Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

szabla wz 17

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez elmijakke » 28 paź 2009, o 13:59

cóż...
"prawda czasu, prawda ekranu"

i jeszcze mogę dodać parafrazując:
"to jest wachmistrz na miarę naszych możliwości" :mrgreen:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 28 paź 2009, o 14:02

"...jaki kraj, tacy terroryści..." :razz: ??

chyba za daleko odeszlismy od głównego wątku :twisted:
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Piotrek » 28 paź 2009, o 15:31

Z tego co pamiętam, w Warszawskiej Dywizji Kawalerii jeździli na różnych siodłach. Było trochę radzieckiego sprzętu, ale i wz. 36. Mamy obecnie na rynku sporo siodeł wz. 36 datowanych na 1946 r. i to właśnie są te szyte dla kawalerii LWP. Wydaje mi się, że S. Radomyski pisał coś na ten temat w swoich wspomnieniach.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Maciej Sekuła » 28 paź 2009, o 22:39

Lookas napisał(a):I na koniec - boli jak nie wiem, ze obecnie aktorzy nie potrafią jeździć konno. I nie ma znaczenia czy to lubią - ta umiejetność jest częscią warsztatu, podobnie jak fechtunek czy prowadzenie samochodu/motocykla. Tadeusz Łomnicki, mimo, ze nie lubił koni, jeździł bardzo dobrze i poprawnie siedział w siodle. Do dziś z zachwytem oglądam "Pana Wołodyjowskiego" czy "Potop". Natomiast "Ogniem i Mieczem" w kwestii hippicznej pozostawia wiele do zyczenia;/


Z tego co wiem i czytałem Łomnicki jak dostał tę rolę, a podajże było to rok od rozpoczęcia zdjęć filmowych zaczął się uczyć jeździć konno. Po roku to wyszło w tych dwóch filmach "Pan Wołodyjowski" czy "Potop". Nie czepiajmy się szczegółów powiedzcie mi w jakim filmie po 90 roku występuje poprawnie wyszkolona i wyekwipowania jednostka kawalerii. Nie mówię tutaj o Wołoszańskim i jego filmach. Jest jeszcze "Jutro idziemy do kina" ale to krótkie urywki i też nic nie pokazują i są błędy. Czekam na przykłady :)
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lookas » 28 paź 2009, o 22:42

ale przykłady czego??
skoro nie zrealizowano zadnego, no może poza "Ferdydurke", filmu gdzie jest kawaleria.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 28 paź 2009, o 23:25

Panowie, nie oczekujcie od naszego kina rewelacji zawsze było kiepskie w tych kwestiach, a za komuny jeszcze dodatkowo obarczone.... - zobaczcie wielknakładowe produkcje z Holywoodu gdzie ss-mani w 41 roku śmigają w mundurach które zaczęto produkować w 44 itd... to są filmy dla mas a nie dla grupki zapaleńców co będą analizować paski dosiady itd.... :lol:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Maciej Sekuła » 29 paź 2009, o 03:24

Właśnie kolego Lookas właśnie odpowiedziałeś nie ma takiego filmu a My się czepiamy filmów kręconych przed 90 rokiem. Chyba każdy zaczynając "przygodę" w kawalerię oglądał "Hubala" jest w nim dużo błędów, ale film jest i przedstawia dużo faktów autentycznych, a kto się zainteresuje dojdzie do prawdy, a ten kto nie, to potraktuje go jak kolejny odcinek Mody na Sukces lub Na dobre i złe. Takie jest moje zdanie należy pamietac że prawda zawsze leży pośrodku, lepiej nakręcić niż nic nie robić i zapomnieć.
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez pieczarka » 30 paź 2009, o 12:48

elmijakke napisał(a):: ...
Przy okazji może ktoś mi powie w jakim rzędzie jeździli w Warszawskiej Dywizji Kawalerii - coś Radomyski o tym pisał, ale zapomniałem. Bo z tego co wiem to szable mieli szaszki, co ciekawe na kapturku zamiast gwiazdy i CCCP mieli orła... Na filmie Kalita ma ogłowie sportowe, siodło jakiś naleśnik - jakoś tak biednie to wszystko wygląda - rekwizytor/scenograf pała!


jeździli na czym sie dało - jak chcesz pożyczę Ci książkę "Hej, Hej ułani ..." o 1Samodzielnej Brygadzie Kawalerii

elmijakke napisał(a):popatrz gdzie ma stopę w strzemieniu... :twisted:


tak dla przypomnienia - przed wojną uczono głębszego trzymania nogi w strzemieniu niż obecnie (patrz Regulamin z 1938 ) ... no ale nie aż takiego jak u Wachmistrza Kality
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Poprzednia strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron