Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

APEL DO WSZYSTKICH ORGANIZACJI

APEL DO WSZYSTKICH ORGANIZACJI

Postprzez Administrator » 23 kwi 2009, o 15:38

APEL DO WSZYSTKICH ORGANIZACJI PIELĘGNUJACYCH TRADYCJĘ POLSKIEJ KAWALERII!

Zwracamy się z gorącym apelem o wsparcie inicjatywy ustanowienia Święta Kawalerii Polskiej w Rocznicę Bitwy pod Komarowem.

31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem doszło do największej kawaleryjskiej Bitwy w historii XX wieku ! Bitwa ta jest wymieniana przez historyków jako jedna z największych bitew jazdy w historii Świata. Nie ulega również wątpliwości, iż bój pod Komarowem był jednym z najważniejszych wydarzeń militarnych w wojnie polsko-bolszewickiej. Stanowi zatem chlubną kartę w historii Polskiej Kawalerii, która zadała ostateczny cios Konnej Armii i jednocześnie położyła kres zuchwałej eskapadzie w serce Polski, ocalając tym samym Europę od zamachu na jej wolność i demokrację. Odrodzona po latach niewoli Polska Kawaleria pokazała pod Komarowem siłę i potęgę Naszej Jazdy. Kilkakrotnie mniejsza liczebnie 1 Dywizja Jazdy udowodniła w brawurowy sposób swą wyższość, dając tym samym dowód wielkiego poświęcenia i jednocześnie swej niezwykłej elitarności.

Działając w imię upamiętniania tych chlubnych dni w historii Naszej Kawalerii, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” podjęły wraz z władzami Gminy Komarów-Osada inicjatywę ustanowienia rocznicy Bitwy pod Komarowem Świętem Polskiej Kawalerii. Skierowaliśmy w tym celu oficjalną prośbę do Ministra Obrony Narodowej oraz prośbę o wsparcie tej inicjatywy do Prezydenta RP. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy jest pomyślna i mamy szczerą nadzieję, że już w bieżącym roku po raz pierwszy oficjalnie odbędzie się Święto Polskiej Kawalerii w rocznicę Bitwy pod Komarowem.

Nasze starania o ustanowienie Rocznicy Bitwy pod Komarowem Świętem Polskiej Kawalerii popiera wiele środowisk kawaleryjskich.. Jako Stowarzyszenie jesteśmy niezależni i w pełni apolityczni. Naszą intencją jest stworzenie miejsca, które skupiałoby całą współczesną Kawalerię Ochotniczą, bez względu na przynależność i podziały, zbudowanego na fundamencie jakim jest wspaniała tradycja Polskiej Kawalerii.

Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” podjęło się również roli Komitetu Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej, zgodnie z przedwojenną inicjatywą dowódców i uczestników Bitwy. Po wielu konsultacjach z wybitnymi artystami mamy nadzieję z końcem lipca bieżącego roku przedstawić do publicznej prezentacji ostateczny model Pomnika.

Stowarzyszenie „Bitwa Pod Komarowem” jest również organizatorem corocznych uroczystości rocznicowych pod względem udziału Formacji Kawalerii Ochotniczych z całej Polski.

Jesteśmy przekonani, że Bitwa pod Komarowem i nasze działania spełniają wszystkie kryteria by ustanowić w rocznicę tej bitwy Naszego Kawaleryjskiego Święta. Wieloletnia praca osób zaangażowanych na rzecz upamiętnienia Największej Kawaleryjskiej Bitwy XX wieku jest najlepszym uzasadnieniem naszej szczerej intencji.

Apelujemy zatem o wsparcie tej inicjatywy wszystkie Środowiska Kawalerii Ochotniczej oraz wszystkie organizacje pielęgnujące tradycję Polskiej Jazdy. Idea jest ze wszech miar słuszna, a wydarzenia, do jakich doszło w ostatnich dniach sierpnia 1920 roku pod Komarowem w wyjątkowy sposób zasługują na to zaszczytne miano. Prosimy o oficjalne wsparcie naszego wystąpienia poprzez pisemną deklarację ustanowienia Święta Polskiej Kawalerii w rocznicę Bitwy pod Komarowem, przesłaną na adres Stowarzyszenia „Bitwa Pod Komarowem”.

<p align="right">Komarów, dnia 16 kwietnia 2009 r.
Z ułańskim pozdrowieniem !
Tomasz Dudek
Prezes Stowarzyszenia „Bitwa Pod Komarowem”</p>
Avatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator
 
Posty: 29
Dołączył(a): 7 mar 2006, o 14:21
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Dowódca » 26 kwi 2009, o 23:47

Panowie

rozumiem, że trwa gorący okres przygotowań do 3 maja, ale do pracy. Sądze, że inicjatywa dotycząca Komarowa wymaga intensywnego zaangażowania proszę zatem:

1. przedstawicieli "Stowarzyszenia Bitwa Pod Komarowem" o podanie formy i adresu, na który mają być przesyłane stanowiska poszczególnych środowisk;
2. rozpowszechnienie tego apelu wśród osób i środowisk, ktorych on dotyczy
3. rozpoczęcie dyskusji i zgłoszeń dotyczących chęci i mozliwości wyjazdu do Komarowa


Jan Znamiec
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez pulkownik » 27 kwi 2009, o 08:01

Możemy wesprzeć inicjatywę, poprzez indywidualny list każdej formacji popierający ustanowienie Święta Polskiej Kawalerii w rocznicę Bitwy pod Komarowem. Takie poparcie zostanie przekazane przez Stowarzyszenie do MON.
Adres do korespondencji : Stowarzyszenie „Bitwa Pod Komarowem” 22-435 Komarów – Osada, ul. Rynek 15.
Apel przekazałem również do Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu oraz do Zrzeszenia Kół Pułków Kawalerii w Londynie.

[ Dodano: Wto Kwi 28, 2009 9:26 pm ]
Martwi mnie ta cisza i brak wpisów...czyżby propozycja Święta Kawalerii w rocznicę bitwy pod Komarowem nie miała poparcia ????
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Dowódca » 2 maja 2009, o 23:17

Kraków, dnia r. 27.04.2009 r.


Stowarzyszenie
„Bitwa pod Komarowem”
22 – 435 Komarów
ul. Rynek 15Szanowni Państwo,


odnosząc się do przekazanej przez Państwa informacji o podjętych staraniach zmierzających do ustanowienia rocznicy Bitwy Pod Komarowem Świętem Kawalerii Polskiej, pragniemy wyrazić nasze szczere poparcie dla tej inicjatywy.
Bitwa pod Komarowem stanowi jedno z najistotniejszych wydarzeń w dziejach polskiej wojskowości. Wykazana przez Kawalerię II RP miłość do ojczyzny i odwaga powinna być stale przypominana, do czego doskonałą okazją byłoby ustanowienie Święta Kawalerii Polskiej.
Mamy nadzieję, że Państwa dążenia zakończą się szybkim sukcesem i że już 31 sierpnia 2009 r. dane nam będzie świętować wielkość polskiego oręża w Święto Kawalerii Polskiej.


Z wyrazami szacunku

Jan Znamiec

Dowódca Szwadronu Niepołomice
w barwach 8 Pułku Ułanów
Księcia Józefa Poniatowskiego
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Lucas » 7 lip 2009, o 12:53

Do pułkownika...
Drogi Tomku - myślę, że nie ma ani jednego współczesnego kawalerzysty ochotnika, który nie popierałby Twego pomysłu ustanowienia w dzień Bitwy pod Komarowem Święta Kawalerii Polskiej. Cisza zaległa ponieważ wypowiedzieli się Dowódcy (no..... jeden Dowódca - Szwadronu Niepołomice a gdzie inni, innych oddziałów?) a reszta miłośników kawalerii nie wie jak dalej działać. W związku z tym mam taki oto pomysł: wykorzystajmy dzisiaj dostepne "formy nacisku" . Ustal tylko adres e-mail w MON'ie na który każdy miłośnik kawalerii mógłby wysłać swe poparcie dla Twej inicjatywy. Może należy "zatkać" komuś skrzynkę aby zaczął myśleć..... Tak więc, myslę, że nie tylko ja - czekamy na adres i jedziemy z koksem.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lach » 7 lip 2009, o 13:14

Lucas napisał(a):Do pułkownika...
Drogi Tomku - myślę, że nie ma ani jednego współczesnego kawalerzysty ochotnika, który nie popierałby Twego pomysłu ustanowienia w dzień Bitwy pod Komarowem Święta Kawalerii Polskiej.


Niestety sa tacy... rowniez sa tacy ,ktorym ilekroc by sie o tym nie wpsomnialo maja to gleboko w zyci, bo coz ich to moze obchodzic... jakies kresy... jakas bitwa?
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Lucas » 7 lip 2009, o 13:28

Drogi Lachu - smutne co piszesz. W takim razie apeluję do tych o których piszesz - Panowie wpiszcie tu powody dla ktorych nie popieracie pomysłu imć pułkownika (jeżeli macie odwagę oczywiście).
Ostatnio edytowano 7 lip 2009, o 13:51 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Łuki » 7 lip 2009, o 13:29

Są też tacy co słowa poparcia przesłali bezpośrednio do Tomka. I w sumie tam powinny one lądować, czy to od Stowarzyszeń, czy pojedyńczych kawalerzystów którzy się poczuwają. Jak ktoś jest zainteresowany to wie co zrobić. A niezainteresowanym na pochybel...
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Lucas » 7 lip 2009, o 13:32

Ja wiem że 7 DAK popiera i Ty też wiesz ale czy nie warto żeby Ci co tu wchodzą i czytają też wiedzieli. Tak jak Tomek napisał zaległa tu na Forum cisza na ten temat..... i to martwi.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lookas » 7 lip 2009, o 13:45

Nie do nas nalezy rozgrzeszanie. Pułkownik może zamieścić listę stowarzyszeń, które popierają czy też do tej pory poparły inicjatywę.

Ja sięgnę głebiej. W styczniu, na konferencji mówiłem o WIEDZY. Miałem na mysli także znajomośc historii. I obawiam się, ze brak reakcji i poparcia wynika z braku znajomości historii własnie. Pisze Lach gorzkie słowa prawdy. Znajdą się w szeregach KO tacy, którzy do dziś nie wiedzą o Bitwie pod Komarowem. tacy, których w szkole uczono, ze nie było żadnej wojny w 1920 roku. To przykre i bolesne.....bo wielu z nich mieni sie animatorami ruchu kawaleryjskiego.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lucas » 7 lip 2009, o 13:58

Łukasz ze smutkiem ale przyznaję Ci rację.......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez pulkownik » 7 lip 2009, o 15:17

Przepraszam za milczenie i brak podziękowań. Akceptacja jest powszechna i nie podlega dyskusji, gorzej przedstawia się sprawa pisemnego wsparcia. Obietnice są a skrzynka zapełnia się powoli.
Muszę przyznać, że Dowódca Szwadronu Niepołomice wystosował wsparcie w imieniu organizacji jako pierwszy. Niskie ukłony i wielka wdzięczność dla wszystkich, którzy takiego wsparcia inicjatywie udzielili.

Podaję oficjalne wsparcie, które mam na biurku jak też te, które winny dotrzeć lada moment.

Szwadron Niepołomice 8 Pułk Ułanów Ks.J. Poniatowskiego z Niepołomic
Fundacja Na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej z Grudziądza
Pan Lesław Kukawski
Zrzeszenie Kół Pułków Kawalerii w Londynie – p. mjr Zbigniew Makowiecki
Polski Klub Kawaleryjski – Poznań
GRH 7 D.A.K. w barwach 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej z Poznania
Konna Grupa im. 1 Pułku Kawalerii KOP w Bielsku Białej
Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Lublina
Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP O/T Lublin w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Lublina
Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP O/T Ziemi Zamojskiej w Brawach 9 Pułku Ułanów Małopolskich
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im.13 Pułku Ułanów Wileńskich z Kielc
Federacja Kawalerii Ochotniczej
Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce
Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich - Rokocin poczta Starogard Gdański


Pozostali akceptują jednak do dnia dzisiejszego jeszcze nie odpowiedzieli.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lucas » 7 lip 2009, o 15:57

Dzięki Mości Pułkowniku za tak radosne nowiny - serce rośnie...... Jest wspaniała strona www - KOMAROWSKA ale i tego Forum nie pomijaj i dawaj info jak najczęściej co w Dziele Komarowskim słychać. Pozdrawiam serdecznie!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lach » 7 lip 2009, o 21:00

Ja do swego dowodcy juz wiele razy w sprawie tej apelowalem ale z nim to przyslowiowo sojom o balustrade.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Łuki » 7 lip 2009, o 21:09

Lachu. Sam napisz to pismo i daj dowódcy do podpisania skoro taki niechętny pisaniu. A jak dalej się będzie opierał to zbierz podpisy wśrod kolegów ze Stowarzyszenia i wystosujcie pismo w imieniu grupy.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Następna strona

Powrót do Bitwa pod Komarowem i jej etos

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron