Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 11 lip 2011, o 13:03

Ja dalej nic nie wiem... :(
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez czosnek » 21 lis 2011, o 19:56

Zastanawia mnie jakie czynniki wpłynęły na decyzję o wprowadzeniu nowych projektów szabel w kawalerii 2RP. Na przestrzeni 20 lat pojawiły się 3 modele szabli. Czy decyzja o zmianach była spowodowana tylko i wyłącznie zmieniającą się modą czy decydowały o tym jakieś inne czynniki. Wydaje mi się, że szabla w przeciwieństwie do broni palnej nie musiała tak szybko nadążyć za postępem.
Avatar użytkownika
czosnek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 paź 2010, o 21:05

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 21 lis 2011, o 21:29

Poprzednie modele (wz. 17 i wz. 21) okazały się nie spełniać oczekiwań. Szabla wz. 17 była niepraktyczna, nawiązywała kształtem i stylistyką do szabel używanych przez Polaków w minionych wiekach, ale nie sprawdzała się na współczesnym polu walki. Poza tym, była ciężka. Na szable wz. 21 narzekano, ze względu na ich niską jakość i słabe właściwości, dlatego też podjęta prace nad opracowaniem nowego typu. Nie dotyczyło to szabel wz. 21/22 zamawianych prywatnie przez oficerów, jako że oni dopasowywali je do swoich indywidualnych potrzeb (paradne, bojowe, sportowe - militari). Efektem było rozpisanie konkursu na projekt nowej szabli.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez czosnek » 21 lis 2011, o 21:39

Dziękuję, za odpowiedź. Jednak wielowiekowa tradycja szabli w Polsce nie uchroniła przed popełnieniem błędów :)
Avatar użytkownika
czosnek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 paź 2010, o 21:05

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Paweł_39 » 25 lis 2011, o 18:07

Co do zakazu noszenia broni białej, to był pomysł PiSu. Był jakiś projekt, ale... zmienił się Sejm i stare projekty poszły do kosza... Zobaczymy co przyszłość przyniesie.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 1 gru 2011, o 14:53

poglądowy filmik, który warto by opatrzyć dopiskiem " jak tego robic nie nalezy":)

http://vimeo.com/21295668
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 gru 2011, o 22:34

Nawet nie wiedziałem że PiS meni taki projekt złozyli. Nie trzeba pisać co by nakazali wszystkim nosić. To nie polityka. To spostrzeżenie :)
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 27 gru 2011, o 19:12

Tylko czemu ten wz.34 jest najdroższy pośród oferowanych prze p.Sobuckiego... :? Ja wiem, że jakośc i znak firmowy to rzecz istotna, ale róznice w cenach są dość istone między szablą wz.21, a wz.34. Trzeba będzie dozbierać do ideału :wink: 3 tyś z pochwą lasem niechodzi jak na raz za szablę...
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez jaśko » 27 gru 2011, o 22:21

Polecam Ci staszka z Dębicy wiem że aktualnie ma 34 (miał jeszcze tydzień temu) a szabla naprawdę ok i jest to nie tylko moja opinia a wielu speców od rąbki tak twierdzi i cena o wiele niższa
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 27 gru 2011, o 22:32

Dziękuje serdecznie za zainteresowanie :wink: A czy mógłbym prosić o jakiś kontakt do tego Pana? Dziękuje z góry.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 gru 2011, o 00:32

Poszukaj Kolego we wcześniejszych wpisach w tym wątku. A jak nie znajdziesz zapytaj raz jeszcze - na pewno Koledzy się odezwą.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 28 gru 2011, o 10:51

Przeczytałem cały wątek Ułanie z Pacanowa zanim ośmieliłem się napisać :wink: Dziękuje za zainteresowanie. Odzew już mam! Na kolegów Ułanów można liczyć. Dziękuje! :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 29 gru 2011, o 19:58

To ja od razu powiem że mam do sprzedania szablę wz. 34 ale nie jest dobra :P Tzn to kominkowa, kiepskiej jakości stal (po zgięciu mocnym może nie powrócić do stanu początkowego) jak dla mnie kiepsko wyważona, ale ma ładną rękojeść.
Pochwa ma dodatkową ryfkę bez koluszka (wygląda jakby się producentowi pomyliło z wz. 21/22) ale cała pochwa ma wygląd wz. 34

Ewentualny cel przeznaczenia : Jako pogrzebacz do kominka :P (dlatego kominkowa), na ścianę, do stroczenia do siodła, do występów pieszo. Nie nadaję się do władania konno... choć ja nią łozy ścinałem (wątpliwa przyjemność)

Cena 400zł ;)

Przynajmniej nikogo w bambuko nie robię :D

acha szabla wygrana niegdyś przeze mnie w Dwuboju Kawaleryjskim w Gostyniu, produkcja Sławek Handke. (ale to chyba była jego pierwsza i ostatnia szabla)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 4 sty 2012, o 22:24

A ja juź wybrałem producenta. Bo długiej i wnikliwej analizie wątków poświęconych szabli ,a takźe opiniom wybrałem p.Staszka z Dębicy. Tylko takie ma wrażenie, że jedna szabla to za mało... :wink: Dziękuje wszystkim, którzy mi pomogli :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ślązak » 10 sty 2012, o 20:45

A czym Panowie konserwujecie szable? Chodzi mi o głownię.Stsujecie może jakieś specjalne preparaty?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron