Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jaśko » 10 sty 2012, o 21:01

o widzę że jednak zdecydowałeś się gratuluję zakupu
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 10 sty 2012, o 21:20

Tak :wink: I bardzo dziękuje za pomoć i życzliwość :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 10 sty 2012, o 22:33

Pierwszy numer Szabli i Konia - Marek Sobucki piszę o konserwacji. Ogólnie jest tak - najlepiej sprawić sobie Dursol. Po każdym użyciu szabli nanieść na głownię poczekać aż wyschnie i przetrzeć. Ja następnie pokrywam cieniutką warstwą oleju silnikowego i wkładam do pochwy - mam pewność że jak wyjmę nawet za pół roku to nie będzie krzyny rdzy :)

http://www.sbt.com.pl/index.php?page=sh ... &Itemid=23
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 10 sty 2012, o 22:52

Dziękuje za radę :wink: Olej silnikowy rozumiem świeży nie przepalony... :wink: A pochwę teź Panowie jakoś konserwujecie?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 11 sty 2012, o 00:51

Ja polecam Ballistol, olej do konserwacji broni, stosujemy go od zaranie świata :P

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 11 sty 2012, o 02:31

Pochwę, jeśli kupujesz starą szablę, warto jest przepłukać. Benzyną ekstrakcyjna i później biały denaturat. Na koniec rzadki olej silnikowy - wlać i wylać, postawić okienkiem w dół i niech ścieknie. Jeśli są wodziła, oczywiście trzeba je przed tym zabiegiem wyjąć. Nową szablę wystarczy tak jak Elmijakke pisze. Ważne - po każdym użyciu, dotykaniu przez dziesiątki osób podczas pokazów, itd. tudzież cięcia kapust i innych wilgotnych rzeczy, albo po defiladzie w deszczu - od razu wytrzeć do sucha, a w domu, tak jak Elmijakke pisze.

Ja kiedyś defilowałem w deszczu z oryginalną wz. 1896 n/A i nie wytarłem. Jak ją wyjąłem z pochwy po kilku dniach, to myślałem że się zapłacze. Skończyło się na kuracji u Marka Sobuckiego.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Maciej Sekuła » 11 sty 2012, o 08:34

Wystarczy dursoll do ewentualnego przeczyszczenia po kapuście (najlepiej nie chować do pochwy i od razu przetrzeć szmatką do sucha)i zwyczajna wazelina i po kłopocie (ja stosuję to od lat i żadnych wżerów itd), a resztę zależny od użytkowania szabli, jeśli użyjesz nawet oleju i nie będziesz jej wyciągał przez pół roku to i tak możesz mieć rdzę - dobra rada zakonserwować i zaglądać od czasu do czasu.
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 11 sty 2012, o 11:27

Uściślę to co pisałem :)
Najpierw czyszczenie o ile szabla tego wymaga, a potem konserwacja.
Ja czyszczę szmatką , a jeśli jest szabla zapuszczona lub po prostu wymaga polerowania to robię to najdrobniejszym papierem ściernym ;) (choć przyznam że Dursol to chyba dobra metoda, choć nigdy jej nie stosowałem)

Co do Olejów wazelin.. itp moim zdaniem to środki zastępcze o średnim działaniu... dodatkowo zabrudzają pochwę rękojeść itd.
Olej przeznaczony do silników ( jest stworzony by używać go w silniku ) ale to moje zdanie :)
Po co robić to tamtymi środkami skoro za 15 zł można kupić w każdym sklepie myśliwskim/jeździeckim Ballistol który jest stworzony do konserwacji broni i jego właściwości temu sprzyjają :) taka buteleczka starcza na parę lat (do konserwacji paru szabel)
Wystarczy użyć go bardzo niewiele na szmatkę o wymiarach 1cm kwadratowego i przejechać po głowni. Zaciera on ślady dotykania paluchami, i pozostawia na powierzchni mgiełkę która utrzymuje się bardzo długo. Eksponaty konserwuję z tatą raz na parę lat i nie ma na nich śladu po złej konserwacji.

Ballistol ma dodatkowo zastosowanie w konserwowaniu, drewna, oraz skóry - czyli np cały karabin można nim zakonserwować, choć ja do drewna i skóry używam innych tańszych i może nawet lepszych preparatów.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 11 sty 2012, o 11:55

Szabla nowa tak, że myślę, że konserwcja pochwy na razie nie będzie konieczna. Jest zakonserwowna przez producenta, ale tak sobie myślę, że trzeba będzie za jakiś czas ponowić tą czynnośc. Dziękuje bardzo za wszytskie rady. Po kapuście od razu producent zanaczył, że nalepiej od razu po ćwiczeniu wycierać :wink: Czyli Dursol i Ballistol :wink: Czyli flanela i do pracy...A gdzie kupuje się Dursol? I co jaki czas konserwujecie szablę nawet jesli nie jest używana?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 11 sty 2012, o 12:50

Elmijakke podał ci link, gdzie można kupić wysyłkowo.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 11 sty 2012, o 13:22

Ja balistolem szablę nie używane raz do roku lub rzadziej.
Używane po każdym wystawieniu na działanie atmosferyczne lub władaniu.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 11 sty 2012, o 14:28

Najgorszą jazdę to miałem z Napoleońska AN IX - pochwa - żywy metal... Położysz na chwile na trawie i już masz brązową... Narobić się trzeba od cholery.. Sprzedałem, bo siły nie miałem :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 11 sty 2012, o 18:26

Faktycznie :wink: Przepraszam za zamieszanie z tym Dursolem. A ktoś może używa W40 do konserwacji szabli? Ostatnio jeden z mistrzów płatnerstwa poinformował mnie o takim sposobie?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Bartosz Kosiak » 19 sty 2012, o 19:27

Można :) Konserwowałem tym bagnety ( nie były używane w polu ) - wyciągane okazyjnie raz na jakiś czas tak dla spokoju sumienia....
Avatar użytkownika
Bartosz Kosiak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 189
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 14:03
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania - Wielkopolska

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 21 sty 2012, o 12:00

wd40? Absolutnie się nie nadaje. A szczególnie do konserwacji, bo szybko wietrzeje. Raz popełniłem ten błąd z szablą od mistrza Sobuckiego, i go więcej nie popełnię. Jeżeli zależy Tobie na oszczędności, kup białą wazelinę. Ale, tak jak koledzy pisali wyżej - lepsze są środki przeznaczone do konserwacji broni ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron