Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 29 cze 2010, o 19:09

Łamią się (psychicznie), jak ktoś taki badziew, jak te cuda za 600 zł ktoś nazywa szablą. Za 1800 zł to by była porządna szabla od Mistrza Sobuckiego...
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez pulkownik » 29 cze 2010, o 20:06

No nie tylko Sobucki robi dobre szable. Po za tym o ile wiem to jego 34 kosztuje gruuubo ponad 2 tyś.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez myta2 » 29 cze 2010, o 21:38

ja mam podoficerską 21 od Lacha kosztowała 850 zł i jestem baaardzo zadowolony nie musiałem czekać i wydawać kroci na mistrza Sobuckiego :evil:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 29 cze 2010, o 22:24

Ale ja Koledzy Lacha nie neguję, jeno Sobuckiego wyroby znam, więc je zachwalam. Co nie zmienia faktu, że wyroby na stronie podanej przez kocikuka są badziewiem.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Prawie jak ułan » 29 cze 2010, o 22:26

Dlaczego uważacie, że trzeba wydać kilka tysięcy, żeby mieć dobrą szablę? Odpowiedniej jakości stal nie kosztuje dużo więcej a technika wykonywania jest zawsze bardzo podobna. To, że ktoś się bardziej ceni w dużej mierze zależy od tego jaką sobie wcześniej reklamę zrobił. Jest popyt to jest i podaż. Nie wypowiadam się o konkretnych producentach bo nie mam takich kompetencji ale śmieszą mnie zdania typu "od Kowalskiego jest lepsza bo kosztuje więcej niż od Nowaka". Swoją drogą chciałbym zrobić test szabel od droższych i tańszych producentów, taki jak opisany jest w warunkach odbioru Ludwikówek i wtedy moglibyśmy oceniać. Bo puki co to chyba każdy chwali swoją szabelkę niezależnie gdzie była klepana :D
Bo jak to mówią:
Koń, szabelka i butelka
Ot! Polaka miłość wielka :lol:
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 29 cze 2010, o 22:46

pulkownik napisał(a):No nie tylko Sobucki robi dobre szable. Po za tym o ile wiem to jego 34 kosztuje gruuubo ponad 2 tyś.

taniej można nabyć, trzeba negocjować!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 30 cze 2010, o 00:33

@Prawie jak ułan: Zauważ, że czytając warunki odbioru technicznego, zauważyć można punkt "Badanie cech zewnętrznych". Brytyjczycy mają takie powiedzenie (mimo skojarzeń, piszę je apolitycznie ;) ): "Jeżeli coś wygląda, jak kaczka, i kwacze, jak kaczka, to jest kaczką." Natomiast gros tych szabel "tańszych" (nie mówię, że wszystkie), przy zwykłej szabli nawet nie leżało, nie mówiąc o polskich szablach bojowych. A ci wytwórcy to się znają na białej broni, jak... Swoją drogą, przypominacie sobie Koledzy scenę z "Czterech pancernych", odcinek bodajże "Kwadrans po nieparzystej", albo następny, gdzie następuje robienie jajecznicy? I na wybuch złości Grigorija, który zauważył ubabrany w jajku rapier (tak, właśnie rapier), Janek odpowiada: "Gruzinie, zostaw miecz." Taka mała dygresja ;) Jednak z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że podobnie podchodzą do sprawy niektórzy producenci.

A tak na marginesie chciałbym zauważyć, a raczej przypomnieć jedno: szabla ułańska to nie tylko "ludwikówka", a wspaniałą robotę robi 7 dak; zgodnie z realiami przedwojennymi zaopatrzyli się w bluchery. I jeśli ktoś chciałby się pokusić o nazwanie siebie rekonstruktorem (ja sam się takowym nie czuję), powinien iść w ślady kanonierów.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez kocikuk » 30 cze 2010, o 02:41

Chłopaki wydaje mi się że rozpętałem piekło ,ale to dobrze dla potencialnych kupców???.
Ten gość jest od niedawna na rynku TAK!?!
myślę że nie chciałby (bubli) robić,TAK!?!
repliki kopiuje z orginałów.TAK!?!
Jak je z testuje napisze mu wady,TAK!?!
Już kiedyś pisałem o tym (KONKURECJA) ,według mośćipanów
mamy wieczność płacić grube pieniądze u pana Kowalskiego i innych...
A po drugie żaden z was nie krytykował technicznej budowy szabli, mowa była o karniszach i resorach.
Powinniśmy przeanalizować gośćia,i dociągnąć w brakach(na korzyść kupców) czyli nas.

Ku Chwale Kawalerii


Avatar użytkownika
kocikuk
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 91
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 00:40
Lokalizacja: San Lazzaro Di Savena ITALIA

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Prawie jak ułan » 30 cze 2010, o 08:06

To prawda, że nawet najlepszy mistrz nie jest w stanie zrobić dobrej szabli bez uwag i sugestii odbiorców i użytkowników, którzy znają się na temacie. Dla producenta może nie być istotny np kształt pióra a prawdziwy rekonstruktor będzie zwracał uwagę na każdy szczegół zarówno wyglądu jak i wyważenia czy parametrów wytrzymałościowych szabli. Jeżeli będzie więcej takich odbiorców jak Wy panowie, którzy będą przedstawiać producentom swoje uwagi a nie tylko ślepo kupować coś co wygląda jak szabla, to myślę, że jakość tych wyrobów ulegnie znacznej poprawie, przy zachowaniu ceny na przyzwoitym poziomie.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez pulkownik » 30 cze 2010, o 11:49

Sugestie na tema szabel... ten co je wykonuje winien mieć wiedzę jak się z tego praktycznie korzysta. "panie weź pan tu zmniejsz a tam zwiększ". Gdy zamawiałem szable husarską zrobiłem to u człowieka, który sam przez wiele lat nią rąbał. A gdy zamawiałem wz. 34 najpierw wziąłem ja do swojej ręki a potem dałem doświadczonym kolegom by też ją ocenili. Porównałem z oryginałem i przetestowałem. Podobnie było z 21, która na własną prośbę zepsułem ( podrabiając ją sam pod siebie ). Szablę to roboty nie kupuje się jak kota w worku. A co do ceny pana S. podał mi 2800 po czym, że dla ułana z kontaktami zszedł na 2300. Dla mnie niestety to wygórowana cena. Być może był wtedy obłożony robotą. Ceny solidnych wyrobów zaczynają się od 1400 zł (wz 34). A inne współczesne wyroby ? hmmm za wyjątkiem 21 reszta to eksperymenty różnego gatunku.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 30 cze 2010, o 16:10

Zgadzam się z imć panem Pułkownikiem! Miałem tak z mundurem drelichowym, który mi w sumie szyli 3 razy, bo robili, choć nie mieli pojęcia. Summa summarum, szyję sam.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez kocikuk » 30 cze 2010, o 17:34

Panowie,..Dziśiaj dzwoniłem do pana Jacka i wydaje mi się że jest uczciwym człowiekiem, powiedział mi że lata pracował jako uczeń i z szablami miał wiele do czynienia.Twierdzi że jego szable można porównać do Kowalskich i innych,nie łamią się i gwoździe można rąbać,po wygięciu wracają do swej formy itd,...Postanowiłem zrobić TEST i do puki w rękę nie wezmę,postów pisać nie będę,...
Proszę uprzejmie kolegów o przygotowanie wymogów testu, i reprezetację innych producentów.
Pozdrawiam!?!
Avatar użytkownika
kocikuk
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 91
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 00:40
Lokalizacja: San Lazzaro Di Savena ITALIA

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jarema » 30 cze 2010, o 19:53

Też my porównaliśmy Kolego, i wyszły słabo.
"Aby szabla zakwalifikowała się do odbioru musiała:
- przebić sztychem blachę grubości 2 mm przez spuszczenie głowni z wysokości 2 metrów;
- pięciokrotnie przeciąć pręt stalowy o średnicy 5 mm na podkładzie ołowianym bez uszkodzenia ostrza;
- przejść próbę uderzenia grzbietem i płazem głowni w obły pień twardego drewna bez pęknięć okładziny i uszkodzenia głowni;
- głownia oparta na drewnie i poddana ręcznemu naciskowi kilkakrotnie i obustronnie (strzałka ugięcia 150 mm w każdą stronę) nie mogła się odkształcić;
- pochwa płasko ułożona na dwóch podkładkach (przy szyjce i ostrodze), obciążona ciężarem 120 kg, nie mogła wykazać odkształceń ani pęknięć;"

z: http://weu1918-1939.pl/kawaleria/szable ... _1934.html

I radzę porównać tą aszblę to tej z rysunków technicznych. Niebo a ziemia.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 30 cze 2010, o 21:48

Myta, z całym szacunkiem dla Lacha... ta Twoja szabla nie jest mistrzostwem świata. Ni cholery nie leży toto w ręku anie nie chodzi tak jak powinno chodzić.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez myta2 » 30 cze 2010, o 22:25

Piotrze zgodzę się się że do waszych oryginalnych Blucherów to jej tyle brakuje co mi do przeciętnego Wachmistrza zawodowego z przed 70 lat (dla nie zorientowanych - taki mundur noszę na oficjalnych imprezach, i ciesze się mianem wachmistrza stowarzyszenia).
Dla moich potrzeb tych kilku treningów, tych kilku łoz i paru kapust jest super, jeżeli chodzi o wygląd wagę i jakość stali też nie ma jej co zarzucić, można dyskutować o wyważeniu (pewnie tak specem nie jestem), generalnie nie jest to szabelka nad kominek tylko ciężki sprzęt bojowy, a o to mi chodziło (więcej do szczęścia nie trzeba). :)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,