Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 3 mar 2011, o 18:23

I znów zapytam...a do czego ta szabla:)??

Do troczenia, noszenia przy pasie czy używania. A jeśli do używania to jakiego?? Z konia czy do fechtunku także??

Miałem okazję popróbować należącą do Myty szablę wykonaną przez Lachowego Ojca i....nie miałem o niej zbyt wysokiego mniemania ( co mozna było wyczytać na tym forum).

Ale użyłem jej do trącania szablą o szablę. Nie testowałem w rąbce łóz.

Miałem też w reku szablę od Marcina Weglinskiego i wrażenia mam całkiem fajne. Dobrej jakości ostrze, dobre wyważenie ( szabla fechtunkowa - raczej "na ludzi":) ).

Znajomy ma i pozwolił popróbowac szabli jeszcze innego płatnerza. Nie pamiętam nazwiska, zatem nie bede sie teraz nad nia rozwodził, grunt, ze tez zacna szabelka i w starcu sprawna. Mistrz wywazył ją tak, ze daje radę zarówno z konia jak i z ziemi.
Przy okazji podpytam o adres i nazwisko.

Wg mnie - dobry platnerz zrobi pod klienta a tu juz co reka to gust. Zły płatnerz cokolwiek by nie robił - nie zrobi dobrze, chyba , ze fuksem:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 4 mar 2011, o 12:40

Do artykułu do NPK - chcę zrobić spis producentów (potrzebuje namiary) szabel kawaleryjskich w Polsce - potrzebuję opinię osób które takich szabel używają / używały.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 4 mar 2011, o 20:02

Robiliśmy sobie szable w dwóch innych miejscach i się nie umywają... jedne to siekiery drugie są wmiare do cięcia ale do sobuckiego im daleko..
Muszę tylko sprawdzić kto to robił .. Jak sprawdzę to napiszę coś więcej o ich jakości i użytkowości.
Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lach » 5 mar 2011, o 08:16

Mnie sie zdarzylo ostatnio kluc z konia bagnetem lezacego na ziemi manekina... nie mam o nim zbyt dobrego mniemania.:)
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 5 mar 2011, o 11:00

:)

O koniu, bagnecie czy manekinie:)??
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 mar 2011, o 21:44

Najlepszy producent szabel to (była) Suchedniowska Huta Ludwików w Kielcach. Po wojnie Kieleckie Zakładuy Wyrobów Metalowych, później Fabryka Samochodów Specjalizowanych Polmo SHL a obecnie od paru lat masa upadłościowa. Takie jest życie!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Kowalinho » 6 mar 2011, o 21:35

Ułan z Pacanowa napisał(a):Suchedniowska Huta Ludwików w Kielcach.


Bez urazy, ale gwoli prawdy historycznej - SHL to Spółka Huta Ludwików, która, w Kielcach się mieszcząc, nic z Suchedniowem wspólnego nie miała. :wink:
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 mar 2011, o 00:13

Kowalinho napisał(a):
Ułan z Pacanowa napisał(a):Suchedniowska Huta Ludwików w Kielcach.


Bez urazy, ale gwoli prawdy historycznej - SHL to Spółka Huta Ludwików, która, w Kielcach się mieszcząc, nic z Suchedniowem wspólnego nie miała. :wink:


Bez urazy Kolego. ale nie masz racji. SHL to Suchedniowska Huta Ludwików. Założona kiedyś w Suchedniowie i przeniesiona przed I wojną do Kielc na ulicą Zagnańską. Mój dziadek pracował tam przed, w czasie i po II wojnie. W Kielcach powstało ostatnio muzeum SHL.
Popatrz tutaj

http://www.radio.kielce.pl/page,,Histor ... 553da.html

Czasami wystarczy wrzucić hasło w google. :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Kowalinho » 8 mar 2011, o 00:31

Tez wrzuciłem i uzyskałem zgoła inny wynik:
:wink:

http://shl-gazela.republika.pl/logo.html
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 mar 2011, o 00:47

No faktycznie ciekawe. Ale jak to mówią - bliższa koszula ciału. W Kielcach od niepamiętnych czasów tak właśnie nazywano ten zakład. Ale obiecuję odwiedzić to muzeum w Kielcach i zebrać jak najwięcej informacji o pełnej nazwie producenta najlepszych szabel. :?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Kowalinho » 8 mar 2011, o 00:50

Byłoby super. Taki znany i duży zakład,a tu taka zagadka. :wink:

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 mar 2011, o 23:25

Początki Suchedniowskiej Huty Ludwików sięgają roku 1894. Wtedy to Ludwik Starke zamienił stary młyn w Suchedniowie na odlewnię żelaza. Zaczął od garnków i rur kanalizacyjnych, z czasem uruchomiono produkcję maszyn rolniczych, sprzętu sanitarnego, akcesoriów dla wojska. Po 20 latach przeniesiono zakład z Suchedniowa do Kielc. Przez 90 lat zmieniała się nazwa zakładu, dyrektorzy, profil produkcji, maszyny. W zakładzie pracowały pokolenia kielczan.

Prawda jak zwykle tkwi po środku. Jak na chwilę obecną udało mi się ustalić, że nazwa Suchedniowska Huta Ludwików oficjalnie funkcjonowała do 1933 roku. Poźniej zmieniono nazwę Spółka Huta Ludwików Kielce, ale skrót SHL koajarzył sie zawsze z tą wcześniejszą nazwą i nawet do tej pory funkcjonuje u starszych mieszkańców Kielc. Jak obiecałem, w przyszłym tygodniu odwiedzę Muzeum Miasta Kielc i dowiem się szczegółów.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 22 cze 2011, o 16:16

Panie i Panowie!
Czy wie ktoś może o zmianach w ustawie o broni dotyczących noszenia broni białej? Słyszałem że prawo do noszenia broni białej ma być ograniczone... ??? Jak również słyszałem wersję że będą specjalne pozwolenia na bagnety??? :lol: :lol: :lol: :lol:
Zaraz na noże kuchenne będzie trzeba mieć pozwolenie :shock: :shock: :shock:
Paradoks jest taki że nie mogę kupić amunicji do broni na jaką mam pozwolenie, ponieważ zmieniła się ustawa a nie ma jeszcze przepisów regulujących które przedstawiają sposób znakowania amunicji sprowadzonej do sprzedaży!!! Sklepy sprzedają tylko to co mają w magazynach na stare przepisy! Jakaś masakra!!!
Wie ktoś coś więcej w tym temacie??

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 22 cze 2011, o 19:39

Wiem tylko o jakiś pomysłach, szczegółów nie znam.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 lip 2011, o 23:37

No i są już jakieś szczegóły? Piotrze! Referuj!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron