Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 26 paź 2010, o 10:17

kocikuk napisał(a):znalazłem to jest francuska wz 1880 za 200zł w cepeli.


Przy okazji - po co Ci taka szabla? Nie słyszałem żeby była używana w WP...
Gdzie można znaleźć jakieś info o tej szabli? Wz. 1880? Taki wzór w ogóle istnieje?????!??!?!??! 8)
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 26 paź 2010, o 10:31

Łuki napisał(a):"Pochwa blaszana, przy oficerskich niklowana, przy szablach szeregowych polerowana z JEDNYM pierścieniem i ogniwkiem. Dolny koniec pochwy opatrzony występującą piętką".


Ano własnie!!

Dwie ryfki były chyba w pochwach szabel krechowieckich??
Coc z kolei na cytowanym tu już WEU, rycina szabli wz.21/22 pokazuje dwie ryfki!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez myta2 » 26 paź 2010, o 11:46

powiem więcej (dzięki za przypomnienie Lookas) nawt oglądajac archiwalne foty widuje się 2 ryfki, :D ACO NAJWAŻNIEJSZE MOJA MA 2 RYFKI :wink: ....hihihihihihi
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 26 paź 2010, o 12:19

Polskie szable miały zwykle dwie ryfki. Zdarzało się nawet, że do szabel wz. 1896 N/a dorabiano drugą, widziałem kiedyś takową.
Wz. 1880 nie znam, prędzej 1822. No i takowych było nieco w polskich pułkach. Szwoleżerowie takowymi władali, jeśli mnie pamięć nie myli, w CWK w Grudziądzu mieli je zanim wprowadzono Ludwikówki w 1938 r. No i co ciekawe, ostatnie badania wykazały, iż szable francuskie były używane w 1938 r. w 7 D.A.K. w Poznaniu...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 26 paź 2010, o 12:24

Piotrek napisał(a):Wz. 1880 nie znam, prędzej 1822. No i takowych było nieco w polskich pułkach. Szwoleżerowie takowymi władali, jeśli mnie pamięć nie myli, w CWK w Grudziądzu mieli je zanim wprowadzono Ludwikówki w 1938 r. No i co ciekawe, ostatnie badania wykazały, iż szable francuskie były używane w 1938 r. w 7 D.A.K. w Poznaniu...


1822 to co innego, kiedyś nawet była do kupienia na allegro z biciem 1pszw (no ale za drogo Pan chciał :( , ale wz. 1880? Może chodzi o 1822 wyprodukowaną w 1880 roku? W takim przypadku szabla Kocikuka nijak ma się do oryginału...
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Łuki » 26 paź 2010, o 13:49

Piotrek napisał(a):Polskie szable miały zwykle dwie ryfki. Zdarzało się nawet, że do szabel wz. 1896 N/a dorabiano drugą, widziałem kiedyś takową.


Napisałem taką ładną odpowiedź i mi ją wcięło :/

W każdym razie nie zgadzam się, że polskie szable miały zazwyczaj dwie ryfki ( a właściwie klucha bo tak nazywają się de pierścienie. Ryfka to to zgrubienie na pochwie). Szabla wz.34 ma pochwę z jednym koluchem. Podejrzewam, że dwa kolucha to przypadłość szabel oficerskich dla wygodniejszego noszenia na rapciach. Aha, w wypadku jednego kolucha też korzystano z rapci. Przypinano wtedy obie ruki rapci do tego jednego kolucha.

Natomiast jeżeli chodzi o szable nowego wzoru n/A (M1848) to w latach 90 wieku XIX prusacy zrezygnowali ze stosowania dwóch koluch. Związane to było ze stosowaniem żabek zamiast rapci. Akurat ładnie to się składa z wprowadzeniem szabel nowego wzoru o skróconej głowni (M1896).
U nas szable nowego wzoru n/A (M1848 i M1873) oraz szable nowego wzoru o skróconej głowni (M1896) katalogowano wspólnie jako wz.1896. Podejrzewam, że Polacy nie dospawywali drugiego kolucha, tylko stosowali starsze szable z nieobciętym. Wszystkie trzy szable wizualnie są identyczne. Na starych zdjęciach raczej trudno je rozróżnić. A reszta to już urban legend.
No i jeszcze taki mały aspekt praktyczny. Szable pruskie to raczej broń szeregowców a nie oficerów. I o ile do żabki wz.1919 (szeregowych i oficerów) do szabli i bagnetu można włożyć pochwę z dwoma koluchami (jest rozpinana na krawędzi) to już do żabki wz.31 (szeregowych) się takowej szabli nie da włożyć.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotrek » 26 paź 2010, o 23:35

Szable wz. 21/22 na pewno miały dwie ryfki. Wz. 34 jej nie ma. Regulamin Kawalerii z 1938 r. nazywa tę część "pierścień z ogniwkiem".
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Piotr Walter » 14 lis 2010, o 02:08

Muszę potwierdzić!
Mimo młodego wieku paroma szablami już władałem i nigdy w życiu nie oddam nikomu szabli od p. Sobuckiego !
Ta szabla (moja wz 21/22) sama tnie, pcha i można z nią robić niewyobrażalne cuda. Dostałem kiedyś do ręki (podobno orginal aczkolwiek pewności czy był oryginałem nie mam) i się nie umywa. Wyważenie, waga, giętkość, krzywizna, kąty ostrza są idealne.
Jedyne co mi się marzy do tej idealnej szabli to gruba, porządna, stalowa(niechromowana) pochwa(choć ta od p. Sobuckiego też nie jest najgorsza), wiadomo że trzeba o takową dbać ale wojsko jak niema co robić to czyści szoruje szczotkuje szlifuje i oliwi:) a efekt tego taki że pochwa w kontakcie z lancą przy jeździe strzemię w strzemię nie zegnie się jak puszka po konserwie.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez ulan12 » 3 mar 2011, o 16:32

Witam.
Czy ktos z szanownych kolegow moze mi przeslac dane kontaktowe wytworcy szabel S.Marnika z Debicy?
Moj adres mailowy; meling_717@yahoo.com
Pozdrawiam,
Ulan12
ulan12
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 4 mar 2010, o 16:28

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 3 mar 2011, o 16:46

Panowie, help!
Potrzebuję namiary na producentów szabel: do artykułu.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 3 mar 2011, o 17:02

szabel kawaleryjskich??

Czy ogólnie płatnerzy - wytwórców broni białej??
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 3 mar 2011, o 17:03

Kawaleryjskie mnie tylko interesują...
K
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 3 mar 2011, o 17:10

Przeklejam linka do spisu rzemieślników - płatnerzy. Cześć z nich robi także szable kawaleryjskie, ale nie jestem w stanie podac którzy to i jak wygląda temat jakości. Spis jest z grubsza aktualny.

http://www.sarmaci.pl/forum/viewtopic.php?p=1022&sid=39ad33900704e9a5f6a14d9136ae3f5f#p1022:2w9eflxg

EDIT:

Ewentualnie mozna spróbowac tu:

http://www.salut.kei.pl/index.php/forum ... kow-szable

choć nie jestem pewien czy jest dostepny bez logowania.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 mar 2011, o 17:23

Jeszcze ojciec kolegi Lacha z naszego Forum. Kontakt z Lachem na priva.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 3 mar 2011, o 17:35

Dobra,
inaczej, czy ktoś robił w miejscu innym niż u Marka Sobuckiego?
Potrzebuję opinii...
Pozdrawiam
KM
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron