Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Szabla wz 34

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Szabla wz 34

Postprzez Lucas » 17 sie 2006, o 14:56

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, polska kawaleria używała szabli różnych wzorów po byłych zaborcach oraz francuskich. Kilka polskich wytwórni podjęło wówczas produkcję szabel (Fabryka Borowskiego, Fabryka \"Perkun\"), lecz nie była to produkcja na dużą skalę. W 1934 roku Instytut Techniczny Uzbrojenia w Warszawie opracował nowy wzór szabli bojowej dla polskiej kawalerii, którego produkcję powierzono Hucie Ludwików w Kielcach. Model ten oznaczono jako szabla wzór 34 (S. wz.34). Od rozpoczęcia produkcji w 1936 do wybuchu wojny w 1939 wyprodukowano ok. 10.000 tych szabel, o bardzo dobrych własnościach bojowych i dużej wytrzymałości. Miały one zamkniętą rękojeść; długość głowni od ostrza pióra do nasady - 82 cm. Aby szabla wz. 1934 zakwalifikowana została do odbioru musiała:

przebić sztychem blachę grubości 2 mm przez spuszczenie głowni z wysokości 2 metrów;
pięciokrotnie przeciąć pręt stalowy o średnicy 5 mm na podkładzie ołowianym bez uszkodzenia ostrza;
przejść próbę uderzenia grzbietem i płazem głowni w obły pień twardego drewna bez pęknięć okładziny i uszkodzenia głowni;
głownia oparta na drewnie i poddana ręcznemu naciskowi kilkakrotnie i obustronnie (strzałka ugięcia 150 mm w każdą stronę) nie mogła się odkształcić;
pochwa płasko ułożona na dwóch podkładkach (przy szyjce i ostrodze), obciążona ciężarem 120 kg, nie mogła wykazać odkształceń ani pęknięć;
Szabla ta została zaprojektowana tylko jako szabla kawaleryjska i była ostatnią polską szablą bojową.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 sie 2006, o 21:59

Chciałbym tylko dodać, ze SHL czyli Suchedniowska Huta Ludwików w Kielcach wypusciła tez małą partię serii nazwijmy to próbnej, której szable wz. 34 minimalnie różną się jedynie zakończeniem bruzdy na klindze (płaskie zakończenie).
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ludaa » 30 cze 2007, o 18:12

Czołem ! Poszukuje warunków technicznych ( o ile tak to można nazwać ) w każdym bądź razie jakiś szkiców notatek dotyczących konstrukcji szabli, mianowicie jak zrobić ją od podstaw. Bo mam taką możliwość. Czy jest to osiągalne?
Avatar użytkownika
ludaa
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 25 cze 2007, o 21:08
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Lach » 1 lip 2007, o 08:36

Warunki techniczne znajdziesz do wz 34 i nie tylko w ksiazce "Dzieje szabli w Polsce" Włodzimierza Kwaśniewicza.
Z doswiadczenia wiem ze glownia do niej jest najtrudniejsza do zrobienia ze wszystkich Polskich szabel, w dodatku jelec jest najdrozszy [naszczescie juz nie musze kupowac do mam forme do niego:)].
Pomimo szkicow i danych z ksiazki, dobrze jest ogladnac od kogos szabelke i sie przypatrzec, rozebrac glownie... W kazdym razie jezeli nie robiles dotad szabel to zacznij od wz 21, jezeli robiles zawsze mozna sprobowac, moze sie nie udac za 1 razem ale proba nei strzelba...:)
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią Wrz 07, 2007 4:37 pm ]
Wlasnie na allegro wystawiam jelec do wz 34.
Jest tam tez zdjecie glowni od szabli ktora moj ojciec wykonal, ja robilem drzewiec, niestety sie pomylilem i zrobilem rowki w druga strone ale to malo wazny szczegol tymbardziej ze szabla jest moja a nie na sprzedaz.

http://www.allegro.pl/item242151988_rep ... z_34_.html
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez myta2 » 17 paź 2007, o 20:55

ludaa napisał(a):Czołem ! Poszukuje warunków technicznych ( o ile tak to można nazwać ) w każdym bądź razie jakiś szkiców notatek dotyczących konstrukcji szabli, mianowicie jak zrobić ją od podstaw. Bo mam taką możliwość. Czy jest to osiągalne?


Prosze bardzo kolego http://www.iirp.prv.pl/kawaleria/szable ... ble_34.htm

mam nadzieje że pokażesz efekty swojej pracy.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 paź 2007, o 11:12

Dzięki Kolego!

Przyznam się że nie znałem jakoś do tej pory tej strony! Wilekie dzięki! Zawsze czegoś można się jednak nauczyć od innych, nawet po skończeniu 50 lat!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 20 paź 2007, o 00:19

Ułan z Pacanowa napisał(a):Dzięki Kolego!

Przyznam się że nie znałem jakoś do tej pory tej strony! Wilekie dzięki! Zawsze czegoś można się jednak nauczyć od innych, nawet po skończeniu 50 lat!


Cała przyjemność po mojej stronie.
Fakt że strona o kawalerii mówi stosunkowo mało, ale o tym co mówi to z iście zegarmistrzowska precyzją
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Prawie jak ułan » 5 gru 2009, o 19:21

Koledzy troszkę odświeżę temat. Noszę się z zamiarem kupna szabli wz.34 i zastanawia mnie, że współczesne są prawie 2 razy droższe od wz.21/22 Na Allegro wystawione są często szable dwóch typów
do fechtunku:
http://www.allegro.pl/item826613707_lud ... zabla.html
i ozdobne:
http://www.allegro.pl/item829556697_lud ... dobna.html

Czy parametry materiałowe szabli ozdobnej są dużo gorsze od tej do fechtunku?
A może zna ktoś tańszego producenta dobrych ludwikówek.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Postprzez Piotrek » 5 gru 2009, o 22:20

Zacząć nalezy od tego, że nie ma czegoś takiego, jak szabla wz. 34 do fechtunku. To była szabla zaprojektowana dla broni jezdnych, do władania konno, a taka szabla ma inną konstrukcję niż szabla do fechtunku. Inaczej rozłożony jest ciężar. Szabla do włanania konno musi "ważyć" mocniej na przód, tak żeby wracała po cięcu. Tańszych producentów dobrych szabel nie ma. Tak na prawdę, żeby kupić dobrą szablę wz. 34, o parametrach bojowych, trzeba wydać ponad 1 500 zł. U Marka Sobuckiego ostatnio było to 1 850 zł. Pytanie, do czego będzie Ci ta szabla potrzebna? Jeżeli do władania konno, to musisz zainwestować w droższą. Jeżeli potrzebna Ci będzie tylko do noszenia przy pasie, możesz kupić taką za kilkaset złotych z cepelii.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Prawie jak ułan » 5 gru 2009, o 22:56

Początkowo myślałem nawet o takiej z cepelii ale widzę po zdjęciach, że różnią się te wszystkie tylko rękojeściami. Głownie chyba wszystkie są takie same z ozdobnym trawieniem i nie mają dostępnych pochew.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 sty 2010, o 23:16

I co wy na taką licytację? Ciekawe za ile pójdzie?

http://www.allegro.pl/item865427281_pol ... ginal.html
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 3 sty 2010, o 00:12

Myślę, że cena minimalna to ok. 24 000 zł. Wygląda, jakby Hutę Ludwików ledwie opuściła. Tak ładna, że aż nie chce się wierzyć, że to nie podróba. Ale po licytujących widzę, że raczej nie. W opisie tylko mi nie pasuje, że to typowa szabla słuzbowa oficera kawalerii II RP. Oficerowie mieli swoje szable wz. 21/22, nie używali raczej wz. 34, chyba że czegoś nie wiem.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lucas » 3 sty 2010, o 01:00

W książce Pana Lesława Kukawskiego pt "Ułani Jazłowieccy - 1918 barwa i broń 1998"na rysunku nr 57 (str 84) jest przedstawiona szabla wz 34 oraz dwie pochwy: regulaminowa z jedną ryfką i druga z dwiema ryfkami. Ta druga ma opis - "pochwa "oficerska" nieprzepisowa. Został opracowany wzór oficerski tejże szabli wz 34 ale nie zdążył już wejść na uzbrojenie. Tak więc wg tej tezy szabla na aukcji może być nazwana oficerską odmianą wz 34.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 3 sty 2010, o 15:04

Zgadza sie, trwały prace nad szablą dla oficerów, ale nie zostały zakończone, nie została ona wprowadzona do użycia. Widziałęm kiedyś szablę, którą sprzedający określał mianem wz. 38 i twierdził, że to właśnie był prototyp nowej szabli oficerskiej.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Szabla wz 34

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 sie 2010, o 20:56

Koledzy! SHL Kielce przed produkcją masową wypuściła próbną partię szabli wz 34. Nie były ocechowane numerami na klindze i pochwie. Miały nieco inaczej zakończony spływ. Czy ktoś ma jakieś konkrety na ten temat?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Następna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron