część imprezy jak np. Manewry pod Komarowem jest niedostepna dla spieszonego obserwatora ale atmosfera jak najbardziej udziela się każdemu kto lubi... zapach koni, kto angażuje się w krzątaninę wokół koni w stanicy, kto obserwuje jak bardzo taka sytuacja zbliża ludzi. Zaobserwowałem właśnie scenę gdy po zakończeniu rekonstrukcji bitwy w niedzielę, konny "bolszewik" podjechał do konnego polskiego ułana i po krótkiej rozmowie serdecznie się uściskali, żegnającsię widocznie do następnego spotkania w polu.

Pragnę serdecznie pogratulować wszystkimorganizatorom i sponsorom imprezy i składam je na ręce
-pułkownika Tomasza Dudka.
Gratulacje za udział i zwycięstwa w I Manewrach pod Komarowem dla Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. J. Poniatowskiego składam na ręce
-dowódcy Jana Znamca

Prezes Stowarzyszenia Koło Pułkowe * Pułku Ułanów Ks. J. Poniatowskiego K. Tratkiewicz wraz z towarzyszącymi członkami Koła Janiną Kisielewską, Heleną Tratkiewicz i dr. Mirosławem Holewińskim oraz Jakubem Czekajem (uczestniczył konno)

P.S. Obserwując rekonstrukcję zauważyłem, że w porównaniu do ubiegłorocznej rekonstrukcji bitwy, bardzo podniósł się poziom tak sprawności, wyszkolenia jak i prezentacji. Na przykład ułani "spod czerwonego sztandaru z młotem i sierpem" ubrani byli w mundury "z epoki" (może dlatego budzili nawet sympatię wśród widzów? - oklaski). Szkoda, że zrezygnowano z udziału kobiet pracujących przy wozach drabiniastych, bardzo podnosiły autentyczność scenerii. K.T.
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: PODZIĘKOWANIA I APEL

Postprzez holszański » 24 lut 2010, o 03:17

Jestem tu nowy, zarejestrowałem się dopiero co, ale odwiedzam forum już od dawna i dzięki Wam wielkie "UŁANY" za tę robotę, którą na cześć kawalerii robicie.Ja sam jako chłopię nastoletnie cegiełkę wykupiłem na pomnik 1000lecia Jazdy Polskiej i stoi ten monument, może trochę niefortunnie, i jakby zapomniany trochę-ale stoi.Piszę o tej cegiełce bo to dobry sprawdzony sposób,dostałem nawet potwierdzenie-papierowe-ale , przecież mogła to być jakaś odznaka, mógłbym ją w klapie nosić.Podrzucam pomysł cegiełki-odznaki w sprawie rocznicy Komarowa i Święta Kawalerii-to by się dobrze rozniosło.Ja na ten przykład kupiłbym takich cegiełek kilka-a dla wnuków co je będę, co daj Boże miał. Z kawaleryjskim pozdrowieniem "niech będzie osiodłany"-Fen
holszański
 

Re: PODZIĘKOWANIA I APEL

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 lut 2010, o 00:57

Każdy skuteczny sposób jest godny zachodi więc i tą formę pozyskania funduszy pewnie Pułkownik weżmie pod uwagę.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron